Lugime de banda - Upload

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Ana33 » 01 Iun 2017, 14:06

Buna ,

Ce lungime de banda aveti, ma refer la Upload?
Eu am pe un site 2480 Kbps, latency 0 ms.

E ok? Voi ce upload aveti, va rog cateva raspunsuri ! Se poate si mai bine de atat ? Daca ai mai mare , merge mai bine?

Merci frumos
Ana33
User Junior
User Junior

Mesajde Mery24 » 01 Iun 2017, 17:59

Bună, Ana33, și bine te-am găsit!

Dacă 2480 kbps (echivalentul a 2,48 mbps) este o viteză bună de upload...depinde de site, Ana. Se pare că Stremate.com cere minim 2,5 mbps, iar dacă mai ai și alte pagini deschise (youtube, ș.a.m.d) ieși pe minus. Și da, cu cât e mai mare upload-ul, cu atât e mai bine.

Acum nu știu pe ce site/site-uri lucrezi tu. Dar e simplu să afli viteza necesară de upload pentru fiecare site în parte. Site-urile în general pun la dispoziție modelelor, cu cele mai cordiale intenții, informații tehnice despre cerințele/recomandările lor în ce privește îmbunătățirea calității streaming-ului tău, beneficiile fiind reciproce. Fiecare site are particularitățile lui, de aceea este bine ca înainte de a te apuca de treabă să te pui la curent cu tot ce ține de acel site, să citești și să asimilezi toate informațiile pe care acesta ți le oferă. Sunt site-uri care specifică exact viteza de upload necesară (de pildă Stremate.com, Xmodels.com), cât și site-uri care precizează destul de vag: “You must have a high enough bandwidth to stream that quality”, fără a aduce în discuție viteza exactă. Dacă site-ul pe care lucrezi e conform celui de-al doilea exemplu, dar tu vrei să știi exact de câtă bandă ai nevoie pentru o difuzare optimă, pur și simplu întrebi suportul.

După ce afli viteza optimă pentru site-ul respectiv, faci un test de viteză al internetului, pui în balanță rezultatele și vezi dacă te încadrezi sau dacă ai nevoie de un alt abonament. Până nu demult speed-ul se putea efectua aici: http://beta.speedtest.net/ , dar se pare că nu mai funcționează. Între timp eu m-am reorientat spre un alt site și îmi fac verificarea internetului aici: http://speedtest.net.in/. Dacă site-ul pe care lucrezi este european, îți vei testa viteza pe un server european (ai la dispoziție Madrid, Berlin, Roubaix, Moscova), dacă este american, verifici viteza pe un server din US (ai Washington, San Francisco).

Pentru orice nelămurire revino cu întrebări! De asemenea, cu un simplu "search" pe acest forum, poți afla mult mai multe informații despre viteza upload-ului :wink:.

”Succesuri” nebănuite! :D
Mery24
User Junior+
User Junior+

Mesajde Ana33 » 02 Iun 2017, 10:11

Multumesc frumos !!!
Am facut testulpe ce ai scris tu si am pt server sua 25mb/s, latency 51 ms
Latency ce mai inseamna ? Intraziere de transmitere a datelor?

Am tot schimbat site urile, azi sunt pe ifriedns. Mi au zis aici ac e f buna banda.
Eu vad insa ca tot ies membrii si dupa o secunda, eu tot cred ca e de la net, da in fine.
Oricum m-am crucit azi, mi a zis un membru ca in free 2 pustoaice se frecau de zor pt tip.
Ce parere am eu? I am zis ca f cu fanteziile lui, cine vrae sex in group bine, cine vrea mai multa intimitate si sa nu imparta femeia cu nimeni vien in pvt. lol

Merci mult ! Succes si tie :)
Ana33
User Junior
User Junior

Mesajde Mery24 » 02 Iun 2017, 17:12

1. Latency – numărul de milisecunde în care o informație ajunge la server. Cu cât mai mic, cu atât mai bine. O latență mare = lag/delay.
Când îți verifici viteza de upload, să ai în vedere și pingul (numărul de milisecunde în care conexiunea ta ajunge la server). Degeaba ai un upload bun dacă pingul e mare.
Cei doi termeni (latency și ping) sunt adesea considerați unul și același, fiind doar o chestie de sinonimie, dar tehnic ei sunt diferiți.

2. Încearcă să nu mai schimbi toată ziua pe site-uri. Găsește 1-2 site-uri pentru sufletul tău și rămâi pe acelea 2-3 luni, vezi ce iese și abia după dacă vezi că nu rentează pentru tine te pui să faci schimbări și/sau să adaugi altele. În funcție de ce îți permiți ca resurse: dispoziție, tehnic, atenție distributivă. Aveam și eu o perioadă la un moment dat, toată ziua testam pe site-uri, dar am ajuns la concluzia că e pierdere de timp. Timpul e prețios, mai bine înveți din greșelile altora, economisești timp.

3. Membrii pot să iasă și din alte motive, nu neapărat din cauza internetului. Detașează-te, fă o analiză cât mai obiectivă a prezenței tale online, vezi ce lipsește. Ajutorul de care ai nevoie îl găsești în tine, tu te cunoști cel mai bine, știi ce e în sufletul și în mintea ta. Fii cât mai exigentă cu tine însăți și vei reuși!

4. Nu crede și nu băga în seamă tot ce auzi. Membrii, oamenii în general, spun multe. Data viitoare invită-l politicos, cu zâmbetul până la urechi (de preferință) în camera celor “două puștoaice ce se frecau de zor pentru tip“, dacă așa marcat s-a simțit. Ideea de fapt era să te pună cumva în umbră, să te simți tu cumva, că uite ce fac unele “puștoiace”(subliniez) și tu nu. Sau poți să-i aduci la cunoștință că dacă ai nevoie de informații în ce privește activitatea altor modele, te vei asigura să faci singură cercetarea de rigoare, dar desigur, în camerele în care consideri tu că se merită. Sau pur și simplu dă-o în glumă, fă mișto de el, dar subtil, elegant. :)
Mery24
User Junior+
User Junior+

Mesajde ladyinblack21 » 03 Iun 2017, 10:46

Ana sa inteleg ca nu ai inca buissnes net...o sa observi ca siteurile o sa.ti manance netul f repede si dupa 2 sapt de la data facturarii o sa ai viteza si mai mica...fa mai repede demersurile si pune fibra optica...
ladyinblack21
User Junior
User Junior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj