Low disk space C

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde BabyMe » 25 Iun 2012, 05:53

De 2 zile primesc un mesaj cum ca nu mai am memorie pe C...cand am primit primadata acel mesaj, mai erau 90 Mg liberi...si am facut putin curat pe acolo, am eliberat 3 GB. desi stiam ca era cam imposibil sa umplu C-ul.
apoi pe seara, din nou am primit acel mesaj, in loc de 3 Gb cat aveam liberi..iar m-am trezit cu sub 100 MG.
am facut din nou curatenie, aseara am lasat 10GB liberi pe C, acum cand am verificat, aveam 6.50MG...si scade...scade grav, in 30 min s-au facut 5.80GB liberi :|
in stilul asta, iar voi primi mesajul cu low disk space, in cateva ore.
A mai patit cineva asa ceva?
Aveti ideea daca este virus sau ceva eroare?
E absurd sa dispara aproape 10GB in 24 de ore.
Mentionez ca in momentul de fata nu mai am antivirus, mi-a expirat licenta si am tot uitat sa o reinoiesc.
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 25 Iun 2012, 10:23

Buna, poate fi virus, dar e greu de stiut ce este acolo fara o analiza a sistemului.
Daca nu ai antivirus, primul pas ar fi sa incerci sa instalezi unul .. vezi AVG versiunea free
Daca virusul nu te lasa sa instalezi, incearca si un sistem restore la o data cand era calc ok, posibil ca virusul sa nu lase nici sistem restore sau sa nu fie activat pe sistemul de operare...
Urmatorul pas ar fi sa incerci sa descoperi mai multe despre acest virus, unde creeaza fisierele, cum se numesc etc.. si cauti pe google denumirea fisierelor + removal tool...
Te poti folosi de acest utilitar http://windirstat.info/ sa descoperi ce fisiere ocupa spatiu in C
Majoritatea utilitarelor care se folosesc pentru scanarea si indepartarea unui anumit tip de virus necesita folosirea sistemului de operare in SAFE MODE, citesti instructiunile, daca nu sti sa intri in safe mode cauti info pe google ca sunt tutoriale video si text etc..

Sper sa rezolvi.. bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde BabyMe » 25 Iun 2012, 10:53

Mi-am reinnoit licenta la antivirus acum.Bitdefender Total Security 2012
Am dat o scanare profunda sistem, tot ce a gasit a sters...chestii minore din cate am vazut. niste cookies si alte maruntisuri.
intre timp am ajuns la 3GB :| nu mi s-a mai intamplat asa ceva pana acum.

O sa incerc acum acel utilitar, cu toate ca nu prea ma pricep si am sanse minime sa reusesc...
Mi se pare aberant sa nu-mi detecteze nimic antivirusul :((

Multumesc SAD!
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 25 Iun 2012, 15:13

Daca ai vreun soft de site care lucreaza cu adobe flash media encoder, vezi in setarile de la media encoder care il gasesti in Program Files/Adobe/Flash Media Live Encoder - deschizi programul si vezi sa nu ai bifat in dreapta Save to file

Verifica si in my documents >> my video sa nu ai fisiere mari video... ma gandesc ca poate ai bifat pe acolo din greseala si softul inregistreaza in prostie..

doar o supozitie totusi, pana nu vad ce e acolo.. toate sfaturile sunt doar supozitii..
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde BabyMe » 25 Iun 2012, 16:08

Deci...am descarcat si instalat utilitarul acela de care mi-ai spus mai sus...nu l-am rulat in safe mode, ca nu stiu cum, am incercat normal...si dupa ce a terminat de analizat C-ul, vad ca cea mai mare parte (89%) este in C:\Documents and Settings\Local Settings\Temporary Internet Files\Content.IE5 (100%)
Ei..cand deschid Content.IE5 , apar niste mpeg-uri, pe care le-am deschid in Winamp si...vad protv-ul :))) ca si cand a inregistrat tot ce vizionam eu online pe Tv. Habar nu am de ce, ca nu am facut absolut nimic.
Repet...sunt destul de paralela, nu radeti de mine :P
Tot ce vad, vad prin utilitarul acela, daca intru in C, si incerc sa ajug la ele, nu se vede absolut nimic.
Si nu stiu cum sa fac sa sterg...am incerca din program, dar mi-a aparut un mesaj ceva de genul "deletion of system files or directories can seriously damage your system"...asa ca am dat frumusel "NO" si am stat in banca mea pana imi salvez ce am nevoie din pc, ca sa-i pot reinstala windows-ul...in cazul in care nu am alta solutie.

Este ceea ce spui tu? ca am butonat pe acolo si inregistreaza in nestire? ca ce am vazut cand le-am dat play acelor fisiere...sunt pste 1000 de minute de TV :))))

LE: am deschid flash media encoder, nu este bifata casuta pt save file...daca m-am uitat unde trebuie.
si ce mai imi pare ciudat, este ca am dat acum un search cu denumirea exacta a unuia din fisirele gasite acolo, pe care l-am deschis cu winamp. si la finalizarea cautarii, spune ca nu exista asa ceva
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 25 Iun 2012, 16:46

Dap, probabil ai setat aiurea tvtunerul si inregistreaza in prostie tot ce vizionezi...

Foloseste softul asta http://www.piriform.com/CCLEANER

Instalezi dai analize si apoi run cleaner, si pastreaza-l in pc, ii poti da o curatare 1 data la cateva zile.

Cat despre inregistrari.. verifica si tu setarile din softul cu care te uiti la tv pe pc.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde BabyMe » 25 Iun 2012, 23:05

La tv ma uit cu soap cast. si nu am gasit nimic la el in setari...l-am dezistalat si l-am reinstalat acum, dar tot inregistreaza.
Ideea e ca eu nu am umblat la absolut nimic de cand a inceput sa faca treaba asta...stiu 100% ca n-am setat aiurea ceva, ca n-am umblat deloc.
TV tunner...nici macar nu stiu daca am asa ceva, ce sa mai vorbesc de setat ceva la el :(((
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde BabyMe » 26 Iun 2012, 00:15

am revenit ...
deci dupa ce am reistalat soap cast, se pare ca s-a linistit, am lasat tv-ul sa mearga ceva timp, si pare ca n-a mai inregistrat...cat am asteptat, ar mai fi ocupat cateva sute de mega.
se pare ca de acolo era buba, ciudat pt ca n-am umblat deloc la el.

apoi, am folosit ultimul soft, CCLEANER...si de la 3 GB cat mai aveam, m-a dus la 23 GB :D, mi-a sters salvarile acelea de pe tv.
sper doar sa nu fi sters si ceva folositor....ma refer la ce-mi trebuie pt a lucra, o sa vad cand voi intra online.
Sper ca s-a rezolvat definitiv, o sa las tv-ul sa mearga mai mult, sa fiu sigura 100% :P

Multumesc din suflet SAD pt ajutor! n-as fi descoperit singura treaba cu inregistrarile, sigur ajungeam sa reistalez windows-ul.

Bafta tuturor!
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 26 Iun 2012, 09:29

Ma bucur ca ai rezolvat, bine ca nu a fost virus, cat despre ccleaner stai linistita, e unul dintre cele mai bune softuri de curatare pc, optimizare registri etc.. in plus este si free

Bafta acolo
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj