Logitech pro 9000 sau Logitech c910?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde GlamourFoto » 24 Oct 2011, 23:27

Skins scrie:
GlamourFoto scrie:
Skins scrie: dar trebuie sa am grija si de fetele mele , nu mai pot fi toata ziua prezent pe forum.

Nu avem noi norocul asta,

P.S.Tu crezi ceea ce spui???

3 zile sunt out, poti spune ca , ai/aveti noroc , ne revedem joi seara sau vineri.

PS!

mmmmmmmmda , chiar va plictisesc , nu-i asa ? chiar daca 90% din posturile mele sunt pur tehnice...chiar din partea ta , sincer chiar nu ma asteptam....

Nu o lua personal, Eu faceam doar analiza pe text.

Ca esti plecat e una, :) puteai foarte simplu sa anunti, clar sunt multe persoane care o sa-ti simta lipsa :)

Spor la treburi,

P.S. Nu-mi spune ca ai inteles cine stie ce prostie din mesajul meu anterior?
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 24 Oct 2011, 23:31

GlamourFoto scrie:Nu avem noi norocul asta,

Daca asta ai specificat , asta am inteles , nu iau nimic personal , suntem virtual , dar e cumva aiurea sa iti vina un astfel de reply din partea cuiva caruia ii respecti la modul real munca , in fine , no problem , este ...virtual..si chiar am de lucru zilele astea deci voi fi absent de pe forum , spre bucuria unora , dar sper sa revin rapid spre deznadejdea acelora :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: .
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 24 Oct 2011, 23:35

Skins scrie:
GlamourFoto scrie:Nu avem noi norocul asta,

nu iau nimic personal , suntem virtual , dar e cumva aiurea sa iti vina un astfel de reply din partea cuiva caruia ii respecti la modul real munca ,.

Cu atat mai mult trebuia sa intelegi ca era o gluma :twisted:

off, se vede ca esti stresat cu lucru, ca altfel iti dadeai seama de prima data, 8)

Spor la treburi si chill, :)

P.S. devenim offtopic si ne cearta Sad imediat ne trimite la cos :)
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Oct 2011, 02:59

Am revenit la pro 9000, dupa cateva zile cu C910...si in sfarsit m-am linistit.
pro 9000 reda mult mai frumos, natural si culorile foarte frumoase...le am pe ambele in acest moment, le-am testat si nu vorbesc aiurea...
n-are rost sa intru in detalii, o sa va spun doar ca le-am schimbat de cateva ori, si am discutat cu membrii mei regulari, i-am rugat sa-mi spuna cum li se pare imaginea mea, de cateva ori...si raspunsul a fost acelasi de la fiecare...si n-au fost putini!!!
"imagine mai clara, mai placuta" pentru pro 9000.
...si pana la urma, parerea lor conteaza, ca pt asta vrem sa facem imbunatatiri...

anyway, daca mai e cineva care sustine ca este o super camera, o vand eu :))) la promotie, cumparata de o saptamana , cu garantie si tot tacamul =)))
Skins, poate mai ai nevoie de inca un C910 la tine la studio :)

Bafta all!
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde Skins » 27 Oct 2011, 08:11

Am 4 deja , nu multumesc , pune un anunt la vanzari !
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Oct 2011, 13:13

O s-o dau moca unei prietene care s-a apucat recent de vc si deocamdata nu are bani sa ia alta mai buna decat cea incoporata de la laptop. n-as pune anunt la vanzari sa ia si altcineva teapa cum am luat eu...nu ma fac cateva sute de lei.
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde Skins » 27 Oct 2011, 14:19

BabyMe scrie: sa ia si altcineva teapa cum am luat eu...nu ma fac cateva sute de lei.

Prea mult spus , camera este OK din toate punctele de vedere , daca ar fi fost o problema cu ea sar fi simtit in incasarile modelelor in minus , lucru care nu se intampla , dimpotriva incasarile cresc :mrgreen: , posibil sa fi primit o camera cu un defect altfel nu imi explic , in fine este opinia ta personala si...singulara , in toate review-urile citite in toate magazinele online si pe forumuri nu am gasit pe cineva sa se planga , deci ,posibil un defect. !
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde BabyMe » 27 Oct 2011, 14:55

deci, nu am spus ca este o camera varza in general, am spus doar ca in comparatie cu pro 9000 la care renuntasem eu, ESTE.
nu stiu in general, nu am folosit decat pro 9000 si C910, si am putut face diferenta intre cele doua...nu intre altele.
camera nu are absolut nici un defect, crede-ma ca nu-s chiar asa praf incat sa nu-mi pot da seama...isi face ea treaba, dar comparata cu 9000 nu face ce face aia...
ce are in plus? sunetul stereo, si rezolutia de 1028...care este fix degeaba, ca oricum nu o pot folosi decat la inregistrari video...ca nu-i merge zoom-ul pe rezolutia aia. Full HD? pe naiba...nu am vazut decat diferente in rau la ea.
chiar spunea cineva intr-unul din posturile anterioare, iti scoate in evidenta fiecare defect, fiecare cosh microscopic, fiecare firicel de par scapat la epilare...orice urma de cearcane ..etc. Ok, asta arata ca e o camera ok in final, ca reda fiecare detaliu... dar NU PT CE AVEM NOI NEVOIE!!! crezi ca eu vreau sa-mi vada membrul cosul care mi-a iesit azi noapte pe fund? LOL
iar in final, culorile chiar lasa de dorit, nu reda nici pe departe atat de natural ca pro 9000...plus ca pt ea e nevoie de mult mai multa munca la lumini, si nu imi spune ca nu stiu s-o setez...lasa-o-n ma'sa ca nu-i nevoie de vreun inginer pt a face asta.

Repet, nu o compar cu alte web-uri, ci o compar strict cu PRO 9000, cine renunta la pro 9000 pt asta, face o prostie. si asta nu e doar parerea mea, ci si a catorva zeci de membrii carora le-am cerut parerea in legatura cu video-ul pe care-l vedeau...iar asta pt mine e cel mai important, trebuie sa le placa lor in primul rand.
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde Skins » 27 Oct 2011, 16:11

Ma rog , este parerea ta , cosurile tale ...no comment !
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde coco_ch » 30 Oct 2011, 14:49

buna. am achizitionat si eu o camera c910. as avea cateva nelamuriri si poate ma ajuta si pe mine cineva mai priceput. Am avut inainte o camera web Philips. Am fost si sunt foarte multumita de culorile redate de ea ( efect de piele bronzata , galbena..ceva gen TV). Nu pot seta logitech-ul ca sa obtin acelasi efect de piele bronzata. din toate celelate puncte de vedere ( claritate, zoom, culori reale) C910 este net superioara philipsului. Folosesc aceleasi lumini care le aveam si pt web-ul vechi, am incercat cateva modificari - sa ma bazez mai mult pe lumini calde sau doar calde.si totusi nu am rezolvat. folosesc splitcam. setarile din c910 mi se par mai putine. nu reusesc sa gasesc gamma sau fluorescense ( care ma ajuta cel mai mult). va rog cateva sugestii pt o imagine "calda" in c910 . MULTUMESC
coco_ch
User Junior+
User Junior+

Mesajde Skins » 30 Oct 2011, 15:00

Nu poti seta mai mult decat ceea ce obti in prezent , poti pune in schimb spoturi sau becuri galbene , astfel vei obtine o imagine mult apropiata de cea reala .

Imagine

Inlocuieste becul cu filament de 60W-75W. Poate fi cu lumina calda (galbena) cu 490lm, normala cu 560 lm sau rece (alba) cu 600lm. Poate avea Soclu tip E27 sau GU10.

Pret: LED: HQL - 22.86 euro +TVA.

http://www.spicelight.ro/becuri-cu-led- ... led_PR3/P2
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde coco_ch » 30 Oct 2011, 15:04

ms de raspuns, am sa incerc cu spoturi galbene.
coco_ch
User Junior+
User Junior+

Mesajde coco_ch » 30 Oct 2011, 16:44

:) am reusit sa obtin efectul de piele bronzata , cu c910, dar am o problema destul de ciudata. cand ma misc, nuantele de culori se schimba... nu am absolut nimic pe auto, nici macar focus-ul. nu imi pot da seama de unde stabilizez camera
coco_ch
User Junior+
User Junior+

Mesajde BabyMe » 30 Oct 2011, 18:31

coco_ch scrie::) am reusit sa obtin efectul de piele bronzata , cu c910, dar am o problema destul de ciudata. cand ma misc, nuantele de culori se schimba... nu am absolut nimic pe auto, nici macar focus-ul. nu imi pot da seama de unde stabilizez camera

mda, problema asta ma enerva si pe mine, si n-am reusit sa-i dau de cap...si am butonat-o de mi-au iesit ochii. sincer nu cred ca ai ce sa-i faci. se schimba culorile in functie de cum te apropii/departezi de camera... :(
BabyMe
User Junior+
User Junior+

Mesajde Skins » 30 Oct 2011, 18:33

Lasi pe auto si faci culorile din ambient , lumini calde galbene , cum am spus mai sus .
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 31 Oct 2011, 15:25

am si eu o intrebare: aceste camere au telecomanda? Daca nu au, exista vreun sistemt in care pot da stanag dreapat sus jos si zoom? Eu am un Sony evi d100, merge foarte bine dar m-ar itneresa o camera care sa nu fucntiioneze pe lumina rece, asa acum fucntioneaza sony evi, de exemplu daca as puen doar o veoiza, sa fie un efect asa de semiumbra romantica sa zicem, sony evi e varza :| Eu efectul asta as vrea sa-l obtin...o lumina difuza,calda, intima....uneori prea multa lumina din toate partile imi d aimpresia ca sunt la circ LOL :mrgreen: Aveti ceva sfaturi/opinii si pentru mine?
Asa vrea sa obtin o lumina in genul acesta, problema este ca sony evy nu ma ajuta, ce camera mi-ati recomanda pentru un astfel de efect(eventual sa aiba si telecomanda?
http://www.yousharez.com/2009/10/30/romantic-lights-selecting-the-lamp-for-the-bedroom/romantic-light/
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 31 Oct 2011, 15:37

Imagine

http://www.shopmania.ro/supraveghere-si ... da-5954125

Iti trebuie un pantilt la care atasezi orice camera video sau poti pune si un webcam dar vei avea doar miscari sus/jos stanga/dreapta pentru webcam ,cu zoom merge doar la videocamera .

PS!
ambientul cu lumini galbene da exceptional daca sti sa le pozitionezi in camera.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde coco_ch » 31 Oct 2011, 17:54

schimbare spectaculoasa cu UN SINGUR bec galben ( improvizat ). sapt asta ma mai joc cu luminile galbene si SIGUR voi avea rezultatul dorit. MS de sfat skin. bafta
coco_ch
User Junior+
User Junior+

Mesajde Skins » 31 Oct 2011, 17:57

Cu placere , ma bucur ca ai reusit !
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde trompi » 31 Oct 2011, 21:22

pe cand lucram al studio am avut o jmecherie de asta si se putea da si zoom din telecomanda :roll: problema e ca nu tin asa mult...Acum sa inteleg ca la logitech zoomul se face doar din camera si nu din telecomanda respectiva pe care ai afisat-o tu in imagine?
Si alta intrebare: cam ce camera video recomanzi in asa fel incat sa se poate obtina un ambiant a celui pe care l-am arat eu?
Am observat ca in free obsesia studiourilor cat si a modelelor e sa aiba cat mai multa lumina, sa fie pozitionate pe centru...uneori nu da bine.....cateodata e prea multa lumina si te face sa apari ca un clovn in fata une scene, lumina e prea artificiala sau uneori prea agresiva...In plsu cu cat lumina e mai agresiva cu atat scoate orice defect in evidenta plus ca dupa 5/6 ore te dor ochii...Cand lucram al studio aveam 5 neoane in camera de putere mare dintre care 2 in fata(rezultat: ochii rosii in primele 2 saptamani). Nu zic nuami de studiouri, de exemplu acasa folosesc un bec economic cu lumina alba pozitionat in fata camerei, din pacrte sony evi d100 are nevoie de lumina rece si in opinia mea e cam artificial efectul...Chiar si cu lumina calda deasupra cea alba e pre aputernica si anuleaza efectul.
Consider ca un client e mai atras de un decor misterios, nu atat de luminat, care emana caldura, intimitate. iar intimitatea decorului in opinia mea presupune un fel de semiumbra sau de lumina calda. cam decorul acesta mi l-as dori eu, un fel de camera care te duce cu gandul la lumina unui semineu si a unei veoize de aia cu stil...Un decor in care eu insumi m-as simti mai bine si actegoric n-as mai fi atat de obosita cu lumina in fata deci as da si mai mutl randament.
Sper ca postul meu a deschis unele idei, nu a generat numai intrebari LOL.
trompi
VETERAN
VETERAN

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj