LiveJasmin will be switched to 16:9

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Pumpy » 25 Iun 2013, 09:51

Am mai spus eu cu ceva vreme in urma ca, urmeaza noi schimbari nu numai pe streamate ci si pe alte site-uri, iata ca, si Jasmin trece la formatul 16/9

In the past months we have been working tirelessly to make your camera image quality better and better. As a result of your feedbacks and our efforts we are proud to announce that a new chapter in LiveJasmin's history is about to begin by introducing the 16:9 aspect ratio for our camera feeds. Soon every camera feed on LiveJasmin will be switched to 16:9 aspect ratio.

In order to be able to broadcast in this quality, please make sure that your camera supports 864x480 resolution with 30 fps. Those who may not broadcast in 16:9 will appear backwards on the listing pages. Make sure to update your system before that happens. Logitech C920 webcamera is a good choice if you are thinking about upgrading, but if you truly wish to utilize the possibilities of the widescreen an HD HandyCam can be an even better choice since a they may provide even better image quality than their webcam counterpart.

16:9 Aspect Ratio

In concluzie!!!

Cei ce nu aveti camere ce pot avea rezolutii de 864x480 si mai mari....mergeti la shopping cumparati-va camere compatibile, cum ar fi Logitech C920 iar camerele vechi le puneti ca, piese de muzeu in biblioteca.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde SAD^^EYES » 25 Iun 2013, 12:31

Thanks Alex, un pas important, il asteptam de ceva timp.. Streamate a facut pasul, Jasmin deasemenea, vor urma si restul siturilor populare usor usor.

Deasemenea, recomand tuturor studiourilor sa investeasca si in calculator nou.. daca inca mai stau pe dual core sau mai vechi.. aveti solutii atat de la Intel cat si AMD.. eu unul in ultimul timp m-am orientat mai mult pe AMD procesore gen Bulldozer 8 cores 4.2GHz sau APU A10 pentru cei care nu vor mai mult de 2-3 siteuri in HD.. preturile la amd sunt mult mai mici .. deasemenea recomand ca sistemul sa il puneti pe un ssd de 120GB au scazut si aici preturile...iar datele mai mari le puteti tine pe un hdd normal de 1TB sau 500GB.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde Pumpy » 25 Iun 2013, 12:49

Cu placere!

Problema acestui upgrade este...cresterea consumului procesorului, iar daca inca mai sunt modele/studiouri ce, inca folosesc dual core sau quatro pe soket vechi 775 vor avea neplacuta surpriza sa constate ca, 2 site-uri in HD in format 16/9 vor consuma cu mult mai mult decat varianta 4/3, recomandarile tale Ionut sunt normale si firesti pentru cei ce doresc sa lucreze pe 2-4 site-uri in HD, eu unul fac o mica sugestie:

Procesor Intel Core i5 3570K 3.4GHz box

Combinat cu o placa de baza

Placa de baza Gigabyte GA-Z77X-UD3H

si 6-8 giga rami va fi alegerea ideala atat pentru studiouri cat si modele, restul componentelor le alege fiecare dupa necesitati, oricum, asa cum spuneam mai demult site-urile de videochat vor CALITATE si acest lucru se va simti la rating-ul modelelor si la pozitionarea lor in pagina, cine va, avea cu ce sa lucreze va face $$$ frumosi, cine nu...pierde rating, pierde pozitionare, pierde membrii,pierde $$$ si in cele din urma ori va renunta de buna voie ori va face un upgrade al sistemului, putem spune cu certitudine ca, a inceput curatenia de vara iar balariile tehnice ( camere web de 2 lei, pc-uri vechi si obosite) vor fi in coada listei , in fata vor sta modele ce au inteles ca, un upgrade este necesar pentru ambele parti, atat site-uri/membrii cat si modele/studiouri.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde StudioFlirt » 25 Iun 2013, 17:07

Poate cu ocazia asta scap de vechile conceptii ale modelelor antrenate la alte studiouri ca sony evi sunt cele mai bune camere. Parerea mea e ca nu se compara o camera veche de 8 ani nu se compara cu c920 si nici macar cu c270.
StudioFlirt

Mesajde alexandra1234 » 25 Iun 2013, 20:13

ce veste buna!!!
partea naspa este membrii or sa aiba probleme !cel putin asa se intampla cu rezolutia de 860
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Camcandy » 01 Iul 2013, 04:49

chiar sunt curios cum o sami tina phenom II x4 ale mele....sper sa nu trebuiasca sa ugentez upgrade-ul planificat pentru sfarsitul anului...
Camcandy
User Junior
User Junior

Mesajde Lolly19 » 01 Iul 2013, 09:25

Buna am si eu o intrebare, daca folosesc SplitCam ce rezolutie trebuie sa aleg? sau las 'resolution by source" ? square pixel sau wild pixel?
Lolly19
User Junior+
User Junior+

Mesajde Camcandy » 01 Iul 2013, 10:23

In momentul de fata 640x480 si sa dai frame rate 30
Camcandy
User Junior
User Junior

Mesajde alexandra1234 » 01 Iul 2013, 11:49

option , resolutions si de acolo modifici numai ca acolo ai in acest moment doar 960x540
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 02 Iul 2013, 16:04

Se pare ca formatul 16.9 da bine la membrii, se vede la incasarile din ultimul timp.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 02 Iul 2013, 16:05

alexandra1234 scrie:ce veste buna!!!
partea naspa este membrii or sa aiba probleme !cel putin asa se intampla cu rezolutia de 860

Nici un fel de probleme, incearca sa intri cu, un cont de membru si vei vedea ca, noua optiune merge brici.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 03 Iul 2013, 00:21

Acum, dupa ceva teste sa vedem avantajele si dezavantajele acestei noi optiuni, avantajele sunt clare. trafic mare, pozitionare in prima pagina,$$$ mai multi, dezavantaje? eeeeeeeee, aici este problema, cine foloseste splitcam indiferent de model se va regasi pe urmatoarele pagini nicidecum pe prima si in primele randuri, asadar....cine lucreaza pe mai multe site/uri pierde trafic datorita pozitionarii, cine lucreaza direct cu camera are de castigat, acum, fiecare cum decide sa lucreze, doar pe LJ avand pozitionare excelenta si trafic la greu, sau, pe mai multe site/uri si pierde pe LJ!
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde sweetgirl » 03 Iul 2013, 03:06

pai nu stiu ce e asa de bine schimbarea asta ca spune clar negru pe alb ca e recomandat hd handycam daca dorim imagine cristal!

si am inteles ca una bucata nu e decat vreo 1000 $ ,deci tare mi e frica ca vom arunca logitechurile pe geam sau le pastram sa ne amintim de vremurile bune cand aveam good quality :twisted: :twisted:

alti bani alti nervi nu stiu unde vor sa ajunga astia cu livej lor ,intr o zi poate or sa propuna sa ne vedem pe real cu membrii ca sa fie cea mai clara imagine ever.....lol am zis asta pt ca pe mine m au innebunit cu atata claritate si schimbari :mrgreen:,

As soon as possible.
Phil: As the project is still under development, we will let you know the potential handycam device(s) that may be recommended for that aspect ratio,

poftim ,de unde atata logitech ,mare branza parca nu tt lumea si ar permite un amarat de logitech si un pc performant,nu astea s au cerut si pana acum???pana la urma care e marea schimbare? nu logitech c920 si computer performant s -au cerut si pana acum ???

alexandra de unde iei rezolutia aia de 960 * 540 , te rog din moment ce pe soft poti seta maxim 640 * 480?( o setezi din split?)
rezolutia aia de 860 de unde o luati va rog ca eu am maxim pe soft 640 * 480 ? adminu zice ca e bn asa si ca 864*480 nu e valabila inca....

scuze ca intreb dar care 16 /9 da bine la membrii ca inca nici nu a intrat in vigoare 16/9 ratio? toti adminii spun ca in curand ,inca nu s a intrat pe 16,9 ratio...eu una nu mai inteleg nimic ...
: ok ty
Phil: It will be available soon, within a month.
but 16/9 aspect ratio it is avialable now for members pls?
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 03 Iul 2013, 09:33

In interfata softului LJ ca model nu ai inca optiunea 16.9 in schimb ca, membru ai optiunea de switch din 4.3 la 16.9 prin upscalarea formatului 4.3, oricum, iar au inceput schimbarile de versiuni de soft acum fiind : 2.22.00 si testele continua , cat despre handycam de la sony gasesti si la 2600 ron.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde sweetgirl » 03 Iul 2013, 13:13

scuze dar versiunea 2.22.0.0 nu este de acum de ieri de azi ,are cateva saptamani deci nu e asa noua....iar la input size are max 640*480 ...si nu 864*480 asa cum va fi valabila cu 16,9 ratio...

da se poate ,insa phil adminu spune ca in mai putin de o luna va fi valabila 16 ,9 si pentru membrii....am postat si mai sus dar mai pun o data:

me: but 16/9 aspect ratio it is avialable now for members pls?

daca ii intrebi despre logitech daca suporta 16/9 o dau la intors, ca vom vedea in curand si de fapt vom fi anuntati ce brand hd handycam va fi recomandat...

nu stiu de ce uitam de acest amanunt cu handycam ca este mentionat clar si de ce o tinem sus si tare cu logitechu..spune clar vrei o imagine mai buna decat webcamu iati handycam .....deci cum am mai spus nu e un motiv de mare bucurie....

Logitech C920 webcamera is a good choice if you are thinking about upgrading, but if you truly wish to utilize the possibilities of the widescreen an HD HandyCam can be an even better choice since a they may provide even better image quality than their webcam counterpart.

Logitech C920 webcamera este o alegere bună, dacă sunteţi de gândire despre upgrade-ul, dar dacă doriţi cu adevărat să folosească posibilităţilor de lat un HD HandyCam poate fi o alegere chiar mai bine, deoarece o pot furniza calitate imagine chiar mai bună decât omologul lor webcam.
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 03 Iul 2013, 21:01

sweetgirl scrie:scuze dar versiunea 2.22.0.0 nu este de acum de ieri de azi ,are cateva saptamani deci nu e asa noua....iar la input size are max 640*480 ...si nu 864*480 asa cum va fi valabila cu 16,9 ratio...

da se poate ,insa phil adminu spune ca in mai putin de o luna va fi valabila 16 ,9 si pentru membrii....am postat si mai sus dar mai pun o data:

me: but 16/9 aspect ratio it is avialable now for members pls?

daca ii intrebi despre logitech daca suporta 16/9 o dau la intors, ca vom vedea in curand si de fapt vom fi anuntati ce brand hd handycam va fi recomandat...

nu stiu de ce uitam de acest amanunt cu handycam ca este mentionat clar si de ce o tinem sus si tare cu logitechu..spune clar vrei o imagine mai buna decat webcamu iati handycam .....deci cum am mai spus nu e un motiv de mare bucurie....

Logitech C920 webcamera is a good choice if you are thinking about upgrading, but if you truly wish to utilize the possibilities of the widescreen an HD HandyCam can be an even better choice since a they may provide even better image quality than their webcam counterpart.

Logitech C920 webcamera este o alegere bună, dacă sunteţi de gândire despre upgrade-ul, dar dacă doriţi cu adevărat să folosească posibilităţilor de lat un HD HandyCam poate fi o alegere chiar mai bine, deoarece o pot furniza calitate imagine chiar mai bună decât omologul lor webcam.

Versiunea 2.22.0.0 la LJ este aparuta de sambata daca, nu ma insel, iar o alta versiune 2.20.00 este aparuta acum o saptamana, eu verific in fiecare seara versiunile pentru a, nu a, avea surprize, despre logitech, daca citesti despre el aici:

http://www.logitech.com/en-us/product/h ... 20?crid=34

vei observa ca, suporta rezolutii pana la 1080p asta include si formatul 16.9 iar testele facute pe streamate au dovedit ca, lucreaza impecabil cu acest format 16.9, indiferent de rezolutia acestui format: 852.480 , 864/480 , 640.360 .1280.720 ,1920.1080, cat despre handycam singura diferenta intre videocamera handycam si webcam logitech C920 este data de claritatea focalizarii ( obiectivului ) si atat , cat despre adminii online.... unii sunt isteti si cunosc indeaproape despre ceea ce vorbesc, altii sunt varza la majoritatea discutiilor indiferent de tema lor, cu alte cuvinte depinde cu cine vorbesti, sau mai bine spus pe cine prinzi online atunci cand vrei sa porti o discutie, asadar, ambele solutii oferite de LJ sunt viabile, atat logitech C920 cat si handycam, problema va fi cum vor pozitiona modelele in pagina in functie de ceea ce vor folosi , desi nu cred ca, va fi diferenta majora, cu toate ca, in acest moment sunt avantajate modelele care folosesc C920, puteti vedea acest lucru incercand pe acelasi cont sa lucrati cu C920 iar dupa 5 min sa folositi o alta varianta, veti observa ca, sunteti pozitionate diferit in functie de webcam/ul folosit.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde Camcandy » 04 Iul 2013, 15:46

Debia astept sa se bage 16:9, momentan am optat pentru camcordere HD si sunt penalizat pentru asta...dar totusi leam preferat in locul la logitech pentru posibilitatea de montare pe trepied cu dispozitiv pan/tilt si zoom-ul optic....acum fiecare ce prefera...
Camcandy
User Junior
User Junior

Mesajde Cynthia » 04 Iul 2013, 18:05

Acum ca am vazut update-ul care va veni la Jasmin mai are rost sa cumpar web Logitech C920? Cred ca mai bine as opta pentru o camera video. Si asa sunt in urma cu tehnologia, inca am web si un calculator destul de antic .
Cynthia

Mesajde sweetgirl » 04 Iul 2013, 19:29

deci lucrurile sunt foarte simple ,sa inteleg ca ne intoarcem d eunde am plecat la camerele video :lol:

..adminii inca mai duc lumea in eroare cu logitechurile lor ,ceea ce e foarte urat din partea lor,sfatuiesc o gramada de modele sa si cumpere lgtch iar peste 3 saptamani camere video...lj a inceput sa creeze multa confuzie...

adica noi dansam dupa mendrele la cativa nebuni care se joaca zilnic la softuri ,si noi cumparam dupa cum li se scoala si le iese lor testu ,hai cu logitechu ,hai cu mai nu stiu ce brand ca sa verifice ei cum merg softurile pe spinarea noastra ,sa-i ia naiba de nebuni :evil:
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 05 Iul 2013, 15:10

sweetgirl scrie:deci lucrurile sunt foarte simple ,sa inteleg ca ne intoarcem d eunde am plecat la camerele video :lol:

..adminii inca mai duc lumea in eroare cu logitechurile lor ,ceea ce e foarte urat din partea lor,sfatuiesc o gramada de modele sa si cumpere lgtch iar peste 3 saptamani camere video...lj a inceput sa creeze multa confuzie...

adica noi dansam dupa mendrele la cativa nebuni care se joaca zilnic la softuri ,si noi cumparam dupa cum li se scoala si le iese lor testu ,hai cu logitechu ,hai cu mai nu stiu ce brand ca sa verifice ei cum merg softurile pe spinarea noastra ,sa-i ia naiba de nebuni :evil:

Atata vreme cat pe LJ imi apare la modele quality GOOD,iar pe alte site-uri merge impecabil indiferent de rezolutia ceruta:

Imagine

Din punctul meu de vedere Logitech C920 este o camera excelenta!
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde sweetgirl » 05 Iul 2013, 18:59

da momentan si la mine tot good este dar in mai putin de o luna vor face schimbari majore asa cum au anuntat pe news ,de aia ma agit asa lol

deci se spune clar vrei o imagine buna recomandat logitech dar daca vrei o imagine cu adevarat wide atunci handycam e superioara unui webcam pt a fi perfect ,si atunci ori o facem la superlativ ori deloc lol

nu stiu ce e asa greu de inteles ,stiu ca pe moment totu e roz si frumos si la mine to good este transmisia e super cristal daaar vom mai discuta peste vreo luna cand va intra ratio 16.9 pe bune,atunci vom vedea daca ramanem tot pe good,eu imi doresc asa sa ramanem tot pe good ,dar deja dau de inteles ca handycam va fi alegerea viitorului ...o zic ei mai pe ocolite dar eu am bagat bine la cap lol :mrgreen:

asta e ne conformam azi o camera maine alta si tot asa ca doar avem de unde lol :wink:
sweetgirl
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pumpy » 05 Iul 2013, 19:22

Hai sa zicem ca, va fi asa cum spui, dar eu unul personal nu cred ca, vor fi diferente remarcabile intre cele 2 stream/uri, suportul de la LJ face pozitionarea in top in functie de webcam si sistem, pentru webcam este simplu, este suficient alegerea C920 ca, webcam principal in softul de la LJ iar acesta transmite datele sistemului precum ca, modelul face stream video cu acest model de camera, daca, pui splitter sau alt model vei fi coborata din top in functie de ce splitter folosesti sau webcam, daca, suportul a decis ca, 2 tipuri de camere sunt bune, respectiv webcam de la logitech C920 si handycam de la sony este clar ca, nu vor fi diferente in pozitionarea in top in functie de ce model foloseste streamul video, nu ramane decat sa asteptam lansarea si sa vedem diferentele ATUNCI! in acest moment indiferent ca, transmiti cu logitech C920 sau cu un handycam de la sony performant pozitionarea in top este aceiasi, diferente sunt daca folosesti altceva, sa vedem daca, acest aspect se va mentine si dupa upgrade-ul anuntat, desi eu unul inclin sa cred ca, se va mentine.
Pumpy
User Activ
User Activ

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj