LiveJasmin: C920 vs BCC950 vs handycam

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Pentru studiouri, raportat la calitate/fiabilitate, care e cea mai buna varianta de camera pt LJ

Logitech C920
5
23%
Logitech BCC950
7
32%
Panasonic HC-V720
4
18%
Canon Legria HF-M56
6
27%

Voturi totale : 22

Mesajde VideoModeling » 16 Oct 2013, 18:31

De ceva timp observ ca apare o problema la care nu stiu ce rezolvare ar fi cea mai buna:
pentru studiouri, ca raport calitate/fiabilitate, care camera video e cea mai buna pentru LiveJasmin tinand cont de noul sistem de rating?

Din ce am vazut situatia e in felul urmator:
LiveJasmin e lider actual in industrie iar recentele modificari pe care LJ le face, in speta noul sistem de rating al modelelor, ne pot afecta destul de mult. Pentru cei care au ca site de baza LJ, daca nu tinem pasul cu ele si nu ne punem la punct asa cum cere LJ atunci ne putem trezi cu o scadere destul de dramatica in incasari.

Din ce am inteles pana acum, noul sistem de rating include mult mai mult decat acea nota de "Good" sau "Bad" la calitatea imaginii/sunetului modelului si viitoarea penalizarea de 5% / 10% din incasari. Noul sistem influenteaza si clasarea modelelor in pagina, promovarea lor, calitatea si valoarea traficului de membrii, etc. In concluzie ... daca vrei sa faci performanta: pe LJ te aliniezi cerintelor lor sau iti cauti alt site.

Acum problema:
In ultimul timp LJ incepe sa reconsidere ratingul la imagine din "Good" in "Bad" daca vede ca folosesti functiile pantilt si zoom de la BCC950. Ei spun ca la folosirea acestor functii la BCC950 scade calitatea streamului video sub parametrii acceptati. Problema e ca odata ce ai primit Bad la appearance nu mai vor sa iti reconsidere ratingul decat daca schimbi camera.

Am patit-o de mai multe ori in ultimul timp: suportul te pune sa scoti spliterul pentru a vedea ce camera folosesti, vede ca folosesti BCC950 si iti spune ca nu poate sa-ti reconsidere ratingul la appearance (unii nu iti spun de ce sau te trimit la Wiki, altii iti spun pe fata ca din cauza camerei) iar daca schimbi camera cu un C920 iti reconsidera ratingul in "Good" imediat si fara probleme, la acelasi model, in accelasi setup, in acelasi conditii tehnice.

Daca folosesti C920:
avantaje: ai rating "Good" pe LJ, nu are ce telecomanda sa se strice, e ieftina, o poti monta pe trepied astfel incat sa ai orice unghi de filmare vrei
dezavantaje: nu ai pantilt si zoom din telecomanda, poate scadea calitatea teasingului in free si a show-ului in privat, incomod pentru model

Daca folosesti BCC950:
avantaje: ai pantilt si zoom dintr-o singura telecomanda, iti poate crese calitatea teasing-ului si a show-ului prin folosirea functiilor pantilt si zoom, e relativ ieftina
dezavantaje: risti sa primesti Bad la appearance pe LJ si sa-ti scada incasarile din cauza asta, nu o poti monta pe trepied astfel ca nu prea ai multe unghiuri de filmare la dispozitie, telecomanda se poate strica usor

Daca folosesti handycam:
avantaje: senzor video mult mai bun, ai nevoie de lumina mai putina, calitatea imaginii mai buna
dezavantaje: cost mai mare decat la un webcam, ai nevoie de placa de captura, ai nevoie de pantilt separat dar nu gasesti unul de calitate, manevrare anevoioasa, folosesti 2 telecomenzi
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde theselby » 16 Oct 2013, 19:51

Buna,

Parerile evident ca vor fi impartite intre tabara celor care sunt incapatanati si vor sa-si sustina anumite argumente gen "am facut XX ani chat cu din alea si a mers... ce vin astia cu mofturi acum" si intre cei care inteleg cerinta de business si merg mai departe, spre evolutie.

Eu atat spun si nici de votat, nu votez, ca sa nu las liber la interpretari: Evolutia a existat din totdeauna si nu va inceta sa existe, in ciuda tuturor aparentelor.

VideoModeling scrie:Acum problema:
In ultimul timp LJ incepe sa reconsidere ratingul la imagine din "Good" in "Bad" daca vede ca folosesti functiile pantilt si zoom de la BCC950. Ei spun ca la folosirea acestor functii la BCC950 scade calitatea streamului video sub parametrii acceptati. Problema e ca odata ce ai primit Bad la appearance nu mai vor sa iti reconsidere ratingul decat daca schimbi camera.

E clar, se stie foarte bine ca, cu acele camere, nu este deloc indicat sa faci decat 1-2 pasi de zoom in soft (sau cu telecomanda) si nimic mai mult.

Eu m-am argumentat in zeci de mailuri cu Jasminul inca de pe la inceputul anului si pot inca sa si dovedesc, le-am spus asa: "Cu webcam-urile nu o sa reusesti niciodata sa scoti aceeasi calitate ce o poti prelua de pe o camera SD/HD, in special cand vine vorba de focus, stabilizator de imagine si zoom". Pe vremea aia nu mi-au dat dreptate (cei din staff, ma rog), insa acum au revenit la vorba mea si probabil a multora... ei singuri au descoperit ca n-ai ce face frate...

Sincer au tras de setarile alea de la Logitech de-au behait. Ba resetari la default, ba apoi au venit cu debifarea la RightLight, ba apoi au venit si cu debifarea la auto-focus (ca dooh... au observat ei ca refocusarea aia e deranjanta pt ochi) ba cu problemele de saturatie, ba cu alea de contrast, ba cu spalacirea la lumina prea multa sau prea putina, etc etc etc.

Evident ca din dorinta lor de a oferi o calitate buna clientilor au renuntat sa mai lupte cu morile de vant si au trecut la cerinte mai serioase. Si bravo lor!

Acum o sa-i fac un pic in ciuda "pretinului" meu de la Cluj (care stie despre ce vorbesc, stie) si-o sa-i citez raspunsul pe care el l-a primit de la Jasmin, care este urmatorul (imi voi permite eu sa subliniez cele ce mi se par mai interesante):

P.S. Cum el nu mi-a cerut voie sa-mi foloseasca numele, nici eu nu-i cer voie sa dau cu copy-paste la ce mail a primit de la LiveJasmin. Oricum nu e textul lui... dar whatever.

LiveJasmin support scrie: Dear Partner,

First of all let me thank you for contacting us about your issue. As it has already been confirmed to you today in Support Chat, the management investigated your question thoroughly. Concerning the zooming technique you use in free chat and its relation to the Appearance ratings I can verify the following:

Unfortunately, the above technique is not considered an aesthetic way of representation by the site and consequently it is not supported by LiveJasmin. Please note, that in order to have Good ratings in your studio, you are required to broadcast well-composed, welcoming environments with the proper technical background. In accordance with our long, fruitful collaboration, our representatives are always happy to help you regarding this as well.

Deci bravo lor frate! Bine ca in sfarsit o sa scapam (daca da Domnu', totusi) de zecile de modele "FastestSquirt2Min" care au invadat site-urile!
theselby
VETERAN
VETERAN

Mesajde Andrei HotCam » 16 Oct 2013, 20:41

VideoModeling, stie toata lumea ca cei de la suport de la LJ sunt vai mama lor. Majoritatea nu sunt instruiti cum trebuie, probabil au superiori care azi le zic un lucru, maine alt lucru. De cand au facut ultimul update la jasmincam,mananca si mai mult din procesor si daca procesorul e overloaded imediat iti da bad cu orice camera ai Noi avem in studio mai multe tipuri de camere printre care si BCC dar nu am avut probleme cum zici tu. Chiar si azi a venit model nou, era not rated fiind noua, s-a intrat cu splitter, au cerut sa intre pe direct, a intrat direct pe bcc si imediat GOOD la amandoua. Daca lumina e buna in camera si calculatorul este puternic spre foarte puternic iti da good, cel putin la noi asa a fost. Daca ai intrebari despre bcc sau orice te pot ajuta.
Andrei HotCam

Mesajde VideoModeling » 16 Oct 2013, 22:11

Andrei HotCam scrie:VideoModeling, stie toata lumea ca cei de la suport de la LJ sunt vai mama lor. Majoritatea nu sunt instruiti cum trebuie, probabil au superiori care azi le zic un lucru, maine alt lucru. De cand au facut ultimul update la jasmincam,mananca si mai mult din procesor si daca procesorul e overloaded imediat iti da bad cu orice camera ai Noi avem in studio mai multe tipuri de camere printre care si BCC dar nu am avut probleme cum zici tu. Chiar si azi a venit model nou, era not rated fiind noua, s-a intrat cu splitter, au cerut sa intre pe direct, a intrat direct pe bcc si imediat GOOD la amandoua. Daca lumina e buna in camera si calculatorul este puternic spre foarte puternic iti da good, cel putin la noi asa a fost. Daca ai intrebari despre bcc sau orice te pot ajuta.

Buna Andrei,

Exista si la suportul LJ oameni mai de calitate, hai sa le zicem suport senior, nu sunt toti de-un fel sa zic asa :)
Povestea cu BCC950 nu apare doar la suport, am discutat-o si cu superviseri si cu cei de la model development, am ajuns si pe la un tech de la ei. Uite un raspuns oficial de la admini pe tema asta:

Dear Partner,
Thank you for contacting us. We would like to inform you regarding the camera Logitech BCC950.
Although it is a preferred camera mainly because it's extra functions like the mentioned pan-tilt
and zoom function, because of it's provided camera image quality we can not recommend it to
our Models. We have tested this camera several times but unfortunately we did not receive promising results.
In case you can provide a clear image with BCC950 we can add the HD tag to your models' accounts but we cannot guarantee that it will do so.
Therefore we would definitely recommend the C920 and C930 models as they have a great image quality and are also able to broadcast in 16:9. These are the less expensive cameras on our recommendation list.
In case you would like to enjoy the benefits of the pan-tilt and zoom functions as well we would suggest that you choose from one of the recommended handycams.

Noi in studio folosim aproape exclusiv BCC950 si nu avem probleme, toate modelele au good. Acum recent s-a mai intamplat sa mai apara cate un bad dar asta fie din cauza setarilor de imagine neadaptate la tinuta fie din cauza ca nu s-au deschis toate luminile din camera, dar dupa remedierea problemei si contactarea suportului s-a trecut inapoi pe good.

In ultimul timp am patit de cateva ori ca suportul LJ sa ceara sa se intre fara spliter, dar numai acum recent s-a intamplat faza ca nu a vrut sa-i dea good (tech de la model development) ca era cu BCC950, punandu-ne sa schimbam camera. Am schimbat camera cu un C920, i-a dat good manual, am lasat-o asa in sesiunea aia, iar sesiunea urmatoare am pus din nou BCC950 si a ramas pe good. Ce sa intelegem din asta ... ca e pe toane acum, in functie de cine face review-ul si de cum are chef in ziua aia?

theselby scrie:Eu m-am argumentat in zeci de mailuri cu Jasminul inca de pe la inceputul anului si pot inca sa si dovedesc, le-am spus asa: "Cu webcam-urile nu o sa reusesti niciodata sa scoti aceeasi calitate ce o poti prelua de pe o camera SD/HD, in special cand vine vorba de focus, stabilizator de imagine si zoom". Pe vremea aia nu mi-au dat dreptate (cei din staff, ma rog), insa acum au revenit la vorba mea si probabil a multora... ei singuri au descoperit ca n-ai ce face frate...

In primavara acestui an i-am intrebat frumos pe cei de la model development ce model de webcam recomanda pentru utilarea unui sediu nou (pana atunci folosisem C920) si ne-au recomandat BCC950 ca cica are pantilt si zoom si e "the best webcam". Intre timp au mai testat-o si ei, s-au mai uitat pe site la modele si au realizat ca nu e chiar "the best webcam", asta e.

Acum suntem iar la stadiul in care trebuie sa decidem ce camere sa cumparam pentru un alt sediu nou si cei de la Jasmin dau 2 variante cumva opuse ori C920 ori unu din cele doua handycam-uri. In mod clar, cum bine spui theselby, trebuie sa evoluam, sa lasam in urma webcamurile si sa trecem spre camere mai serioase. DAR ce se intampla daca peste 2-3 luni revine LJ asupra recomandarii, cum au mai facut-o de atatea ori, si o dau la intoarsa ca defapt nu camerele alea sunt bune, ci BCC950 sau cine stie ce alte camere? Bine asta e o intrebare mai mult retorica, raspunsul se subintelege: nu risti, nu castigi.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde www » 16 Oct 2013, 22:13

Andrei, probabil multi sunt robotei, DAR! Cere sa vorbesti cu cineva pe tema si te vor redirectiona catre un coleg specializat pe nevoia ta. Asta daca nu o face el/ea direct, in momentul in care isi da seama ca nu stie. Nu am crezut ca voi lauda vreodata supportul la LJ dar in ultimi doi ani aprox. este super profi (rabdare zen, profesionalism, si chiar umani!).

Nu am studio dar dau din buton, ca model independent, poate ajuta pe cineva experienta mea.

Camcorder-ul ofera , clar, o imagine net superioara , calitativ, webcamului HD. Am folosit Sony HD UX7 timp de trei ani, acum folosesc Logitech 920. LJ vad ca accepta amandoua (deocamdata).

Depinde ce fel de clienti au fetele in studio. poate ideal este ca fiecare sa aleaga in functie de stilul de lucru. Eu, de exemplu, prefer sa raman pe webcam cat se va putea pentru ca sunt fetish oriented si am multi sclavi. Ca sa pui un camcorder pe podea cu toate firele alea....daca mai esti si "indemanatic" precum moi, mai bine nu. Repet, ideal ar fi ca fata sa poata alege intre webcam si camcorder in functie de stilul de lucru.

Ah si, retoric, cati clienti sa zicem pe luna, cer zoom sau pan tilt? Multi se bucura de efect daca este, daca nu, la fel. Din teasing nu se pierde cu webcam, din contra, poate oferi ceva diferit avand in vedere ca e atat de usor de manevrat.
User Activ
User Activ

Mesajde Camcandy » 21 Oct 2013, 07:37

Pai...un camcorder + pan tilt este net superior unui webcam. Are un singur cablu, cel de hdmi ( in cazul nostru ) pentru ca are si baterie...deci nu vad problema in a o manevra cum doresti. Oricum mie personal mi se pare foarte funny cand un model isi aranjeaza webcamul cu mana...nu este mai elengant sa "plimbi" imaginea dupa tine...sa poti sa te misti prin camera ..sa dansezi de ex si sa poti da zoom numai pe o parte a corpului ( zoom optic = fara distorsiuni ) ?... Lumea prefera webcams pentru ca sunt mai ieftine..asta este singurul avantaj...in rest...handycam full hd + placa de captura HD + trepied + pan tilt + lumini profi..castiga pe linie...parerea mea.
Camcandy
User Junior
User Junior

Mesajde XBizNew » 26 Noi 2013, 04:25

Panasonic HC-V720 vs Canon Legria HF-M56 , Care are culori mai 'aprinse' ? Care e mai usor de setat - utilizat meniu ? Care se vede cel mai bine cu softul de pe LJ ? (Trecand peste lipsa telecomenzii la Panasonic) !
XBizNew

Mesajde marin » 26 Noi 2013, 22:14

Panasonic HC-V720 Camcorder test
http://www.youtube.com/watch?v=c67CPrn18uk

Canon LEGRIA HF M56 test
http://www.youtube.com/watch?v=WANQmjZi8zQ

Daca vorbim strict de imagine, e cam subiectiva treaba, fiecare vede dupa cum e "calibrat" de la natura.
Din filmarile vazute pe youtube, mie imi place canon.
marin
User Junior+
User Junior+

Mesajde GlamChatStudio » 27 Noi 2013, 09:08

Si totusi ...cei mai multi bani se fac cu c920,so?Adevarat ca fara splitare.A nu se intelege ca sunt impotriva tehnologiei dar cat timp ei dau de ales se poate face performanta pe webcam,poate mai mare decat pe camcorder,da,cand lucrezi pe jdemii de siteuri si splitezi un webcam se poate ca imaginea sa fie alterata.Oricum camcordere au avut multi de ani de zile,sunt studiouri care lucreaza numai pe camcorder inca de acum 3-4 ani.As testa 930 sa vedem ce muschiul meu face diferit :lol:
Just my 2 cents thingy:)
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj