Legatura sponsorizata on Google

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente

Mesajde buhuhu » 21 Noi 2007, 14:55

am si eu o intrebare ..

Cum se obtine legatura sponsorizata la Gogu ??? stiti voi .. my site .. in that yellow rectangle on the top of google results page :D

.. adica .. stiu ca tre` sa`i dau niste banuti acolo .. e vorba de addwords ??

Ma lumineaza cineva ??

... sau daca are cineva un tutorial despre promovarea extrema a site`urilor incat sa fie in primele 4-5 rezultate .. si este binevoitor sa posteze ;)

e singurul domeniu in care nu mi`am bagat nasul prea adanc .. asa ca need HELP !!! :(((

Multumesc anticipat
buhuhu
User Junior
User Junior

Mesajde xian » 23 Noi 2007, 21:35

Deci "Linkurile sponsorizate" aka reclama de la gogle se platinf in contul de adwords de la google. Adica te duci frumos pe adwords.google.com si iti fci un cont, iti introduci cardul si pe urma incepi o campanie.

Dar ia in considerare ca nu prea potzi sa iti alegi pozitia ... adica poate ca reclama ta sa fie in dreptunghiu de sus sau in ala din dreapta. Asta depinde de cat de mult platesti. De asemena linku tau poate sa apara in reclamele de pe alte situri (cei care au adsense pe situ lor) dar asta poti sa o dezactivezi. Eu iti recomand sa o dezactivezi daca nu o vrei ... dar asta poate sa iti aduca vizitatori mai ieftin daca sti sa o folosesti.

Hai sa explic cum se decide daca reclama ta apare sau nu pe google , si cand.
Ideia e ca tu iti alegi un pret maxim pentru click (adica pentru fiecare vizitator care si da click pe reclama ta ) . Nu platesti si pentru faptul ca reclama ta e doar afista in google fara sa dea nimeni click. Deci spre examplu sa zicem ca tu iti faci o fabrica de iaurt de examplu. Iti faci o campanie si iti alegi pentru ce keyworduri esti interesat sa apara reclama ta.
Si pentru respectiva campanie iti setezi si pretul maxim care vrei sa il platesti pe vizitator ( De asemenea potzi sa mentionezi si bugetu maxim care sa poti sa il cheltuiest pe zi, asta in cazu in care google iti trimete prea multi vizitator si tu nai bani sa platesti atatia)
Hai sa zicem ca ai ales exact keyword-urile
"cumpara iaurt"
"iaurt gustos"
"iaurt cu gust de banane"
Cand cineva cauta "cauta iaurt" googleu se uita cine vrea reclama pentru keywordu respectiv si in functie de cat de mult plateste ... si cat buna este reclama ta face un scor .. si in functie de scoru ala ii afiseaza in ordine .. daca de exemplu cineva plateste pentur "cumpara iaurt" 1 dolar pe vizitator si tu doar platesti doar 50 de centi .. celalat va fi afisat primu. Tocmai din cauza asta e posibil catodata nici macar sa nu apari daca sunt foarte multi care liciteaza pentru acelasi keyword mai mult ca tine.
Tocmai din motiviu asta e bine sa iti alegi keyworduri relevante. Tu poti sa selectezi cautari exacte sau poti sa faci de ecemplu toate cautarile care contin iaurt si atunci vei aparea si in momentul in cree cineva scrie in gogle "alergie la iaurt" ... cea ce nu este chiar convenient pentru afacerea ta.

Multi cred ca ce conteaza .. oricum nu platesti decat pentru cei care chiar dau clik pe reclama ta .. dar cea ce putini o stiu este faptul ca daca reclama ta apare de multe ori si nimeni nu da click pe reclama ta .. atunci gogole iti va scadea "relevantza" reclamei .. cea se traduce prin faptu ca tu trebuie sa licitezi mai mult pentru locu in google .. cea ce se traduce mai putini vizitatori care te coste mai scump.
Asa ca daca te acpuci iti recomand sa iti alegi exact keyworduril si sa faci reclama cat mai relevanta cum am dat exemplu "iaurt cu gust de banane"
si pentru respectivu keyword sa ai o recmala de genu "Cel mai gustos iaurt cu gust de banane din romania" si mai si selectezi ca sa apara doar la cei din Romania. In felu asta toti cei care cauta asta sigur vor gasi reclama ta relevanta si vor da click pe ea ... crescanduti relevanta reclamei si scazundu-ti costurile.

Daca mai ai nelamuriri pm me .. si te ajut cu placere.
xian

Mesajde buhuhu » 25 Noi 2007, 18:53

as prefera sa vb aici .. poate se mai documenteaza si altii ..

deci .. sa inteleg ca nu se merita sa`i dau bani lu` gogu pentru dreptunghiul meu galben .. si sa incep sa`mi inscriu site`ul in N motoare de cautare ?? ( pe langa meta tag`uri si keywords`uri )

Daca inscriu site`ul in google adwords nu am siguranta ca imi va aparea in top galben la cautarea keyword`urilor pe care eu le`am pus ??

Care ar fi cele mai bune motoare de cautare ?

Stiu ca de preferabil ar fi sa nu insirui tot site`ul cu keyword`uri .. ci sa pui cateva scurte si la obiect ...

Multumesc anticipat
Care ar fi limita de bun simt pentru keyword`uri ? ( title , link`uri .. etc )

sau poate nu`i asa ....

mersi Xian ...

cine mai este interesat sa posteze tin sa precizez ca nu vreau sa`mi promovez un site de prezentare al unui studio de video chat .. daca va ganditi ca va iau locul in top 10 result on google .. stay calm bb
buhuhu
User Junior
User Junior

Mesajde xian » 26 Noi 2007, 00:12

Nu am zis ca nu se merita. Am zis doar ca daca nu ai experientza in domeniu .. arunci bani pe fereastra direct. Adwordu este unu din cele mai puternice lucruri din lume... dupa bomba atomica ... but powerful weapons are don't come cheap.
Si ca sa continuam analogia .. daca platesti mult pe acea bomba .. trebuie sa o folosesti pentru un razboi care iti aduce inapoi profit ... adica nu bombardezi somalia .. ca nare petrol suficent sa plateasca bombele cre le-ai folosit ca sa o cuceresti .. alegi si tu iraku :)
Oricum pentru adult trafic .. cu adwordsu iti dai direct cu tesla in c***. Nu zic ca nu se poate dar trebuie sa ai experientza in domeniu adwordului si a adultului destul de vasta.
Ca sa ai sigurantza ca iti apare in "deptungiu tau galben" licteaza 150$ pe click ... si stai linistit ca sigur o sa apari :)
xian

Înapoi la Diverse

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj