Legalitate in UK

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde beyou » 28 Ian 2016, 17:08

Buna. Am o intrebare pentru cine este in tema: daca vreau sa lucrez ca model independent de acasa, fiind romanca plecata in UK(chiar daca aici am sau nu un job obisnuit), ce trebuie facut pentru a nu avea probleme legale la trimiterea si retragerea banilor de la bancomat de pe cardul Payoneer si alt card atasat unui cont bancar din Romania. Asta in conditiile in care as lucra pe 2 site-uri pt. care voi primi plata de pe un site in Payoneer si de pe celalalt site in contul bancar cu cardul atasat emis in Romania sau poate il voi schimba si voi alege un alt cont bancar creat in UK.
Multumesc anticipat cui imi va raspunde!
beyou

Mesajde anna94 » 28 Ian 2016, 20:11

Buna, unde ai rezidenta fiscala?
anna94
User Junior
User Junior

Mesajde beyou » 03 Feb 2016, 00:25

in romania am...dar nu ca model...ci ca salariat la o oarecare firma...chatul ca un plus momentan...ideea era ca daca plec in uk ce pot face ca sa fiu ok in ceea ce priveste chatul?
beyou

Mesajde anna94 » 03 Feb 2016, 21:43

Cat timp ai domiciliul(nu e singura conditie pentru rezidenta) in Romania, esti contribuabil in Romania; Daca obtii rezidenta in alta tara, in Romania ai obligatii fiscale pana la sfarsitul anului calendaristic. (+3 ani daca te muti intr-o tara cu care Romania nu are incheiata conventie de evitare a dublei impozitari).

Acel plus din chat e considerat venit obtinut din strainatate; pe care il declari pana in 25 mai 2016 pentru anul 2015 in Declaratia 201 si pentru care platesti impozit 16% + sanatate 5,5%. sau iti faci PFA/SRL.
anna94
User Junior
User Junior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj