Legalitate model independent

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde evaeva1 » 31 Aug 2016, 09:00

Buna

stiu ca s-a tot discutat acest subiect, insa imi este aproape imposibil sa pun cap la cap toate informatiile de pe forum, deoarece am un bebe mic iar timpul de a rasfoi forumul, s a redus considerabil! ( Cine este , sau a fost in situatia mea intelege :roll: ) de la declaratia 201, la pfa, la srl.... dumnezeu cu mila! pt studiouri totul pare atat de clar si la indemana , insa pt un model independent, nu! apelez la bunavointa voastra, si sper sa ma puteti ajuta...doresc sa intru in legalitate, insa nu doar sa imi declar veniturile, doresc de asemeni sa am si toate beneficiile unui angajat cu acte in regula : vechime, asigurari de sanatate, dreptul la concediu maternal, impurumuturi bancare ALL! nu stiu care este metoda ca mai fiabila... Va multumesc
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde Studio20 » 31 Aug 2016, 13:36

Buna Eva.

In principiu ai 2 optiuni (pot fi si mai multe, astea 2 le stim noi):

1. Lucrezi ca persoana fizica, primesti venituri din afara tarii, declari anual veniturile anului trecut si platesti impozitele aferente (momentan 16% impozit pe venit, 10,5% CAS si 5,5% CASS - presupunand ca nu ai in alta parte un alt job permanent cu contract de munca). Ai vechime pentru pensie, ai asigurarea publica de sanatate, nu ai dreptul la concediu maternal ci doar la indemnizatie pentru cresterea copilului, imprumuturi bancare ... posibil dar mai greu, poate dupa minim 1 an calendaristic cu venituri constante luna de luna, sa pota calcula si banca un venim minim lunar pe care sa se bazeze. Atentie, ai de platit toate impozitele si contributiile odata pe an si e multicel, deci pune lunar deoparte o treime din ce castigi!

2. Iti infiintezi o societate, iti iei cod de TVA si te declari operator intracomunitar daca vrei sa lucrezi cu situri din UE (Jasmin, Xlove, Flirt4Free, etc) - asta e mai greu un pic, consulta un contabil daca ai sanse sau nu data fiind istoria ta personala. Pe langa impozitele pe societate (in principiu 3% impozit pe venit si 16% impozit pe dividende) ar trebui sa te angajezi tu ca persoana fizica la societatea ta intrucat cineva trebuie sa presteze activitatea, functiile de administrator/asociat unic sunt reprezentative nu lucrative. Vei avea de platit deci si impozitele pentru salariul tau (cu titlu de exemplu, la un salariu net lunar de 1000$, platesti 700$ impozit si contributii). Ai vechime pentru pensie, ai asigurarea publica de sanatate, ai dreptul la concediu maternal si la indemnizatie pentru cresterea copilului, imprumuturi bancare teoretic ar trebuie sa poti accesa, dar practic mai toate bancile refuza astazi sa acorde imprumuturi celor care sunt angajati la o firma cu sub 5-10 salariati unde sunt si actionar majoritar/unic.
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde evaeva1 » 01 Sep 2016, 05:27

Merci mult pt sfaturi Studio 20! :D Foarte util!
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 01 Sep 2016, 15:46

studio20, acel impozit pe societate de care spui tu 3 la suta daca nu ma insel e doar pt microintreprinderi care nu realizeaza peste 100 mii euro pe an ca venit, cred ca cel mai bine pt fiecare e sa consulte un contabil care il va clarifica in functie de veniturile pe care le obtine
mi se pare dubios sa platesti doar 3 la suta pe venit, eu personal in spania platesc 16 la suta impozit pe venit plus 27 pe dividente, romania e clar mai avantajata fiscal, cand ii aud pe unii ca se plang de impozite imi vine sa rad :lol:
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde Studio20 » 01 Sep 2016, 19:40

trompi scrie:studio20, acel impozit pe societate de care spui tu 3 la suta daca nu ma insel e doar pt microintreprinderi care nu realizeaza peste 100 mii euro pe an ca venit, cred ca cel mai bine pt fiecare e sa consulte un contabil care il va clarifica in functie de veniturile pe care le obtine
mi se pare dubios sa platesti doar 3 la suta pe venit, eu personal in spania platesc 16 la suta impozit pe venit plus 27 pe dividente, romania e clar mai avantajata fiscal, cand ii aud pe unii ca se plang de impozite imi vine sa rad :lol:

Am presupus ca nu sare de 100.000 eur pe an, da :)
De acord cu tine, Romania are astazi impozite decente, este absurd sa te risti si sa nu le platesti.
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde evaeva1 » 02 Sep 2016, 09:07

Studio20 scrie:Buna Eva.

1. Lucrezi ca persoana fizica, primesti venituri din afara tarii, declari anual veniturile anului trecut si platesti impozitele aferente (momentan 16% impozit pe venit, 10,5% CAS si 5,5% CASS - presupunand ca nu ai in alta parte un alt job permanent cu contract de munca). Ai vechime pentru pensie, ai asigurarea publica de sanatate, nu ai dreptul la concediu maternal ci doar la indemnizatie pentru cresterea copilului, imprumuturi bancare ... posibil dar mai greu, poate dupa minim 1 an calendaristic cu venituri constante luna de luna, sa pota calcula si banca un venim minim lunar pe care sa se bazeze. Atentie, ai de platit toate impozitele si contributiile odata pe an si e multicel, deci pune lunar deoparte o treime din ce castigi!

.

Am o singura nelamurire !CAS-ul se refera la pensie ! adica optand pentru aceasta declaratie, inseamna de asemeni ca merge si vechimea si cotizatia pentru pensie ? Multumesc mult pt ca iti rupi din timpul pt a imi raspunde! O zi excelenta1
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde Studio20 » 02 Sep 2016, 09:41

evaeva1 scrie:
Studio20 scrie:Buna Eva.

.

Am o singura nelamurire !CAS-ul se refera la pensie ! adica optand pentru aceasta declaratie, inseamna de asemeni ca merge si vechimea si cotizatia pentru pensie ? Multumesc mult pt ca iti rupi din timpul pt a imi raspunde! O zi excelenta1

Da, CAS-ul platit de tine este cotizatie pentru pensie. Atentie, la aceeasi suma neta incasata, vei avea o cotizatie mai mica decat in cazul unui contract de munca (e normal, vorbim de 5,5% versus 16,3%). Dar eu nu m-as baza prea mult pe sistemul public de pensii, pune 200$ lunar intr-un sistem de pensii private si pensia estimata poate fi 3X sau 5X fata de cea din sistemul public.
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde evaeva1 » 07 Sep 2016, 06:54

Buna,

Am luat leggatura cu un contabil si m-am gandit sa va impartasesc ceea ce mi s-a spus, deoarece nu prea coincide 100% cu informatiile pe care le-am gasit pe site! Va pun copy/paste conversatia avuta pe mail:

I-am solicitat dupa cum urmeaza:

Doresc in primul rand sa declar veniturile realizate pentru a beneficia de toate facilitatile pe care le are un angajat

- asigurare sanatate

- vechime in campul muncii

-plata cotizatiei pentru pensie ( aceasta as dori sa fie direct proportional cu ceea ce castig, dat fiind faptul ca, veniturile fluctueaza foarte mult. Pot exista perioade de chiar si o luna sa nu muncesc,deci nu m-ar ajuta impunerea unei sume fixe de plata lunar)

-dreptul la indemnizatie crestere copil ( daca va fi cazul)

-posibilitatea de a contracta credite bancare

Plus: Sa platesc taxe cat mai mici *:) happy si sa nu am de alergat prea mult lunar

Acestea fiind spuse, stiu ca exista 3 variante de a intra in legalitate, in functie de ceea ce ne intereseaza: SRL, PFA, sau Declaratia 201!

Acum am inteles ca pentru SRL sau PFA trebuie declarata functia ocupata sau specificul activitatii, ori aceasta activitate de videochat nu este reglementata din punct de vedere legal! Adica nu exista Cod CAEN sa pot declara activitatea efectiva! poate asta ar fi chiar ultima problema ( avand in vedere ca nu exista o procedura stricta sau o lege...)

Ma gandeam ca poate ceea ce imi doresc se poate face si cu Declaratia 201, insa nu stiu daca aceasta cuprinde si plata cotizatiei pentru pensie

Tinand cont de ceea ce doresc , va rog sa imi oferiti cea mai buna varianta, ca si taxe versus beneficii! Va rog de asemeni ca in Solutia propusa sa fie atinse toate obiectivele pe care vi le am mentionat mai sus!

Raspunsul primit a fost:

1. Exista doar doua forme de lucru legal si anume PFA sau SRL. Formularul 201 nu este o forma de lucru legala, este doar un formular fiscal. E a fost si mai este folosita si in prezent de persoanele care au realizat venituri la negru in trecut si voiam sa si le declare din urma. Dar nu reprezinta o forma de lucru legala.

Raman atunci doar PFA (sau II intreprinderea individuala care nu se deosebeste cu nimic de PFA) sau SRL-ul.

2. In ceea ce priveste activitatea de videochat ea este foarte legala si reglementata. Pentru registrul comertului se foloseste ca si activitate principala cod 9329 alte activitati recreative si distractive. Da, este adevarat ca nu scrie, negru pe alb activitate de videochat. Pentru acest cod CAEN in cazul PFA nu ti se va cere nici o diploma, iar in cazul SRL nu se cer diplome - deci il poti folosi si la SRL si la PFA fara probleme.

3. O sa impart beneficiile pe care le-ati mentionat intre PFA si SRL, ca sa va faceti o idee mai buna despre ce face fiecare forma de organizare.

PFA

- se inregistreaza la registrul comertului cu codul CAEN mentionat (lista actelor necesare infiintarii o gasiti aici - http://www.onrc.ro/index.php/ro/inmatri ... rizate-pfa)

- accesul la banii castigati este neigradit si imediat, adica puteti dispune de toti banii imediat ce ii incasati fara a justifica ce faceti cu ei

- aveti obligatia sa tineti contabilitate in partida simpla dar fata de SRL birocratia este redusa; se depun doar cateva declaratii o data pe an; de alegat pe la ANAF este putin comparativ cu SRL-ul; aveti acest dreptul prin lege sa va tineti contabilitatea singura daca credeti ca va descurcati; daca doriti sa renuntati la PFA, acesta se inchide simplu si cu taxe mici

- impozitele se calculeaza la venitul impozabil (diferenta dintre banii incasati si cheltuielile deductibile inregistrate pe PFA); deci platiti impozite la cati bani faceti in principiu; adica exista niste plafoane minime sub care daca scadeti venitul, tot platiti sanatate la cel putin salariul minim pe economie dar nu cred ca vi se aplica.

- cuantumul impozitelor este ridicat de 32%: 16% impozit venit; 5.5% sanatate si 10.5% CAS; deci veti fi asigurata in sistemul national de sanatate; daca doriti sa beneficiati si de CCI concediul de crestere si ingrijire copil trebuie sa mai platiti un fond suplimentar de 0.85%;

- contributia de 10.5% va asigura doar o treime din stagiul de cotizare al unui salariat normal; puteti opta pentru a plati cotizatia intreaga de 26.3% pentru a beneficia de un stagiu complet de cotizare.

- exista banci care dau credite PFA-urilor dar nu iau in considerare veniturile in proportie de 100%; mai usor se obtine un credit pe SRL.

In concluzie, un PFA va permite sa va cheltuiti banii cum doriti si fara sa va intrebe cineva ce faceti cu ei, birocratia este redusa si sunt putine declaratii de depus, taxele se platesc direct proportional cu ce castigati, DAR cuantumul taxelor este mare. Beneficiati de asigurare de sanatate si de concediul de ingrijire copil (daca platiti suplimentar pentru asta).

SRL-ul

- se inregistreaza la registrul comertului cu codul CAEN respectiv (documentele si taxele aici

http://www.onrc.ro/index.php/ro/inmatri ... e-colectiv )

- nu aveti acces la bani si nu ii puteti cheltui cum dorit; de-abia la finalul anului cand contabilul intocmeste bilantul contabil puteti repartiza dividendele si dupa ce achitati impozitul pe dividende puteti beneficia de bani; nu puteti plati din firma decat cheltuielile strict legate de activitate (deci nu puteti deduce cheltuielile personale cu mancarea, chiria, excursii etc)

- impozitarea se face la suma efectiv facturata, deci si aici este direct proportionala cu ceea ce castigati

- impozitarea este mica si anume de 13.5%: 3% impozit micro la ceea ce facturati; 5% impozit dividende aplicata la profit (total venituri - cheltuieli inregistrate pe firma) si 5.5% aplicat la profit, reprezentand sanatatea aferenta dividendelor.

- nu platiti CAS (pensie) si nu sunteti asigurata in sistemul de sanatate; pentru acest lucru trebuie sa va faceti contracte separate cu casa de pensii si separat cu casa de sanatate

- daca aveti cifra de afaceri destul de mare, puteti obtine relativ usor un credit; exista si credite pentru firme nou infiintate.

- aveti nevoie obligatoriu de un contabil expert pentru a va tine contabilitatea; exista obligativitatea depunerii declaratiilor cel putin trimestrial, a intocmirii bilantului, urmarii fisei la ANAF de contribuabil; birocratia este foarte mare, iar daca doriti sa inchideti firma va va costa mult bilantul de lichidare.

In concluzie, singurul atu al unui SRL este faptul ca platiti impozite mici. In rest, birocratia este mare, nu aveti asigurare la pensie si sanatate decat daca le faceti separat pe persoana fizica sau daca va angajati pe SRL.

Va rog sa imi scrieti ce intrebari aveti vis a vis de ce v-am relatat. E posibil sa fi sarit anumite informatii, in scris este putin mai greu de transmis.

Astept mailul dvs.

Luiza Daneliuc
http://www.luizadaneliuc.ro

Concluzia a fost ca Declaratia 201, nu face munca noastra legala , facand PFA daca platesti CAS, treebuie sa platesti 26% si nu 10% ca sa se considere ca si cotizatie integrala si sa te ajute pe viitor, dar asta nu inseamna ca ai vechime in munca pt asta iti trebuie neaparat un contract de munca , vrei indemnizatie crestere copil trebuie sa mai cotizezi 1% din venituri deci... credite pe PFA merg, dar nu se iau in considerare veniturile (100%)! Deci ca sa fi in completa legalitate se face PFA pt care platesti : 16% impozit pe venit, 26% CAS, 5.5% CASS si 1% pt viitoarele mamici care vor sa stea linistite sa isi creasca copilul si sa nu mai munceasca intre timp ! (plus ca am inteles ca, motivul pentru care in momentul in care vrei credit bancar nu se iau in considerare 100% veniturile, este faptul ca , va trebui tu ca Persoana Fizica Autorizata sa iti declari un salariu iar cei cotizatia CAS se aplica salariului declarat )
deci PFA inseamna 48% din ceea ce castigam ! mi se pare ENORM!

Pareri ? sau alte info?

Multumesc
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde GlamChatStudio » 07 Sep 2016, 10:33

SRL,cea mai buna varianta,un contabil bun si bine platit care cunoaste toate legile te poate ajuta cu tot ce ai nevoie,birocratia ta fiind minima,am vazut ca ti-a scris ca te poti angaja la firma ta ca sa beneficiezi de toate oportunitatile,m-a umfat si rasul,pai logic ca trebuie sa te angajezi fiind cea mai simpla forma de a beneficia ..d`oh.
Daca firma are incasari mari si profit accesarea oricarui credit nu este nici o problema iar in privinta banilor...multi contabili habar nu au ca exista si posibilitatea sa te folosesti de o mare parte din bani inaintea anului incheiat.

Consulta si un expert contabil bun si te va lamuri.
PFA este jaf la drumul mare.

Bafta acolo!
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde samahol » 09 Sep 2016, 15:13

Ce inseamna ca e doar un formular fiscal?Adica pot ajunge la inchisoare chiar daca am platit?
samahol
User Junior
User Junior

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj