Laptop Acer 17.3'' Aspire V3 pt videochat?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde andra21 » 16 Oct 2012, 19:06

Buna tuturor! Avand in vedere ca nu prea am cu cine discuta subiecte de gen :) apelez tot la cunostintele voastre in domeniu! M am decis sa mi cumpar un laptop mai bun (performant), in asa fel incat sa fiu in rand cu lumea :) ce parere aveti de acesta? Momentan, lucrez doar pe un site :D

http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/ ... nux-black/

Am mare nevoie de ajutorul vostru :( daca se poate! Nu prea ma pricep eu, insa imi place ca are diagonala de 17.3" :D Voi ce ziceti? Va multumesc mult!
Edited: nu intotdeauna "diagonala" conteaza :))))
andra21
User Junior
User Junior

Mesajde theselby » 16 Oct 2012, 20:41

Sincer e bun, ai sanse sa tii 2-3 site-uri in HD chiar pe el si inca 1-2 normale

Recomandarea mea (daca ai TV LCD sau LED acasa) e sa cumperi un cablu HDMI lung si-o tastatura/mouse wireless... si sa lucrezi direct pe TV :)

LATER EDIT:

Intrucat m-am grabit si abia acum mi-am dat seama ca este vorba de un laptop ACER, eu uitandu-ma doar la specificatii (procesor, ram) consider un pic ca m-am cam grabit, astfel ca iti dau o alternativa asemanatoare:

http://www.dc-shop.ro/laptop-notebook/l ... 10m-1gb-l/

Explicatii: Laptopurile ACER sunt ieftinioare insa au o reputatie proasta in ceea ce priveste rezistenta lor in timp. Tocmai de aceea recomand oricui sa mizeze pe alte variante mai ok, gen ASUS, DELL, chiar si Lenovo... dar nu ACER... no fcking way :)
theselby
User Avansat
User Avansat

Mesajde alexandra1234 » 17 Oct 2012, 21:34

andra21 scrie:Buna tuturor! Avand in vedere ca nu prea am cu cine discuta subiecte de gen :) apelez tot la cunostintele voastre in domeniu! M am decis sa mi cumpar un laptop mai bun (performant), in asa fel incat sa fiu in rand cu lumea :) ce parere aveti de acesta? Momentan, lucrez doar pe un site :D

Am mare nevoie de ajutorul vostru :( daca se poate! Nu prea ma pricep eu, insa imi place ca are diagonala de 17.3" :D Voi ce ziceti? Va multumesc mult!

f subtire , se va incalzi f tare dupa un an de zile
mergi pe dell. asus, sau toshiba
dell
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde alexandra1234 » 17 Oct 2012, 21:35

arata bine ca si configuratie
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde daniele » 21 Oct 2012, 02:07

Eu nu mai iau ACer ever in viata asta. Am avut unul acu vreo 3-4 ani si la un moment dat isi lua restart dupa restart. Nici nu apuca sa se incarce windows-ul ca iar restart. Am instalat win, l-am dus la vreo 4 service-uri il faceau pentru cateva ore dupa care aceeasi problema. Din ce mi-a spus unul din baietii de la service ar fi o problema destul de frecventa la marca lor pentru ca mai multi clienti au venit cu fix aceeasi problema ca a mea.
daniele
User Junior+
User Junior+

Mesajde andra21 » 21 Oct 2012, 20:52

Va multumesc mult tuturor pt raspunsuri! Si o sa tin cont de sfaturile voastre, desi Acerul ala imi cam luase mintile :) Va multumesc din nou! O seara faina!
andra21
User Junior
User Junior

Mesajde chello » 22 Oct 2012, 14:14

Am un Acer Aspire 5755G , cu el pot contrazice pe toata lumea referitor de performanta , calitate si pret ... e un i7 la 2.2 GHz , pretul e acceptabil avand in vedere ca nu iti achizitionezi cate un laptop la luna . De incalzit se incalzeste DOAR cand fac niste proiecte mai costisitoare pentru placa video in photoshop sau after effect si la jocuri dar cum nu ma joc ... nu am treaba ... e F silentios , bateria tine vreo 3 zile , multa lume compara vechea generatie de ACER cu actuala si gresesc , lucrurile se mai schimba si apropo nu da banii pe BRAND gen " Vaio " ...
chello

Mesajde Zinia » 23 Oct 2012, 23:31

vad ca toti va bazati pe capacitate si nu pe eficacitate. Memoriile spre exemplu, cat si restul componentelor.... au niste latente, banda, etc.

La memorii decat sa pui 8GB, mai bine pui 4GB cu frecvente bune (recomand 1600mhz pe ddr3, ca au pret bun) si lantente bune, puse in dual 2x2gb.

La restul lafel, conteaza multe altele pe langa acea CAPACITATE.
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde everest_4u » 27 Oct 2012, 15:47

andra21 scrie:Buna tuturor! Avand in vedere ca nu prea am cu cine discuta subiecte de gen :) apelez tot la cunostintele voastre in domeniu! M am decis sa mi cumpar un laptop mai bun (performant), in asa fel incat sa fiu in rand cu lumea :) ce parere aveti de acesta? Momentan, lucrez doar pe un site :D

iubita vrei sa dai bani pe prosti:)) tinind cont de pretul produsului banuiesc ca asta este bugetul tau..iti recomand un HP DV6 CAMERA HD SUNET PERFECT IMAGINE PERFECA ..PROCESOR I5 SAU I7 UN MINIM DE 6 GB MEMORIE NU SE INFIERBINTA NU SE INCINGE ...EU LUCREZ FOARTE MULT PE DV6-6173CL ...SUSTINE 20 DE SAITURI FARA SA TE DOARA CAPUL..BANDA DE NET SA AI...UNDE MAI PUI CA AI SI SPLITCAM INCORPORAT IN SOFT..ZOOM SI TOT CE - TI TREBUIE
everest_4u
User Junior+
User Junior+

Mesajde Zinia » 28 Oct 2012, 00:25

nu mai bine s-ar configura un pc cel putin lafel de bun + o camera web full hd? :P cu siguranta va iesi mult mai ieftin ca pret.

acuma la o adica e ok si laptopul ca il muti unde vrei, rapid. dar parca.......
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde everest_4u » 28 Oct 2012, 12:16

Zinia scrie:nu mai bine s-ar configura un pc cel putin lafel de bun + o camera web full hd? :P cu siguranta va iesi mult mai ieftin ca pret.

acuma la o adica e ok si laptopul ca il muti unde vrei, rapid. dar parca.......

zina mult mai ieftin nu ar fi...faci o economie de citeva sute de lei dar uni au nevoie de mobilitate..uni nu au..cum spuneam nu toate modelele se descurca de pe un portabil...uitate insa la modelele din us...90% sint conectate insa pe portabil. fiecare insa procedeaza cum doreste..chiar si eu ma-m adaptat mai greu la portabil..dar ma ajuta foarte mult pt ca are widi(Intel Wireless Display)
si nu trebuie sa ma chioresc la o fereastra de 15
everest_4u
User Junior+
User Junior+

Mesajde Zinia » 28 Oct 2012, 15:35

everest_4u scrie:zina mult mai ieftin nu ar fi...faci o economie de citeva sute de lei dar uni au nevoie de mobilitate..uni nu au..cum spuneam nu toate modelele se descurca de pe un portabil...uitate insa la modelele din us...90% sint conectate insa pe portabil. fiecare insa procedeaza cum doreste..chiar si eu ma-m adaptat mai greu la portabil..dar ma ajuta foarte mult pt ca are widi(Intel Wireless Display)
si nu trebuie sa ma chioresc la o fereastra de 15

Inteleg ce vrei sa zici, dar pretul va fi mult mai mare caci pe langa laptop de genul care oricum e mai scump decat configuratie PC, mai trebuie cumparat si LCD/LED-ul...... pe care sa arunci imaginea.
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde everest_4u » 29 Oct 2012, 16:08

zina ..cine nu-si poate permite unul nou cumpara un second hand costa in jur de 20-24 mil sistem de operare inclus..cit despre tv pe care iti arunci imaginea..nu tr sa cumperi un tv care widi incorporat..ci doar un adaptor widi care este intre 200 si 500 ron in functie de modelul ales...si nu te ingrijora chiar daca nu ai un lcd merge chiar si pe televizorele cu tub:)...iar adaptorul widi este moft sa nu mai ai cabluri..daca iti place cu fir, cumperi un cablu hdmi mai lung...eu unul nu as da portabilul pe un desktop nici mort..ar tr sa fiu fixat in anumit loc ..iar pt mine nu este cea mai buna optiune.nu poti avea performanta si comoditate investind 3 lei.
everest_4u
User Junior+
User Junior+

Mesajde andra21 » 09 Noi 2012, 15:20

Multumesc mult...fetelor, baietilor..pentru suportul acordat! Am cumparat astazi http://www.emag.ro/laptop-asus-cu-proce ... E9VDKBBBM/ Am auzit numai lucruri ok despre el, si dupa multe comparatii, am dcis sa l iau! Singurul inconvenient momentan, este ca nu are sistem de operare :( sincer,mi s a parut cam mult sa mai arunc 600 de lei, tinant cont ca am facut ceva economii :p sper sa ma descurc intr un final si sa nu regret decizia luata! Va multumesc inca o data tuturor! O zi frumoasa!
andra21
User Junior
User Junior

Mesajde alexandra1234 » 09 Noi 2012, 17:43

era mai ieftin cu 100 ron la garage sau pc fun !!!
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde andra21 » 09 Noi 2012, 22:49

:) Nu l am gasit la emag, l am luat de la Turbo Zone..cu 2990 :)
andra21
User Junior
User Junior

Mesajde Zinia » 09 Noi 2012, 23:46

sa-l stapanesti sanatoasa! E OK CONFIGURATIA.
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde alexandra1234 » 10 Noi 2012, 13:07

bun , emagul vinde scump oricum
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Zinia » 10 Noi 2012, 17:40

Si garantia nu conteaza? dai putin mai mult dar sti ca atunci cand e vb. de vreo problema nu ai treaba cu emag, pe cand cu astia mai necunoscuti e f. posibil sa te trimita la plimbare :mrgreen:
Zinia
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj