KanalD la interviu cu camera ascunsa

Colectie de stiri despre activitatatea de video chat adult si non-adult din mass-media interna. Nu copiati articolele integral, maxim 20% din textul articolului plus link catre sursa.

Mesajde LolaHighClass » 14 Feb 2014, 13:28

Buna all,

Acum 2 zile se infatiseaza la interviu o tanara in varsta de 26 ani, impreuna cu prietenul ei. Toate bune si frumoase, ii invit in birou - cu toate ca politica mea este in general sa nu primesc persoane de gen masculin in studio, din motivele pe care le cunoastem cu totii. In ziua respectiva am fost mai permisiva, din pacate.

Acestor doi indivizi le sunt prezentate cu lux de amanunte toate detaliile de angajare, faptul ca nu se lucreaza cu minore, nu lucram la cuplu - sub nicio forma (nici macar fata + fata), totul se face pe baza unui contract de munca, le prezint si camere si restul de detalii.

Vine vorba frumos de castiguri si sunt intrebata pentru un model incepator in ce prag s-ar situa modelul nou - le explic frumusel ca in pragul 1, cu castiguri intre 0 - 1000 si cu indulgenta in pragul 2 1000 - 1500, cel putin in prima luna, la care domnisoara intreaba,

"vad ca aveti procent de ..% la 5000$, este posibil sa fie facuti in 2 saptamani?"

Raspunsul meu (care este 100% legat de realitatea siteurilor,) este ca bineinteles - se poate: cu multa seriozitate, perseverenta, dorinta de a ajunge la un alt nivel, implicare si ambitie.

Dupa care le spun ca sunt si hosturile de top care au incasari de 10, 20, 30.000 euro in doar doua saptamani. Le mai specific odata ca in cazul ei ne orientam pe cel de 0 - 1500 cel mult in prima luna. Buuuunnn...

Se gandeste fatuca ca toate bune si frumoase si ramane ca ne contacteaza in cazul in care se decide.

La 2 ore distanta, ne suna sa ne spuna foarte frumos ca am fost inregistrati cu camera ascunsa, si ca materialul va fi difuzat la stirile de pe kanald. Buuunnn.. O intreb foarte frumos, daca i se pare ca ne-am prezentat bine, gandindu-ma ca poate au si ei in cap sa mai scoata si adevarul la iveala din studiourile care lucreaza sub un cadru legal.

Mare mirarea atunci cand am vazut reportajul:

http://www.kanald.ro/cutremurator--in-goana-dupa-bani--patronii-de-videochat-angajeaza-chiar-si-minore_35940.html

Singurul lucru preluat din tot interviul au fost sumele de bani ale modelelor de top. Si atat!
Iar de la restul vedeti si singurei.

" Noi toti ne umplem buzunarele (cu sumele modelelor de top) pe spinarea minorelor... " cam asa suna..

URAT!!!

Have a wonderful day all!
LolaHighClass
User Junior
User Junior

Mesajde evaeva1 » 14 Feb 2014, 14:06

Nu sunt veche in meseria asta, si nici model de studio, insa urmarind acest material ( pe langa faptul ca cei de la KanalD mi se par niste retardati, cu cel mi prost birou de stiri, care pun babele de pe sant sa isi dea cu parerea despre problemele economico -politice ale tarii) nu am retinut decat un singur aspect! Incercati pret de 5 min cat dureaza reportajul sa iesiti din pielea studiourilor si al modelelor , si sa priviti ca simplu cetatean ! Pai nu intelegi decat un singur lucru: ca e un domeniu de nivelul prostitutiei, insa la un nivel mult mai mare, si pe ft multi bani ! Si parca se simt o multime de frustrari ale indivizilor care au pregatit reportajul! De ce ? Pai e nasol sa stii ca tu alergi toata ziua ca boul sa pregatesti o stire de toata jena, si te iau la spituri o gramada in cazul in care li se pare ca nu te ridici la asteptarile lor de sefi, leaderi, si teamleaderi si ce mama lor or fi! E greu sa intri intr un studio( ma refer acum la cele respectabile) si sa vezi un décor rupt din reviste, sau fete care sunt mult mai relaxate ca tine, si care se imbraca si se ingrijesc pt ca jobul asta le permite, fete care au mai mult timp decat tine, si care produc de 10 ori mai mult decat tine intr o luna, fara sa ajunga la balamuc asa cum faci tu zi de zi, si cand ai ajuns la ziua de salariu, te uiti lung! Normal ca te iau toate caldurile, si te cuprind frustrarile, si in capsorul tau e un intreg TNT si atunci ai reactia prostului! Arunci cu rahat si jignesti pentru ca de mai mult nu esti capabil! Reportajul nu mi s-a parut ca se refera cu precadere la studiouri ci la domeniu in sine, cat de josnc este, si cat de nedemn de un popor de fomisti, unde se moare de foame, insa cu mandria in frunte! Niste plafonati, altfel nu ii pot categorisi ! Daca tot vor sa disece industria in 4 de ce nu stau o luna printre modele, studiouri, sau sa se logheze pe site-uri sa vada cu ce se mananca si ca iti trebuie cap, poate mai mult decat un reporter ca sa o faci sa mearga!
Mda; in fine... m-a luat valu! Insa poporul nostru nu se mai trezeste la realitate! Ne place sa traim in bula noastra si nu suntem in stare de mai mult :x
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde laura's » 14 Feb 2014, 14:51

poate au incurcat reportajele, astia de la canal D si in loc sa dea de la voi cum spui tu (ca i-ai invitat in studio and so on), au dat alt reportaj, vad, din strada era filmat cu camera....cine stie ce o fi fost in capul lor....dar e clar ca vor sa aduca o imagine proasta studiorilor deja controversate. Parerea mea e ca patronii de studiouri ar trebui in primul rand sa mareasca procentul modelelor, asta daca vor sa le mai mearga afacerea, si asa site-urile iau 70% din castig, mai ia si studioul 50% apoi mai ramane o firimitura pentru care modelul trebuie sa incremeneasca in camera 8-10 ore pe zi....un astfel de model nu mai are viata sociala, familie etc. Si nu mai cred gogosile voastre precum ca un model poate ajunge la 10k-20k/luna...hai sa fim seriosi mai taiati din ele!!!!
laura's

Mesajde SFG2707 » 14 Feb 2014, 15:05

LolaHighClass scrie: ... gandindu-ma ca poate au si ei in cap sa mai scoata si adevarul la iveala din studiourile care lucreaza sub un cadru legal...

"Adevarul" este de cele mai multe ori boring pentru media, deci de nedifuzat. Stiri pozitive/realiste despre videochat am vazut doar atunci când au fost platite. Nimeni nu face o favoare niciunei "industrii" pe ochi frumosi.
Au difuzat din interviul cu tine doar ce nu li s-a parut lor boring ( sumele modelelor de top). Restul, era prea "ordinary" pentru a putea fi prezentat sub forma de "stire".

Pe reporterita o cheama Alecsandra cu "cs" ca si pe Alecsandri :lol: :roll:
SFG2707
User Avansat
User Avansat

Mesajde Versace » 14 Feb 2014, 15:15

Si la noi s-a prezentat Alexandra (asa se intitula) si cu prietenul ei :) La fel aceeasi poveste, ca ar dori sa se angajeze, ba la cuplu, ba singura, ba la cuplu cu minori, ba la orice numai ilegal sa fie. Le-am explicat ca nu lucram cu cupluri de nici un fel, si nici cu baieti, doar modele feminine singure. Le-am explicat ca "iuby" nu are voie in studio, deoarece nu permitem accesul masculilor de nici un fel, mai ales a unor "iuby" din motivele prezentate in reportaj.

Iuby s-a intristat si a incercat o alta abordare a situatiei, "dar mai bine vine prietena mea cu o fata, e ok asa?".
NOI: - Nu este nici o problema, poate veni prietena dvs. la interviu cu o prietena, dar atata timp cat prietena este majora.
IUBY: - Aaa stiti are 18 ani dar fara cateva luni, ce mai conteaza?!
NOI: - Nu, nu se poate, ne pare rau cand implineste varsta necesara ne poate contacta.
IUBY: - Dar nu este nevoie de contract de nimic, ce conteaza ca nu are 18 ani.
NOI: - Ne pare rau dar lucram doar cu contract de munca, iar pentru a putea colabora cu noi trebuie sa aiba minim 18 ani impliniti in momentul interviului. Poate ca altii lucreaza si cu persoane minore folosindu-se de acte false, buletinele altora, dar la noi nu este cazul. Pe contractul de munca este trecuta functia de operator pc, nu apare nimic legat de videochat, deci nu aveti de ce sa va temeti.

Au taiat si scos din context in bataie de joc. Reportajul il stiti deja, cei ce l-ati urmarit. Mizerie jurnalistica.

Concret cu articolul era sa dea pe post un reportaj in care cineva CHIAR RECUNOSTEA CA AR ANGAJA MINORI FARA PROBLEME, dupa cum spun ei. Sa prezinte numele firmei, al studioului si ulterior sa transmita informatiile POLITIEI, cum mi se pare normal. Aceasta se numeste ancheta jurnalistica, dar asta poate fi facuta DOAR de catre profiesionisti, nu de catre reporterasi precum cei din situatia noastra. In alta ordine de idei, un astfel de reporter profesionist, nu si-ar permite sa prezinte prostii, sau sa inventeze probleme ale unor domenii, cu o insiruire de cuvinte taiate dintr-o fraza.

Ati urmarit de cate ori este intrerupt reportajul si apare cate un flash cu galben pe negru? Cam de atatea ori se spunea ceva corect, si corectul a fost editat, taiat si scos din interviu. Era caraghios sa apara doar vorbe, intrerupere, alte vorbe :))) FLASHURILE alea fac tot reportajul :)))

Si probabil ca o scuza penibila la prostia de reportaj care nu a impresionat decat pe Fernando de la Caransebes, si Mihaita din Berceni, a aparut urmatorul material:

http://www.kanald.ro/marturii-din-infer ... 35992.html

Probabil au inventat-o pe "Alina, dupa cum i-am spus noi" si i-au facut o poveste care sa sustina salariul primit DEGEABA de domnisoara reporter intitulata ALEXANDRA (probabil nume tot inventat). In rest va dorim si voua cam la fel cu ceea ce ne doriti si noua.

FELICITARI! CLAP CLAP (aplauze, 2 la numar)! Oare cat timp va mai trece pana ce astfel de jurnalisti vor fi pedepsiti pentru dezinformare si chiar starpiti?!
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde Versace » 14 Feb 2014, 15:19

laura's scrie:poate au incurcat reportajele, astia de la canal D si in loc sa dea de la voi cum spui tu (ca i-ai invitat in studio and so on), au dat alt reportaj, vad, din strada era filmat cu camera....cine stie ce o fi fost in capul lor....dar e clar ca vor sa aduca o imagine proasta studiorilor deja controversate. Parerea mea e ca patronii de studiouri ar trebui in primul rand sa mareasca procentul modelelor, asta daca vor sa le mai mearga afacerea, si asa site-urile iau 70% din castig, mai ia si studioul 50% apoi mai ramane o firimitura pentru care modelul trebuie sa incremeneasca in camera 8-10 ore pe zi....un astfel de model nu mai are viata sociala, familie etc. Si nu mai cred gogosile voastre precum ca un model poate ajunge la 10k-20k/luna...hai sa fim seriosi mai taiati din ele!!!!

Eu zic sa iti faci studio si sa faci tu lumina in afacerea asta. Sigur daca ai da un procent mare probabil ai avea monopol pe piata. Te rog serveste, e loc pentru toti!
Cred ca te-ar ajuta sa mai citesti inca o data ce a scris Lola si sa iti revizuiesti postarea referitor la sumele avansate. Si eventual sa urmaresti inca o data reportajul si sa vezi ca este filmat si in incinta unei locatii, lucru care stiu ca nu este permis nici macar cu o camera ascunsa, dar asta este up to Lola ;)
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde fetish » 14 Feb 2014, 17:37

pai mai voi pe astia de la Kanal D stati sa ii credeti ? nu mai stiti cand facea Lazarus o emisune de 3 lei la ei , emisiune suspendata ff repede dupa ce a ,, dezbatut,, intens problema vdc ului si cum barfea nu stiu ce studiou ca face si drege si nu stiu care alt sudiou , in conditiile in care prin targ se aude ca nici neica Lazarus nu e prea strain de ale vdc ului ca doar nu si-o fi luat primul Lamborghini din Romania din vanzare de papiote nu ?

acum nu stiu da e ciudat , muulte multe reportaje ,, discutabile,, despre vdc si despre studiouri in speciale , eu incep sa cred ca cine stie ce nenic cu influenta la Kanal D detine vre-un studiou si asa mai da la gioale , sau cel putin incearca altor studiouri , doar , doar mai prinde vre-un model , exasperat de ca de ,, ilegale ,, suunt alte studiouri

cat depre opinia publica , sa fim seriosi , cine digera stirile Kanal D , majoritatea sunt fosti otv isti de seama , puplic cu 7 clase primare sau poate 4 pt care ORICE femeie independenta si care se duce la cuafor macar de 3 ori la an e curva penala domle :twisted:

sa fim realisti nu va mai cramponati de ceea ce crede societatea romaneasca despre vdc , noi inca traim intr-o societate in care nivelul ideal la care viseaza orice tanara domnita este maritatul cu un nene cu bani / sau fara da care neaparat sa o cafteasca bine , facutul de copii pe banda rulanta eventual de la 13 ani ca deh avortul , sau contraceptia e pacat si traitul pe spatele familiei

trist , f trist
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamChatStudio » 14 Feb 2014, 18:31

Alex da-i in Judecata. 2Si pe mine m-au contactat nu o angajam nici daca aveam locuri.3Ceva pute rau , doar anumite studiouri au fost contactate :idea: .bafta la aberat , aveti noroc ca nu v-am primit ca azi deja va actionam in judecata si va asigur ca, castigam.
Niste cretini , mincinosi.
O mizerie de articol comandat cel mai probabil.
Alex insist da-i in judecata!
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde Versace » 14 Feb 2014, 18:53

Era o vreme cand cautam dreptate in orice coltisor si cu orice pret. Acum prefer sa imi canalizez energia, timpul si banii catre proiecte constructive. Am fost material de camera ascunsa de 2 ori pana acum in sediile noastre si o data pe domeniul public. Cat despre domeniul public, au voie sa faca cam orice, doar e domeniul public :) si doar e Romania.

ROMANIA SENZATIONALULUI

Lasand acest aspect la o parte, ma gandesc, totusi, nu te faci de ras cand la KANAL D in urma cu o luna jumatate promovezi LIVELOVE... care este un studio videochat si dupa incepi cu materiale impotriva studiourilor videochat. Ok, normal ca promovarea a fost platita si reportajul slinos al Alecsandrei Costin este cel gratuit care ar trebui sa vanda reclama. Dar totusi nu le e rusine sa zica da si nu in mai putin de 2 luni? Na, uite exemplu. Ei sunt FORMATORII DE OPINIE...
Oricare ar fi ideea, noi de cate ori vom fi contactati de presa pe subiectul videochat, vom refuza categoric sa colaboram, ca si pana acum. Si nu suntem singurii.

Referitor la cei care au fost contactati, noi am fost contactati peste tot, interviuri peste interviuri in ziua respectiva toate dupa ora 14.00, si nu au ajuns decat reporterasii dupa ora 14.00 :)
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde trompi » 14 Feb 2014, 20:00

laura's scrie:poate au incurcat reportajele, astia de la canal D si in loc sa dea de la voi cum spui tu (ca i-ai invitat in studio and so on), au dat alt reportaj, vad, din strada era filmat cu camera....cine stie ce o fi fost in capul lor....dar e clar ca vor sa aduca o imagine proasta studiorilor deja controversate. Parerea mea e ca patronii de studiouri ar trebui in primul rand sa mareasca procentul modelelor, asta daca vor sa le mai mearga afacerea, si asa site-urile iau 70% din castig, mai ia si studioul 50% apoi mai ramane o firimitura pentru care modelul trebuie sa incremeneasca in camera 8-10 ore pe zi....un astfel de model nu mai are viata sociala, familie etc. Si nu mai cred gogosile voastre precum ca un model poate ajunge la 10k-20k/luna...hai sa fim seriosi mai taiati din ele!!!!

Laura, din postul Lolei nu a reiesit ca ea promite ca la ea in studio se fac 20k pe luna daca se duce un model, ci pur si simplu a specificat ca modelele de top ajung la aceste sume, ceea ce este adevarat. Problema intervine atunci cand mass media retuseaza frazele ca sa se poata intelege exact invers si anume ca la studiouri se fac sume fabuloase cu munca putina si gata intr-o luna ti-ai luat masina...Iar apoi prostimea se buluceste si pleaca dezamagita ca uite nu e adevarat, ca sunt prostii, ca patronii fac promisiuni desarte etc
Eu stau si ma gandesc cand oare va cadea acest mit al castigurilor usoare peste noapte, dar se vede ca romanului ii place sa viseze la posmagi moi....
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde mike2414 » 19 Feb 2014, 11:37

trompi scrie:

Laura, mai informeazate si vei afla printr-o simpla cautare pe google "nikkidiamond69" ce de exemplu in luna semptembrie 2013 aceea fata a facut 45 de mii de dolarii :) vei gasii acolo un print screen nu povesti.
Astept cu nerabdare sa vad daca mai trebuie sau nu sa "taiem din ele" :))) . In ceea ce priveste procentul studiourilor eu zic sa le dea modelelor 98% ... de ce nu :))) chiar daca un patron de studio pierde 5% numai din comisioane de retragere , curs valutar etc .... sa mai aduca restul de 3% din buzunarul propriu nu ?:))
mike2414
User Junior
User Junior

Mesajde codruta84 » 23 Feb 2014, 01:55

E incredibil cum au trunchiar frazele si cum au scos din context. In plus jobul este prezentat ca un gen de prostitutie, "de 10 ani fetele isi vand trupurile" ....
codruta84
User Junior
User Junior

Înapoi la Stiri interne despre video chat

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj