Intrebare XLove soft nou

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde RuxyDoll » 31 Ian 2013, 03:26

Buna tuturor! Am si eu o intrebare va rog...
Pana acum am lucrat numai pe Flux dar pe softul normal insa azi am incercat softul nou tot setat pe Flux si se blocheaza foarte rau. Fragmentez dar cand ma uit la "webam preview " acolo unde sa ne vedem noi singure online ma vad perfect. Problema este ca am internet 700MB upload si am conexiunea la maxim doar la optiunea aceea de Low Quality. Daca setez mai mult ma blochez si nu am conexiune, imi fragmenteaza. Acum vroiam sa intreb....Daca intru pe softul vechi la FLux sau softul nou tot la Flux ma vad la fel? Adica amandoua sunt tot Flux , este mare diferenta intre ele? Nu s-a plans nimeni azi ca ma misc greu, chiar mi-a mers bine dar problema este ca imi scade rau de tot conexiunea. As dori sa stiu care este diferenta intre softul nou si vechi la optiunea de flux? Multumesc mult de tot! As vrea sa evoluez si eu spre tehnologia mai noua :D Ma simt in urma pe softul vechi :mrgreen:
Daca dau la "basic" ma vad numai patratele si daca dau la Flux ma misc rau de tot la softul cel nou si nu stiu ce sa fac.
RuxyDoll

Mesajde SAD^^EYES » 31 Ian 2013, 03:43

Lucrezi cu camera pe direct sau un splitter?

Te intreb pentru ca prin flux manager, daca pui camera pe direct atunci si video care il vezi in soft tot cel live este dar luat din mobile version (redus la fps) asta ca sa nu ridice si mai mult consumul la software.
Din acest motiv si altele a fost introdusa si optiunea de Webcam Preview.
Daca vei lucra printr-un splitter de calitate, genul Webcamsplitter - 20$ costa atunci Flux manager iti va afisa videoul in soft direct din webcamsplitter, si atunci nu te vei mai vedea fragmentat in soft.

Pe site te vezi ok pentru ca pe versiunea normala (nu mobile version) videoul este transmit la capacitate maxima (setarile care le ai tu in flux manager).

Pentru teste de banda, foloseste speedtest.net si testeaza pe server din Amsterdam, Network Tools al lor nu calculeaza chiar bine.. cred ca e limitat pana in 700kbs pentru ca arata cam la fel pe toate neturile unde am testat eu din RO.
Daca pe testele din speedtest.net servere din Amsterdam ai banda mai multa.. atunci e ok sa pui si in setarile flux manager banda mai multa.. rezolutie mai mare, etc.. daca te tine si pc..

Ce calculator ai?

Diferentele intre Flux (soft vechi/soft nou) sunt la nivel de interfata, si optiuni de streaming, atat, in spate tot acelasi soft este Flux Manager 4.0, in Softul nou ai o gramada de optiuni noi dar si consuma ceva mai multe resurse, in softul vechi nu le ai.

Daca ai calculator puternic, si folosesti camera pe direct, poti testa ce am zis eu cu splitterul, testeaza cu un splitter free gen Splitcamera, sa te convingi singura, apoi daca e totul ok, esti multumita etc, cumpara Webcamsplitter.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde RuxyDoll » 31 Ian 2013, 03:53

Folosesc Webcam Logitech c525 si se vede super bine fara pixeli (asta in cazul Flux) . Calculatorul l-am cumparat anul trecut...Nu prea ma pricep dar la "My Computer " scrie asa: 2.59 Ghz...1,98 GB RAM si placa video 1Gb . Internet am viteza de 700 MB upload. Problema este ca ma vad foarte rau si fara conexiune la oricare optiune din Softul nou in afara de cea basic care ma vad numai si numai patratele :( . Chiar nu stiu ce sa fac. Vroiam sa renunt la clasicul soft Flux pentru ca am la free atati de multi membrii ca mi se blocheaza pagina si imi cade conexiunea la 0. La softul nou ascund vizitatorii si este super ok dar uite ca nu prea e....Nu stiu cu ce optiune sa intru sa fie bine. La flux ma vad ok la test acolo dar nu am conexiune, este cu rosu si portocaliu, nu ajunge la verde si eu ma vad ca un robot ca ma misc desi ei nu ma vad asa :cry: Multumesc frumos!
RuxyDoll

Mesajde pucca » 02 Feb 2013, 01:16

Buna!
De ce nu incerci si varianta HQ H264, eu am aceeasi problema cu conexiunea cand folosesc flux, varianta noua, si calculatorul e f performant, i5, deci nu de la el e problema... insa de cand am trecut la Hq H264, am constant max verde la calitatea conexiunii, eu zic sa incerci! Numai bine!
pucca

Mesajde SAD^^EYES » 02 Feb 2013, 03:57

La flux manager Soft New indicatorul de banda e blocat cred, sta tot timpul la 3 dungi galbene, cel putin cand m-am uitat ultima oara, daca inca mai e asa, vor repara...

Ultima versiune de flash player e cam pacatoasa din ce am vazut, se cam blocheaza chiar si pe calculatoarele super performante, mai ales dupa utilizare mai indelungata de aplicatii flash etc..

Incearca cu chrome pentru ca foloseste o versiune putin mai veche de flash... si dezactiveaza pluginul al doilea de flash (ca are 2) conform intructiunilor de aici:

xlovecam-premii-webcam-logitech-bcc950-t13154-20.html#p73828

Citeste e a zis northface78 si mai jos ce am zis eu

Testeaza conexiunea pe speedtest.net pe un server din Amsterdam, si spune-mi cat iese la test.. setarile la soft trebuie facute in functie de banda disponibila de upload.

Vezi ca unele softuri antivirus cu firewall integrat pe setarile standard afecteaza banda de internet, o limiteaza, o intrerupe etc.. la browsing nu se simte dar la streaming da.. Folosesti antivirus.. ce soft? Ai incercat sa lucrezi si cu antivirusul dezactivat sa vezi daca e ok.. etc..

H264 poate fi o solutie alternativa, consuma ceva mai putin, dar tot acolo ajungi daca ai probleme tehnice si nu le rezolvi.

Bafta.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde RuxyDoll » 11 Feb 2013, 00:39

SAD^^EYES scrie:La flux manager Soft New indicatorul de banda e blocat cred, sta tot timpul la 3 dungi galbene, cel putin cand m-am uitat ultima oara, daca inca mai e asa, vor repara...

Ultima versiune de flash player e cam pacatoasa din ce am vazut, se cam blocheaza chiar si pe calculatoarele super performante, mai ales dupa utilizare mai indelungata de aplicatii flash etc..

Incearca cu chrome pentru ca foloseste o versiune putin mai veche de flash... si dezactiveaza pluginul al doilea de flash (ca are 2) conform intructiunilor de aici:

xlovecam-premii-webcam-logitech-bcc950-t13154-20.html#p73828

Citeste e a zis northface78 si mai jos ce am zis eu

Testeaza conexiunea pe speedtest.net pe un server din Amsterdam, si spune-mi cat iese la test.. setarile la soft trebuie facute in functie de banda disponibila de upload.

Vezi ca unele softuri antivirus cu firewall integrat pe setarile standard afecteaza banda de internet, o limiteaza, o intrerupe etc.. la browsing nu se simte dar la streaming da.. Folosesti antivirus.. ce soft? Ai incercat sa lucrezi si cu antivirusul dezactivat sa vezi daca e ok.. etc..

H264 poate fi o solutie alternativa, consuma ceva mai putin, dar tot acolo ajungi daca ai probleme tehnice si nu le rezolvi.

Bafta.

Imi pare rau ca a durat asa mult sa raspund. Anti-virus nu am :D Nu imi merge deloc cu nici o optiune la softul nou. Eu stau pe Flux dar pe softul clasic, cel vechi. Se blocheaza rau de tot si imi da toti membrii afara mai ales cand am foarte multi la free chat, imi scade conexiunea si ma blochez din 2 in 2 secunde. Am pus si poza cu speed test. Este bun internetul? Stau doar pe Xlove, este singurul site pe care lucrez.

http://img210.imageshack.us/img210/5425/28078544.jpg
RuxyDoll

Mesajde trompi » 11 Feb 2013, 03:56

mama mama da ce upload ai sa nu fii de deochi :P eu de abia ma zbat sa am 2 mega upload si tu ai aproape 20 !!! ce internet foloseti?
Nu cred ca problema vien de la ulpoad si nici de la soft ca eu stau pe soft new desi am upload-ul pe care l-am mentionat mai sus...si eu am multi in free chat...vezi ca pe soft new poti ascudne guestii si poate as anu o sa se mai blocheze iar daca tot se blocheaza pot fi probleme cu placa video ca e fortata mai tare in new show...Bafta!
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde RuxyDoll » 11 Feb 2013, 05:29

trompi scrie:mama mama da ce upload ai sa nu fii de deochi :P eu de abia ma zbat sa am 2 mega upload si tu ai aproape 20 !!! ce internet foloseti?
Nu cred ca problema vien de la ulpoad si nici de la soft ca eu stau pe soft new desi am upload-ul pe care l-am mentionat mai sus...si eu am multi in free chat...vezi ca pe soft new poti ascudne guestii si poate as anu o sa se mai blocheze iar daca tot se blocheaza pot fi probleme cu placa video ca e fortata mai tare in new show...Bafta!

Pai nu cred ca arata bine testul. La Xlove arata 700 upload, niciodata mai mult de atat. Netul nu este prea bun este ieftin 35 Ron :D . Nu pot sa intru pe nici o optiune la softul nou ca ma misc ca un robot si daca dau la optiunile mai mici ma vad numai patratele la web :(
Tie cat iti da testul facut la ei? http://img209.imageshack.us/img209/1945/tyyyyt.jpg
RuxyDoll

Mesajde SAD^^EYES » 11 Feb 2013, 15:32

RuxyDoll scrie:
trompi scrie:mama mama da ce upload ai sa nu fii de deochi :P eu de abia ma zbat sa am 2 mega upload si tu ai aproape 20 !!! ce internet foloseti?

Pai nu cred ca arata bine testul. La Xlove arata 700 upload, niciodata mai mult de atat. Netul nu este prea bun este ieftin 35 Ron :D . Nu pot sa intru pe nici o optiune la softul nou ca ma misc ca un robot si daca dau la optiunile mai mici ma vad numai patratele la web :(
Tie cat iti da testul facut la ei? http://img209.imageshack.us/img209/1945/tyyyyt.jpg

Testul de la Xlovecam foarte rar arata peste 700kbs, nu poate mai mult testul, cam la toata lumea am vazut aceleasi valori
Ti-am explicat destul de clar in postul precedent, daca tu te vezi OK in Webcam Preview, exact asa te vad si clientii.. local te vezi in reluare pentru ca cel mai probabil folosesti Flux Manager direct pe camera, iar in situatia asta tie iti arata imaginea dupa serverul lor la o calitate redusa doar pentru a te putea vizualiza.. pentru ca alternativa era sa iti arate o casuta neagra (asa cum este la alte siteuri)... daca vrei sa te vezi ok si local.. pentru sufletul tau asa.. Webcamsplitter (doar sa tina si calculator).. Ca sa stim daca e calculator suficient de puternic.. trebuie sa dai specificatii complete..

Iei Speccy de aici..instalazi.. deschizi.. dai File .. Publish Snapshot.. o sa genereze un link.. pe care il pui aici.. si asa vedem si noi exact ce ai acolo...
http://www.piriform.com/speccy

Bafta
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde RuxyDoll » 11 Feb 2013, 18:58

SAD^^EYES scrie:
RuxyDoll scrie:

Testul de la Xlovecam foarte rar arata peste 700kbs, nu poate mai mult testul, cam la toata lumea am vazut aceleasi valori
Ti-am explicat destul de clar in postul precedent, daca tu te vezi OK in Webcam Preview, exact asa te vad si clientii.. local te vezi in reluare pentru ca cel mai probabil folosesti Flux Manager direct pe camera, iar in situatia asta tie iti arata imaginea dupa serverul lor la o calitate redusa doar pentru a te putea vizualiza.. pentru ca alternativa era sa iti arate o casuta neagra (asa cum este la alte siteuri)... daca vrei sa te vezi ok si local.. pentru sufletul tau asa.. Webcamsplitter (doar sa tina si calculator).. Ca sa stim daca e calculator suficient de puternic.. trebuie sa dai specificatii complete..

Iei Speccy de aici..instalazi.. deschizi.. dai File .. Publish Snapshot.. o sa genereze un link.. pe care il pui aici.. si asa vedem si noi exact ce ai acolo...
http://www.piriform.com/speccy

Bafta

Sper ca acesta este. Multumesc pentru raspuns
http://img842.imageshack.us/img842/7247/32361328.jpg
RuxyDoll

Mesajde SAD^^EYES » 11 Feb 2013, 20:32

Calculatorul este in regula, ca putere, doar pentru Xlovecam, ar trebui sa poti lucra in 640x480 20-30fps 1200kbs, cu webcamsplitter, si Soft New, normal procesor nu ar trebui sa sara de 80%, iar cand ai multi in free in Soft New, apesi pe Hide Visitors si o sa fie ok... Actualizeaza Flash player sa fie la ultima versiune, actualizeaza si FLux Manager pentru ca au scos alta versiune.. si lucreaza dupa Chrome..
Daca nu merge.. atunci ai ceva la pc..cel mai probabil software, pana nu intra cineva care se pricepe pe calculator sa verifice ce ai acolo.. si ce anume cauzeaza problemele, va fi greu de identificat sursa problemei.

Daca tot nu merge cu ce ti-am zis eu mai sus... poti merge la support la Xlovecam si sa ceri Teamviewer support cat de repede se poate si sa ii lasi sa intre sa vada despre ce e vorba.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde trompi » 11 Feb 2013, 21:05

Sad, eu nu stiu unde vezi tu ultima versiune 4.5 de la flux manager., eu daca ma duc la Aide si apoi Hd streaming imi apare tot versiunea 4.0 citez:
With the introduction of our new software - Flux Manager 4.0 - real HD streaming is possible on Xlovecam and to avoid any confusions we would like to clarify a bit what is and what isn't HD quality..... :roll:
Deci unde pot gasi aceatsa ultima versiune?
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde RuxyDoll » 12 Feb 2013, 00:29

trompi scrie:Sad, eu nu stiu unde vezi tu ultima versiune 4.5 de la flux manager., eu daca ma duc la Aide si apoi Hd streaming imi apare tot versiunea 4.0 citez:
With the introduction of our new software - Flux Manager 4.0 - real HD streaming is possible on Xlovecam and to avoid any confusions we would like to clarify a bit what is and what isn't HD quality..... :roll:
Deci unde pot gasi aceatsa ultima versiune?

Acum am sters flux de tot si l-am instalat din nou si mi-a dat versiunea 4.5. Incerca asa. Succes!
RuxyDoll

Mesajde RuxyDoll » 12 Feb 2013, 00:31

SAD^^EYES scrie:Calculatorul este in regula, ca putere, doar pentru Xlovecam, ar trebui sa poti lucra in 640x480 20-30fps 1200kbs, cu webcamsplitter, si Soft New, normal procesor nu ar trebui sa sara de 80%, iar cand ai multi in free in Soft New, apesi pe Hide Visitors si o sa fie ok... Actualizeaza Flash player sa fie la ultima versiune, actualizeaza si FLux Manager pentru ca au scos alta versiune.. si lucreaza dupa Chrome..
Daca nu merge.. atunci ai ceva la pc..cel mai probabil software, pana nu intra cineva care se pricepe pe calculator sa verifice ce ai acolo.. si ce anume cauzeaza problemele, va fi greu de identificat sursa problemei.

Daca tot nu merge cu ce ti-am zis eu mai sus... poti merge la support la Xlovecam si sa ceri Teamviewer support cat de repede se poate si sa ii lasi sa intre sa vada despre ce e vorba.

Bafta acolo.

Multumesc foarte mult. Acum sunt mai linistita ca este calculatorul ok ca nu ma pricep deloc :mrgreen:
Ma bucur ca si internetul este ok chiar daca este ieftin haha :D Acum fac test sa vad cum este si revin . :) Am actualizat tot si am tras si Chrome ca eu aveam Firefoz de ani de zile. Multumesc din nou pentru ajutor! :wink:
RuxyDoll

Mesajde trompi » 12 Feb 2013, 02:52

eu incerc dar de udne l-ai instalat>? Nu ai intrat unde scrie brodcast HD? Mie acolo imi arat ca downloadez versiunea 4.0....
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde SAD^^EYES » 12 Feb 2013, 05:27

trompi scrie:eu incerc dar de udne l-ai instalat>? Nu ai intrat unde scrie brodcast HD? Mie acolo imi arat ca downloadez versiunea 4.0....

Te duci in meniul de sus Information >> Private Profile >> te duci la casuta de "Video Encoder" de acolo in dreapta ai Xlovecam Flux Manager si jos este link sa downlodezi:
"To use these settings, you need to upgrade XloveCamFluxManager. Download it Here. "

Sau metoda ce ti-a spus ruxydoll.. nici nu e nevoie sa dezinstalezi.. poti inchide Serviciul XloveFMEManager.exe din taskmanager, apoi softul nu va mai detecta flux manager si iti va da link sa il downlodezi...

Vor publica si stiri despre.. dar inca se mai testeaza

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde RuxyDoll » 12 Feb 2013, 16:13

Se misca mai bine Flux cu Firefox decat cu Chrome. Am facut setarile exact asa cum mi-ai spus si acum se misca mult mai bine, numai se blocheaza si se vede foarte bine. Iti multumesc mult de tot pentru ajutor :P
Intotdeauna am avut probleme cu partile tehnice ale meseriei :D
RuxyDoll

Mesajde koeurdeange » 19 Feb 2013, 00:18

Buna , eu intru pe soft new , HQ H264 using Flash Player 11 , nici nu cred ca este necesar fluxmanager , pot sa spun ca este cel mai bun lucru pe care xlovecam la putut face , se vede lacrimaa :D am si uitat de softul vechi
koeurdeange

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj