Intrebare in legatura cu Logitech BCC950 ConferenceCam

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde BABYxx » 15 Feb 2013, 05:31

buna tuturor ...am o intrebare pentru cei care au intrat in posesia unui Logitech BCC950 ConferenceCam,cum este zoom-ul..unde sa vad si eu un video cat de scurt cu aceasta camera si desigur zoom-ul ma intereseaza,are cineva un link sau poate sa faca cine are un mic fimlulet doar sa vad( sa vedem ) calitatea aceste camere la zoom ? desigur ca puteti face cu o zona fara sa se vada persoana..avem nevoie de intimitate asta stiu :).intreb aici pt ca am cautat peste tot si am vazut cateva teste pe youtube,dar nu sunt decat prezentare si explicatii si o simpla filmare statica unde cel ce a filmat nu a folosit zoom-ul.am lucrat ani de zile cu camera video ,dar dupa am ajuns la un logitech c 910..am renuntat la camera video pt ca oricat te-ai chinui nu ai cum sa scoti culorile vii ale unui webcam bun ....sper ca ma puteti ajuta....
toate bune si multi $$$ tuturor !! :P
BABYxx

Mesajde desirousgirls » 15 Feb 2013, 19:48

Eu folosesc asa ceva la studio si le recomand cu cea mai mare placere!
Este o camera exceptionala! O sa incerc sa fac un filmulet cu zoom ul dar din pacate nu sunt la studio acum!
desirousgirls

Mesajde BABYxx » 16 Feb 2013, 02:55

desirousgirls,astept cu nerabdare :P ..toate bune si multi $$$$$ tuturor :wink:
BABYxx

Mesajde JustModel » 04 Mar 2013, 14:11

buna la toti. MI-am luat si eu BCC950 si imi palce mult. Dar am o problema legata de FMLE. CInd setez audio de la microfonul camerei imi zice ca FMLE nu sustine acest device. Sa las de la realtek? si atunci membrii vor auzi doar muzica din pc. Aceesi problema si pentru FMLE 3.1 si FMLE 3.2. Cine a intilnit aceasta problema si cum ati reusit sa iesiti din situatie. Multumesc mult pentru sfaturi.
JustModel
User Activ
User Activ

Mesajde JustModel » 06 Mar 2013, 00:15

nici o idee?
eu ca de obicei, cu probleme fara rezolvare. :roll:
JustModel
User Activ
User Activ

Mesajde JustModel » 06 Mar 2013, 11:59

cerr scuze ca va bat la cap dar chiar am nevoie de ajutor.
va zic pashii, poate gresesc undeva sau nu am fost atenta la informatie.
Am conecat camera. Deschid FMLE - sunet este.
Deci. Instalez drivers pentru BCC950, verific daca este sunet in FMLE - este. Dar problema e ca nu este controlerul si nu pot sa setez camera asa cum imi palce mie. DA o culoare mai albastruie, care as vrea s o scot cu putiiiin white balance spre cald.
Deci, instalez softul pentru C920. Imi apare controlerul. Totul e ok. FMLE vede suntetul de la camera.
REstart, aprinc FMLE si deja imi zice ca adudio format provided by audio capture device is not supported by this application.
Cum mama naibii, pina acum suporta si dupa restart nu. AS vi foarte recunoscatoare pentru ajutor.
JustModel
User Activ
User Activ

Mesajde SAD^^EYES » 06 Mar 2013, 13:29

E bine ca tot timpul sa ai instalate driverele pentru Bcc950 ultimele pentru a fi sigura ca nu foloseste pe cele de la C920.
Eu am testat azi si e totul ok.. camera + audio etc.. dar la mine intotdeauna driverele de BCC950 au fost instalate peste cele de la softul lui C920.
Pentru advanced settings la camera poti regla camera din softul logitech.. o sa te lase atat timp cat nu accesezi camera.. deshizi softul de la logitech si apoi din icoane click dreapta pe icoana si ai acolo optiunea de a deschide setarile avansate, de unde poti regla totul, chiar daca webcam este folosit de fmle.

Pot fi si alte cauze care sa nu aiba legatura cu camera sau fmle, dar incearca asa daca nu merge.. mai vedem.. codecuri video/audio sau lipsa lor poate cauza.. setarile la microfon daca mic al Bcc950 nu este default recording device in setarile windows, posibil sa cauzeze... daca se deconecteaza camera pentru ca sunt destul de sensibile mufele alea din spate.. iar e posibil sa faca figuri etc..

Bafta.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde JustModel » 07 Mar 2013, 21:31

Am incercat mai multe chestii, dar mi-a reusit doar una, am instalat doar softul de la 920. Doar asa merge si sunetul, doar ca are o interfatza putin alta decit ne am obisnuit noi. Ok, miine dimineatza ies la munca si instalez softul BCC peste 920, sa vad ce imi iese mie.
multumesc sad,
posibil asta sa fi fost problema, eu instalam softul de la BCC950 primul. Mea culpa.
JustModel
User Activ
User Activ

Mesajde SunStudio » 16 Mar 2013, 20:36

Vreun update la problema asta? A reusit s-o rezolve cineva?

Eroarea exacta pe care mi-o dau si mie FMLE 3.1 si 3.2 este: "Audio format provided by audio capture device is not supported by this application".
SunStudio
User Junior
User Junior

Mesajde Maddy » 17 Mar 2013, 15:24

Cum e zoom-ul la camera asta ? Optical sau Digital ? E ok zoom-ul , focus-ul ?
Maddy
User Activ
User Activ

Mesajde GlamourFoto » 17 Mar 2013, 17:24

Maddy scrie:Cum e zoom-ul la camera asta ? Optical sau Digital ? E ok zoom-ul , focus-ul ?

Bcc-ul beneficiaza de zoom digital de 5x dar cu cat apropii mai mult cu atat scade rezolutia si implicit calitatea imagini, un 2-3x este bine spre ok,
Focusul este ok, este indicat sa il lasi pe manual :) ca sa nu apara efectul de blur daca te misti prea mult.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj