Intrebare despre LiveJasmin

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde ANAMARIA87 » 16 Dec 2012, 21:47

Buna.Sunt noua pe livejasmin(10 zile) si in aceasta perioada am facut doar 150 de dolari.
Am intrat zilnic intre 4 si 8 ore pe zi.Intr-o zi am facut 37 de dolari care a fost maximul in rest doar 10-15 dolari pe zi.Ce pot sa fac?Voua cum v-a mers in prima luna.Va multumuesc!
ANAMARIA87

Mesajde ana8989 » 16 Dec 2012, 23:59

daca lucrezi cu studio si mai ai si de impartit procent e putin cat ai facut,dar tu stii mai bine cat te multumeste ,nu stiu cu ce va incalzeste pe unii studiu de piata ca de exemplu: cat face capra vecinului.Puterea gandului e magica tu stii cat poti . :D succes!
ana8989

Mesajde VideoModeling » 17 Dec 2012, 18:43

ANAMARIA87 scrie:Buna.Sunt noua pe livejasmin(10 zile) si in aceasta perioada am facut doar 150 de dolari.
Am intrat zilnic intre 4 si 8 ore pe zi.Intr-o zi am facut 37 de dolari care a fost maximul in rest doar 10-15 dolari pe zi.Ce pot sa fac?Voua cum v-a mers in prima luna.Va multumuesc!

Castigurile modelelor sunt relative, unele modele fac $10 pe tura altele $1000. Ca parere pesonala consider ca o medie (calculata la castigurile lunare) de castig pe tura de 6-8 ore online pe LJ ar fi undeva intre $100 si $200 pentru un model mediu (nici top, nici incepator).
Ca sfat de inceput de drum: incearca sa iti formezi un program fix cand intri, sa iti obisnuiesti userii cu un anumit orar. Daca intr-o zi intri 4 ore de dupamasa si in alta zi intri 8 ore de dimineata si tot asa, e greu sa iti faci useri fideli pentru ca nu o sa se poata mula pe orarul tau dezorganizat.
Banii o sa vina, trebuie doar sa ai rabdare, ambitie, sa muncesti mult, sa te autoeduci si in timp o sa vezi ca merita. Rezultatele modelelor de top care fac si $1000 pe tura nu au venit din prima luna, sunt ani de munca acolo. Bafta si spor la dolari.

ana8989 scrie:daca lucrezi cu studio si mai ai si de impartit procent e putin cat ai facut,dar tu stii mai bine cat te multumeste ,nu stiu cu ce va incalzeste pe unii studiu de piata ca de exemplu: cat face capra vecinului.Puterea gandului e magica tu stii cat poti . :D succes!

Cateodata conteaza cat fac cei din jurul tau ca sa iti dai seama cam care e normalitatea in piata. Daca majoritatea fac in medie cam $100 pe tura de LJ si tu faci in medie $10 atunci iti poti da seama ca ceva nu e bine la tine si incerci sa vezi ce nu e bine: nu lucrezi pe orele bune, nu ai dotari tehnice necesare, calitatea show-ului nu e buna, etc. De asta consider ca e important sa stai conectat la ce se intampla in piata in care esti si sa vezi si ce mai fac cei din jurul tau.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde ana8989 » 17 Dec 2012, 21:53

ana8989 scrie:
Cateodata conteaza cat fac cei din jurul tau ca sa iti dai seama cam care e normalitatea in piata. Daca majoritatea fac in medie cam $100 pe tura de LJ si tu faci in medie $10 atunci iti poti da seama ca ceva nu e bine la tine si incerci sa vezi ce nu e bine: nu lucrezi pe orele bune, nu ai dotari tehnice necesare, calitatea show-ului nu e buna, etc. De asta consider ca e important sa stai conectat la ce se intampla in piata in care esti si sa vezi si ce mai fac cei din jurul tau.

Nu cred ca exista o suma medie sau maxima care o poti face,poti sa stai si 10 ore online si sa nu faci nimic sau doar 10 $ si un model bun va face la orice ora bani.conteaza sa stie ce vrea,nu lumea te educa cum sa scoti bani din meseria asta tu singur tre sa o faci si sa o simti pe propria piele,parerea mea.si nu imi spune-ti ca e imposibil sa nu faci bani ca am trait-o pe pielea mea la inceput,membrii nus niste roboti ce s obligati sa te plateasca doar pt ca stai online la ora potrivita videochat-ul nu-i un scop caritabil.
ana8989

Mesajde VideoModeling » 18 Dec 2012, 14:29

ana8989 scrie:Nu cred ca exista o suma medie sau maxima care o poti face,poti sa stai si 10 ore online si sa nu faci nimic sau doar 10 $ si un model bun va face la orice ora bani.

Suma medie la care m-am referit e suma inregistrata la nivel de industrie sa zic asa, o medie a castigurilor modelelor intr-o tura de 8 ore pe LiveJasmin. Nu are la baza nici o statistica oficiala sau cifre oferite de LJ, e doar parerea mea persoanala si am mentionat acest lucru.
In mod cert sunt modele care stau 8 ore si fac $10 la fel cum sunt modele care stau 2 ore si fac $500.

ana8989 scrie:conteaza sa stie ce vrea,nu lumea te educa cum sa scoti bani din meseria asta tu singur tre sa o faci si sa o simti pe propria piele,parerea mea.

Iti respect parerea dar permite-mi o parere contrara: lumea chiar te educa! Si te educa in orice meserie, nu doar in VC. De asta mergi la scoala, ca altii sa te educe, de asta faci traininguri la job, ca altii sa te invete; de asta citesti forumuri, ca altii sa iti prezinte cunostintele lor. Nimeni nu s-a nascut educat/invatat in nici o meserie, nici macar in VC, si intotdeauna exista loc de a invata lucruri noi.
De ce sa te chinui singur sa reinventezi roata, cand ea deja exista, altcineva s-a chinuit deja sa o inventeze si tu poti doar sa aplici acele principii la ce te intereseaza pe tine.

Iti dau un singur exemplu care se aplica modelelor independente: ca model independent esti one woman(sau man) show si trebuie sa le faci pe toate: sa sti si cum se opereaza un PC, sa sti si engleza, sa te descurci si cu amenajarea setup-ului, sa fi acoperit(a) si pe partea legala, sa eviti pericolele specifice industriei, s.a.m.d. Poti face toate lucrurile astea pe cont propriu, sa inveti din propriile greseli fara sa te ajute nimeni din exterior nici macar cu un sfat ... dar asta o sa dureze, si o sa pierzi multe. Sau poti sa te folosesti de experientele si cunostintele altora, pentru a-ti atinge scopul.

ana8989 scrie:si nu imi spune-ti ca e imposibil sa nu faci bani ca am trait-o pe pielea mea la inceput,membrii nus niste roboti ce s obligati sa te plateasca doar pt ca stai online la ora potrivita videochat-ul nu-i un scop caritabil.

O spun eu: e imposibil sa NU faci bani! Si nu zic ca e imposibil sa NU faci bani in fiecare zi, sau la orice ora, sau in orice setup. E imposibil sa nu faci bani pe termen lung! Daca ai ambitie, stai destul timp, citesti forumurile si incerci sa te dezvolti profesional ... atunci e imposibil sa NU faci bani.
Daca esti la inceput si prinzi o zi sau o perioada proasta, indiferent ca e din cauza ta sau nu, si iti bagi picioru in el VC neavand ambitia sau curajul sa il faci sa mearga, atunci da, e imposibil sa faci bani. Stiu, usor de zis, greu de facut ... dar, si nu o spun cu placere, asta face diferenta intre cei ce reusesc si cei ce nu reusesc.

Inchei aici ca deja sunt pe aratura, scuze de offtopic.
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde isti » 18 Dec 2012, 17:10

Cum mi-a mers in prima luna? FOARTE GREU... iar la intrebarea cu "ce pot sa fac?" Sa ai foarte, foarte multa rabdare, multe ore online, fara pauze intre pvt-uri. Fii pozitiva si o sa vezi ca vor venii si castigurile si cel mai important NU TE DESCURAJA. Ai grija ca tot ce tine de tehnica de lucru sa fie ok. La mine asta a fost minusul care m-a facut sa pierd atat bani cat si timp.Bafta :wink:
isti

Mesajde ANAMARIA87 » 19 Dec 2012, 13:53

Lucrez de acasa, nu la un studio si sincer sunt foarte dezamagita. Am investit multi bani in inchirierea unui apartament, aparatura performanta, accesorii samd. Din pacate lucrurile nu s-au schimbat... tot 10 -15 dolari pe zi. Ma uit la fetele de pe prima pagina, au rate-ing 4000-5000..eu abia am 30, probabil de aceea ma aflu pe ultimele pagini. O sa mai incerc pana la sfarsitul lunii, daca nu se schimba nimic..o sa ma dau batuta :(
ANAMARIA87

Mesajde Maleficent » 19 Dec 2012, 19:22

chiar azi imi povestea o prietena precum ca o alta prietena de-a ei face cate 3 mii/luna pe jasmin si eu incercam sa-mi exprim indignarea fata de acest site.Nu mi-a mers niciodata,nu stiu de ce,ciuma nu am,alte site-uri imi merg,eh,jasmin nu si nu,nu am eu noroc cu acest site si mereu ma intreb :"cum naiba e cel mai tare site de vchat?"....cred ca-s eu defecta :roll:
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde cobra1981 » 19 Dec 2012, 20:28

Balky stai linistita ca nu esti defecta :)) asa e si la mine...nu ii acorzi destula atentie...daca ai sta numai de el ai face bani si pe el...eu de 1 luna jumate am renuntat sa stau exclusiv pe streamate si am bagat si jasminu si asa incet creste si traficul pe el iti faci membri avansezi pe pagina si merge...orice site merge daca stai de el...doar ca pe jas sa scoti maximul din el nu ai timp de altceva..avea un post Sad extraordinar cu jasminul...asta e post68347.html#p68347
Eu am incercat sa aplic strict ce a scris acolo Sad dar imi este prea drag streamate sa il las si in plus am membri buni pe el :D
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde Maleficent » 20 Dec 2012, 14:30

merci cobra,ma gandeam ca de la anu'sa mai bag un calculator la munca de jos pe care sa-mi incerc iar norocul cu jasmin.Ce naiba!Daca e asa laudat atunci trebuie sa-mi demonstrez ca site-ul chiar e bun :wink:
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde online.vogue » 14 Ian 2013, 11:33

Sper sa nu considerati ca ma bag aiurea, dar acum puteti vedea care este importanta unui studio. In aceasta meserie, din ce am vazut pana acum si am experimentat pe pielea mea, este bine sa te dedici in proportie de 95% unui singur site. Odata ce faci asta (fie ca studio, fie ca model) vei ajunge sa inveti anumite artificii ce trebuiesc facute sa ridici un model/ cum sa lucrezi cu acest site ca model single. Cum studiouri exista pe piata cu vechime de ani de zile, sunt sigur ca poti sa gasesti un studio dedicat Jasmin, unul dedicat Imlive (eu unul ca owner am prieteni cu studiouri dedicate in fiecare directie). Odata ce lucrezi pentru un studio dedicat Jasmin, este putin probabil sa nu faci bani pe acest site. Sunt doar anumiti pasi care trebuiesc urmati atat in formarea unui model cat si in promovarea lui.

Este normal sa faci 10$ pe zi atata timp cat experienta ta cu acest site este aproape de zero. Cred ca iti poti da seama cate modele incep zilnic sa lucreze de la studiouri care colaboreaza fie doar cu Jasmin fie este site-ul lor de baza. Acele modele vor avea parte de o promovare mult mai agresiva din partea studioului, precum si din partea site-ului. Vor fi instruite de prima data cum sa faca, ce sa faca, si ce gresesc pentru a avea un venit ok.

Parerile sunt impartite, acum decizia este a ta. Poti gasi un studio cu care sa colaborezi de acasa, sa lucrezi din studio, sau sa mergi in continuare pe cont propriu.

Orice ai alege, multa bafta si spor la $$$. Sunt sigur ca vei reusi atata timp cat iti vei da interesul.

O zi buna :) Si cu bani :)
online.vogue

Mesajde VideoModeling » 02 Feb 2013, 04:07

online.vogue, iti dau dreptate la faza cu dedicarea pe un anumit site. Noi ca studio la inceput lucram cu 5-6 site-uri fara sa acordam atentie sporita unuia anume iar asta s-a reflectat in incasari, care nu erau la nivelul la care ne asteptam noi. Apoi am schimbat strategia, am ales un site principal cu care sa lucram si doua secundare. Am inceput sa studiem in detaliu orice documentatie gaseam despre site-urile cu care lucram, in special despre site-ul principal, si am inceput sa punem in practica tot ce se putea. Schimbarea s-a vazut in incasarile din urmatoarea luna, care au crescut ... desi lucram cu aceleasi modele.

Bineinteles, pe parcursul timpului am invatat multe "tips and tricks" ale site-ului principal, am pus in aplicare toate tool-urile oferite de site, am imbunatatit decorurile in functie de specificul site-ului, etc. Intradevar e munca, dar rezultatele se vad in incasari.

Si apropo de LiveJasmin ... din punctul nostru de vedere e un site foarte bun dar trebuie sa ii acorzi timp, trebuie sa folosesti la maxim toate tool-urile pe care ti le ofera si trebuie sa iti imbunatatesti tot timpul calitatea show-ului. Rezultatele vor aparea daca te ti de el, dar necesita timp, pentru ca sunt foarte multe modele bune pe site si concurenta e mare.

ANAMARIA87, sunt curios sa ne spui cum iti merge acum, daca incasarile au inceput sa creasca sau nu?
VideoModeling
User Junior+
User Junior+

Mesajde online.vogue » 02 Feb 2013, 12:51

Multumesc de apreciere, sper ca sfaturile si ceea ce spunem aici sa nu treaca nevazute si sa ajute cat mai multa lume :). Sa facem acest domeniu sa fie din ce in ce mai bun si mai profitabil, nu cum decurg acum lucrurile. Un studio trebuie sa fie exploatat de un model la maxim. Sa invete tot ce poate de unde lucreaza, sa absoarba toata informatia, sa nu pretinda ca stie videochat dupa 4 luni de muncit.

Jasmin-ul da, ai dreptate, un site foarte complex, care cere foarte mult atat de la model cat si de la studio, dar cand ajungi sa il exploatezi la maxim, si castigurile vor fi pe masura.

Va doresc o zi buna tuturor si spor la banuti :)
online.vogue

Mesajde desirousgirls » 15 Feb 2013, 17:03

Pentru inceput e foarte greu, mai ales ca si incepatoare. Orice job este dificil la inceput, pana inveti care iti sunt atributiile. Intradevar, pentru a putea fi considerata profitabila, trebuie sa faci minim 100 de dolari/zi. De aceea e cel mai bine sa incepi la un studio, unde iti poate oferi si training.
desirousgirls

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj