Ce internet trebuie sa am?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Hollywood » 30 Dec 2014, 14:55

130 E / luna mi se pare enorm nici noi nu platim atat pentru o clasa de 16 ip-uri publice si pe toate avem raspusul acesta

Last Result:
Download Speed: 91296 kbps (11412 KB/sec transfer rate)
Upload Speed: 90860 kbps (11357.5 KB/sec transfer rate)
Latency: 2 ms
Jitter: 0 ms
30/12/2014 14:51:33
Hollywood

Mesajde bobby82 » 03 Ian 2015, 01:43

Diferenta intre abonamentul de 30ron si cel de 130eur, este ca cel de 30ron nu este garantat si poate fructua intre 0 si 30mb iar cel de 130 eur este "oarecum" garantat in 150mb.
In ceea ce priveste garantarea sunt putin sceptic.
Detin si eu un abonament de 150mb si sunt momente cand nu sunt multumit de abonament.
Explicatia celor de la RDS este " poate sunt probleme cu serverul unde va conectati "
Intradevar, e logic !... daca voi aveti 150mb si serverul la care va conectati are o limitare de 20mpbs , e normal ca testul sa nu fie mai mare de 20mb.
Pe de alta parte netul oferit de RDS mi se pare oarecum FAKE.
Observ pe server, intregul trafic al internetului in REAL TIME, acesta nu depaseste 35mb , cu toate astea, pe anumite siteuri apar probleme de pixelare, delay-uri mari , sau usoare blocaje.
Mentionez ca problema nu este de la calculatoare aceastea fiind i7- 4770k, si i7 4790k - 8gb ram , ssd, and all shit !:)

Deci unde poate fi problema ! ( ma depaseste )

Astept pareri !
bobby82

Mesajde AnAngel4You » 05 Feb 2015, 10:31

http://www.speedtest.net/result/4118009293.png

http://www.speedtest.net/result/4118013325.png

am o intrebare nu este cam mare pingul de NY ?
si intrebarea vine deoarece daca deschid 2 site-uri HD se vede un pic intepat nu se vede "cursiv"....ce parere aveti

multumesc anticipat de raspunsuri

Spor!
AnAngel4You
User Junior+
User Junior+

Mesajde AnAngel4You » 05 Feb 2015, 11:05

Revin ...
am oprit avast , messenger , si pagini net tot si restart si folosit ccleaner

astea sunt rezultatele eu numai inteleg nimic :(

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

precizez ca am i5-4590 3,30 si 4Gb Ram

multumesc anticipat
Spor!
AnAngel4You
User Junior+
User Junior+

Mesajde googlefun » 06 Feb 2015, 02:44

AnAngel4You scrie:http://www.speedtest.net/result/4118009293.png

http://www.speedtest.net/result/4118013325.png

am o intrebare nu este cam mare pingul de NY ?
si intrebarea vine deoarece daca deschid 2 site-uri HD se vede un pic intepat nu se vede "cursiv"....ce parere aveti

multumesc anticipat de raspunsuri

Spor!

Nu am avut eu rabdare sa citesc , sau nu ai spus :Ce internet ai ?
Si da ,pingul e mare pe NYC , de unde si acolo la Line quality ai B .Sa citesti la descriere detaliata ce insemna "B ".
Daca spui ca descizand 2 sites in HD nu te vezi cursiv trebuie sa vii cu mai multe informatii pentru ca :
1.Ca sa fie asa, trebuie ca sites sa fie in US ,adica acolo unde ai pingul maricel si line quality B
2.Nu intotdeuna e din cauza internetului daca nu te vezi cursiv tu , pentru ca intr-un fel te vezi tu pe monitorul tau (asta cand te vezi perfect ) si in alt fel te pot vedea membrii .
Adica , cand ai impresia ca tu te vezi perfect, membrii te pot vedea in reluare (aici motivul in 90% din cazuri e banda de upload ). In cazul cand tu insuti te vezi "intepat " dupa cum spui, fii sigura ca nici ei nu te vad perfect !( aici pot fi mai multe cause , inclusiv pc/webcam/setari /windows etc )
3.La ce te referi cand spui ca numai intelegi nimic ? La diferenta de upload cand ai dat ping test tot pe NYC ,sau ca ai line quality B si nu te asteptai la asta ?
4.Eu tot mi-am dat cu parerea si nu am inteles cum poate RDS sa ofere zeci ,chiar sute de MB/s la upload si sa aiba ping mare .Mereu am sustinut ca e fake .
E ca si cum I-mi oferi o masina puternica, moderna cu 1000 CP ,scaune de piele ,mahon , in schimb nu e sigura ,in orice moment i-mi poate zbura o roata ,desprinde o usa etc etc ! Nu e mai bine sa-mi oferi o masina cu "doar " 150 CP dar "tanc ", sa ajung oriunde vreau in siguranta ?
Pana una alta ,se pare ca totusi , RDS e preferat de cei mai multi ,putand lucra pe el .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde AnAngel4You » 06 Feb 2015, 03:42

pai mam referit ca valorile sunt foarte mari de la un test la altul inchizand toate programele pe back... windows 7 am , si am intel core 15-4590 3,30 4 gm ram , 64 -bit, eu zic ca pc-ul e f ok asta e parerea mea umila , ideea este ca uplodul astronomic de peste 50 si totusi nu tine 2 siteuri hd hmmm ... nu inteleg unde este problema de fapt , si da eu ma vad intepata si membri tot imi spun ca ,camera se vede asa in frameuri , logitech 9200 folosesc , site-urile imlive si cams
AnAngel4You
User Junior+
User Junior+

Anterior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj