Internet romtelecom

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde SWEETANGEL2000 » 12 Dec 2014, 21:20

O intrebare scurta:o sa ma mut si nu mai am posibilitatea sa am net de rds !Ma descrc u romelecom(telecom)am vazut ca au si ei de vreo 2 zile varianta rds ala de 1gb?
Mentionez k lucrez doar pe stream !
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde SWEETANGEL2000 » 13 Dec 2014, 15:37

Nimeni nu are internet de la romtelecom ?
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 14 Dec 2014, 00:51

https://www.telekom.ro/fix/internet-l-voce-s.html

Cel de mai sus este un internet pt toata lumea de la Romtelecom .Nu este business.Inainte de a te muta acolo , mergi la un sediu (caserie ) a lor si intreaba ce tehnologie este in locatia ta .Asta e politica lor .Daca au tehnologia in zona bine , daca nu ,iara bine .Nu au de gand sa investeasca cel putin pt moment .

Daca i-ti spun ca vei avea acolo VDSL sau FTTB e perfect , vei avea internet bun .Daca spun ca la adresa ta vor avea doar ADSL , sa stii ca e destul de slab.

Cel de 66,96lei /luna e bunicel cu cei 32 Mbps Upload , chiar daca nu este garantat ,dar e pe fibra optica cel putin .

Sunt zone unde nu au decat ADSL si nu pot asigura nici cablu TV ,doar net (cel mai slab de la ADSL )si telefon fix ,ambele trase doar prin structura veche a blocului unde au fost cabluri pt telefon....indiferent daca proprietarul a avut sau nu vreodata telefon fix ,sunt niste fire pe casa scarilor. Am intampinat problema asta la cineva , am stat acolo sa vad cum face /ce face cel cu instalarea ca nu intelegeam ce e cu firele vechi pe casa scarilor ...
Sper sa nu ai ghinionul asta .

Cel mai bine e sa intrebi inainte la sediul lor .Au acolo o harta cu tehnologia disponibila pt fiecare zona/bloc .

P.S. Abonamentul de mai sus e valabil doar daca in zona este fibra optica .Vad ca au si extraoptiunea zic ei, cum ca, cu inca doar 9,77 lei /luna in plus ,vei avea 1000 Mbps ,in loc de 200 Mbps :wink: .Nu zic nimic de upload , posibil sa ramana cel de 32 Mbps .
Sa intrebi daca se schimba valoarea upload in cazul cand vrei 1ooo Mbps .Daca se micsoareaza , ramai la cel de 200 Mbps Down ,ca e destul.
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde SWEETANGEL2000 » 14 Dec 2014, 02:31

Esti un inger!De la caserie miau spus ca este fibra optica !Momentan propietarul are ceva cu 79lei tot ,cablu si net !Cladirea este noua ,si sub mine sunt doar birouri ,oare asta e de bine ?
Hmm din pacate cica rds nu au voie acolo ,romtelecom cica are exclusivitate :(
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde SWEETANGEL2000 » 14 Dec 2014, 02:36

Da ,cred ca am uitat sa spun ,blocul este in oras ,bloc construit acum cativa ani !E o cladire de birouri cu doar apartamente sus ,sub mine sunt birourile unei clinici private mari !
sunt putin pierduta ca nu stiu cum drac sa imi iau net acolo ,unde stau aici am avut rds,era facut pe mine !Ma gandesc ca fiind de asa natura cladirea trebuie sa aibe infrastructura mai buna !
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 14 Dec 2014, 09:51

SWEETANGEL2000 scrie:Da ,cred ca am uitat sa spun ,blocul este in oras ,bloc construit acum cativa ani !E o cladire de birouri cu doar apartamente sus ,sub mine sunt birourile unei clinici private mari !
sunt putin pierduta ca nu stiu cum drac sa imi iau net acolo ,unde stau aici am avut rds,era facut pe mine !Ma gandesc ca fiind de asa natura cladirea trebuie sa aibe infrastructura mai buna !

Pai este bine , avand birouri jos si ca Rometelecom are fibra optica acolo .
Asa se intampla cu blocuri contruite in ultimii ani .Unele firme au obtinut exclusivitate acolo . Asta nu e prea bine pt noi abonatii , e ca si cum nu-ti convine pretul/serviciile la compania de electricitate ...

Neavand alta companie de electricitate , stai la ei vrand- nevrand .

Totusi nu te mai impacienta atata cu lipsa RDS-ului ala ....

Sa dus vremea cand numai ei puteau puteau asigura upload bun si zeci /sute de ip-uri .Acum nici nu-ti mai trebuiesc atatea IP-uri , asa ca ramane doar calitatea upload-ului .Firmele din cladire sigur au fost obligate sa cumpere internet garantat , dar nu au facut asta pt ca le-ar trebui lor cine stie ce internet ci le-a fost impus de romtelecom.Bine ca e fibra optica , asta conteaza .
Posibil sa fie bun internetul de la vechiul proprietar .Chiar bun fiind ,daca nu e pe fibra ,poti solicita firmei un abonament pe fibra ,pt siguranta pe viitor ,cand se va mari viteza .

P.S. Sar putea sa fie chiar mai bine ca sunt firme in cladire , scapi de looserii care papau upload-ul cu jocurile lor + ca seara si noaptea nu sunt la birouri sa pape din net .Sa speram ca-i supravegheaza cineva pe angajati si-ti va ramane tie upload-ul :lol: si in timpul zilei !

Mie mi se pare locatia perfecta .Probabil vei fi surprinsa placut ,cand internetul va zbarnai sa rupa cablurile ....
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde WinXPfather » 14 Dec 2014, 16:04

Si eu locuiesc intr-o locatie noua unde a cablat romtelecom si au exclusivitate. Am un abonament standard. Iti pun mai jos un test pe Berlin. Daca vrei sa fac test pe alta localitate imi spui, dar up nu trece de 1Mb extern niciunde. Ce am eu nu e bun pentru vch. Sper ca in locatia ta sa fie ok...

Imagine
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde SWEETANGEL2000 » 14 Dec 2014, 16:42

Win thx pt reply !ideea e doar sapt viitoare pot sa merg sa fac efectiv un test !
Nu imi dau seama ,daca romtelecom va fi naspa ,ce drac de optiuni de net ok mai am !
e aiurea sa fii in 2014 si sa nu poti sa ai un net ok intr-un oras mare !
Ma dispera treaba asta cu internetul !
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde WinXPfather » 14 Dec 2014, 16:49

Eu am avut noroc ca in dreptul balconului am un stalp si de acolo am bagat in casa alt provider. Din experienta iti spun ca locatarii vor dori alt provider mai ales de tv si in timp vor veni si alti provideri. Romtelecomul e singurul ce vine de cableaza o cladire in constructie de asta in locatiile noi e prezent. Dar in timp lucrurile se mai schimba. Stiu ca tie iti trebuie acum, dar solutie va exista, asta in cazul in care nu merge cum trebuie. Ei stau prost tare pe partea de up, exect ce-ti trebuie tie. Dar pana nu-l testezi nu poti sti. Exista posibilitatea sa fie ok.
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 14 Dec 2014, 17:06

din cate stiu eu, in conformitate cu legislatia privind piata libera si concurenta, exclusivitatea de orice fel este interzisa de lege, fiind considerata monopol, singura chichita ocolitoare fiind la importuri cand o firma straineza te numeste (ea pe tine) ca si unic reprezentant si are bunul-simt sa nu mai incheie acelasi tip de contract cu o alta firma din Romania.

deasemenea stiu blocuri cu cate trei cablaje pe aceeasi scara : upc, rds, romtelcom.

asa ca faceti un drum la centrala RDS si solicitati-le sa va traga cablu, mai ales daca sunteti in oras si nu pe vreun camp cu "vile", adica nu implica pentru RDS niste costuri masive pentru un singur client.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde fetish » 14 Dec 2014, 17:18

eu in tineretile mele , am avut un ab Romtelecom de internet , l -am achizionat la momentul acela pe cel bussiness de 500 de ron lunar , de mers 7 zoile sttaea 2 nu mergea 3 abia abia respira , se deconecta f frecvent , parca mergea cu gogoloaie , nu mai zic de suportul lor telefonic care mintea cu nerusinare ca au avarii importante in zona doar doar sa nu recunoasca ca practic ei nu faceau fata la cerintele mele , ajunsesem sa stau on numai intre naumite ore si cu un sg site sau sa le rotesc

am scapat cu greu de aboonament intr0un final dupa 50/60 de reclamatii, reclama zilnic chiar daca nu se intampla nimic cu netul , sa reziliez ab si mi s=a spus , ca ei in genral nu reziliaza abonamente sub nici o forma

parerea mea e sa nu te incurci , ca o sa te elgi la cap urat , sper doar sa nau am dreptate , cauta o chirie cu ab ok de la rds si ai terminat balciul

eu la viata mea am facut ceva experiente pe nervii si munca mea cu abonamente din astea fanteziste si am ajuns sa concluzionez ca daca rds nu e nimic nu e

prcatic si casa pe carea m cump , am luat -o in zona bransata de rds strict din acelasi motiv

bafta

p.s: revin sa adaug NEVER NEVER , sa nu te iei dupa ce zic , ag lor comericiali , reprezentantii , vanzatorii de contracte de la ei , sunt capabili sa iti promita orice ca sa te faca sa semnezi un contract

noi semnansem ab respectiv de la ei in care se garanta 20 mb si cans au facut masuratorile cerute de mine , ei intrau in oras cu 16 mb probabil ca la usa mea ajungeau 3/4 cand mergea rezolnabil

atunci cand le-am reprosat ca ei au semnat un contract in care se angajeaza sa imi ofere un produs platit destul de scump acum cativa anai mi-au ras in nas
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde WinXPfather » 14 Dec 2014, 17:28

Nu e asa de simplu. Au exclusivitate ca sunt cablajele lor. Exclusivitatea e pe o perioada determinata de timp, pana recupereaza investitia. Fata de blocurile vechi sunt cateva diferente. Un provider nou cand vine nu poate veni decat cu fibra ingropata acum. Nu mai poate aerian. Si chiar daca vine pana in subsolul blocului acolo e echipamentul romtelecom la care nu se poate cabla. Va trebui prin perete sa ajunga la locatarul ce-si doreste alt provider. Daca asociatia e sau nu constituita in blocurile noi nu va accepta niciodata cabluri pe holuri ca-n cele vechi. De asta ziceam ca trebuie sa fie mai multi locatari care sa-si doreasca schimbarea, ca costurile pentru provider sunt mari. Fibra pana-n subsol si apoi noua cablare prin peretii blocului. Mai e varianta antena dar si aici ceva probleme. Ca pe peretii blocurilor noi nu primesti aprobare. O poti pune in balcon dar daca locuiesti la etaje inferioare sau nu ai vizibilitate e naspa. Si up e iar naspa... Am incercat tot ce a fost posibil in disperarea de a avea un net decent, la pretul pietei. Acum dupa 5 ani cand a expirat exclusivitatea rt a venit si rds. Daca vecinii isi doreau si ei putea veni oricand dar suportam consturile cablarii, pe care vecinii nu le-au vrut, nu aveau nici motivatia. Pentru facebook e ok rt. Sigur ca difera de la asociatie la asociatie, de pretentiile zonei. Dar in zonele cu pretentii chiar nu ai ce face ca nu merge cu inadeli :). Am avut meci dur si pentru cablul de maxim de 3 m de pe un stalp stradal pe balcon... Dar am fost ff motivat;).
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 14 Dec 2014, 17:39

andromaca_mulge_vaca scrie:din cate stiu eu, in conformitate cu legislatia privind piata libera si concurenta, exclusivitatea de orice fel este interzisa de lege, fiind considerata monopol, singura chichita ocolitoare fiind la importuri cand o firma straineza te numeste (ea pe tine) ca si unic reprezentant si are bunul-simt sa nu mai incheie acelasi tip de contract cu o alta firma din Romania.

deasemenea stiu blocuri cu cate trei cablaje pe aceeasi scara : upc, rds, romtelcom.

asa ca faceti un drum la centrala RDS si solicitati-le sa va traga cablu, mai ales daca sunteti in oras si nu pe vreun camp cu "vile", adica nu implica pentru RDS niste costuri masive pentru un singur client.

Salutari ,Andromaca@
Pe undeva ai dreptate...dar numai pe undeva :wink: 90% din blocurile vechi au 3-4 cablaje .E vorba de cele noi aici . Excluvitatea aia invocata ,e oricum relativa dar functioneaza al dracului de bine in practica.
Am fost eu odata la alta firma noua ,care nu era in bloc si mi-au cerut acord scris de la toti vecinii precum ca sunt deacord sa ma lase pe mine sa aduc in bloc acea firma . In conditiile in care in bloc erau 2-3 firme consacrate .
Eu nu zic ca e imposibil , numai ca e foarte mult de dus munca de convingere cu locatarii sa-ti semneze .
Mai bine ader la ideea lui fetish , ca e mai practica ,decat sa ma apuc sa incerc sa conving vecinii .Mai ales in cazul initiatoarei topicului , sa o ia din usa in usa pe la firme /birouri ,sa faca cunostinta cu toti vrand -nevrand :wink: nefiind sigura ca sunt si de acord in final ..deci motivatie mica . Pe scurt , exclusivitatea se poate combate cu semnaturile locatarilor ca sunt deacord ca alta firma sa le intre in bloc .Masura comunista ,nimic de zis ...dar uite ca functioneaza .
Totusi eu am convingerea ca daca va face un test si e de fibra optica acolo va avea net bun .Naiba stie la ce se refera ei cu upload de 32Mpps .Probabil se refera la servere din Ro si daca asa, e varza .

P.S. Win, am editat fara sa vad ce ai scris . Asa este , tu ai detaliat mai mult :wink: .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde SWEETANGEL2000 » 14 Dec 2014, 17:47

Ehhh e deja a doua locuinta pe care pare k o ratez k nu am net !La prima am inteles era o casa lanaga oras :(MA IMPUSC !Faza este k prea multe nu pot rezolva cred daca romtelecom nu e ok ,si dupa niste telefoane pe la ei nu pare ok ,pentru ca discutam de o cladire a unui propietar in care sunt doarr 2 ap ,doar eu as locui acolo ,clar propietarul nu isi va bate capul cu mine prea mult !:(
FUCK!
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde fetish » 14 Dec 2014, 19:14

SWEETANGEL , nu te descuraja , pune din start in trierea ta cerinta cu ab de la rds , o sa fie relativ mai simplu , si o sa scapi de niscaiva dezamagiri

nu te descuraaj noi am cauta un amarat de ap un an intreg apropae , din febr pana in august si deja stiam pe dinafara toate anunturile

in plus am invatat o lectie f buna: daca e prea bun e ceva care scartaie

bafta!
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde SWEETANGEL2000 » 14 Dec 2014, 23:51

Ah fetish ...smart women you are!
Doar ca apartamentul era perfect din multe puncte e vedere in principal lipsa vecinilor ,caci am intrat in conflict cu un vecin (poveste lunga )si nu de mult am primit un mesaj in care ma ruga sa pastrez orele de liniste (cica stiu eu despre ce este vorba )eh eu stiu e razbunare tampita caci e un tampit ,acum sincer nu stiu ce il deranjeaza k eu nu prea mai lucrez noaptea ,ci doar ziua dar oricum nu ma mai simt in largul meu in casa mea !Si e nasol!Oricum planuiam mutarea ,dar nu eram disperata ...ma rog deja is oftopic rau !
:(
SWEETANGEL2000
User Activ
User Activ

Mesajde WinXPfather » 15 Dec 2014, 01:01

SWEETANGEL2000 scrie:ma rog deja is oftopic rau !
:(

Poti fi cum vrei tu pe topicul deschis de tine :).
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde fetish » 15 Dec 2014, 09:58

ah am inteles SWEET , e nasol asa , oamenii sunt ciudati , prin tinerete si eu eram mai transanta si am avut niscaiva probleme cu vecinii pana am reusit sa am educ macar partial si sa ii dau Cezarului ce -i al Cezarului , sa dau raspunsurile care trebuie , sa am o serie de explicatii valabile pregatite , sa lingusesc , sa imi plang de mila unde trebuie

vecinnii sunt relativ usor de manipulat adac stii cand si cum sa le intrii pe sub pile , trebuie sa fii mereu oaia cea buna si uneori in viaat nu e rau sa joci un pic de teatur macar uneori

dar cum ziceama sta se invata cu timpul

sper sa rezolvi pup

de ex cand ne am cump aparatmentul auzisem ca in zona sunt niste blocuri unde administratorul fugise cu banii de caldura / apa calda si locatarii erau debransati asa ca am mers la adresa , si am vb cu vecini , presedinta de bloc , i-am cerut cumva parerea (desi noi stiam ca o sa luam aici) dar un pic de teatru nu a stricat never , daca e bun blocul , oamenii , daca e liniste , sunt copii multi prin bloc etc

faza e ca tipa a fost asa impresionata ca ne-a ajutat cat a tinut de ea , am avut de schimbat niste tevi comune si s-a implicat ba chiar intr -o discutie a ajuns la concluzia ca noi suntem niste oameni deosebiti , ca tinem cont de parerile ei etc

cum ziceam

socializare si small things

de asemena in problema imblanzit vecini dau f mult roade , mersul cu praji , dulciuri cand te muti , noi am incercat ideea in 2 locatii pana acum si a dat rez fantastice
chaira daca ai un 2 vecini care nu te inghit a priori , faptul ca cei multi sunt pro tine , intoarce roata in favoarea ta

bafta mare
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde Hollywood » 30 Dec 2014, 14:41

Eu zic sa mai faceti si un test la internetul de ''cartier'' din zona sau sa sunati la diferite firme care poate pentru un pret nu mai scump cu mult ( probabil 100-150 RON ) in plus va pot trage net acasa daca se merita , am pus si eu cateva teste de viteza pe aici , zic ca sunt oke

Imagine

Imagine
Hollywood

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj