Internet minim

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Skins » 29 Mai 2011, 13:19

Am o prietena ce are aceasta viteza:

Imagine

Pe cate site-uri poate sta consecutiv? ar dori sa incerce CAMS si Webcams, merg ambele in HD sau unul normal si altul in HD!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde blondytoy » 29 Mai 2011, 18:07

avand in vedere ca ISP-ul tau e romtelecom,testul e facut cu bucurestiul, iar uploadul e de 0,61, banda reala fiin cea impartita la 8, atunci ai o viteza reala de upload de maxim 80k pe secunda.si asta cu bucurestiu.site-urile sunt americane, si europene...deci cred ca mai mult de 20 de k nu urca.nici pe HQ nu cred ca se poate sta.sfat : abandoneaza romtelecom, nu e pentru asa ceva
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 29 Mai 2011, 18:25

Pe Imlive in HD merge perfect avand upload de 0,65 tot prin RTC, asta stiu sigur ca tot eu am ajutat o prietena sa faca videochat si lucreaza doar pe un singur site iar clientii nu sau plans niciodata de transmisie dovada fiind pvt-urile lungi de 15-40 min si $$$ incasati, aceiasi viteza de upload o are si in Bucuresti-0,63 si in Los Angeles-0,65 test facut pe :

http://www.speakeasy.net/speedtest/

Intrebarea mai concreta este urmatoare:

Avand in vedere faptul ca pe Imlive si alte site-uri poti limita viteza de net direct din site-ul de videochat, de ex: la Imlive minim este 0,30, la CAMS este 0,35 s.a.m.d, in concluzie: se poate sta pe 2 site-uri unul in HD si altul normal? sau ramane doar cu unul in HD si selecteaza banda adecvata vitezei sale de upload, multumesc pentru raspuns!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde videochat4 » 29 Mai 2011, 20:10

Tot Romtelcom ( CLicknet ) aveam si eu . Cam aceiasi viteza ca a prietenei tale . Lucram in HD decat pe Jasmin si era dezastru . Membrii primeau imaginea dupa mai mult de 5 minute . Dupa ce mi-am luat o avertizare ca eram dezbracat in free :shock: am facut contract cu RDS-ul de 2mb garantati ( 62 euro incl . TVA ) . In realitate am cam 10-15 mb upload . E perfect netul ,sunt supermultumit . INainte sa bag de la RDS vorbisem si la ilink . Atunci imi oferisera 10mb garanti pentru 100 euro incl. TVA . Am refuzat . Dupa ce am semnat si instalat RDS-ul m-a sunat iar baiatul de la ilink sa imi faca o noua oferta de 62 euro pt 4 mb garanti . Daca o intereseaza vreuna din ofertele astea iti pot lasa aici sau pe privat numerele lor de telefon .
videochat4
User Junior
User Junior

Mesajde Skins » 29 Mai 2011, 20:20

Asta din cauza ca nu ai setat viteza corespunzatoare upload-ului tau in programul livejasmin,e si normal sa ai delay mare si sa mearga prost daca tu setezi in jasmin mai mult decat ai, dupa cum am mai spus,la prietena mea merge perfect cu 0,61 pe Imlive setat fiind pe site mediu ca viteza adica 0,30 si are pvt-uri lungi de cate 14-35 min, ufff ce ma enerveaza asteptarea publicarii a ceea ce scriu!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 30 Mai 2011, 12:47

Mmmmda, pana imi apar mie posturile problema sa rezolvat, cu aceasta viteza merge doar unul singur, ori normal ori HD , la alegere, pentru ce vrea amica mea trebuie sa aibe minim 1 mega.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde thegarden » 05 Feb 2014, 22:51

Salut la toata lumea in primul rand sunt noua aici si as vrea sa ma scuzati cand intreb cate calculatoare ruleaza pe 3-4 site uri deodata pe un abonament de rds de 50 de euro sau chiar mai scump??? Adica reformuland eu as vrea sa mi fac cu prietenele mele in casa pe un router bun o retea pe care sa ne mearga 4 laptopuri conectate pe mai multe site uri asa cum lucram si pe la studio ... adica am vrea sa ne facem un studio al nostru intre prietene dar suntem pe langa problema cu net ul :roll: . Alta intrebare ar fi ce de ce nu am putea, daca lumea zice ca merge si abonamentul de la rds fiberlink 1000 sa luam simplu 2 abonamente pe care sa le impartim cu 2 routere...:) zic si eu ca o necunoscatoare mi se pare ok :roll: . PS ce router imi recomandati ??? Va multumesc si va pup pe toti !!! :) :D
thegarden

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 06 Feb 2014, 21:28

cel mai sigur, daca aveti 4 calculatoare in functiune simultan, faceti-va 4 fire independente de fiberlink1000 , va mai da si cate un stick la fiecare contract cu care sa va puteti deplasa ocazional "in natura", fara router si batai de cap sau potentiale defectiuni viitoare, per total tot la circa 50 de euro ajungeti dar in mai mare siguranta.
iar fiberlink1000 e perfect.
eu in casa mea am asa fara sa am "studio" , am vopsit fiecare cablu cu cate o culoare, le-am botezat rds1,rds2, etc. si nimeni nu se incurca in fire, desi in fiecare calculator am instalat codurile de acces de la toate firele, fiecare stie ce conexiune ii apartine si foloseste zi de zi.
daca se strica unul, nu se strica toate.
daca ai toate codurile instalate in calculatorul rds2 de exemplu si s-a stricat rds2, faci imediat click pe iconita rds3(sau alta daca e libera) si ....gata.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde thegarden » 07 Feb 2014, 10:30

andromaca_mulge_vaca scrie:cel mai sigur, daca aveti 4 calculatoare in functiune simultan, faceti-va 4 fire independente de fiberlink1000 , va mai da si cate un stick la fiecare contract cu care sa va puteti deplasa ocazional "in natura", fara router si batai de cap sau potentiale defectiuni viitoare, per total tot la circa 50 de euro ajungeti dar in mai mare siguranta.
iar fiberlink1000 e perfect.
eu in casa mea am asa fara sa am "studio" , am vopsit fiecare cablu cu cate o culoare, le-am botezat rds1,rds2, etc. si nimeni nu se incurca in fire, desi in fiecare calculator am instalat codurile de acces de la toate firele, fiecare stie ce conexiune ii apartine si foloseste zi de zi.
daca se strica unul, nu se strica toate.
daca ai toate codurile instalate in calculatorul rds2 de exemplu si s-a stricat rds2, faci imediat click pe iconita rds3(sau alta daca e libera) si ....gata.

In primul rand ms de raspuns , dar spuneam de impartire prin routere pt ca noi facem prin toata casa de asta am optat si pt laptopuri si ne gandeam acum si la o tableta ca al 5 lea post dar inca nu stim cum e si cu androidul pe chat ... deci casa e prea mare sa plimbam firele (etaj 1 living baie unde se face etaj 2 3 dormitoare ) deci nu cred in varianta cu firele :(
thegarden

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj