Incerc sa fac un upgrade la pc, ce sa schimb?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde omulfiltru » 18 Mai 2016, 10:11

Salut ,

Incerc sa fac un upgrade la componente , pentru a putea sta pe mai multe site-uri hd,

dar nu stiu ce sa upgradez ,

Ce componenta afecteaza direct FPS-urile?

Am asa ,

Procesor : Amd phenom X4 3.4
Ram : 4gb
Placa de baza : Asus 5a78l-m lx v2
video : Hd 3000 pe placa de baza
hdd : un ssd de 60 gb si 250 gb hdd

Configurare slabuta , dar pe adultwork merge cu 30 fps,

daca deschid adultwork si myfreecams scade la 25

daca deschid si chaturbate scade 15

daca deschid si cam4 mi-e imposibil sa fac ceva .

Deci , ce sa upgradez?
omulfiltru

Mesajde tomaadrian » 18 Mai 2016, 21:18

Siteurile care folosesc un software pentru streaming consuma multe resurse, ia unitatea ta este un pic depasita din toate punctele de vedere. In plus, fps-ul scade si in cazul in care banda de upload nu este suficienta.
Ca si unitate iti recomand ultima bucata pe care o mai am de vanzare (vand-unitati-intel-4770k-t16244.html) sau ceva asemanator ca si procesor.
Nu uita, banda de upload trebuie sa depaseasca 10 Mb garantat.
tomaadrian

Mesajde Smart » 19 Mai 2016, 00:26

Din pacate inafara de ssd si hdd trebuie sa schimbi cam tot. Din pacate nu iti recomand unitatea recomandata mai jos. Iti recomand un pc pe socket 1151 si ddr4 din simplul motiv ca vezi gasi ceva mai ok nou la acelasi pret + ca in viitor iti va fi mult mai usor sa inbunatatesti sistemul fiind platforma actuala si nu o platforma mai veche. Succes.
Smart
User Activ
User Activ

Mesajde readyforyou29 » 19 Mai 2016, 19:01

omulfiltru scrie:Salut ,
Deci , ce sa upgradez?

Pai din ce am vazut pe net ca stie placa ta de baza poti schimba procesorul cu altul mai performat pe AM3+ si mai poti pune un 8 GB de ram la 1866MHz. Total investitie 800 ron. Dar e posibil sa trebuiasca sa schimbi si sursa.
http://www.altex.ro/procesor-x8-amd-fx-8350-4-0ghz-16mb-socket-am3
http://www.altex.ro/memorie-desktop-kingston-hx318c10f-8-8gb-ddr3-1866mhz-cl10.
Poti cauta produsele astea si pe alte siteuri sau poti asculta si alte opinii.Eu asta as face. Plus ca din vanzarea procesorului vechi si al memoriei ai mai recupera cel putin 250 de lei.
readyforyou29
User Activ
User Activ

Mesajde Morningstar » 20 Mai 2016, 21:14

Sfatul meu este sa treci pe i7, configuratia ta este destul de depasita si ar trebui schimbat cam tot, poti gasi si la refurbished niste sisteme ok cu o configuratie buna undeva la 2000 si ceva de lei. Daca return of investment iti permite, ar trebui sa faci acest update, pana la urma unitatea e unul din principalii factori de productie ai afacerii.
Morningstar
User Junior
User Junior

Mesajde omulfiltru » 27 Noi 2016, 09:40

Cam tarziu , dar am reusit sa fac upgrade in final .

AM luat de la emag un procesor amd fx X8 ultimul model , (Castigasem la dunhill o reducere de 400 de lei la emag ) Am dat 1000lei .
MI-am schimbat si placa video cu una dedicata ,un hd 7770 Am prins reducere si la asta .
Placa de baza a ramas la fel .
Am schimbat si carcasa , am mai multe ventilatoare acum .
+8GB ram Corsair

Mi-am luat 1gb de la rds prin fiberlink .

Calculatorul se misca rapid . 4 siteuri deshise in browser +MFC;JustCamIT;splitcam , procesorul sta in 40% , temperatura ajunge la 50 si ceva , si ramul undeva la 50 %.

Sunt multumit
omulfiltru

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj