Imi urca procesorl ca nebunul!

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde vdt85 » 01 Iun 2012, 05:36

asta-i ultima tampenie care putea sa mi se intample! pur si simplu imi urca cpu la 90-100% si asta doar de noaptea trecuta. pana ieri am locuit in alt apartament, aveam alt internet etc. aici unde stau acum, am deocamdata un amarat de RDS de 39 lei. toate bune si frumoase pana ieri. n-am avut probleme de genul asta niciodata. pur si simplu de noaptea trecuta asa dintr-o data, imi urca procesorul de parca cine stie ce as deschide. mentionez ca am stat pe acealasi site-uri ca intotdeauna, ca si pana alaltaieri si totul era ok, adica urca pana la 60-70: iml, 2 ses cc, aw si interclimax. azi-noapte abia am putut sta pe iml si cele 2 ses cc si tot nu era bine. am calc de vreo 3 ani, ar cam trebui schimbat si vreau s-o fac in curand, dar nu-mi pot explica cum dracu de s-a bulit asa dintr-o data. windowsul e proaspat instalat de 2 sapt.
aveti cumva idee ce s-a intamplat asa brusc??? am restartat pc-ul de spe mii de ori, am luat-o razna :(( pls help :((
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde aaresis » 01 Iun 2012, 15:27

Vezi daca sta vine cooleru pe procesor...Poate are praf si nu se mai raceste bine..
aaresis
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 01 Iun 2012, 15:36

A scris Sad eyes un post acum cateva zile am sa ii dau quote:
SAD^^EYES scrie:Te uiti in task manager (CTRL+ALT+DEL) la Processes cand esti conectat pe ambele siteuri, si vezi cat este folosit procesorul si ce aplicatii il solicita cel mai mult (dai click pe CPU sa le aranjeze in ordinea consumului)

Este de verificat si temperatura la procesor, sunt utilitare pe net pentru asta, speedfan (cauta pe google) - daca temperatura procesorului este prea mare, ii reduce din performante - trebuie sa cureti coolerul de praf, poate sa schimbi si pasta etc.. (depinde de la caz la caz) - poti lasa si carcasa deschisa pentru teste - daca va scadea CPU USAGE cu carcasa deschisa cel mai probabil nu se raceste cum trebuie procesorul

Bafta acolo.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj