Imi scad fps-urile cand ma misc in camera

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Cristina2600 » 31 Oct 2015, 17:06

Buna Ziua!

Tocmai ce mi-am facut un PC pe piese pentru videochat si nu iteleg de ce cand ma misc in cadru imi scad fps-urile rau de tot... cand zic rau ma refer de la 20-30 la 2-5..
pc: intel core i5 3.2ghz
placa video: nvidia Geforce gt 730 2gb
ram: 2gb
memorie hard :1tb 7200 rmp
web: logitech c920

pentru lumina folosesc 2 proiectoare led destul de bune(lumina rece)

Nu stiu ce sa ii mai fac... inainte lucram pe un laptop mai putin performant ca acest pc.. care avea i7 dar de 2.4 ghz 4gb ram video de 2gb geforce 820m care functiona numai prin wireles si mergea cat de cat ok...

Va rog frumos... un raspuns daca se poate cu ce poate avea... ca nu mai inteleg nimic
Cristina2600

Mesajde Studio20 » 01 Noi 2015, 00:01

RAM, pune 2 placute de 4 sa ai 8G s o sa mearga mai bine
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 01 Noi 2015, 06:14

Bine ai venit pe forum Cristina2600@ ,

Asa cum ti-a spus Studio20@ , ai memorie RAM insuficienta , daca ne gandim mai bine , chiar si pentru sistemul de operare , nu este deajuns .

Daca citesti la specificatiile webcamului c 920 , vei vedea ca in modul full HD 1080p (1920×1080) ( chiar daca se refera la Skype) , are nevoie doar el , de 2 GB de RAM . Cu alte cuvinte , ai atat de putina memorie , incat sistemul de operare nu stie unde sa o " imparta " mai intai , si este normal sa se intample ce spui . Un minim de 4 GB de RAM , va face sa dispara problema mentionata . Avand 8 GB de RAM , vei beneficia si de o rezerva confortabila in rularea programelor .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 01 Noi 2015, 17:34

scuze!!!! am gresit ramul!! este 8gb ram :)))))) greseala mea!
Cristina2600

Mesajde Cristina2600 » 01 Noi 2015, 22:00

deci configuratia este

ram: 8GB

si asta nu pot intelege... de ce imi scad asa tare fps-urile...
net am rcd-rds 100mb prin cablu din primul port al routerului wireless
Cristina2600

Mesajde googlefun » 02 Noi 2015, 02:01

Cristina2600 scrie:deci configuratia este

ram: 8GB

si asta nu pot intelege... de ce imi scad asa tare fps-urile...
net am rcd-rds 100mb prin cablu din primul port al routerului wireless

Offf Cristina2600@ :lol: :lol:

Ca si o convorbire telefonica halucinanta , cu un doctor pe care nu-l cunosti :

- Doctore , am 20 ani , si de 2 zile am o durere in piept apasatoare si ameteli , urmate de senzatii neasteptate de voma , asa din senin ! Cred ca fumez cam 2 pachete pe zi ! Ai ideie de la ce poate fi ?

Doctorul :
-Este greu de pus un diagnostic prin telefon tinere , poate fi o raceala la plamani puternica , combinata cu un virus , de unde si senzatiile de voma subite. Redu la minim tigarile fumate , sau daca poti evita fumatul pana maine , cand te astept la un control la plamani ..etc etc

Pacientul :
- Doctore , nu pot veni maine !! Maine sunt la concurs ! Si nu am 20 ci 40 de ani ! Nu cred ca e de la raceala , durerea in piept si nici senzatiile de voma ! Se intampla mai mult cand imi apasa in piept cadrul ala metalic . Senzatiile de voma si ametelile , tot atunci apar , ca de mic mi-a fost frica de inaltime . Eu sar cu parapanta , doctore !!!! Si nu fumez deloc ! Colegii , cred ca baga vreo 8 pachete , din care eu 2 , sigur le aspir in mod pasiv ....

P.S La datele pe care le detinem pana in acest moment , solutia ar fi : Evita sa te mai misti in camera !!

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 02 Noi 2015, 10:05

Cristina2600@

Spune-ne mai multe :

- Este instalat de curand sistemul de operare ? A functionat vreodata ok , pe acest PC ?
- Ce splitter folosesti ?
- Daca ai flash playerul la zi /instalat correct .
- Daca ai ultimul soft de la Logitech (LWS) , etc etc .
- Doar pentru proba ( si in cazul in care nu-l folosesti deja ) , incearca softul de la Splitcamera .E cel mai usor sa te "joci" acolo , sa setezi manual fps-urile , sa vezi daca exista vreo schimbare ...
- Cate si ce sites deschizi , si mai ales daca asta constati imediat ce deschizi splitterul , sau asta observi tu doar pe un site anume ...
Pot fi multe cauze , asa la prima vedere pare o convorbire telefonica cu un medic , ca cea de mai sus ...:))
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 02 Noi 2015, 10:11

Am inteles ironoia... :))

Sa inteleg ca ar trebuii sa imi schimb abonamentul de net?
Ca paranteza: pe acelasi abonament am lucrat si pe laptopul acela asus si mergea mult mai ok... si nu inteleg de ce cand pe acel laptop ma conectam prin cablu ma vedeam blurat (parerea mea e ca nu aveam destul upload) iar prin wireless ma vedeam cat de cat ok.

Ma gandesc sa imi schimb placa de retea normala cu una wireless mai puternica+ abonamentul de 500mb de la rds + un router wireless pe masura pentru a suporta si oferii acea viteza...

Pareri, sfaturi? daca se poate si ceva concret ar fi super ;) (fara suparare "googlefun")
Cristina2600

Mesajde Cristina2600 » 02 Noi 2015, 11:45

googlefun scrie:Cristina2600@

Spune-ne mai multe :

- Este instalat de curand sistemul de operare ? A functionat vreodata ok , pe acest PC ?
- Ce splitter folosesti ?
- Daca ai flash playerul la zi /instalat correct .
- Daca ai ultimul soft de la Logitech (LWS) , etc etc .
- Doar pentru proba ( si in cazul in care nu-l folosesti deja ) , incearca softul de la Splitcamera .E cel mai usor sa te "joci" acolo , sa setezi manual fps-urile , sa vezi daca exista vreo schimbare ...
- Cate si ce sites deschizi , si mai ales daca asta constati imediat ce deschizi splitterul , sau asta observi tu doar pe un site anume ...
Pot fi multe cauze , asa la prima vedere pare o convorbire telefonica cu un medic , ca cea de mai sus ...:))

Deci Pc-ul nici 2 saptamani nu are. Are OS windows 7 de 64bit
splitter momentan il folosesc pe cel free ( splitcamera.com), urmand ca maine poimaine sa il achizitionez pe cel de 20$
flash-ul e instalat de o saptamana deci presupun ca e ultimul..
driverul camerei tot de o saptamana e instalat de pe siteul logitech
folosesc doar 2 siteuri.. MFC si Chaturbate
Imi dau seama ca se intampla cv deoarece nu am membrii.. in chat mai ales vad fps-urile la care imi ruleaza pe site
Pana reusesc sa ii dau de cap PC-ului lucrez pe laptop
Cristina2600

Mesajde googlefun » 02 Noi 2015, 13:31

Mda, am inteles acum .Nu e nici o suparare . Pur si simplu nu inteleg ce poate fi , chiar si cu acel net , mai ales ca pe laptop a functionat .. :( :(
Problema e ca , e foarte posibil sa fie si internetul , abonamentul de 100 pare insuficient pentru cele 2 sites cu free , dar inclin sa cred ca la Pc este inca incurcatura ...

O ultima intrebare , te rog :

- Cand deschizi doar splitcamera , fara sa te loghezi pe sites , te vezi bine in acea fereasta ( si in cat % sta CPU ) , setat fiind la 30 fps ? Daca raspunsul este DA ,si -ti apare doar in broadcasting Chaturbate fps mic , intradevar e posibil sa fie vorba de internet si nu de Pc .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 02 Noi 2015, 14:04

googlefun scrie:- Cand deschizi doar splitcamera , fara sa te loghezi pe sites , te vezi bine in acea fereasta ( si in cat sta CPU ) , setat fiind la 30 fps ? Daca raspunsul este DA ,si -ti apare doar in broadcasting Chaturbate fps mic , intradevar e posibil sa fie vorba de internet si nu de Pc .

Dand refresh in continuu variaza ceva gen 36-30-30-12-36 (fps) si tot asa
Cristina2600

Mesajde googlefun » 02 Noi 2015, 15:29

Cristina2600 scrie:
googlefun scrie:- Cand deschizi doar splitcamera , fara sa te loghezi pe sites , te vezi bine in acea fereasta ( si in cat sta CPU ) , setat fiind la 30 fps ? Daca raspunsul este DA ,si -ti apare doar in broadcasting Chaturbate fps mic , intradevar e posibil sa fie vorba de internet si nu de Pc .

Dand refresh in continuu variaza ceva gen 36-30-30-12-36 (fps) si tot asa

Nu ne intelegem prea bine !! :lol: Nu ma intereseaza unde /la ce dai refresh . Raspunde doar la prima parte a intrebarii , te rog :
googlefun scrie:- Cand deschizi doar splitcamera , fara sa te loghezi pe sites , te vezi bine in acea fereasta ( si in cat % sta CPU ) , setat fiind la 30 fps ?
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 02 Noi 2015, 17:19

Scuze :)) nu am fost suficient de atenta la intrebare si intelesesem altceva:)
Cpu sta la 15-20% doar cu split cam fara nimic altceva
Cristina2600

Mesajde Cristina2600 » 02 Noi 2015, 23:01

ce parere ai de abonamentul digi fiberlink 500mb cu 200 upload.
aceasta placa de retea wireless: "Placa de retea wireless TP-LINK TL-WDN4800, PCI-E"
si acest router: "Router Wireless TP-LINK Dual Band Gigabit TL-WDR4300"
??????
Eu stau momentan in chirie si am impresia ca acest router nu imi transmite ok semnalul prin cablu deoarece cand lucrez pe laptop si ma conectez prin cablu ma vad blurat... si vrea sa schimb totul pe wireless exact cum lucram la fostul studio. Ce crezi? este o idee buna si se merita sa dau banii pe toate astea?

Multumesc pentru ajutor apropo si ca iti faci timp sa imi mai raspunzi la cate un mesaj :*!
Cristina2600

Mesajde googlefun » 03 Noi 2015, 01:13

Cristina2600 scrie:Scuze :)) nu am fost suficient de atenta la intrebare si intelesesem altceva:)
Cpu sta la 15-20% doar cu split cam fara nimic altceva

Ok. Din raspunsul tau , se intelege ca te vezi perfect in fereastra spitcamului .
Eu sunt de parere ca - deocamdata - sa incerci si alt split .De exemplu cel de la visit-x , deasemnea gratuit .

Daca nici asa nu va functiona macar ca pe laptop , o mica problema ar putea fi compatibilitatea placii de retea , cu acel router . In orice caz , dupa chestiunea asta , trebuie sa te gandesti serios la un abonament mai mare la internet .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 03 Noi 2015, 02:03

Sa imi spui parerea de ce am scris mai sus te rog ;) daca trebuie sa schimb ceva sau sa iau altceva mai bun?

Cristina2600 scrie:ce parere ai de abonamentul
etc etc
Cristina2600

Mesajde readyforyou29 » 03 Noi 2015, 10:36

Cristina din cate inteleg eu tu stai pe ruter orice combinatie ai alege (pc sau laptop) numai conexiunea difera. Ai incercat sa bagi firul care intra in ruter direct in pc? Abea atunci o sa vezi daca sunt probleme cu conexiunea sau cu pc-ul. Schimbarea abonamentului la cel de 500 sau 1000 implica mai multe. Viteza de upload pe extern este de maxim 30 indiferent de tipul de abonament fie ca ai de 100, 200 , 500 sau 1000. La abonamentele de 500 si 1000 o sa iti dea un ruter gigabit care este mult mai slab decat ce ai tu acum, de la zte. Si mare grija ca nu ofera suport in caz de probleme decat la ruterele lor date in custodie. Sfatul meu inainte de a te gandi la mariri de abonament e sa reinstalezi windowsul, sa il aduci la zi cu update-urile, sa instalezi flash playerul si sa te legi pe direct la internet. Si sa ne spui si noua ce rezultate ai.
readyforyou29
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 03 Noi 2015, 11:43

Pai da , readyforyou29@

Si eu m-am gandit de la inceput ca poate fi de la windows , dar a spus ca totul este in regula . De cele mai multe ori o reinstalare de sistem cu updateuri la zi si un alt splitter fac minuni .

Eu am mai intalnit Pc-uri cu windows-uri , instalate de pe vreun stick gasit prin sertare , care s-au dovedit a fi o mare " improvizatie " , pe care nimic nu mergea cum trebuie , inafara de youtube fireste :))

RDS (si nu numai ei ) din cate stiu eu , nu-ti ofera posibilitatea sa te conectezi pe direct la pc , fara router ma refer , asta mai facand doar firmele mici .Ei (RDS & Co ) intra in casa cu un cablu coaxial , conectat la routerul lor si abia apoi faci legatura cu Pc-ul , asa ca nu poate conecta Pc-ul pe direct , in absenta acelui router . Nu mai tin minte cum a fost , dar eu am avut mai demult un abonament business de la ei .A trebuit sa-mi iau eu alt tip de router ZyXel Prestige care " stia " NAT , ca sa-mi pot ruta o clasa de Ip-uri . Binenteles ca nu este cazul ei aici , dar ca ideie spun , ca uneori nu este asa simplu sa identifici o problema cand poate fi vorba de windows prost instalat /placa de retea incompatibila cu un router ( sau router gresit configurat ) .

Posibil ca problema sa fie mult mai simpla si o reinstalare facuta ca la carte , sa faca minuni ...
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 03 Noi 2015, 13:15

ok o sa incerc reinstalarea... dar repet mai intai va repet ce am zis mai sus intr-un mesaj
"pe laptop merge mult mai bine prin wireless decat prion cablu. eu am am placa de retea incorporata in placa de baza *10/100/1000" si ma gandesc ca totul ar putea fi de la router... dar oricum incerc reinstalarea dupa ce incerc un alt spliter
Cristina2600

Mesajde Cristina2600 » 03 Noi 2015, 13:34

Doar ce am incercat visit-x ul si nu este mai bun ca splicam.. cu el ma vad in pixeli si cu mai multi fps si la split ma vad in mai putini fps dar cu calitate mai buna... si da.. ambele au fost setate pe 800x600
Cristina2600

Mesajde googlefun » 03 Noi 2015, 14:45

Cristina2600 scrie:Doar ce am incercat visit-x ul si nu este mai bun ca splicam.. cu el ma vad in pixeli si cu mai multi fps si la split ma vad in mai putini fps dar cu calitate mai buna... si da.. ambele au fost setate pe 800x600

Ok. Totusi , sa stii ca visit-x este mai bun ca splicamera ( si nu doar pentu ca-l recomanda Jasmin ) ci doar pt faptul ca , consuma mai putine resurse , ceea ce pentru un Pc middle conteaza .

Incearca sa instalezi un windows " bun" si mai discutam . Inca insist cu intrebarea : Indiferent ca deschizi splitcamera sau visitx , fara sa mai deschizi nimic altceva , absolut nimic , TE VEZI PERFECT in fereastra lor , a splitterelor ? Eventual scoti cablul de net , sa nu mai avem discutii despre fps-uri , in browser :))

Poti incerca setari de 640 x 480 ( minimum for what's called high definition ) :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Cristina2600 » 03 Noi 2015, 20:46

da!! ma vad cat se poate de perfect. voi incerca sa activez un windows 8.1 iar apoi sa il upgradez la win 10 full license
Cristina2600

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj