HD pe ifriends + alte site-uri

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde vdt85 » 15 Apr 2011, 04:39

Buna,
ifriends este unul din site-urile mele de suflet si asta pentru ca imi merge pe el. problema este ca daca nu stau in HD sau cel putin in HQ si folosesc un split, traficul este mult mai mic. daca folosesc direct softul camerei, nu mai pot sta pe alte site-uri. am incercat cu splitul de la very soft, dar intr-adevar imaginea este un pic pixelata.as putea sa-mi mai montez inca un calculatorul pe care sa-l folosesc doar pentru ifriends, dar n-o sa mai am loc prin camera de atatea pc-uri si fire.
asa ca ma gandeam la o alta optiune: se poate monta 2 web-uri logitech hd pe acelasi calc? pot sa le folosesc in acelasi timp? de ex unul il tin ptr ifriends, iar pe celalalt il folosesc cu split pentru camcontacts si interclimax. am citit aici cum ca se poate monta un web la 2 calc..asa ca ma gandeam de ce nu si invers:D
multumesc frumos anticipat...iar daca aveti alte idei care mi-ar putea rezolva problema impartasiti-le :D
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde GlamourFoto » 15 Apr 2011, 15:50

vdt85 scrie:se poate monta 2 web-uri logitech hd pe acelasi calc? pot sa le folosesc in acelasi timp? de ex unul il tin ptr ifriends, iar pe celalalt il folosesc cu split pentru camcontacts si interclimax.

Da se pot monta doua webcamuri pe acelasi pc si folosii in modul descris de tine mai sus.
Acum ceva timp in urma am vazut un sistem de genul si iti pot impartasii din experienta acumulata de atunci, 2-3 sugesti:
-ar fi indicat sa folosesti doua webcam-uri diferite ca model chiar mai bine ar fi daca sunt brand-uri diferite, pot aparea anumite probleme daca folosesti acelasi model de webcam...
- este indicat ca webcamurile sa Nu fie introduse in porturi usb apropiate, au aparut ceva probleme cand erau unul langa celalalt, (nu-mi amintesc cu exactitate ce probleme au aparut... dar stiu ca solutia a fost ca webcamurile sa fie introduse in porturi usb care nu erau apropiate)
- trebuie sa fii atent la resursele consumate de Hd-ul de la Ifriends si la capacitatile pc-ului.

Sper ca te-am lamurit cat de cat.
Succes acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 15 Apr 2011, 21:43

Ms frumos Glamour. am deja doua web-uri Logitech de acelasi fel..o sa incerc cu ele momentan, daca nu merge, imi mai cumpar un web, de alt tip, asta n-ar fi o problema. daca vrei sa faci bani, trebuie sa investesti putin, iar o camera de 4 mil (sau mai mult) nu e asa mare cheltuiala. calculatorul ar trebui sa ma tina, ptr ca poate duce si 7 sesiuni lejer, poate si mai multe daca as incerca, i-am facut proba demult, chiar daca HD-ul de pe ifriends mananca mult, nu cred ca asta ar fi problema. ma voi muta in curand, si la noua locatie voi avea net de la RDS, sper sa fie indeajuns de bun.
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde Maleficent » 16 Apr 2011, 10:08

cu 2 camere pe acelasi pc functioneaza sigur,dar cu 2 camere identice nu stiu ce sa zic,incearca si sa ne zici si noua daca merge
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamourFoto » 16 Apr 2011, 11:40

vdt85 scrie:Ms frumos Glamour. am deja doua web-uri Logitech de acelasi fel..o sa incerc cu ele momentan, daca nu merge, imi mai cumpar un web, de alt tip, asta n-ar fi o problema. daca vrei sa faci bani, trebuie sa investesti putin, iar o camera de 4 mil (sau mai mult) nu e asa mare cheltuiala. calculatorul ar trebui sa ma tina, ptr ca poate duce si 7 sesiuni lejer, poate si mai multe daca as incerca, i-am facut proba demult, chiar daca HD-ul de pe ifriends mananca mult, nu cred ca asta ar fi problema. ma voi muta in curand, si la noua locatie voi avea net de la RDS, sper sa fie indeajuns de bun.

Salut ma bucur ca am putut sa te lamuresc un pic, sa speram totusi ca nu o sa existe nici un conflict si ca o sa-ti vada ambele camere, daca nu ... asta este vrei mai mult ... calitate etc singura solutie ar fi doar ceea descrisa de tine mai sus adica achizitionarea altei camere, chiar poti vinde un webcam pe care il ai pentru a acoperi o parte din $ dati pe noua camera.

Testele pe care poate le-ai facut tu acum ceva timp ar fi indicat sa le repeti, adica deschizi frumos Hd-ul si intri online, vezi cat e prcesorul ocupat, si dupa aceea deschisi pe rand cate un site pana la ce ti-ai propus tu, verificand situatia. Asta pentru a nu avea surprize mai incolo + ca acum bagi un nou element in ecuatie inca o camera web :)

Spor acolo si sa ne tii la curent cu ce ai rezolvat.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde suverosan » 27 Iul 2012, 09:42

Buna! lucrez la cuplu cu prietena mea din toamana anului 2011,detin un sistem cu procesor i5 2500k 4gb ram,video ati radeon 1gb ddr3, SSD iNTEL 120GB, 2 monitoare 18,5. internet cel mai bun de la rds pt pers fizice.mi-am cumparat recent un webcam logitech c920 pe care l-am montat pe trepied,are o claritate super chiar daca folosesc splitcam.lucrez doar pe 3 situri streamray jasmin si streamate..daca lucrati pe streamate stiti ca nu este member area sau nude chat incat daca ai pvt pe unul din situri sa te treci pe nude,de aceea mi-am cumparat inca un webcam de la Microsoft 3000 undeva la 100lei din altex..microsoft cu logitech se comporta foarte bine dar ceea ce nu-mi place la microsoft este controlerul,cand aveam pvt pe jasmin pe streamate nu dau STOP MY SHOW doar ridic camera mai in sus sau o pun sa bata pe coltul patului..de aceea mi-am comandat un logitech c615 din media galaxy..am incercat sa il instalez dar imi zice ca este o versiune mai noua si nu ma lasa doar daca o dezinstalez driverul de la c920..Logitech C615 merge prin softul de la c920 sau oricare alt model,cand intrii pe programul de la logitech apare optiunea CHANGE MY WEBCAM si puteti ca sa il folositi oricare il doriti..mare grija la prelungitoarele usb,este recomandat sa nu folositi deoarece eu am patit-o mi se vedea in freezing cateodata,sau daca chiar e nevoie cele mai bune sunt cele sub 1,8m la cele mai mari apar pierderi.Problema este urmatoare: la 2 webcamuri logitech nu le place sa utilizeze acelasi driver,in timp unul din ele isi pierde din proprietatile culorii asa am patit eu cu C920,pe streamate il folosesc fara splitcam culorile s-au vazut mai sterse,am crezut ca s-a stricat,l-am dus la altex mi l-au probat si au zis ca din punctul lor de vedere se vede ok..totusi am tinut sa fie trimis la service deaorece am garantie valabila la el..a fost trimis la bucuresti si au zis ca este ok se vede bine..l-am instalat in pc. fara a conecta si c615 si se vede bine ca inainte..am conectat inapoi c615 si m-am conectat online pe situri..a mers clar primele 10-15min dupa care iar a inceput sa vada din ce in ce mai sters..inainte cand am avut microsoft si logitech nu am intampinat asemenea probleme..tin sa va anunt ca le-am conectat in porturi usb diferite..unul in usb din fata celalalt in spate,nici nu am mai folosit prelungitoare usb..cat timp a fost in service c920 mi-am cumparat un c270 deoarece mie mult mai usor sa lucrez cu 2 webcamuri dar si ala acela am intampinat probleme ,imaginea incepea cateodata sa se roseasca isi revenea iar se rosea,am testat webcamurile si pe alte calculatoare dar aceeasi problema,separat merg foarte bine au claritate.am sa trimit un mail la cei de la logitech sa-i intreb daca este ceva posibilitate sa mearga 2 webcamuri de la ei fara probleme pe acelasi pc..daca ati intampinat si dvs asemenea probleme sau sunteti in masura sa dati sfaturi folositoare va rog sa le postati..o zi buna
suverosan

Mesajde suverosan » 29 Iul 2012, 10:05

am revenit cu noi precizari in legatura cu cele 2 webcamuri logitech:controlerul este valabil doar pentru un singur webcam de exemplu c920,pentru celalalt trebuie sa intrati in shortcut si va apare Logitech C920,selectati change my webcam puneti pe C615,intrati in meniul Quik Capture puneti pe mod VIDEO,selectati controls..si acolo aveti din nou optiune sa va alegeti webcamu.la video selectati C615 si la audio sa fie setat la fel..lasati pagina deschisa si asa puteti utiliza si celalalt webcam..dar aici apare toata problema.dupa 10 minute de utilizare a webcamurilor imaginea la unu dintre ele o sa se vada mai stearsa...daca nu vreti sa intampinati asemenea probleme trebuie sa renuntati la controlerul din quik capture..in rest functioneaza amandoua fara probleme..atat am avut sa va spun din experienta pe care am avut-o cu 2 webcamuri logitech..si nu uitati in legatura cu prelungitoarele usb..sa nu fie mai mari de 1 m,iar daca sunt sa fie de maxim 1,8m si la capat aurite conectate in usb diferite..acelea sunt cele mai bune..
sper sa va fie de folos..spor la $$$$
suverosan

Mesajde seba76 » 08 Noi 2014, 02:54

Buna seara,
pot folosi un 920 si un 930e in acelasi timp?
seba76

Mesajde Maleficent » 08 Noi 2014, 22:59

incearca,trebuie sa meraga
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 09 Noi 2014, 08:20

seba76 scrie:Buna seara,
pot folosi un 920 si un 930e in acelasi timp?

Poti incerca , dar cu specificatiile lui glamour@ din data de Fri Apr 15, 2011 3:50 pm .
Sa ne spui cum merge c 920 cu c 930 , daca e vreo problema cu Logitech Webcam Controler si daca merge mirrored .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde seba76 » 11 Noi 2014, 01:11

o sa inerc sa vedem ce iese. deocamdata modelul C930 nu prea se mai gaseste second iar noua se gaseste doar pe 2 siteuri si s-a scumpit
seba76

Mesajde googlefun » 11 Noi 2014, 08:09

seba76 scrie:o sa inerc sa vedem ce iese. deocamdata modelul C930 nu prea se mai gaseste second iar noua se gaseste doar pe 2 siteuri si s-a scumpit

Daca inca nu o ai cumparata (c930 ) si nu gasesti second -mai indicat, ca sa nu risti conflicte intre cele doua -este sa-ti iei alt webcam . Camera Web Microsoft LifeCam Studio HD are integrat un senzor HD de 1080p .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde seba76 » 11 Noi 2014, 23:29

Multumesc mult pentru sfat. Sa stii chiar o sa-l urmez. Multumesc din suflet
seba76

Mesajde googlefun » 12 Noi 2014, 00:59

seba76 scrie:Multumesc mult pentru sfat. Sa stii chiar o sa-l urmez. Multumesc din suflet

Cu multa placere.
Totusi ,nu te grabi mai asteapta putin .Eu nu am folosit Microsoft Studio , doar am citit despre ea , are 1080p HD widescreen sensor ,lentila din sticla (nu plastic) ..dar ...
Poate este cineva care a folosit si ne spune cum sunt culorile /necesarul de lumina /etc .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj