Help! cam video+placa captura

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde mayya30 » 03 Iul 2014, 17:41

Buna, am nevoie mare de ajutor.
Dupa ce am citit si rascitit forumul acesta, am decis ca trebuie sa schimb vechiul meu webcam Logitech C920 cu o camera video +placa de captura in speranta ca o sa am un streaming sticla si 1480921419 de fps-uri :))
Bun, zis si facut, am cumparat un Canon Legria HF R406 si placa de captura AVerMEdia live gamer portable. conexiune prin HDMI.
Toate bune pana la partea tehnica. Programul xsplit cu care a venit placa de captura e ok, vede imaginea de pe camera video dar nu stiu sa fac setarile de nicio culoare ca sa ma vad HD si sa am 30 FPS. In alte programe gen splitcam, manycam, nu se vede deloc imaginea desi palaca o vede. In adobe FML encoder imi da o eroare cum ca placa nu nu e conectata ori e folosita in alta parte desi nu e. Nu cred a o recunoaste si nu stiu e sa fac.
Folosesc laptop I5, 8giga ram, 64bit, windows 7.
Asadar nu stiu pur si simplu ce sa ii fac sa mearga calumea pe site. Ma poate ajuta cineva?
Nu vreau sa cumpar alt webcam pana nu vad ca am incercat sistemul asta de camera video+placa de captura.
Multumesc!
mayya30

Mesajde theselby » 03 Iul 2014, 18:09

Buna.

Pt placile de captura seria Live Gamer trebuie sa instalezi un soft de la avermedia care se numeste "Live Streaming Engine". Problema (din cate stiu eu) e ca nu o sa ai mai mult de 25fps prin acest sistem.

Spor la testat!
theselby
VETERAN
VETERAN

Mesajde mayya30 » 03 Iul 2014, 18:19

Am cumparat sistemul asta pentru ca e cel recomandat de cei de la LiveJasmin, desi nu am stat niciodata pe situ-ul respectiv cred ca totusi stiu ei cu ce se mananca broadcasting-ul.
Aveam instalat si softul respectiv. Sa il flosesc pe ala inloc de splitcam sau la ce te referi?
mayya30

Mesajde theselby » 03 Iul 2014, 18:49

Ma refer ca la sursa de intrare (in softul de split - input source) selectezi Live Streaming Engine-ul si nu avermedia live gamer sau ce optiune ai tu acolo.
theselby
VETERAN
VETERAN

Mesajde mayya30 » 04 Iul 2014, 02:28

Am reinstalat totul (prima data driver-ul si apoi LGP stream engine) si acum imi vede camera video cu orice program de split, daca selectez ca source LGP stream engine.
Ms de sfat.
O alta problema pe care o am acum, nu reusesc sa fac setarile optime ca sa treaca de 15 fps la 800x600 pe site.
Iar daca selectez widescreen nu stiu cum sa fac sa dispara dungile negre. Any advice would be helpful ^_^

Multumesc!
mayya30

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj