FMLE help

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Eyeball » 26 Ian 2015, 10:13

Buna tuturor!

As dori sa va rog dacă ma puteți ajuta cu o scurta descriere a cum se folosește Adobe Flash Live Media Encoder si la ce este el bun.

Încerc de câteva zile sa aflu însă nu prea găsesc detaliile care sa se preteze activității noastre. Am încercat sa găsesc aceste informații si pe acest forum, însă din păcate nu am găsit prea multe detalii.

Dacă exista într-adevăr vre-o postare care mi-a scăpat. Un link către aceastaveste suficient!

Va mulțumesc anticipat si o săptămana geniala in continuare!
Eyeball

Mesajde googlefun » 26 Ian 2015, 14:09

Eyeball scrie:Buna tuturor!

As dori sa va rog dacă ma puteți ajuta cu o scurta descriere a cum se folosește Adobe Flash Live Media Encoder si la ce este el bun.

Încerc de câteva zile sa aflu însă nu prea găsesc detaliile care sa se preteze activității noastre. Am încercat sa găsesc aceste informații si pe acest forum, însă din păcate nu am găsit prea multe detalii.

Dacă exista într-adevăr vre-o postare care mi-a scăpat. Un link către aceastaveste suficient!

Va mulțumesc anticipat si o săptămana geniala in continuare!

Salutare ,
Nestiind la ce-ti trebuie e ca si cum te prezinti la UPU fara traume vizibile si ceri un calmant puternic fara sa spui ce te doare ! In consecinta nu prea stim ce sa-ti recomandam si nici in ce doza :lol: .
Ai incercat si pe alte forumuri dupa cum spui .Cel mai probabil banuiesc ca-ti trebuie pentru Youtube
Link:
https://www.youtube.com/watch?v=2QreLK2rBJA
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Eyeball » 26 Ian 2015, 15:56

Salut Googlefun,

Mulțumesc pentru răspuns. Domeniul in care as dori sa folosesc FMLE este chiar cel de Vidoechat. Mai exact as dori sa il folosesc in combinație cu splitcamul pentru a face streaming pe mai multe situri. In momentul de fata, cu un i5 quadcore (Broadwell) si 8 gb RAM toate sub Windows 8.1 instalat curat, procesorul urca la 83% si streamul video începe sa sacadeze chiar si la 640 x 480 :|. Asa ca M-am gândit ca poate o împachetare a streamului cu FMLE ar putea ajuta! Problema este ca nu am folosit niciodată acest utilitar si nu știu cum ar trebui configurat in tandem cu Splitcam (splitcamera.com) pentru a ma bucura de eventualele beneficii (in cazul in care mi se poate confirma ca merita încercat asa).
Eyeball

Mesajde googlefun » 26 Ian 2015, 17:39

Ok .Uita-te aici cum il seteaza :

https://www.youtube.com/watch?v=2KgYSiTd9sk
Cauta acolo videos , ca nu ai spus ce varianta ,pt ce sites .
Probabil, alt spitter va merge mai bine ,webcamsplitter ori cel de la visitx .Pana nu testezi nu vei sti ,pe configuratia ta .
Mai exact ce cod are CPU ? E vb de un laptop banuiesc, cu un i5 5200U ? sau pe acolo ?Am zis ca poate fi vb de laptop pt ca daca era desktop nu avea cum sa stea in 83% ,fiind generatia 5 .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Eyeball » 26 Ian 2015, 21:51

Gogolefun,

Imi pare rau ca nu am reusit sa iti ofer toate delatiile de la inceput; este vorba despre o configuratie desktop cu procesor Core i5-4440, cu 8 Gb de ram si o placa de retea Gigabit (conexiunea este de la RDS).

Problema principala este ca siturile mentionate mai jos "tin" procesorul la 78% - 86% constant, in conditiile in care ruleaza pe un Windows 8.1 Pro care are doar browsere, splitter si flash instala (cel din chrome fiind dezactivat) si care a fost configurat de la 0 acum 3 zile, deci nu putem vorbi de virusi sau malware.

Asa ca m-am gandit ca poate FMLE ar putea fi de folos, insa imi cam prind urechile in cum ar trebui sa arate o astfel de configuratie pe mai multe situri (splitter + FMLE).

Siturile in cauza sunt: Flirt4Free, Streamate, IMLive si uneori Camplace. Dintre toate acestea Streamate face cele mai mari probleme, cauzand dropuri in framerate si, suspectez eu, ca provoaca si blocarea transmisie pe celelalte situri pentru ca uneori cand pica Streamate, "crapa" si celelalte conexiuni.

O seara frumoasa!
Eyeball

Mesajde googlefun » 27 Ian 2015, 00:47

Salutare din nou ,
Am inteles acum ,ceva mai bine .Procesorul ala ar trebui sa tina site-urile alea mult mai bine .Link-ul de setat FMLE e pentru streamate si eu zic ca, setat fix ca acolo trebuie sa mearga fara probleme, chiar daca ei recomanda acolo un i7 .
Versiunea recomandata de ei este 3.1 la encoder .
Mai poti incerca cu versiunea 3.2 http://www.adobe.com/products/flash-media-encoder.html dar nu e garantat , doar sa incerci pt test si apoi revii la v 3.1 (recomandata)
Windows banuiesc ca e pe 64 ,ca sa vada cei 8 G de RAM si cred ca nu ar strica o aspirare a prafului cu aspiratorul ajutat de o pensula in jurul cooler-ului de la CPU .Sau mai bine un spray ,care impinge jeturi puternice de aer .
Pare ca nu se raceste bine PC-ul .Instaleaza si utilitare pt verificat temperaturi la procesor si placa video - SpeedFan ,de exemplu .
Fiind instalat de 3 zile nu cred ca e nevoie , dar e bine sa folosesti si CCleaner .
Nu tine toate site-urile cu acelasi browser (ma refer la stream &Imlive) pt ca sunt situatii cand flash playerul poate fi prea solicitat si-ti mareste consumul de resurse , da crash-uri des sau scade frame-ul in video ,scadere care culmea va mari si % CPU ,de fapt se produce concomitent .
Atat deocamdata , nu stiu ce sa-ti mai zic :lol: !
Bafta acolo.

P.S. Initial ma indus in eroare afirmatia ca e un i5 Broadwell (5th generation , pt care nici nu au aparut brenchmark-uri :wink: ).E de fapt tot Haswell 4th generation.
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj