Este buna aceasta configuratie?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Amirra » 13 Sep 2014, 09:46

Buna,eu ,la sfatul lui googlefun mi-am achizitionat un hp probook 450 de care sunt foarte multumita!Acum vine o alta intrebare.Am o prietena care doreste STRICT o unitate,nu vrea sa auda de laptop.Am cautat si impreuna cu ea am gasit un tip care ne poate pune la dispozitie ,spre cumparare o unitate cu urmatoarele specificatii:
Intel i7 2600 3,4GHZ up to 3,8ghz 8 mb cache skt 1155 , ruleaza 8 procesoare in windows
Placa de baza h61 noua
Ram ddr3 8gb 1600mhz noi
video onboard hd3000 up to 2gb
hard disk 250gb 7200rpm nou sata3
carcasa segotep noua
sursa noua 500w silentioasa SEGOTEP
Pe aceasta configuratie merge excelent la videochat,tine 8-10 site-uri
Deci...este buna?merita luata...chiar poate duce atat...ea nu are nevoie decat de 5 siteuri...sau daca nu este buna puteti sa-mi recomandati o configuratie buna pana in maxim 2000ron?
Amirra

Mesajde googlefun » 13 Sep 2014, 10:34

Amirra scrie:Buna,eu ,la sfatul lui googlefun mi-am achizitionat un hp probook 450 de care sunt foarte multumita!Acum vine o alta intrebare.Am o prietena care doreste STRICT o unitate,nu vrea sa auda de laptop.Am cautat si impreuna cu ea am gasit un tip care ne poate pune la dispozitie ,spre cumparare o unitate cu urmatoarele specificatii:
Intel i7 2600 3,4GHZ up to 3,8ghz 8 mb cache skt 1155 , ruleaza 8 procesoare in windows
Placa de baza h61 noua
Ram ddr3 8gb 1600mhz noi
video onboard hd3000 up to 2gb
hard disk 250gb 7200rpm nou sata3
carcasa segotep noua
sursa noua 500w silentioasa SEGOTEP
Pe aceasta configuratie merge excelent la videochat,tine 8-10 site-uri
Deci...este buna?merita luata...chiar poate duce atat...ea nu are nevoie decat de 5 siteuri...sau daca nu este buna puteti sa-mi recomandati o configuratie buna pana in maxim 2000ron?

Buna
Ma bucur ca esti multumita de laptop :D ..si ca-si face treaba bine .
Ca idee : Nu stiu in ce pret e unitatea de la acel tip .Totusi nu trebuie sa va luati dupa ce spune el ca face , ca tine 8-10 sites .Trebuie verificat .
Vorba aia : "Nu intreba frizerul daca e cazul sa te tunzi " :D Totusi cred ca exagereaza cu 8-10 sites avand interes evident sa vanda .
Una peste alta conteaza foarte mult in ce pret vrea sa vanda .Aici e ideea !!
Eu i-ti recomand unul mai bun decat cel expus de tine aici :
http://www.prostore.ro/sisteme_brand/si ... e=price-ro
Deci asta de care spun eu mai sus costa vreo 2250 lei si are procesor mai bun decat cel descris de tine .Adica al tau( al tipului , de fapt ) obtine un punctaj de 7131(cam cat laptopul tau ) ca si performanta al procesorului iar cel recomandat de mine obtine vreo 9391 in acelasi punctaj de performanta privind procesorul .
Desktopul recomandat de tipul respectiv sa stii ca e la fel de puternic ca si laptopul luat de tine !!!!
In mod normal de la un desktop trebuie sa te astepti la mai mult decat de la un laptop .Ca sa te convingi daca vanzatorul ala vorbeste prostii incearca tu sa deschizi si sa tii 8-10 sites pe acel laptop ! Daca merge la tine , va merge si desktopul lui .Dar ma indoiesc , totusi .
Asa cum am spus conteaza si pretul pe care-l vrea pe desktopul ala .E determinant .
O zi buna .
P.S. Daca pretul cerut de el e in jur de 2000 lei sa stii ca nu face , in conditiile in care poti sa iei unul mai performant si nou nout cu garantie asamblat de fabrica cu "doar" 2250 lei!
P.S.2 Daca in schimb , va intelegeti cu el la maxim 1500 lei sa stii ca e bun .Ce poti face tu cu acel laptop HP , va putea face si amica ta cu acel desktop (minus garantia care nu o are fata de tine ,dar si pretul e aproape la jumate de cat ai dat tu )
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Amirra » 13 Sep 2014, 17:08

Pretul lui este de 1650 ,iar prietena mea va sta pe 5 siteuri:2jasmn 1imlive flirt streamray...este ok pentru ceea ce doreste ea?Placa video ne bate rau...poate duce aceasta placa cele 5 siteuri hd?Multumesc pentru raspuns googlefun
Amirra

Mesajde googlefun » 13 Sep 2014, 23:04

Amirra scrie:Pretul lui este de 1650 ,iar prietena mea va sta pe 5 siteuri:2jasmn 1imlive flirt streamray...este ok pentru ceea ce doreste ea?Placa video ne bate rau...poate duce aceasta placa cele 5 siteuri hd?Multumesc pentru raspuns googlefun

1.Placa video nu conteaza in ecuatia asta , e (aproape )egala cu zero .
2.Oferitii ultimul pret sa zicem 1500 ... :wink: (motivatia fiind un alt pc nou nout si mult mai performant la 2200 si cu garantie bla bla )
3.Ti-am mai spus : laptopul tau e la fel de capabil ca si desktopul lui , sau invers !Incearca pe al tau mai intai toate sites care le vrea ea .Daca pe HP -ul tau va merge ok fara sa fie procesorul in peste 60% e ok ,va merge si pe al lui fix la fel .Cu toate ca i-mi fac ceva griji referitor la cele 2(doua) ..jasmin :wink:
Oricum ce a spus el cum ca tine 8-10 sites e homeric :D .Probabil a pus si FB /Twitter/yahoo news si tot nu ies la socoteala :D
Tind sa cred ca cele 2 jasmin va solicita CPU cam mult .Incearca si vezi .Combinatia de sites nici nu o mai comentez .
P.S. Cu placere .Spor acolo .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Amirra » 14 Sep 2014, 19:04

multumesc googlefun pentru timpul acordat,ne-ai cam pus e ganduri cu ce ai zis,dar totusi imi poti face o configuratie,din piese pana in 2000 de lei ,am cine sa mi le asambleze...poate ies mai bine asa,si poate cu unitatea facuta din piese voi reusi sa fac ceva mai performant decat ce are tipul si chiar mai performant decat ce mi-ai dat tu in celalalt review :)!
Amirra

Mesajde googlefun » 15 Sep 2014, 09:12

Amirra scrie:multumesc googlefun pentru timpul acordat,ne-ai cam pus e ganduri cu ce ai zis,dar totusi imi poti face o configuratie,din piese pana in 2000 de lei ,am cine sa mi le asambleze...poate ies mai bine asa,si poate cu unitatea facuta din piese voi reusi sa fac ceva mai performant decat ce are tipul si chiar mai performant decat ce mi-ai dat tu in celalalt review :)!

Din pacate in acei bani "pana in 2000 lei" nu prea poti avea ceva extrem de performant .
Cel de care ziceam mai sus cu CPU i7 3770 si care costa 2250 lei e destul de capabil sa tina 5 sites + ca e brand ,adica e scula ! Testat si paratestat componentele intre ele , functionand la parametrii standard ca orice produs brand .
Ca sa-ti faci o idee o sa-ti las niste link-uri de "piese ".E vorba de un CPU mult mai capabil :i7 4770k , numai ca nu te poti incadra in acel buget , e imposibil .
Procesor :
http://www.mediadot.ro/procesoare/proce ... ox-haswell
Placa de baza :
http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/pl ... tx-haswell
Memorii :
http://www.mediadot.ro/memorii/memorie- ... alueselect
Pana aici e un total de 2160 lei !!!
I-ti mai trebuie o carcasa /dvd-rom/sursa (care costa destul) /hard disk .
Deci ti-am aratat ceva mult mai bun doar ca sa-ti faci idee si sa realizezi ca nu se poate mai bun ca acel HP cu i7 3770 ..in acei bani .
Poate alti useri au alte idei mai bune .
P.S. Inspiratia pt acele link-uri e de la userul marin@ .Eu nu am testat , dar la prima vedere par compatibile + ca am incredere ca stie ce vorbeste .
O zi buna .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Amirra » 16 Sep 2014, 15:09

hey google fun:)...a gasit ceva in genul la unitatea pe care ne-ai propus-o..a gasit o unitate cu urmatoarea configuratie:1. Intel® Core™ivy bridge Intel® Core™ i7- 3770 Processor
(8M Cache, up to 3. 90 GHz), 8 threads in windows , socket 1155 + cooler intel cu miez din cupru si reglare automata a turatiei
2. Placa de baza ASUS P8H61- M LX R2. 0 , socket 1155
3. 2x2gb DDR3 1600mhz Corsair Dominator black cu radiator
4. Hdd WD 320gb SATA 7200RPM 16MB
5. Placa video Intel Hd Graphics 4000, directx 11, 1. 7gb
6. Sursa 500w raidmax silentioasa.
7. Carcasa neagra , 2 usb frontal , 1 ventilator spate inclus
Pretul acesteia 1500 ron...am comparat si vad ca se aseamana cu ceea ce ai propus tu,e ok?isi merita banutii?
Amirra

Mesajde googlefun » 16 Sep 2014, 19:40

Hey ...!!

Vad ca eu spun Laptop HP nou nout cu 2990 , iar tu-l gasesti cu 2600 tot nou nout la....Carrefour !!!!!!!
Spun desktop HP i7 3770 ,la 2250 tu-l gasesti cu ...1500 !!
Bravo !
Facetii proba si spuneti-mi cum merge , chiar sunt eu curios acum ! :wink:
Ia sa spui tu repejor de unde ai luat cu 1500 , de acord ? :D :D
googlefun
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj