Este bun calculatorul meu pentru 1 site?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Ruxandra » 07 Noi 2011, 14:35

De curand mi s-a stricat calculatorul vechi si am cumparat cat mi-a permis bugetul alt calculator. Se pare ca am cateva probleme de deconectare a membrilor si de trafic. As dori sa stiu daca ar putea fi problema noul meu calculator. Nu prea ma pricep la tehnica :lol:

Windows XP 2002 SP3
Intel Celeron CPU
E 3200 [at] 2,40 Ghz
2.00 Gb RAM
Placa video este de 500 Mb
Am copiat ce scrie la "my computer" :D
Multumesc mult si scuzati nepriceperea mea.
Ruxandra

Mesajde Skins » 07 Noi 2011, 16:53

Procesor antic si slab, celeron-ul nu iti face fata decat pe 1-2 site-uri in regim normal nicidecum in HD , memoriile de asemenea putine , iti trebuie minim un dual core acesta de ex:

Intel Pentium Dual-Core

https://www.pcgarage.ro/procesoare/inte ... 3-ghz-box/

si marirea memoriilor la 4 giga , XP-ul va recunoaste doar 3,5 giga dar va fi OK!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Ruxandra » 07 Noi 2011, 20:16

Multumesc mult de informatii. Acum stiu ca trebuie sa cumpar urgent alt calculator. Adevarat ca lucrez pe HD dar stau pe 1 singur site. Asta se intampla de cand l-am schimbat. Membrii deconectati, la free chat ma blochez imi ingheata imaginea cateva secunde si dupa aia o ia repede, daca de exemplu stau la free si vreau sa verific facebook sau mail, imi da toti membrii afara intr-o secunda si ingheata pagina si nu numai asta, la pvt cand intra un membru sta fara probleme si 20 min fara sa fie dat afara dar daca in timpul asta mai intra 1-2, ii scoate in 2 sec pe toti care intra peste. O sa incerc sa cumpar alt calculator..nu stiam ca are asa influenta asupra site-ului calculatorul. Multumesc inca odata pentru informatii. Daca mai vrea cineva sa mai adauge ceva astept informatii :mrgreen:
Am uitat sa mentionez ca Internet am 600-700 mb upload. Am citit despre configuratie pentru calculator aici pe forum dar nu prea inteleg nimic :(
Ruxandra

Mesajde Skins » 07 Noi 2011, 21:33

OK!

Upload-ul ce il ai este bun doar pentru un singur site in HD, gen Jasmin, sau imlive , acestea 2 consuma putin , iti trebuie internet cu upload cel putin 2 mega sa stai pe mai multe site-uri , cu 2 mega upload poti sta lejer pe 3 in HD si unul in normal ca PC, gata facut si la un pret bun iti recomand pe acesta:

Sistem PC Garage Smart

Imagine

Pret: 1.999,99 RON

http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garag ... age/smart/
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Ruxandra » 07 Noi 2011, 23:58

Arata superb. Multumesc foarte mult de ajutor. O sa apelez la el cat de curand. Chiar nu stiam ca diferenta de castiguri o poate face 1 calculator. Se pare ca am mult de lucru.
Ruxandra

Mesajde Skins » 08 Noi 2011, 10:29

Cu placere ! insa, nu uita! si upload-ul este extrem de important, ia legatura cu providerul tau de internet sa iti mareasca upload-ul macar la 1,5 mega sa poti sta lejer pe 2 site-uri in HD.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde cincipatru » 21 Ian 2012, 20:31

calculatorul meu câte site-uri normale poate ţine ?

Processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5000+, MMX, 3DNow (2 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 2048MB RAM
cincipatru

Mesajde exunknown23 » 22 Ian 2012, 00:11

cincipatru scrie:calculatorul meu câte site-uri normale poate ţine ?

Processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5000+, MMX, 3DNow (2 CPUs), ~2.6GHz
Memory: 2048MB RAM

daca te tine uploadul... un singur site in Hd.
Tocmai am schimbat un dual core intel pentium2,6ghz cu 4 gb ram si placa nvidia gforce512 mb pe un i5 pe motiv ca nu ducea mai mult de un site. Chiar daca al doilea site nu era hd ... calculatorul era f lent... imaginea f sacada...am 5 mb upload deci categoric nu era vina internetului. Eu zic sa bagi un site.. 2.. 3... si sa te convingi singur cate site-uri duce, cred ca difera mult si in functie de site-rile pe care stai tu.
exunknown23
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj