DvDriver nu imi da rezolutia 640x480 ?!!!

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde 6dreams » 26 Ian 2012, 04:21

Buna,

folosesc Win XP Prof, dvdriver, easycap usb 2.0, sony evi d30 si nu reusesc sa setez in dvdriver rezolutia 640x480.

De la 352x288 sare la 720x576.

Pe Win7Ultimate 64 bit imi vede si 640x480, dar eu as avea nevoie de rezolutie pe winxp.

Aveti vreo idee? Deja ma dispera problema asta :cry:

Multumesc.
6dreams

Mesajde 6dreams » 27 Ian 2012, 23:13

...oare chiar nimeni nu a mai avut problema asta ? :(
6dreams

Mesajde SAD^^EYES » 28 Ian 2012, 03:15

Mergi in setarile de la Dvdriver (Video Device Settings) - Iti apare camera cu 3 butoane jos
Dvdriver SEttings | Camera Settings | Close

Ai 2 locuri unde trebuie sa umbli la rezolutie, si la Dvdriver settings si la Camera Settings (la Camera Settings dai pe Video Stream Format, si alegi de acolo 640x480, si insisti de cateva ori daca nu o ia din prima

Apoi de duci si la Dvdriver settings si pui si de acolo 640x480 si tot asa insisti pana o ia

Daca e problema cu care m-am lovit si eu.. trebuie sa dai de vreo 4-5 ori pana o ia

Daca la Camera settings >> Video Stream Format - nu ai 640x480.. atunci e din driverul tvtunerului.. dar normal ar trebui sa aiba..

Mai mult de atat nu te pot sfatui momentan, doar daca vad exact ce se intampla pe pc...

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde blondytoy » 28 Ian 2012, 09:30

720x576 e o rezolutie de tip PAL , iar 640x480 e una de tip PAL/NTSC. sony evi d30 e de regula pe NTSC desi in functie de regiunea de comercializare sunt sony evid30 PAL, iar ident-ul camerei e Sony Evi D31.camera video pe care o folosesc eu e tot sony si e doar pe PAL, iar pe FMLE ( cams.com) nu merge decat pe 720x576 rezolutie input, dar pe output se poate seta pe 640x480, deoarece rezolutia isi pastreaza ratia.eu nu cred ca e o problema software, ci doar una de "features", driverul nefiind adaptabil exclusiv pe PAL sau pe NTSC, ci pe PAL/NTSC, si cred ca din aceasta cauza trebuie sa dai mai multe clikuri pana cand face switch, desi e aceeasi ratie.oricum, parerea mea e ca poti folosi ca input si o rezolutie 1080p sau 1080i, ca pe site streamult tau nu e mai mare de 640x480, iar imaginea apare alungita sau turtita doar atunci cand rezulitiile de input si cele de output nu respecta ratia de 1:1.( ex: input aspect ratio 16:9 --- output apect ratio 4:3).consider ca daca lasi 720x576 nu va fi nimic rau, online vei apare tot in 640x480, imaginea nu e compromisa cu nimic, ba mai mult, avand mai multi pixeli pe input, castigi calitate, infima ce-i drept.

posibil sa gresesc in explicatiile mele, dar asta stiu despre aceasta problema, practic nu am dat nici o solutie ci doar o posibila lamurire.va doresc succes
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde BABYxx » 01 Sep 2013, 00:40

Buna..tuturor .am si eu o problema cu dvdriver,nici nu-l mai folosesc de 2 ani cred si imi pare atat de rau ca are o calitate superioara fata de webcamsplitter,ma rog asta e parerea mea :roll: ..sa va spun ce face ..daca las la rezolutia de 320x240 e ok..dar cum sa lucrez cu asta cand am camera hd ...buuun ..ai optiunea sa schimbi te duci schimbi totul acolo in 640x480..totul ok,dar cand deschizi sesiunea imaginea este marita in video,eu ma vad marita,adica in loc sa-mi vad toata imaginea de pe dvdriver imi vad doar capul ,ochii .. :?: ..marturisesc ca nu l-am mai folosit si zilele astea mi-am adus aminte l-am luat iar de pe site,ca l-am cumparat ,deci e ok ...si uite ca tot nu pot sa fac nika...daca il las la 320x240 ..pe site se vede groaznic lol :( daca il pun la 640x480 se vede ciudat ..daca il pun la 800x600 tot ciudat .ma poate ajuta cineva care deja lucreaza cu el ??? stie ce treb sa mai fac ..l-am sucit pe toate partile si nu-i dau de cap :( . Acum ceva ani ,cand am renuntat la el si am cumparat webcamsplitter-ul tot din acest motiv a fost ...dar vezi inca mai sper ca cineva stie ,are o chichita de nu o stiu eu ..
toate bune si multi $$$ si eur..tuturor !!! :D
BABYxx

Mesajde GlamourFoto » 01 Sep 2013, 01:33

BABYxx scrie:Buna..tuturor .am si eu o problema cu dvdriver,nici nu-l mai folosesc de 2 ani cred si imi pare atat de rau ca are o calitate superioara fata de webcamsplitter,ma rog asta e parerea mea :roll: ..sa va spun ce face ..daca las la rezolutia de 320x240 e ok..dar cum sa lucrez cu asta cand am camera hd ...buuun ..ai optiunea sa schimbi te duci schimbi totul acolo in 640x480..totul ok,dar cand deschizi sesiunea imaginea este marita in video,eu ma vad marita,adica in loc sa-mi vad toata imaginea de pe dvdriver imi vad doar capul ,ochii .. :?: ..marturisesc ca nu l-am mai folosit si zilele astea mi-am adus aminte l-am luat iar de pe site,ca l-am cumparat ,deci e ok ...si uite ca tot nu pot sa fac nika...daca il las la 320x240 ..pe site se vede groaznic lol :( daca il pun la 640x480 se vede ciudat ..daca il pun la 800x600 tot ciudat .ma poate ajuta cineva care deja lucreaza cu el ??? stie ce treb sa mai fac ..l-am sucit pe toate partile si nu-i dau de cap :( . Acum ceva ani ,cand am renuntat la el si am cumparat webcamsplitter-ul tot din acest motiv a fost ...dar vezi inca mai sper ca cineva stie ,are o chichita de nu o stiu eu ..
toate bune si multi $$$ si eur..tuturor !!! :D

Dvdriver a fost multa vreme cel mai bun splitter, datorita rezolutiilor mari suportate, dar intre timp nu mai este asa cel putin asta este parearea noastra a utilizatorilor.
Dvdriver nu a mai fost actualizat de ani de zile el ramanand acelasi soft, timp in care alte softuri au investit in dezvoltare si au avansat astfel incat mai toate softurile redau o calitatea foarte buna si suporta rezolutii mari ( asta fiind principala lui diferenta ) sunt softuri care fac si crop din wide in 4:3 ceea ce Dvdriver nu a facut niciodata.

Sa revenim la problema ta o solutie ar fi asta:
- captezi intr-o rezolutie mare gen 720p dupa care din iconita de la dvdriver apesi pe butonul de MINUS si astfel micsorezi imaginea transmisa, ai sa vezi ca pe site acolo unde aparea cu ZOOM imaginea se micsoreaza, Apesi pe minusul respectiv pana cand te vezi tu cat mai bine pe site.

Sper sa iti foloseasca informatia, daca nu reusesti recomand sa folosesti softul de la verysoft ( actualizat ) cu siguranta nu o sa te dezamageasca calitatea.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde BABYxx » 01 Sep 2013, 01:49

merci,glamourfoto..o sa incerc si asa sa vad ..cat despre softul de la verysoft..pe asta il folosesc webcamsplitter,doar ca nu mi-am cumparat versiunea pro ci pe prima (m-am zgarcit la 20$ :roll: ...bine asta era acum 2 -3 ani,nu-mi aduc aminte bine ) si eu la asta nu vad de unde sa iau update sau ceva...cred ca nici nu are :!: oook ..ce sa fac sa cumpar webcamsplitter pro ...reda mult mai fidel imaginea ?
oricum ,mii de multumiri pentru ajutor ! :D
toate bune si multi $$$$$$ tuturor!!!!! :wink:
BABYxx

Mesajde BABYxx » 01 Sep 2013, 02:06

am facut ce mi-ai spus si a mers :)...dar stupoare :shock: ...ai avut dreptate cand vorbeai de calitatea imaginii...webcamsplitter ,chiar daca nu e pro ..da o imagine mai clara pe site ...merci mult !!! :D
BABYxx

Mesajde northface78 » 01 Sep 2013, 08:27

BABYxx scrie:merci,glamourfoto..o sa incerc si asa sa vad ..cat despre softul de la verysoft..pe asta il folosesc webcamsplitter,doar ca nu mi-am cumparat versiunea pro ci pe prima (m-am zgarcit la 20$ :roll: ...bine asta era acum 2 -3 ani,nu-mi aduc aminte bine ) si eu la asta nu vad de unde sa iau update sau ceva...cred ca nici nu are :!: oook ..ce sa fac sa cumpar webcamsplitter pro ...reda mult mai fidel imaginea ?
oricum ,mii de multumiri pentru ajutor ! :D
toate bune si multi $$$$$$ tuturor!!!!! :wink:

In ceea ce priveste calitatea nu este diferenta in Webcamsplitter (cel simplu) si versiunea Pro. Conform specificatiilor celor de la Verysoft diferentele sunt:

Specific differences between Standard and Pro versions of WebCamSplitter
WebCamSplitter Pro version has the following additional specific features that are not present in common WebCamSplitter version:
Main difference: splitting up to 4 real devices on same computer (simultaneously running several application instances);
Command-line interface to control WebCamSplitter Pro instance source selection from other applications;
Picture in Picture (PiP) via setup additional virtual camera;
Live network multimedia stream using a RTMP server as a source.

Cat despre update, daca ai licenta luata, trebuie doar sa intri la ei pe site si sa faci download la versiunea actuala si sa o instalezi. Indiferent de versiunea de pe site, licenta ramane aceeiasi, cu conditia ca sa nu faci schimbari majore de hardware sau schimbare de sistem de operare.
northface78
User Junior
User Junior

Mesajde BABYxx » 19 Sep 2013, 17:43

merci,asa am facut ..am luat versiunea noua..nu mi-a cerut nimic ..si merge normal..si eu am facut upgrade la pc-ul meu ..cine stie ..astia sunt asa destepti ca stiu sigur ca eu am platit acum ceva ani :P ..poate prea destepti :wink: .inca odata ..multumesc! :D
BABYxx

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj