Dileme... partea 1

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente

Mesajde Roco » 26 Feb 2008, 05:10

In tarziu de noapte... stand la umbra plantei mele, cu joint-ul in buze... mi s-a trezit o curiozitate imensa si asi vrea sa o impatasec cu voi si eventual sa ma ajutati :wink:
DE CE SI DE UNDE LA "PASARICA" SE SPUNE "PASARICA" SAU "PU..Y"????
Cine crede ca poate da detalii referitoare la acest subiect este rugat/a sa posteze aici:D
P.S
Acesta este un pamflet si trebuie tratat ca atare :mrgreen:
Roco
User Junior+
User Junior+

Mesajde Roco » 05 Mar 2008, 09:26

Se pare ca nu sunt singuru care nu inteleg acest "secret" :lol:
Roco
User Junior+
User Junior+

Mesajde Utilizator01 » 06 Mar 2008, 16:27

Da Roco,adevarul este ca de dragul egalitatii intre sexe,dai mare dovada de fair play,aducand in prim plan acum pentru studiu etimologic termenul "pasarica",asta dupa ce ne'ai lamurit referitor la COH/JONES.-fapt pentru care cred ca iti pot multumi in numele tuturor-

De ce "organul" feminin este numit pasarica?

1.Poate ptr ca marea majoritate zboara de pe o creanga pe alta?si atunci taranul roman,sau dacul sau pe cine l'o fi lovit ideea primul,a facut aceasta ,evidenta spun eu,analogie.
2.Poate pe un plai mioritic,un ciobanas solitar,intins pe iarba si mestecand la un pai,privea cerul.Iata cum vede pasarile calatoare indreptandu'se catre tari mai insorite...si gandeste,cu o lacrima in coltul ochiului stang:"Din cauza ca sunt atat de dedicat meseriei mele,de ciobanas,(.?????.....)din viata mea,(adica cum s'ori fi numit pasaricile inainte sa se numeasca pasarici),au "zburat" precum aceste carduri pe bucata asta de cer la care ma uit eu lung acum!De azi le voi numi si pe ele PASARICI!"

Asta poate fi o legenda fff plauzibila.Variante ar mai fi.Promit ca ma voi documenta .
Doamneeee,dar oare proverbul" Nu da vrabia din mana pentru cioara de pe gard?"se refera de fapt undercover la 2 femei?Incepe sa mi se faca frica....
Utilizator01
User Junior+
User Junior+

Mesajde jayxflash » 07 Mar 2008, 17:51

http://en.wikipedia.org/wiki/Pussy

The origins of the word are unknown.

The medieval French word pucelle referred to a young adolescent girl or a virgin, although this comes from a slang term for virginity puce (= flea) rather than referring to cats (but cf. French chatte (female cat), a current vulgarism for the female pudenda). In the 17th century, the term was also used to refer to women in general. Philip Stubbs, an English pamphleteer, wrote in his 1583 book "The Anatomie of Abuses" that "the word pussie is now used of a woman".
jayxflash
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Diverse

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj