Curs USD - RON

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Bluekarinna » 24 Dec 2014, 01:14

Buna seara, banuiesc ca ati vazut zilele astea cum micutul nostru USD creste tot mai mult. Sper sa se ajunga cat mai curand la recordul din 25 iulie 2012 daca va amintiti atunci 1 USD era 3.80 lei.
Acum la ora cand scriu acest mesaj 1 USD este 3.69195 RON la bursa.
Daca acest curs se mentine maine o sa putem schimba la un curs de 3.65-3.66 lei.
Bluekarinna

Mesajde IsaGlamChat » 24 Dec 2014, 01:39

Acel curs nu are nici o legatura cu mastercard,nu cred ca a scos nimeni la curs de 3,6 ron /usd.Ca sa nu mai spun ca nu este nimic imbucurator cand dolarul creste atat de mult dar asta e alta poveste.
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde mnn » 24 Dec 2014, 22:58

pentru aia de muncesc pe un lj unde clientul oricum plateste 1.99 eur sau 1.99 lire si siteul da procentul in dolari..e o veste buna:)
mnn
User Activ
User Activ

Mesajde Bluekarinna » 28 Dec 2014, 12:13

pocahontas scrie:Acel curs nu are nici o legatura cu mastercard,nu cred ca a scos nimeni la curs de 3,6 ron /usd.Ca sa nu mai spun ca nu este nimic imbucurator cand dolarul creste atat de mult dar asta e alta poveste.

Eu am scos si la 3.63 .. nu inteleg la ce te referi mai exact.
Bluekarinna

Mesajde Bluekarinna » 21 Ian 2015, 10:52

Azi $ a depasit un nou prag ! Sper sa mai creasca sau macar sa se mentina! 1 USD = 3.90 RON
Bluekarinna

Mesajde googlefun » 21 Ian 2015, 11:52

Bluekarinna scrie:Azi $ a depasit un nou prag ! Sper sa mai creasca sau macar sa se mentina! 1 USD = 3.90 RON

E deajuns sa se stabilizeze in jurul valorii de 3.40-3.50.Orice crestere brusca va fi artificiala si ne vom trezi apoi cu valori mai mici de 3,0 lei pt $1 si atunci vom plange toti , mai putin cei cu credite in $$ !
Cand se va reglementa criza petrolului ,impusa ca sanctiune - nefiind una reala - moneda americana se va stabiliza ..in jos iarasi.Nu trebuie sa ne bucuram prea tare .
Elvetienii dau navala acum in Germania sa schimbe franci in euro pt a face cumparaturi mai "ieftine" ,dar pe termen lung orice tara care emite valuta scumpa ii va fi afectat exportul ,iar cu export slab se diminueaza locurile de munca /calitatea vietii din acea tara etc etc .Nici elvetienii macar, nu-si permit supraevaluarea pe termen lung .Au castigat cativa speculanti internationali si aparent si populatia de rand ,dar sigur nu va dura .
Culmea e ca USA acuzau in trecut China ca-si devalorizeaza moneda intentionat (yuan-ul ) , in timp ce ei faceau acelasi lucru tiparind si mai multi dolarei :wink: ,tot din motivul impingerii exporturilor spre profit maxim. Uite ca acum elvetienii fac invers ! :lol:

P.S. Tu parca cumparai $$ pe payoneer ,nu ? Baga mare daca ai fonduri si daca te vrei o mica SOV , fara sa uiti sa te rogi fierbinte sa nu se rezolve prea curand ,criza sanctiunilor impuse unor tari . Specularea se face in actiuni fulger ,nu pe durata anilor ,cand deja se prind toti :wink: ! Zic asta, din ce mai citesc nu ca as avea experienta ,nu am nici teoretica macar ! :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde AnAngel4You » 22 Ian 2015, 01:33

pocahontas scrie:Acel curs nu are nici o legatura cu mastercard,nu cred ca a scos nimeni la curs de 3,6 ron /usd.Ca sa nu mai spun ca nu este nimic imbucurator cand dolarul creste atat de mult dar asta e alta poveste.

Eu am scos cu 3,7 de la raiffeisen la checkul acesta ......
AnAngel4You
User Junior+
User Junior+

Mesajde Svideo » 22 Ian 2015, 04:34

Cum economia US pare a merge din ce in ce mai bine decat cea din zona euro, sunt sanse sa avem un curs stabil pe la 4 ron/usd. Ceea ce ne bucura pe toti :)
Svideo
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 22 Ian 2015, 08:08

in plus se mai pregateste si Tratatul de Liber Schimb intre UE si SUA si adica trebuie sa se vada din timp cine-i sefu'.... a cui moneda e mai mica si mai fragila.... iar ce se intampla cu francul elvetian zilele astea poate fi interpretat si ca o lectie de umilinta la adresa euroiului inainte sa se gandeasca pe viitor sa si-o ia in cap.... nu cred ca va mai scadea dolarul , cred ca se va ajunge ca la inceputurile aparitiei euro pe cand dolarul era mai mare ca euro ....
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 22 Ian 2015, 14:42

Asa sa fie svideo@ si andromaca@ ,precum spuneti .Toata lumea s-ar bucura ,mai putin cei cu credite sau cei care fac plati in USD pt importuri .
Pe langa revigorarea economiei americane , eu cred ca-si permit sa tina dolarul sus pentru ca au si instituit o blocada in amebele sensuri impotriva marelelui urs de la rasarit . Urs care salasluieste si pe pietele din Asia , unde tot dolarul e la putere .Adica nu le e teama ca ursului i se va parea scump sa cumpere pt simplu motiv ca momentan NU ARE VOIE sa cumpere !
I-au pus o punga de plastic pe cap ursului . Cand ursul va ceda si se va fi cumintit ,promitand ca numai musca , trebuie sa-i scoata punga si sa inceapa din nou sa-i dea de mancare ,sa-si recapete fortele ,pentru ca e un mare consumator de hrana ! :wink:
Odata eliberat ursul din stransoare si liber sa-si procure hrana de unde vrea ,economiceste vorbind nici nu e normal sa-l impingi sa cumpere din alta parte .
Acum ii fac in ciuda :Uite ce scump vindem noi si uite ce scump ai fi putut vinde tu ,dar problema e ca NU AI VOIE nici sa vinzi ! Tie ti-am inchis pravalia .Te faci urs de treaba si vei putea vinde si cumpara ce vrei ,de unde vrei ,cum vrei .
Numai ca atunci ,noi vom schimba din nou regula ! Vei putea doar cumpara ieftin( de la noi sau in numele nostru ) , de vandut scump sa-ti iasa din cap :lol: .
E ciudata revenirea totala a economiei USA ,fara sa facem legatura cu ce se intampla in lume .Vezi si Venezuela (unde e altul care si-a luat-o in cap ,si se plange ca va pune lacatul ) care sa saturat sa vanda petrol la juma de pret :lol: .Ursuletul Panda din micuta gradina zoologica incepuse sa scoata limba la vizitatori ,pe motiv ca-i prieten cu marele urs . :lol: , dar uite ca noi numai cumparam bilete si l-am plesnit peste bot si pe ala cu care te dadeai tu mare . :wink:
Vom trai si vom vedea , noi sa fim sanatosi .
P.S .Tratatul de liber schimb UE -SUA , e gandit tot ca o contramasura la Eurasia pe care ursul se gandise dinainte sa o faca .O va face intr-un fel sau altul ,mai ales dupa ce a hibernat fortat in plina vara !Sa hibernezi de 2 ori/an lasa urme ,dar toceste incapatanarea , ingamfarea si tupeul. :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Bluekarinna » 23 Ian 2015, 07:00

1 USD = 3.95 RON ora 07.00
Bluekarinna

Mesajde Bluekarinna » 23 Ian 2015, 12:11

No Comment ! 1 USD = 4 RON ora 12.11
Bluekarinna

Mesajde evaeva1 » 23 Ian 2015, 12:29

da da da da da da da ! yaaayyy! Stiu ca odara cu cresterea dolarului se ridica pretul si la altele :alimente elecricitate etc, insa eu am nevoie sa stea sus si chiar mai sus cel putin doua saptamani :lol: :lol: :lol: :lol: dupa mine potopul
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde Bluekarinna » 23 Ian 2015, 13:09

evaeva1 scrie:da da da da da da da ! yaaayyy! Stiu ca odara cu cresterea dolarului se ridica pretul si la altele :alimente elecricitate etc, insa eu am nevoie sa stea sus si chiar mai sus cel putin doua saptamani :lol: :lol: :lol: :lol: dupa mine potopul

Din ce stiu eu , doar la unele electronice pot creste preturile.
Bluekarinna

Mesajde googlefun » 23 Ian 2015, 14:30

Bluekarinna scrie:
evaeva1 scrie:da da da da da da da ! yaaayyy! Stiu ca odara cu cresterea dolarului se ridica pretul si la altele :alimente elecricitate etc, insa eu am nevoie sa stea sus si chiar mai sus cel putin doua saptamani :lol: :lol: :lol: :lol: dupa mine potopul

Din ce stiu eu , doar la unele electronice pot creste preturile.

Nu confunda cu situatia concreta ,cand cumperi tu personal de pe eBay din state ,cand esti nevoit sa platesti mai mult pt un dolar,e o situatie particulara pe care o resimti instant .Legaturile comerciale intre Ro si tari din afara UE ,care folosesc ca valuta $ ,pot duce la achizitia produselor/serviciilor din acele tari la un pret marit ,fix cu rata de schimb leu-dolar ,nu ? Pai cum altfel ?
Oricum tendinta e ca atunci cand se exporta la pret mare al valutei (dolar ,in acest caz ) , sa se diminueze rata tranzactiilor , dar ce faci cu contractele care sunt deja in derulare ? Si 5 lei sa se faca dolarul ,Ro nu poate spune HOPA ! NUMAI VREM ! Sunt penalitati grase in relatiile comerciale dintre tari ,daca te sucesti asa mioritic. :)
Ca sa contrabalansezi putin ,ar trebui ca si noi sa exportam in tari dinafara UE , care folosesc $ ca moneda de schimb in relatii /cotatii comerciale dar.....ce si cat sa exportam noi sa fie mai mult decat importurile , ca sa zici ca iesi pe plus ?
Noi de obicei iesim numai pe minus , mai mereu din cauze diverse , so nu e cazul sa ne facem iluzii :wink:
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 23 Ian 2015, 16:49

electricitate, gaz, apa, facturi la mobil se calculeaza dupa cursul euro, unele prin lege la cursul euro la 31 decembrie al anului anterior, altele la ultima zi a trimestrului anterior, etc.

doar importurile din tari non-euro se calculeaza in dolari: USA, China, tarile arabe, Corea de sud, Japonia, etc.

http://www.antena3.ro/externe/uniunea-e ... 80683.html
dupa anuntul facut ieri de Mario Draghi dolarul o sa ramana tot sus, urmand ca in valul doi sa se aprecieze si euroiul .... pe fondul tuturor acestor A-precieri ramane totusi DE-precierea tuturor monedelor din afara spatiului celor 3 monede aflate in "batalie"... in cazul nostru a leului, adica a puterii de cumparare a leului care va pierde circa o cincime din ea....vor fi avantajati cei care au datorii in lei si sume de incasat in valuta si extrem de nefericiti cei aflati in situatiile opuse.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde mnn » 23 Ian 2015, 21:56

lectie de umilinta pentru euro? ca se duce francul in sus?adica o scadere a turistilor in elvetia ( preturi mai mari raportate la eur si usd) si relocarea lor spre alte tari o sa le dea europenilor o lectie dura?elvetienii fac acum cumparaturi in draci din EU( acelasi curs favorabil) ..asta desigur ne deranjeaza!:))
mnn
User Activ
User Activ

Mesajde bebelu6ik » 03 Feb 2015, 06:41

Un fel de offtopic...

Nu obisnuiesc sa scriu pe forum dar postul asta m-a enervat la culme. Eu sunt cea care tine cu ursu.. ingamfarea si tupeul? Da oare stii de ce are tupeu ursu si e ingamfat? Sau doar urmaresti posturile din masssmedia cu care este manipulata lumea? Nu cred ca te enumeri printre persoanele care sau trezit in plina zi cu casa daramata si cu copii care iai dat la gradinita morti.. cu spitalele bombardate si cu prietenii tai injunghiati si arsi intr-o primarie de stat .. unde oamenii preferau sa sara de la etajul 4-5 decat sa arda.. si care sareau si ramaneau vii erau in continuare batuti cu picioarele sau inujunghiati de catre niste oameni bolnavi, drogati bauti si traumati psihologic... si acesta a fost doar inceputul.. Totul a continuat in conditii mult mai grave si continua in prezent... Pentru ca asta s-a intimplat si din motivul asta ursul a ales sa fie incapatinat ingamfat si cu tupeu...

Nu vreau sa supar pe nimeni.. nici pe persoana care a scris acest post.. insa nu am putut rezista.. imi cer scuze..

googlefun scrie:Asa sa fie svideo@ si andromaca@ ,precum spuneti .Toata lumea s-ar bucura ,mai putin cei cu credite sau cei care fac plati in USD pt importuri .
Pe langa revigorarea economiei americane , eu cred ca-si permit sa tina dolarul sus pentru ca au si instituit o blocada in amebele sensuri impotriva marelelui urs de la rasarit . Urs care salasluieste si pe pietele din Asia , unde tot dolarul e la putere .Adica nu le e teama ca ursului i se va parea scump sa cumpere pt simplu motiv ca momentan NU ARE VOIE sa cumpere !
I-au pus o punga de plastic pe cap ursului . Cand ursul va ceda si se va fi cumintit ,promitand ca numai musca , trebuie sa-i scoata punga si sa inceapa din nou sa-i dea de mancare ,sa-si recapete fortele ,pentru ca e un mare consumator de hrana ! :wink:
Odata eliberat ursul din stransoare si liber sa-si procure hrana de unde vrea ,economiceste vorbind nici nu e normal sa-l impingi sa cumpere din alta parte .
Acum ii fac in ciuda :Uite ce scump vindem noi si uite ce scump ai fi putut vinde tu ,dar problema e ca NU AI VOIE nici sa vinzi ! Tie ti-am inchis pravalia .Te faci urs de treaba si vei putea vinde si cumpara ce vrei ,de unde vrei ,cum vrei .
Numai ca atunci ,noi vom schimba din nou regula ! Vei putea doar cumpara ieftin( de la noi sau in numele nostru ) , de vandut scump sa-ti iasa din cap :lol: .
E ciudata revenirea totala a economiei USA ,fara sa facem legatura cu ce se intampla in lume .Vezi si Venezuela (unde e altul care si-a luat-o in cap ,si se plange ca va pune lacatul ) care sa saturat sa vanda petrol la juma de pret :lol: .Ursuletul Panda din micuta gradina zoologica incepuse sa scoata limba la vizitatori ,pe motiv ca-i prieten cu marele urs . :lol: , dar uite ca noi numai cumparam bilete si l-am plesnit peste bot si pe ala cu care te dadeai tu mare . :wink:
Vom trai si vom vedea , noi sa fim sanatosi .
P.S .Tratatul de liber schimb UE -SUA , e gandit tot ca o contramasura la Eurasia pe care ursul se gandise dinainte sa o faca .O va face intr-un fel sau altul ,mai ales dupa ce a hibernat fortat in plina vara !Sa hibernezi de 2 ori/an lasa urme ,dar toceste incapatanarea , ingamfarea si tupeul. :wink:
bebelu6ik

Mesajde googlefun » 03 Feb 2015, 12:14

Salutare bebelu6ik@,
Nu am de ce sa ma supar .Era doar o comparatie metaforica .Probabil din Polonia "ursul " se vede ca un pisicut , sau ai confundat "ursul" :lol: .
Si am formulat metaforic tocmai ca sa nu dezbatem cu tenta politicianista .Cand am scris marele urs de la rasarit , fii sigur(a) ca nu ma refeream la cei carora li sa luat peninsula aia si asa suficient de uratatica :lol: .
Grozaviile de care spui NU i s-au intamplat "ursului " !!!! Doar sanctiunile internationale i se intampla si asta, tot din cauza ca nu este victima ci exact invers. Ai vazut urs, victima ?
Complicat sa stabilim cine e ursul ! Lasa-i in colo , noi avem alte probleme aici pan' la urma .Eu incercam doar sa-mi explic una din cauzele care au facut sa sara in sus moneda americana .Scuze de confuzia creata,daca nu am fost suficient de clar cine-i ursul ,fiind fara intentie .
P.S. Nu vreau sa te enervez si mai tare dar am scris "sigur(a) " ,nefiind sigur daca esti fata sau baiat ,nu ca ar avea asta vreo importanta aici ,dar eu credeam ca esti baiat cand intrebai in 2009 de sites pt baieti .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Svideo » 03 Feb 2015, 13:09

Daca e sa facem macroeconomie in loc de videochat, cred ca economia US va continua sa mearga mai bine decat economia UE, pentru ca americanii chiar muncesc pe cand aici avem toata partea de sud care ... isi traieste viata :)
Svideo
VETERAN
VETERAN

Următorul

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj