Cum pot transmite cu 2 camere simultan?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde inocenta » 28 Feb 2013, 07:59

Am vazut modele care transmit imagini online de pe 2 camere in acelasi timp .Imi poate spune si mie cineva cum se face acest lucru?
inocenta
User Junior+
User Junior+

Mesajde SAD^^EYES » 28 Feb 2013, 08:26

Buna,

Sunt mai multe metode, depinde la care din ea te referi:

1. Lucrat simultan cu ambele camere pe toate siteurile: Picture in Picture, imaginea principala din camera 1 apare mai mare, imaginea secundara din camera 2 apare mai mica, o poti ajusta in termeni de marime si pozitie.

2. Nu folosesti picture in picture si doar sucesti dupa o camera pe alta in functie de necesitati, in timp ce esti online. De exemplu ai o camera sus si una in fata, cand te lasi pe spate sa faci show poti comuta pe camera de sus, sa aiba impresia clientul ca sta peste tine.. apoi poti comuta la loc pe camera din fata etc..

3. Una din camera o folosesti pentru un site (sau mai multe), a doua camera o folosesti pentru alt site (sau mai multe). Procedura de lucru e relativ simpla, cand esti in privat pe un site, poti aranja camera 2 sa se vada doar fatza, zoom pe fatza etc.. asta daca nu ai show cu miscare multa, schimbat pozitii de,s caz in care trebuie sa ai mereu grija sa nu se vada ce nu trebuie (sau o folosesti pentru siteuri care accepta si nuditate in free, dar totusi vrei sa nu vada guestii chiar tot).

Toate procedurile se pot face cu softuri de split.. difera doar setarile in functie de tipul de procedura... Webcamsplitter Pro, Splitcamera etc.. trebuie testat si vazut, sunt unele siteuri care in momentul cand schimbi device, iti blocheaza imaginea, deasemenea poate tine si de softul de split.. Webcamsplitter are o optiune sa inghete ultima imagine cand se schimba sursa, deci trecerea de la o camera la alta se poate face fara sa mai apara pe site logo de la Webcamsplitter.
Webcamsplitter Pro iti permite sa deschizi softul de mai multe ori, practic iti vor trebui 2 instante Blue si Green, pe Blue pui prima camera, pe Green a doua camera.. etc.. Sau 2 softuri bune diferite de split...

Atentie pentru ca si calculatorul trebuie sa fie puternic pentru a putea sa faca fata la 2 camere + softuri de split.

Pot apare probleme tehnice cand folosesti 2 webcam acelasi model, pentru ca folosesc acelasi driver etc.. in teorie se pot gasi solutii tehnice.. pentru a rezolva aceasta problema, dar eu pana acum nu am avut ocazia sa testez sau sa ma lovesc de problema asta.

Bafta acolo.
SAD^^EYES
Site Admin
Site Admin

Mesajde inocenta » 28 Feb 2013, 08:41

Pe mine ma interesa varianta 1 cea cu picture in picture si as vrea sa o testez doar pe un site in speta e vb de cams.
inocenta
User Junior+
User Junior+

Mesajde Pumpy » 28 Feb 2013, 15:40

inocenta scrie:Am vazut modele care transmit imagini online de pe 2 camere in acelasi timp .Imi poate spune si mie cineva cum se face acest lucru?

2 logitech , una C920 si una C910 merg amundoua pe acelasi soft ( cel de la C920 ) merge fara probleme, ti le asezi cum vrei.

PS!

Asta am avut eu pentru test.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 28 Feb 2013, 16:44

Superwebcam avea Picture-in-Picture daca mai faci rost de soft de undeva.

si daca nu ma insel, ultima versiune de Manycam.

per total e simplu : in Superwebcam te intreba unde vrei sa stea "fereastra" mai mica pe coltul de sus-jos-stanga-dreapta dupa care te intreaba care este sursa la Fereastra mare Webcam1, la fereastra mica Webcam2 sau invers (iar cand intri pe site selectezi ca sursa doar Superwebcam astfel configurat), fereastra mica poti oricand s-o faci sa dispara sau sa apara daca umbli la Superwebcam chiar in timpul transmisiei fara sa se intrerupa..
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde RTModels » 28 Feb 2013, 16:46

andromaca_mulge_vaca scrie:Superwebcam avea Picture-in-Picture daca mai faci rost de soft de undeva.

si daca nu ma insel, ultima versiune de Manycam.

per total e simplu : in Superwebcam te intreba unde vrei sa stea "fereastra" mai mica pe coltul de sus-jos-stanga-dreapta dupa care te intreaba care este sursa la Fereastra mare Webcam1, la fereastra mica Webcam2 sau invers (iar cand intri pe site selectezi ca sursa doar Superwebcam astfel configurat), fereastra mica poti oricand s-o faci sa dispara sau sa apara daca umbli la Superwebcam chiar in timpul transmisiei fara sa se intrerupa..

Are si manycam ul.
RTModels
User Junior+
User Junior+

Mesajde inocenta » 28 Feb 2013, 21:23

Va multumesc mult la toata lumea.
inocenta
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri