Cum pot face sa impozitez banii facuti din videochat?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Michelle123 » 09 Mar 2012, 14:17

http://www.adevarul.ro/financiar/ANAF-a ... 34460.html

Ce parere aveti ?Banuiesc ca multi dintre voi aveti bani in banca..sume care nu pot fi justificate...(comparativ cu veniturile)
Stie cine cum pot face sa impozitez banii facuti din videochat?
Daca ma poate cineva indruma ,va multumesc.
Michelle123
User Junior
User Junior

Mesajde trompi » 10 Mar 2012, 07:23

Uite la textul d emai jos si iti spun ce am inteles eu:
Avem în vedere diferenţele semnificative, adică mai mari de 10%, între veniturile pe care le constatăm utilizând metodele indirecte de control şi veniturile declarate la Fisc de către persoanele fizice"
De aici eu am inteles ca textul se refera in primul rand la cei care DEJA platesc impozit la fisc, si cum ca de x\exemplu Gigi are firm ape persoana fizica e inregistrata la fisc deja, el declara o suma la fisc dar Fiscul prin prin controale metode indirecte, si-a dat seama ca Gigi catsiga mai mult decta declara. Voila. Nu cred ca o se apuce sa scormoneasca prin toate bancile sa caute aucl in carul cu fan
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde Incepator » 10 Mar 2012, 07:32

Michelle123 scrie:http://www.adevarul.ro/financiar/ANAF-administrare_fiscala-averi-marile_averi-verificare-Blejnar_0_659934460.html

Ce parere aveti ?Banuiesc ca multi dintre voi aveti bani in banca..sume care nu pot fi justificate...(comparativ cu veniturile)
Stie cine cum pot face sa impozitez banii facuti din videochat?
Daca ma poate cineva indruma ,va multumesc.

Daca chiar vrei sa platesti impozit poti merge la finante si te imformezi de ce ai nevoie.Insa daca scoti banii prin Payoneer nu cred ca vei avea probleme vreodata.Eu nu am auzit inca de nimeni care sa fi avut probleme iar videochatul nu e de azi,de ieri :wink:
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 10 Mar 2012, 12:49

te faci intreprindere individuala, ceri rambursarea TVA pentru ca produci venituri din export, iti faci facuri cu tva la toate incasarile care le ai si ... platesti un contabil.
at the end vei contata ca nu datorezii tarii nimic , ci e invers: ai de luat nu de dat :lol: fiindca 24/124 face mai mult decat 16/100.
asigurarea de sanatate o platesti direct la ghiseul special al CNAS, daca o doresti.
contributia de pensie, de asemenea se plateste si aia pe undeva, independent.

dar nu pe noi ne cauta fiscul ci pe traficantii de fier vechi, droguri, pe shpagatonii cu 7 case si 5 masini, acolo sunt sumoaiele de agatat :) practic se iau vilele si masinile de lux la control care a cui e si mai ales DIN CE .
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Incepator » 10 Mar 2012, 14:53

andromaca_mulge_vaca scrie:te faci intreprindere individuala, ceri rambursarea TVA pentru ca produci venituri din export, iti faci facuri cu tva la toate incasarile care le ai si ... platesti un contabil.
at the end vei contata ca nu datorezii tarii nimic , ci e invers: ai de luat nu de dat :lol: fiindca 24/124 face mai mult decat 16/100.
asigurarea de sanatate o platesti direct la ghiseul special al CNAS, daca o doresti.
contributia de pensie, de asemenea se plateste si aia pe undeva, independent.

dar nu pe noi ne cauta fiscul ci pe traficantii de fier vechi, droguri, pe shpagatonii cu 7 case si 5 masini, acolo sunt sumoaiele de agatat :) practic se iau vilele si masinile de lux la control care a cui e si mai ales DIN CE .

Daca chiar doreste sa lucreze legal nu mai bine merge la finante si le spune ca are venituri din strainatate si vrea sa plateasca impozit pentru ele ?
Si nu se mai complica cu interprinderea :)
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde Incepator » 11 Mar 2012, 16:05

Am si gasit o stire pe internet.

http://www.adevarul.ro/locale/alba_iuli ... 77927.html

Adica persoana respectiva s-a inregistrat ca persoana fizica autorizata pentru a nu avea probleme cu legea si pentru ca s-a inregistrat politistii stiau cu ce se ocupa,deci i-au facut o "vizita" si cum stim deja,daca vor sa se lege de ceva,se leaga :lol: Probabil avea programe,filme,muzica care nu erau cumparate ci descarcate de pe net.
Prin urmare:
1.Te inregistrezi ca PFA si te trezesti cu "vizite"
2.Nu stie nimeni cu ce te ocupi si nu iti imparti banii cu nimeni
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde Michelle123 » 12 Mar 2012, 09:07

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.Dar legat de banii depozitati la banca credeti ca se poate intampla ceva?Nu am o suma extraordinar de mare...dar incerc sa strang pentru o casa si de aia i-am depus intr-o banca...gandindu-ma si la dobanda oferita de ei...Si nici nu as vrea sa ii tin pe toti in casa...Ce parere aveti?Multumesc mult.
Michelle123
User Junior
User Junior

Mesajde Incepator » 12 Mar 2012, 15:45

Michelle123 scrie:Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre.Dar legat de banii depozitati la banca credeti ca se poate intampla ceva?Nu am o suma extraordinar de mare...dar incerc sa strang pentru o casa si de aia i-am depus intr-o banca...gandindu-ma si la dobanda oferita de ei...Si nici nu as vrea sa ii tin pe toti in casa...Ce parere aveti?Multumesc mult.

Va fi cam dubios,cred eu.Adica daca nu esti inregistrata cu nici un venit oare nu te va lua nimeni la intrebari din ce bani ti-ai construit tu casa?Iar daca banii din care ti-ai construit casa oare nu vei fi acuzata pentru evaziune fiscala?
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde coco_ch » 12 Mar 2012, 17:39

articolul nu m-a impresionat/speriat/miscat... nimic. in schimb primul comentariul al articolului este fabulos :)))))
coco_ch
User Junior+
User Junior+

Mesajde Incepator » 12 Mar 2012, 18:53

coco_ch scrie:articolul nu m-a impresionat/speriat/miscat... nimic. in schimb primul comentariul al articolului este fabulos :)))))

Am citit si eu multe comentarii :))
Spunea cineva un mare adevar:Unii fura milioane de Euro si politia se ia de unu care nu are licenta la programele de pe calculator :|
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde Michelle123 » 13 Mar 2012, 12:54

Va multumesc pentru toate raspunsurile.Deci chiar nimeni nu se afla in situatia mea,sa lucreze independent fara carte de munca si sa aiba depozit la banca...?Eram curioasa cum gandesc cei aflati in aceasi situatie ca mine.O zi buna!
Michelle123
User Junior
User Junior

Mesajde Incepator » 14 Mar 2012, 07:11

Michelle123 scrie:Va multumesc pentru toate raspunsurile.Deci chiar nimeni nu se afla in situatia mea,sa lucreze independent fara carte de munca si sa aiba depozit la banca...?Eram curioasa cum gandesc cei aflati in aceasi situatie ca mine.O zi buna!

Parerea mea este ca daca doresti sa pui bani deoparte mergi la finante si declari veniturile.Le spui ca lucrezi prin intermediul internetului pentru un site din afara tarii fara un contract de colaborare si vrei sa iti platesti taxele pentru banii castigati.
Vor sti cei de acolo sa iti explice ce ai de facut.
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde andreea99 » 12 Dec 2014, 22:20

Buna Michelle123, am si eu aceeasi problema ca tine si vroiam sa stiu daca tu ai mai rezolvat ceva sau nu. Mersi mult!
andreea99

Mesajde travitssen » 13 Dec 2014, 11:03

Si eu am aceeasi problema...deci un raspuns ar fi de mare ajutor ! Multumesc anticipat !
travitssen

Mesajde Michelle123 » 23 Ian 2015, 05:51

Buna tuturor...Imi cer scuze pentru intarziere...Din pacate nu am rezolvat nimic.Daca cineva de aici are Solutia concreta...poate ne poate ajuta si pe noi.O zi buna va doresc
Michelle123
User Junior
User Junior

Mesajde armaghedon » 27 Feb 2015, 18:16

Daca nu te intereseaza ca esti expus/a faci un PFA. Platesti pe luna 16% si nu are nimeni treaba cu tine. Eu am PFA si nu a venit inca nimeni sa ma intrebe de sanatate, sa-mi verifice pc, licente samd. Nu cred ca cineva se complica.
armaghedon

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj