Cum gasim un studio in alta tara?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde JadeJesy » 31 Iul 2017, 16:36

Buna ziua!
Sunt o noua membra a acestui forum si imi cer scuze daca intrebarea a mai fost pusa in trecuta, insa, folosind functia search, nu am gasit nimic din ceea ce m-ar fii putut ajuta sa elucidez acest "mister" :D
Un scurt background: am lucrat intr-un studio de videochat din Romania pret de 4 ani. De cateva luni, am fost nevoita sa ma mut, din motive personale, in Franta.
In primul rand mentionez ca nu sunt fan al idei de a lucra de acasa din varii motive (cum ar fii faptul ca nu am nici calificarea, nici aptitudinile necesare de decorator interior ori IT-ist). Dat fiind acest aspect, am purces la a cauta un studio... Din pacate, cautarea mea a fost lipsita de rezultat - fie ca a fost vorba de faptul ca nu am stiut eu cum sa caut (poate ei folosesc alta denumire pentru studiouri sau pentru activitatea de videochat) ori aici chiar nu exista asa ceva. De asemenea, este de mentionat si faptul ca viteza Internetului aici nu ar permite o conexiune optima de acasa (cel putin in zona in care locuiesc eu).
As avea nevoie de putin ajutor din partea cuiva care detine informatii mai bune decat mine vizavi de cum as putea gasi un studio aici - daca exista asa ceva.
Va multumesc anticipat!
JadeJesy

Mesajde manuela222 » 01 Aug 2017, 04:35

JadeJesy scrie:Buna ziua!
Sunt o noua membra a acestui forum si imi cer scuze daca intrebarea a mai fost pusa in trecuta, insa, folosind functia search, nu am gasit nimic din ceea ce m-ar fii putut ajuta sa elucidez acest "mister" :D
Un scurt background: am lucrat intr-un studio de videochat din Romania pret de 4 ani. De cateva luni, am fost nevoita sa ma mut, din motive personale, in Franta.
In primul rand mentionez ca nu sunt fan al idei de a lucra de acasa din varii motive (cum ar fii faptul ca nu am nici calificarea, nici aptitudinile necesare de decorator interior ori IT-ist). Dat fiind acest aspect, am purces la a cauta un studio... Din pacate, cautarea mea a fost lipsita de rezultat - fie ca a fost vorba de faptul ca nu am stiut eu cum sa caut (poate ei folosesc alta denumire pentru studiouri sau pentru activitatea de videochat) ori aici chiar nu exista asa ceva. De asemenea, este de mentionat si faptul ca viteza Internetului aici nu ar permite o conexiune optima de acasa (cel putin in zona in care locuiesc eu).
As avea nevoie de putin ajutor din partea cuiva care detine informatii mai bune decat mine vizavi de cum as putea gasi un studio aici - daca exista asa ceva.
Va multumesc anticipat!

Poate daca vrei sa ramai in Franta pentru mai mult timp, gaseste-ti un job ´´normal´´. Eu inteleg ca in Ro salariile sunt mici si esti nevoita sa faci chat insa in Franta poti incerca sa gasesti altceva si sa sa ai mai multe beneficii avand in vedere ca salariile sunt mult mai bune.

In alte tari sincer (nici internet ca in romania nu vei gasi) nu se ocupa cu aceasta activitate. Iti va fi difícil sa gasesti un studio in Franta. Multa bafta oricum!
manuela222
User Junior
User Junior

Mesajde JadeJesy » 01 Aug 2017, 12:09

Buna!
Iti multumesc pentru raspuns si sfat.
Intr-adevar, si eu m-am orientat catre un job in alt domeniu insa pregatirea mea (sunt absolventa de litere) nu imi ofera o plaja prea larga de optiuni, contrar aparentelor. Salariul unui profesor este intr-adevar, considerabil mai mare decat cel din Romania, insa, raportand la preturile si cheltuielile de aici, paritatea este similara. De asemenea, posibilitatile de angajare ale unei persoane cu specializarea mea nu ofera salarii mai mari de cca. 2000-2500€ pe luna (!) - din start mult mai putin decat castigam la chat in Romania.
JadeJesy

Mesajde WebModelMedia » 16 Aug 2017, 18:07

Daca nu ma insel, in tariile din vest se lucreaza cu remote-studios.

Cauta-ti un remote-studio care sa-ti ofere cat mai multe avantaje pe care le-ar oferi un studio din RO.

Spor la treaba.
WebModelMedia
User Junior
User Junior

Mesajde JadeJesy » 18 Aug 2017, 01:49

WebModelMedia scrie:Daca nu ma insel, in tariile din vest se lucreaza cu remote-studios.

Cauta-ti un remote-studio care sa-ti ofere cat mai multe avantaje pe care le-ar oferi un studio din RO.

Spor la treaba.

Multumesc ptr sfat!

Da, exista o sumedenie de studiouri virtuale aici. Am aplicat la unul dintre acestea astazi. Astept sa vad ce raspunsuri imi dau vizavi de intrebarile mele.
Am sa editez postarea si voi adauga mentiunile necesare in ceea ce priveste colaborarea cu acest tip de studiouri, poate informatiile acestea vor mai ajuta si alte persoane aflate in aceeasi situatie.
JadeJesy

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj