Cum ma despart de vechiul studio?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde smart-studio » 03 Iun 2013, 01:38

am observat in ultimul timp o mare migratie de modele catre lucrul de acasa.
nu vreau sa redeschid mult discutatul subiect acasa vs studio, ci vreau sa aduc in discutie doua aspecte, zic eu mai importante pt ambele tabere: despartirea de bau-bau (a se citi vechiul studio) si conturile (pe ce site-uri pot sa imi fac conturi?).

1. despartirea de bau-bau

ai auzit de ceva timp de videochat, si ai decis in sf sa incerci. inainte erai vanzatoare pe 800 de ron, ai venit intr-un studio doar cu hainele de pe tine si cu buletinul, ai fost train-uita, ai fost ajutata, ai fost invatata, ai capatat oarece experienta, ai ajuns de la 800 ron la 4-5000 ron banii tai pe luna si te gandesti sa nu mai dai comision "boss"-ului pt ca oricum e munca ta si el nu are niciun aport. si pana la urma de acasa, vei face 10.000 de ron (pt ca nu mai e nevoie sa dai 50% burtosului, nu-i asa?). eu zic ca nu e asa. dar nu asta e problema. de asta te vei convinge tu mai tarziu. sau mai devreme (chiar mai devreme decat ai crede). dar sa revenim. cum procedezi?

pai in 90% din cazuri se intampla asa: in ultimul timp nu iti mai convine nimic, nu mai faci nici bani, bagi si zazanie si strambe printre colege, totul culminand cu nevenitul la munca. atunci cand esti sunata, nu raspunzi, si atunci cand raspunzi intr-un sfarsit, anunti clar si raspicat ca tu nu mai vrei, ca tie nu iti mai place, ca tu nu mai vii. nu detaliezi, nu nimic, inchizi brusc telefonul si de atunci nu mai aude nimeni (de la studio) nimic de tine. curios este faptul ca in peste 50% din cazuri se renunta si la ultimul payment (am inca in sertar un plic de acum 6 luni! inca astept sa vina...).

ti se pare cunoscut? mie sigur mi se pare al naibii de cunoscut. de aici apar tot felul de probleme: ultimul payment neincasat, conturi neinchise (din prima zi ti s-a zis clar ca acestea se vor inchide DE FATA CU TINE), probleme la deschiderea viitoarelor conturi de independenta, plus alte probleme "off-line", de genul: cand il vezi pe "boss" prin mall sau pe strada, nu stii cum sa te mai ascunzi, iti schimbi cartela sau nu mai rasp la nr necunoscute (daca o fi el, nu?) etc.

cum ar putea fi frumos si elegant toate aceste probleme evitate? simplu. te duci la "boss" si ii spui clar si verde in fata: "bai frate eu de maine nu mai vin, nu mai vreau sa mai lucrez la studio, consider ca am acumulat destula experienta sa lucrez de acasa, ramanem amici, te rog inchide-mi conturile si vin cand e ziua de salariu sa imi iau ultimii banuti." iti garantez ca nu te va bate nimeni. nici nu te va tine cu forta. nici ei nu stau in tine, nici tu in ei. si asa vei fi si mai linistita, vei trai si mai mult, vei putea tine si capul sus la mall...si...vei fi si mai bogata cu ultimul payment. si iti va putea "iubi" deschide conturi si mai lesne si mai repede. de ce nu se intampla asa, este un mister pt mine. dar sa nu ne indepartam ca ajunsesem intr-o zona de interes pt modele. conturile... :)

2. pe ce site-uri pot sa imi fac conturi daca nu am stiut sa ma port la despartire?
o sa iti spun din prima ca pe unele poti sa iti deschizi intr-o ora, doua, iar pe altele trebuie sa astepti minim 90 de zile (astea sunt regulile oficiale). acum totul depinde de cat de multe despre site-uri si de cate abilitati de convingere dispune "iubi" sau tipul pe care l-ai gasit in ziar sau pe net la rubrica "deschid conturi contra cost" (cea mai mare tampenie dupa parerea mea, dar din nou ma indepartez de la subiect). si ca sa nu mai pierd timpul, o sa iti mai zic ca site-urile se impart in doua categorii: una care te avantajeaza si una care nu te avantajeaza (ei isi fac politicile in functie de incasari, ca nu sunt asociatii de bine-facere. daca majoritatea incasarilor vin de la studiouri vor face parte dintr-o categorie, daca majoritatea banilor vin de la independente vor face parte din alta categorie). dar vorba multa saracia omului:

- site-urile care tin cu "modelele" bune si frumoase si corecte si devreme acasa

1. livejasmin - da puteti sa va faceti oricate conturi vreti
2. imlive - da puteti, in primul response vi se va spune ca aveti deja un cont si veti fi intrebate pe care dintre conturi doriti sa il pastrati
3. camcontacts - da puteti, fara probleme
4. seeme - fara probleme
5. mfc - fara probleme
6. chathostess - fara probleme
7. adultwork - nu fara putine batai de cap, dar se poate

- site-urile care "tin cu studiourile" rele si urate:

1. streamate
2. streamray
3. xlovecam
, pe aceste 3 site-uri de obicei, oficial, trebuie sa asteptati 90 de zile pt a va deschide alt cont. Neoficial, va spun ca va puteti deschide si a doua zi, sau va puteti lasa de videochat pe ele (am intalnit ambele cazuri)

sigur ca mai sunt sute de site-uri, dar acestea sunt cele uzuale si cele cu care lucram noi. daca va intereseaza care e procedura pe un site anume, nu ezitati sa intrebati.

va recomand ca fiecare despartire sa fie amiabila si, daca se poate, sa fiti sincere cu studioul si sa nu va dati bolnave, sau lovite sau ca plecati din tara etc. Cei de la studioaie stau toata ziua pe site-uri si nu va dura mai mult de cateva ore (maxim zile) pana va vor "dibui". si, daca chiar vor, va lasati de videochat.

bafta la $$$
smart-studio
User Junior
User Junior

Mesajde cobra1981 » 03 Iun 2013, 10:05

Smart tin sa te anunt ca de ceva tim, 1-2 ani pe streamate se poate face lejer alt cont...bineinteles ca vechiul va fi inchis...dar se poate.
In rest foarte folositor postul tau :)
cobra1981
User Avansat
User Avansat

Mesajde barcelona » 03 Iun 2013, 10:20

Multumesc pebtru postare, pentru mine a fost folositoare.
Am lucrat la pentru un studio de acasa mai multi ani.m am decis sa plec pentru ca nu era ok cu banii (nu intru in detalii).Le am spus ca ma las de munca dar mi am facut conturi pe alte siteuri decat pe cele care se lucra la studio.Dar as vrea sa revin pe xlovecam, unul dintre siturile cu care lucreaza acel studio.Am inteles din postarea ta ca peste trei luni imi pot deschide un alt cont(contul de la studio nu a fost inchis eu nu am cerut asta).Ceea ce vreau eu sa stiu este daca in momentul in acre vreau sa- mi afc un alt cont studioul va fi anuntat.Si acelasi lucru as vrea sal stiu pentru streamray.
Multumesc.
barcelona
User Junior
User Junior

Mesajde Studio20 » 03 Iun 2013, 11:15

Te ajut cu sfaturi din experienta proprie. In decursul anilor, am avut muuulte modele care au decis sa incerce de acasa. O mare parte din ele au procedat in cel mai frumos mod posibil: au venit si mi-au spus sincer tot - ca vor sa incerce de acasa, ca ma anunta din timp (in general in spuneau in jur de 15-20 pentru 1 care venea) ca sa nu strice programul, ca imi multumesc pentru ajutor, ca ramanem prieteni, etc. Si eu le multumeam pentru sinceritate, pentru momentele frumoase petrecute impreuna, le asiuram de tot sprijinul meu si le uram succes, adaugand ca, daca lucrul de acasa nu merge, sunt oricand binevenite inapoi.

Urmarea? Cu unele dintre ele am ramas amic, cu altele nu dar oricum ne bucuram si ne salutam daca ne vedem pe strada, multe au revenit in studio si le-au povestit si colegelor ce si de ce nu a mers de acasa, toate bune si frumoase.

Evident, au existat si modele care au procedat ... altfel dar te intreb: de ce sa nu faci lucrurile frumos daca poti? :)
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde barcelona » 03 Iun 2013, 12:13

Da as putea sa-i dau un mail sa- rog frumos sa= mi inchida conturile insa la cat m-a pacalit la bani si la procent nu-mi mai doresc nici macar o discutie la telefon sau pe email.Noi am ramasa "prieteni " ,cica,el nu stie ca eu stiu cat de frumos ma fura.
barcelona
User Junior
User Junior

Mesajde smart-studio » 03 Iun 2013, 12:45

cobra1981 scrie:Smart tin sa te anunt ca de ceva tim, 1-2 ani pe streamate se poate face lejer alt cont...bineinteles ca vechiul va fi inchis...dar se poate.
In rest foarte folositor postul tau :)

eu am spus regulile OFICIALE (testate de mine personal inainte sa scriu postul si din intrebarile adresate oficialilor site-urilor, precum si din raspunsurile primite de ei in urma aplicarilor mele de test). te asigur ca informatia este foarte corecta si, teoretic, nu se poate decat dupa 90 de zile. de asemenea, dupa aceea am spus si ca se poate mai devreme...sau mai tarziu, depinde de cine si cum aplica :)

stii ca si pe chaturbate teoretic nu se mai accepta modele din .ro. dar pot sa iti spun CU CERTITUDINE ca doar teoretic :)
smart-studio
User Junior
User Junior

Mesajde smart-studio » 03 Iun 2013, 12:49

@barcelona: pe xlovecam si pe streamray poti deschide un nou cont DUPA 90 DE ZILE DE LA ULTIMUL BROADCAST. nu va fi anuntat explicit studioul de catre site, dar isi va da seama din contul de studio, cand va observa ca site-ul le-a inchis contul tau. dar de ce nu vorbesti cu ei? pentru mine este de neinteles....
smart-studio
User Junior
User Junior

Mesajde barcelona » 03 Iun 2013, 15:58

O sa-i anunt atunci sau poate nici nu- mi mai deschid pe xlove.O sa vad dupa cateva luni acum ma concentrez pe siturile noi.Voi anunta ca ma cunosc si nu pot sta linistita cand fac ceva pe ascuns.Acum am atitudinea asta , pentru ca ii cunosc, in afara de mine cam cu toate celelelte fete cu care am lucrat au avut discutii ,unele destul de urate.
Multumesc pentru raspuns:).
barcelona
User Junior
User Junior

Mesajde Roxx07 » 05 Iun 2013, 14:38

Daca ai un sef cum am avut eu nu ai ce sa discuti,pentru ca oameni ca el nu iti vor inchide niciodata conturile.Pentru ca incearca sa iti arate ca fara studioul lui nu poti face nimic in domeniul asta.Eu am anuntat cand am plecat,am mai lucrat cele 2 saptamani prevazute in contract,desi mi s-a spus ca nu sunt obligata.Ma voi referi strict la Xlovecam pentru ca este site-ul meu de baza.A doua zi am facut cerere la xlove sa imi inchida contul si am asteptat cele 3 luni.Daca ai un fost sef care intr-adevar nu are nimic cu faptul ca ai plecat de la el si cu care ramai prietena atunci poti sa il rogi sa dea mail la xlove sa iti aprobe contul de model independent si astfel vei fi inapoi pe xlove in 2-3 zile,Depinde cat dureaza validarea.Dar sunt convinsa ca nu multi dintre patronii de studiouri ar face asta.
Daca gresesc imi cer scuze anticipat in fata celor ce se vor simti ofensati de postul meu.
Roxx07

Mesajde trompi » 05 Iun 2013, 16:06

mai eu nu pricep de ce va cantonati voi asa pe un singur site de parca ala e cerul si pamantul....stai linistita ca n-ai sa mori de foame in trei luni de zile fara xlove :lol: sau poate vrei sa fii stresata non stop nue hors cam si de aia vrei xlove....Eu stau pe siteul asta ca fac bani ca altfel imi scoate peri albi clienti mai tampiti ca francezii nu am mai intalnit :roll:
Sfatul meu timp d etrei luni incearca alt site, si duap trei luni iti faci cont pe xlove iaca ce mare poveste
trompi
VETERAN
VETERAN

Mesajde smart-studio » 05 Iun 2013, 19:58

Dar sunt convinsa ca nu multi dintre patronii de studiouri ar face asta.

pe ce te bazezi cand afirmi asta?
smart-studio
User Junior
User Junior

Mesajde smart-studio » 05 Iun 2013, 19:59

trompi scrie:mai eu nu pricep de ce va cantonati voi asa pe un singur site de parca ala e cerul si pamantul....stai linistita ca n-ai sa mori de foame in trei luni de zile fara xlove :lol: sau poate vrei sa fii stresata non stop nue hors cam si de aia vrei xlove....Eu stau pe siteul asta ca fac bani ca altfel imi scoate peri albi clienti mai tampiti ca francezii nu am mai intalnit :roll:
Sfatul meu timp d etrei luni incearca alt site, si duap trei luni iti faci cont pe xlove iaca ce mare poveste

eu din postarea ta am inteles exact asta: nimic :)
smart-studio
User Junior
User Junior

Mesajde mirely » 06 Iun 2013, 08:11

Daca NIMIC ai inteles din postarea lui Trompi,NIMIC vei intelege din topicul tau.
mirely
User Activ
User Activ

Mesajde Roxx07 » 21 Oct 2013, 19:35

smart-studio scrie:

Ma bazez pe experienta mea cu patronii de studiouri,e clar insa ca nu toti sunt la fel.Am si spus in topic ca nu am intentia de a ofensa pe cineva.Cine se simte....asta e.

Scuze de intarzierea raspunsului.
Roxx07

Mesajde Studio20 » 22 Oct 2013, 16:52

Roxx07 scrie:
smart-studio scrie:

Ma bazez pe experienta mea cu patronii de studiouri,e clar insa ca nu toti sunt la fel.Am si spus in topic ca nu am intentia de a ofensa pe cineva.Cine se simte....asta e.

Scuze de intarzierea raspunsului.

Ai dreptate, dar dupa 1-2-3 ani petrecuti alaturi de cineva iti cam dai seama ce te poti astepta. Trist e cand tratam de rahat oamenii de calitate, doar pentru ca alti oameni slabi ne-au tratat asa pe noi in trecut.
Studio20
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj