Configuratie PC pentru incepere activitate

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde most.silent » 18 Mar 2013, 19:21

M-am gandit la urmatoarele:
Configuratia PC-urilor cu care vreau sa incep este:
Procesor: i5
HDD1: 32GB SSD
HDD2: 500GB
RAM: 8GB
Placa video: nVidia 1GB
Webcam: Logitech BCC950
Intrebare:
De ce mai e nevoie?
Si daca e sa aleg intre un monitor fullHD de 27" si un TV fullHD de 32", ce ma sfatuiti?
Si referitor la tastatura si mouse, se merita wireless? Pentru comoditatea modelelor...
Camerele sunt mai degraba mici, cam de 3x4m.
most.silent

Mesajde Pumpy » 19 Mar 2013, 00:57

most.silent scrie:M-am gandit la urmatoarele:
Intrebare:
De ce mai e nevoie?
Si daca e sa aleg intre un monitor fullHD de 27" si un TV fullHD de 32", ce ma sfatuiti?
Si referitor la tastatura si mouse, se merita wireless? Pentru comoditatea modelelor...

1 Configuratie OK! dar...pentru ce ai nevoie de placa video? procesorul tau are grafica integrata , daca nu joci jocuri pe PC si il ti doar pentru videochat nu ai nevoie de placa video exceptand cazul cand placa de baza nu are iesire video.

2 Webcam: Logitech BCC950 bun si istet, dar in lipsa unui software dedicat iti recomand mai degraba C920.

3 monitor fullHD de 27"

4 tastatura si mouse wireless

5 Succes!
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde fetish » 19 Mar 2013, 07:30

eu folosesc wireless de ani de zile , depinde ce tip de model este , daca se misca destul de mult este f practic wireless ul , eu nu-s o miscatore in ultimii ani , insa fol wireless pt ca mereu imi pierdeam mouseul , plus e f comod sa pui tastatura unde ai tu chef fara sa te mai agiti ca tragi de fire si altele

in maj studiourilor am vazut ca se folosesc cu fir , acum depinde si de cum se simte modelul bine etc
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexandra1234 » 19 Mar 2013, 09:47

nici ssd ul nu isi are rostul decat dac vrei tu musai, dar sunt 270 ron minim aruncati pe geam, mai ales daca vrei sa mai multe sisteme,
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Pumpy » 19 Mar 2013, 10:30

SSD-ul pentru OS (windows) este mai mult decat binevenit sunt diferente notabile fata de hard-ul clasic , si merita din plin!
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde most.silent » 19 Mar 2013, 10:48

Pumpy scrie:
most.silent scrie:M-am gandit la urmatoarele:
Intrebare:
De ce mai e nevoie?

1 Configuratie OK! dar...pentru ce ai nevoie de placa video? procesorul tau are grafica integrata , daca nu joci jocuri pe PC si il ti doar pentru videochat nu ai nevoie de placa video exceptand cazul cand placa de baza nu are iesire video.

2 Webcam: Logitech BCC950 bun si istet, dar in lipsa unui software dedicat iti recomand mai degraba C920.

3 monitor fullHD de 27"

4 tastatura si mouse wireless

5 Succes!

Multumesc pentru raspuns, dar tu ai vazut cum se vede pe un monitor fullHD de 27" imaginea cu grafica integrata?
Sacadeaza rau imaginea daca ai toate setarile la maxim.
Acesta este motivul pentru care m-am gandit la placa video... Si la preturile de acum...
most.silent

Mesajde most.silent » 19 Mar 2013, 10:51

alexandra1234 scrie:nici ssd ul nu isi are rostul decat dac vrei tu musai, dar sunt 270 ron minim aruncati pe geam, mai ales daca vrei sa mai multe sisteme,

Intr-un fel ai dreptate, dar m-am gandit ca asa e mult mai usor sa repari ceva software daca se strica decat cu un |HDD normal...
Adica daca am 5 sisteme la fel si mai iau un SSD (al saselea) de rezerva pe toate o sa fie instalate identic orice software, asa ca daca se intampla ceva, schimb cu SSD-ul de rezerva si in 2 minute am rezolvat problema...
Pe HDD-urile normale o sa fac backup la SSD full si iar am scapat de o groaza de probleme...
most.silent

Mesajde Pumpy » 19 Mar 2013, 10:54

most.silent scrie:
Multumesc pentru raspuns, dar tu ai vazut cum se vede pe un monitor fullHD de 27" imaginea cu grafica integrata?
Sacadeaza rau imaginea daca ai toate setarile la maxim.
Acesta este motivul pentru care m-am gandit la placa video... Si la preturile de acum...

In videochat singura setare la maxim este rezolutia monitorului!
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde most.silent » 19 Mar 2013, 11:02

[/quote]

Multumesc inca o data pentru sfaturi, dar la ce software faci referire?
Si de unde se poate lua?
most.silent

Mesajde Pumpy » 19 Mar 2013, 13:09

Din pagina producatorului:

http://www.logitech.com/en-us/webcam-co ... ns/webcams

Dai click pe model si alegi: suport apoi downloads.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde most.silent » 19 Mar 2013, 14:25

most.silent scrie:2 Webcam: Logitech BCC950 bun si istet, dar in lipsa unui software dedicat iti recomand mai degraba C920.

Multumesc inca o data pentru sfaturi, dar la ce software faci referire?
Si de unde se poate lua?[/quote]

Iar referitor la c920, poate imi dai o idee de accesorii de care am nevoie pentru ea, eventual niste link-uri de unde se pot comanda... :D
most.silent

Mesajde alexandra1234 » 19 Mar 2013, 15:46

Buna

Vrei si link-uri ? vrei si accesorii ......
Am eu pe gratis un c920 nu il vrei /?
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde most.silent » 19 Mar 2013, 16:29

alexandra1234 scrie:Buna

Vrei si link-uri ? vrei si accesorii ......
Am eu pe gratis un c920 nu il vrei /?

Eu am crezut ca acesta este un forum unde oricine poate intreba ceva.
Daca tu crezi ca e cazul sa faci misto de mine, e treba ta... Am am intrebat politicos ceva...
Daca nu imi raspunde nimeni, asta e, dar sa ma ia cineva la misto pentru ca am pus o intrebare si am adresat o rugaminte, asta nu o mai inteleg...
Multumesc pentru oferta ta, dar am nevoie sa dotez 5 posturi de lucru si vreau sa fie toate la fel, deci nu am ce face cu o singura camera.
Si nu, nu am scris la misto ce am scris...
most.silent

Mesajde alexandra1234 » 19 Mar 2013, 18:58

forumul este pentru citit in primul rand
te-am luat un pic la misto pentru ca mi se pare buna configuratia ta dar un pic ciudata lipsa ta de cunostiinte
Evindent nimeni nu se naste invatat dar sa ceri si linkuri de unde sa iti cumperi tu produsele mi se pare hilar...adica pana si matusa mea de 65 de ani stie de price.ro
....
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde most.silent » 20 Mar 2013, 08:48

alexandra1234 scrie:forumul este pentru citit in primul rand
te-am luat un pic la misto pentru ca mi se pare buna configuratia ta dar un pic ciudata lipsa ta de cunostiinte
Evindent nimeni nu se naste invatat dar sa ceri si linkuri de unde sa iti cumperi tu produsele mi se pare hilar...adica pana si matusa mea de 65 de ani stie de price.ro
....

Se pare ca a fost o neintelegere...
Eu nu am cerut link-uri de unde sa cumpar produsele, am cerut link-uri cu producatorii respectivi, mai precis ce tip de stativ pentru webcam, ce tip de pan/tilt... genul acesta de informatii, nu locul de unde sa le cumpar.
most.silent

Mesajde GlamourFoto » 28 Mar 2013, 17:53

most.silent scrie:Iar referitor la c920, poate imi dai o idee de accesorii de care am nevoie pentru ea, eventual niste link-uri de unde se pot comanda... :D

la respectivul Webcam nu ai nevoie de nici un accesoriu el functioneaza fara probleme daca te intrebi unde si cum ai sa il pozitionezi prima solutie si cea mai accesibila este pe monitor cu suportul pe care il are sunt cateva avantaje la pozitionarea pe monitor dar nu stau sa le mai enumar.
Imagine

Daca doresti sa il pozitionezi in alta parte te duci la un magazin si cumperi un trepied cel mai ieftin si usor pt ca webcamul este la randul lui ff usor undeva la 30-40 ron ar trebui sa fie suficient infiletezi webcamul in surubul pe care il are trepiedul si ai rezolvat problema app e indicat ca manerul respectiv al trepiedului sa fie indreptat catre model in caz ca se doreste sa fie miscat un pic mai sus sau mai jos si sa fie usor modelelor sa faca acest lucru astfel ai rezolvat si problema pantiltului.
Dupa ce ai montat webcamul pe trepied poti sa muti trepiedul in ce pozitie doresti mai sus mai jos, mai la stanga la dreapta pana gasesti poztitia care iti place.
Uite aici un produs de genul (cum ziceam 30 ron)
http://www.okazii.ro/accesorii-aparate- ... a124605512
Nu cunosc vanzatorul era un exemplu gasit repede pe net.
Daca doresti poti sa iei un stativ un pic mai solid si care sa se ridice un pic mai mult, depinde de preferintele tale.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexandra1234 » 28 Mar 2013, 20:30

Acel trepied este f bun, singurul minus este ca nu se coboara mai mult ! de ridicat se ridica super suficient
Trepiedul este unul o calitatea slaba dar isi face treaba la maxim,
alexandra1234
User Activ
User Activ

Mesajde Netcams » 28 Mar 2013, 23:51

Acest tip de trepied folosesc pentru C920 si este excelent:

http://www.emag.ro/trepied-foto-hama-st ... EDSJTBBBM/

Imagine
Netcams

Mesajde most.silent » 30 Mar 2013, 00:35

GlamourFoto scrie:
most.silent scrie:Iar referitor la c920, poate imi dai o idee de accesorii de care am nevoie pentru ea, eventual niste link-uri de unde se pot comanda... :D

la respectivul Webcam nu ai nevoie de nici un accesoriu el functioneaza fara probleme daca te intrebi unde si cum ai sa il pozitionezi prima solutie si cea mai accesibila este pe monitor cu suportul pe care il are sunt cateva avantaje la pozitionarea pe monitor dar nu stau sa le mai enumar.
Imagine

Daca doresti sa il pozitionezi in alta parte te duci la un magazin si cumperi un trepied cel mai ieftin si usor pt ca webcamul este la randul lui ff usor undeva la 30-40 ron ar trebui sa fie suficient infiletezi webcamul in surubul pe care il are trepiedul si ai rezolvat problema app e indicat ca manerul respectiv al trepiedului sa fie indreptat catre model in caz ca se doreste sa fie miscat un pic mai sus sau mai jos si sa fie usor modelelor sa faca acest lucru astfel ai rezolvat si problema pantiltului.
Dupa ce ai montat webcamul pe trepied poti sa muti trepiedul in ce pozitie doresti mai sus mai jos, mai la stanga la dreapta pana gasesti poztitia care iti place.
Uite aici un produs de genul (cum ziceam 30 ron)
http://www.okazii.ro/accesorii-aparate- ... a124605512
Nu cunosc vanzatorul era un exemplu gasit repede pe net.
Daca doresti poti sa iei un stativ un pic mai solid si care sa se ridice un pic mai mult, depinde de preferintele tale.

Spor acolo

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar in final am luat 5 bucati de BCC950.
most.silent

Mesajde GlamourFoto » 30 Mar 2013, 01:04

most.silent scrie:Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, dar in final am luat 5 bucati de BCC950.

Bcc-ul este o alegere foarte buna :)
Sa te folosesti cu placere de ele si daca ai nelamuriri cu webul poti citi aici:
top-webcams-2012-2013-t13159.html

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj