Ce configuratie imi recomandati?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Zinia » 30 Oct 2012, 14:12

dev scrie:Personal facusem totul in graba, si voiam sa pregatesc camera pentru "munca" intr-un timp cat mai scurt.

Am avut doar un tub neon de 36W pus in fata mea, pe perete, mai sus de monitor cu sa zicem 1 metru. Si nici macar un membru nu s-a plans ca am lumina prea slaba sau mai stiu eu ce. De fapt, s-a intamplat opusul: m-am jucat cu setarile de contrast/luminozitate/etc din soft-ul Logitech(din setarile astea poti chiar sa-ti ascunzi eventualele defecte nedorite[vreun cos tupeist, bubita, etc]). Am primit numai laude la adresa aranjamentelor.
Am cautat functionalitate si cat mai putina munca.
Intr-adevar am mai adaugat un tub de 36W in acelasi loc + o veioza cu lumina calda(care e mai mult de decor).

Schema aceea prezinta lumina ideala, dar eu din experienta proprie(nu din auzite) iti spun ca poti simplifica mult toata treaba asta.

Totusi, daca ai urmat schema aceea, nu prea ai avea cum sa dai gres.

Ce nu inteleg eu este partea in care ai pus neonul sub monitor. Pe perete, sau chiar sub monitor?
Daca l-ai pus sub monitor, iti va obosi ochii foarte mult. Sper ca am inteles eu gresit.
Ca o regula generala, daca te dor ochii, sau simti ca lumina te oboseste, fie mai stinge din neoane, fie muta-le pozitia pana discomfortul dispare.

Bafta la $$$$ :>

Chiar sub monitor am pus neonul (2 neoane de 36W) si da, e obositor, dar lumina este.
Tu ce mi-ai recomanda pt. a nu ma mai folosit de neoanele atarnand de tavan? :mrgreen:

Ma gandeam sa vad ceva cu umbrela... nu ma pricep deloc. Poate ma ajuti tu sau colegii de pe forum.
Zinia
User Junior
User Junior

Mesajde Zinia » 11 Noi 2012, 01:10

M-am hotarat la un procesor quad core A series cu video integrat de la AMD, si anume: http://www.emag.ro/procesor-amd-a6-x4-3 ... ES8TTBBBM/

configuratia o sa fie ceva de genul: acel procesor, memorii 2x2GB DDR3 la 1600mhz, etc. Configuratia va fi fara placa video ca exista integrata in procesor. Dar am mare dubii pt. ca din cate am citit nu stiu exact daca este ok fara video dedicat sau ajunge video din acel procesor.

Ce ziceti?
Zinia
User Junior
User Junior

Anterior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj