O configuratie buna 2012?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde axy_f » 05 Iun 2012, 21:28

buna,scuzati daca voi deranja pe cineva cu acest nou topic,dar mi-ar fi placut daca ati putea sa imi oferiti ajutorul vostru in o configuratie buna de calculator ,pt a lucra de acasa,in asa fel incat sa ma vad hd,poate suna un pic aiurea ce zic eu aici dar nha..nu ma pricep la calculatoare si cum m-am certat cu seful meu as dori sa incerc singura de acasa.mentionez ca eu lucrez doar pe livejasmine.
multumesc anticipat
axy_f

Mesajde BasGLM » 06 Iun 2012, 03:34

mentionez ca daca ai cauta in posturile de mai jos din rubrica Discutii Tehnice , desi nu sunt discutii vechi si destul de actualizate, mentionez ca vei gasi configuratia potrivita pentru ce ai nevoie . :)
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde axy_f » 06 Iun 2012, 10:31

ok multumesc,m-am uitat mult dar am observat ca majoritatea posturilor sunt incarcate cu mesaje de la un singur utilizator:skins pe care am observat ca a fost intrun fel sau altul blamat si de aceea am zis ca poate nu ar trebui sa ma incred si nha..sa cer o parere....de aceasta configuratie ce parere aveti?

-placa de baza moderna, dotata cu SATA III, USB 3.0, PCI-E 3.0, DVI, foarte upgradabila pe viitor
-procesor i3 cu hyper threading si grafica integrata
-8GB Ram
-HDD 500 GB
-sursa de calitate
-carcasa decenta cu doua ventilatoare de 120 mm preinstalate
-Webcam HD 720p cu autofocus si microfon incorporat
-monitor cu iluminare LED Full HD 21,5" si intrare DVI
eu la camera doar stiu ca as merge pe un sony evi
multumesc
axy_f

Mesajde katypink » 05 Aug 2012, 14:22

Buna ziua tuturor... si buna sa va fie inima! hehe
De vreo 12 zile tot incerc sa ii dau de cap acestei probleme pe care o am cu mfc... si m am gandit sa iau un calculator nou poate o fi pc ul de vina.
Cu riscul de a fi certata ... o mica sugestie este posibila in legatura cu o configuratie pc ptr videochat 2012?! va multumesc anticipat... si... o duminica ... cu cat mai putine grade celsius!
katypink
User Junior
User Junior

Mesajde GlamourFoto » 05 Aug 2012, 16:38

katypink scrie:Buna ziua tuturor... si buna sa va fie inima! hehe
De vreo 12 zile tot incerc sa ii dau de cap acestei probleme pe care o am cu mfc... si m am gandit sa iau un calculator nou poate o fi pc ul de vina.
Cu riscul de a fi certata ... o mica sugestie este posibila in legatura cu o configuratie pc ptr videochat 2012?! va multumesc anticipat... si... o duminica ... cu cat mai putine grade celsius!

Din cate am observat multa lume se plange in ultima perioada de probleme avute cu cei de la MFC deci sansele sa fie de la ei sunt destul de mari, si cum nu pare un site care sa se miste la fel de repede ca Jasminul la corectarea problemelor mai e de asteptat,

Daca doresti sa-ti cumperi pc nou, exista marea sansa sa intampini aceleasi probleme si ai sa ajungi la concluzia ca ai dat $$ degeaba,

Totusi daca doresti poti sa ne spui ce pc ai si o sa iti sugeram daca e cazul sau nu de o schimbare :)

P.S. sunt multe grade :)
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Incepator » 06 Aug 2012, 11:57

axy_f scrie:ok multumesc,m-am uitat mult dar am observat ca majoritatea posturilor sunt incarcate cu mesaje de la un singur utilizator:skins pe care am observat ca a fost intrun fel sau altul blamat si de aceea am zis ca poate nu ar trebui sa ma incred si nha..sa cer o parere....de aceasta configuratie ce parere aveti?

-placa de baza moderna, dotata cu SATA III, USB 3.0, PCI-E 3.0, DVI, foarte upgradabila pe viitor
-procesor i3 cu hyper threading si grafica integrata
-8GB Ram
-HDD 500 GB
-sursa de calitate
-carcasa decenta cu doua ventilatoare de 120 mm preinstalate
-Webcam HD 720p cu autofocus si microfon incorporat
-monitor cu iluminare LED Full HD 21,5" si intrare DVI
eu la camera doar stiu ca as merge pe un sony evi
multumesc

Foarte buna pentru videochat! O poti cumpara cu incredere! ;)
Incepator
User Junior
User Junior

Mesajde katypink » 06 Aug 2012, 19:12

Buna seara ... multumesc frumos pentru raspuns Glamour...Pc ul meu este unul vechi... l am cumparat in 2008 insa este aparut pe piata in 2006... din 2006 pana in 2012 oho.. sa tot fie ceva ani! m am uitat la o alta fata care lucreaza pe mfc cu un pc mai bun si cu windows 7 instalat si modelul respectiv se vedea f bine!
De aici am tras concluzia ca ar putea fi pc ul meu ... repet este un pc '' batranel''!
Aseara cu un pic de ajutor am reusit sa fac o testare de procesor... am vazut la CPU usage 100% , dar si 80 %... 70... in fine am decis sa iau un nou pc... ar putea fi f bine de la mfc.. dar nici pc ul meu nu este unul performant! Mi am facut treaba cu el... acum...unul nou ii va lua locul!
Nu prea ma pricep eu dar voi scrie aici configuratia( dar sunt sigura ca e incompleta) sunt cam nestiutoare spre rusinea mea:
Intel (R) Pentium Dual CPU
E216021,80 Ghz
1,81 GHz, 2 GB of RAM .
In cursul acestei saptamani voi comanda piesele... bineinteles ca nu eu personal... ca eu sunt afoana... si apoi astept asamblarea lor... si cand o veni pc ul meu nou nout sa ma tin buna...numai intr un privat o sa o tin!! lool
Am avut vreo 2 sapt f aiurea , nestiind care exact este problema... acum fac si eu haz de necaz!
O seara minunata va doresc tuturor.. iar tie glamour iti multumesc inca o data... sa auzim numai de bineeeee!
katypink
User Junior
User Junior

Mesajde katypink » 06 Aug 2012, 23:48

Buna seara din nou... mi a venit sotul acasa si... binenteles ca mi a adus si configuratia petru noul pc ...
Sper sa fie ok... voi ce parere aveti? De asemenea ce imi sugerati un RAM mai mare de 4 GB? DE GENUL 8 GB ?!
Iata configuratia...

Placa de baza Gigabyte H77-DS3H, socket 1155
Procesor Intel® CoreTM i3 2120, 3.3GHz, socket 1155, Box
Carcasa Spire CoolBox F8, fara sursa, Neagra
Kit Corsair 4GB (2 x 2GB), DDR3, 1333MHz
Sursa Corsair CMPSU-500CXV2, 500W, ATX2.2
Hitachi Deskstar 7K1000 1TB, 7200rpm, 32MB, SATA3
DVD Writer Asus DRW-24B5ST/BLK/B/AS, Negru, Bulk, SATA
Gigabyte nVidia GeForce GTX550, 1024MB, GDDR5, 192bit, HDMI, DVI, PCI-E

O placa de captura video buna... imi recomandati?!
Va multumesc anticipat... o seara incendiara va doresc tuturor!
katypink
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj