Conexiune

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde xxlpokerro » 13 Sep 2013, 17:33

Salut..de 2 luni am probleme cu internetul..nemernicii de la romtelecom mi am micsorat viteza de la 12 mb la 2 mb..cica nu mai suporta reteaua..in fine..acum imi merge extrem de prost stau doar pe livejasmin cu setari minime iar membrii se plang pt ca imaginea este neclara..am upload foarte mic 0.5 mbs
Intrebare mea este urmatoare: exista vreun stick care sa mi ofere o viteza de upload de macar 1 mega..mentionez ca in zona in care ma aflu internet se poate avea doar de la romtelecom care e VARZA! va rog frumos sa ma ajutati..ms anticipat
xxlpokerro

Mesajde Darksiders » 13 Sep 2013, 19:12

Nu exista asa ceva!!!!
Darksiders
User Activ
User Activ

Mesajde GlamourFoto » 14 Sep 2013, 13:55

xxlpokerro scrie:Salut..de 2 luni am probleme cu internetul..nemernicii de la romtelecom mi am micsorat viteza de la 12 mb la 2 mb..cica nu mai suporta reteaua..in fine..acum imi merge extrem de prost stau doar pe livejasmin cu setari minime iar membrii se plang pt ca imaginea este neclara..am upload foarte mic 0.5 mbs
Intrebare mea este urmatoare: exista vreun stick care sa mi ofere o viteza de upload de macar 1 mega..mentionez ca in zona in care ma aflu internet se poate avea doar de la romtelecom care e VARZA! va rog frumos sa ma ajutati..ms anticipat

Din cate vad singura optiune pe care o ai este sa te duci frumusel la Romtelecom si sa iti modifici abonamentul cu unul business care are o banda garantata :) astfel ai sa ai o viteza net superioara plus ca banda este Garantata si teoretic nu are voie sa scada sub valorile specificate in contract.

Referitor la intrebarea ta despre internet prin stick

Mai greu, sa zicem ca ai sa gasesti stickul care iti sustine un upload de minim un 1 mb pe secunda,
asta depinde si ce semnal ai in zona (in specificatiile stikurilor de internet am vazut ca sunt multe care au Upload pana la 5.7mb/s asta inseamna ca asta ar fi valoarea maxima pe care o poate suporta respectivul stick) Problema se pune in urmatorul mod: la abonamentele respective tu ai un trafic initial pe care cu un program de lucru strict este foarte posibil sa il consumi relativ repede, dupa care ai sa fi comisionat pentru trafic sau o sa scada viteza de internet foarte mult.
Si ori iti vine o factura uriasa ori nu ai sa mai poti lucra.

Este indicat sa te uiti la ofertele de la cosmote
http://www.cosmote.ro/ro/connectUnlimit ... =20090&p=2

Si la vodafone:
https://www.vodafone.ro/personal/servic ... .htm#tab-2
Cel de la vodafone au o chestie interesanta, dupa ce consumi traficul initial viteza scade la 256 kbps dar este specificat ca ai nelimitat la viteză maximă, în intervalul orar 23:00 - 6:00.

Informeaza-te foarte bine inainte sa semnezi un contract.

Putin probabil sa rezolvi cu internetul prin stick :cry: asa ca o vizita la romtelecom cred ca e singura solutie, ( sau te muti intr-o zona cu internet mai bun )

Spor acolo.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj