CEC-uri , comisioane banci

Pentru webmasteri, in special pentru cei cu profil adult video chat dar si ceilalti webmasteri care au siteri pentru adulti sunt bine veniti

Mesajde Zupern » 17 Noi 2008, 15:39

Buna

Mi-a ajuns in cec de la un program de afiliere care din pacate numai asa ii plateste pe cei care nu sunt din SUA. Si deasemenea nu pot alege sa fiu platita mai tarziu pana se strange o suma mai importanta de bani. Asa ca azi m-am trezit cu un cec de 50$ la usa :D.

Intrebarea mea e:
1. e vreun termen de expirare a acestor cec-uri sau ii pot ridica sa zicem si dupa 1 an.

2. daca se strang mai multe cec-uri si le duc pe toate odata la banca, comisionul bancii mi se va lua din fiecare cec sau din totalul cec-urilor depuse. Stiu ca pentru fiecare CEC banca parca lua 13-15$.

Lamuriti-ma cei care stiti.
Zupern
User Activ
User Activ

Mesajde Maleficent » 17 Noi 2008, 18:44

din cate stiu eu cecurile expira dupa 180 zile(vb numai despre cecurile de la ifriends),comisionul la banca este de 14$ per formular(pe formular este spatiu pt 4 cecuri) asta la raiffeisen.
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde StillYoung » 17 Noi 2008, 20:35

Cecul trebuie depus cat mai repede, teoretic...Dupa 6 luni, nu mai este valabil.De multi ani eu lucrez numai cu cecuri pentru ca prefer sa vad scris negru pe alb ce bani vin pe numele meu. Asa am aflat ca daca de exemplu contul tau bancar este gol sau aproape gol, se plateste o suma mai mare de bani, drept comision...(de 4 ori mai mare decat daca ai avea bani in cont, in tara unde locuiesc eu acum!)
Daca ai bani in cont care sa acopere respectivul cec, atunci comisionul este de vreo 5 euro pentru fiecare fila de cec.
Sfatul meu este sa incepi sa cauti deja o banca...nu toate bancile din Ro accepta cecurile noastre...de exemplu BCR a acceptat ani buni pe urma nu au mai vrut...acum cred ca BRD ar fi o solutie... sau Raiffeisen.
Mult succes!
StillYoung

Mesajde Zupern » 20 Noi 2008, 09:41

mersi pt raspunsuri si mai a o intrebare dat fiind faptul ca am aflat ca romanii pot fi platiti prin paypal, paypal fiind cea de-a doua varianta de plata.

Daca eu le voi da mail celor de la care am primit cec-ul peste vreo luna asa si le spun ca nu am primit cec-ul..sa-l anuleze si sa-mi faca plata pe paypal credeti ca va merge? Nu de alta dar e vb doar de 50$ si daca se ia comision la banca 14$ prefer sa-i am pe paypal pe care il mai folosesc la cumparaturi.
Zupern
User Activ
User Activ

Mesajde StillYoung » 20 Noi 2008, 12:22

Daca faci asta nu vei mai avea exact $50...emiterea celui de-al doilea cec la Ifriends costa $29, acum cativa ani ..adica iti taie din cei cincizeci..si mai ramai cu nimic.Si la Imlive daca se pierde cec-ul tot chathostul plateste emiterea altui cec.
Incearca acum sa mergi la banca, vezi cum stau lucrurile, si pe urma incearca sa schimbi metoda de plata.
Nu cred eu ca te costa $14 pentru un singur cec..dar mai stii, in lacomia lor, bancile din Romania s-ar putea sa ceara mai mult de 5 Euro pentru un cec.De asta este bine sa intrebi dinainte.Eu platesc de cativa ani doar 5 Euro dar locuiesc in strainatate.Si ca sa castig, primesc cecuri dupa ce fac $500 sau o mie dar din cate am inteles acolo nu poti schimba suma.
Succes!
StillYoung

Mesajde Zupern » 20 Noi 2008, 14:48

se pare ca nu ai citit bine :P, eu ziceam sa mi-l anuleze si sa-mi trimita in contul paypal nu tot prin cec.

E cam 14$, acum ceva ani am folosit si eu cec-uri..insa depuneam numai cate unul si cam atat mi se oprea indiferent de suma de pe cec. Asta e Romania.
Zupern
User Activ
User Activ

Mesajde Maleficent » 20 Noi 2008, 17:42

eu lucrez cu cecuri si stiu destul de bine care este comisionul la banca,Daca tu nu crezi,te poti interesa.
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde WinXPfather » 21 Noi 2008, 00:18

Balky a specificat comisioanele bancii raiffeisen si sunt intocmai cum a spus...la alte banci difera. Balky spunea ca comisionul e 14$/formular deci daca ai depus un cec 14$ daca ai depus 5 ...14$, plus comision din suma depusa la extragere.

Reemiterea cecului difera de la site la site....de la 10 la 50$, dar nu e cazul intrebarii lui Zupern.

Zupern, cred ca poti face ce zici. Teoretic poti da cecul pierdut si ceri sa-ti trimita banii pe paypal. Acum nu stiu daca iti vor opri pt asta vreun comision, teoretic nu ar trebui, dar desigur depinde de site, ca ei cum au emis cecul l-au bagat in contabilitate si asteapta cotorul, daca considera ca pentru a-l scoate depun efort, pot opri un comision.

Dar tu esti fata isteata vei sti cum sa pui problema sa iti emita intreaga suma.
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Webmasteri Adult

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj