Cea mai potrivita schema de conectare camcorder?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde nifty99 » 30 Sep 2013, 03:36

sal tuturor!in urma sfaturilor celor de la Jasmin si dupa ce am rasfoit tot forumul m-am hotarat sa imi schimb vechiul meu c920 cu un camcorder..dupa lungi cautari am optat intr-un final pentru deschi acest topic in ideea de a gasi cea mai optima solutie de conectare http://panasonic.net/avc/camcorder/hd/sdt750/specifications.html si o placa de captura http://www.avermedia.com/Product/ProductDetail.aspx?Id=571..sistem ce m-a ajuns in jur de 22 mil....
dupa cum veti observa la specificatiile placii de captura are atat intrare cat si iesire hdmi..pe manual am gasit mai multe scheme de conectare dar nici una care sa implice un camcorder...
momentan tin camera conectata prin hdmi,setata pe 1080 50p si folosesc un spitter venit odata cu placa de captura cu 3 luni licenta free(XSPLIT)
Cand setez splitter-ul pe 640x480 imi apare imaginea cu doua chenare negre...am reusit intr-un final sa scap de ele din setarile spliter-ului dupa ce am "tras" putin de imagine...
tin sa mentionez ca imaginea de pe site nu ma satisface si nu va grabiti sa imi spuneti ca e din cauza luminilor care le folosesc pentru ca nu e ...e primul lucru care l-am pus la punct ...neoane ,becuri toate 5500k....etc...iluminare standard din 3 puncte...4 chiar....nu mai intru in detalii!!
Intrebarea mea este: "care e cea mai potrivita schema de conectare si cum sa fac cele mai potrivite setari si de unde??"..ma joc cu camera de o saptamana si tot nu imi dau seama unde gresesc....
sunt cititoare a cestui forum de peste 4 ani,doar ca de abia acum m-am hotarat sa deschid un topic fiind prima problema reala de care ma lovesc....ii mai rog pe cei care ma vor trimite catre alte topicuri pentru documentare sa se abtine...l-am rasfoit din scoarta in scoarta forumul asta...Prea putine detalii despre conectare camcorderelor prin hdmi.....
multumiri anticipate!
nifty99

Mesajde GlamourFoto » 30 Sep 2013, 09:30

Buna,

Nu te trimit la alte articole de aici din forum pentru ca ai spus ca le-ai citit pe toate ;) dar te trimit pe xlovecam unde sunt cateva subcapitole care te pot interesa pe tine:
http://model.xlovecam.com/xguide/index.php

Recomand folosirea unui splitter folosit de noi in mod regulat cum ar fi cel de la verysoft.

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde XBizNew » 30 Sep 2013, 19:28

Nici eu nu stiu de ce nu se dezvolta deloc acest subiect - Conectarea unui camcorder la PC, in special recomandat de Jasmin (Panasonic,etc) ! De ce nu ne ajuta cineva cu un tutorial exact cu ce model de placi de captura sant compatibile cu camerele respective...Poate are cineva initiativa de a ajuta si modelele care au folosit pana acum Webcam sa faca trecerea la Camcorder !
XBizNew

Mesajde GlamourFoto » 30 Sep 2013, 22:02

XBizNew scrie:Nici eu nu stiu de ce nu se dezvolta deloc acest subiect - Conectarea unui camcorder la PC, in special recomandat de Jasmin (Panasonic,etc) ! De ce nu ne ajuta cineva cu un tutorial exact cu ce model de placi de captura sant compatibile cu camerele respective...Poate are cineva initiativa de a ajuta si modelele care au folosit pana acum Webcam sa faca trecerea la Camcorder !

Salut XBizNew exista un articol de acest gen destul de elaborat referitor la conectarea unei camere video la pc si cum se poate lucra cu ea:

tutorial-conectare-camere-web-video-t11469.html

Spor acolo la citit.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde nifty99 » 01 Oct 2013, 01:57

multumesc Glmour pentru link-uri!! am muncit o scurta perioada si pe xlove asa ca stiam de ghidul lor de instalare..Destul de util dar totusi mult prea putine detalii despre conectarea prin hdmi si setarile aferente! Acelasi lucru pot spune si despre topicul tau!
astept in continuare sugestii referitoare la problema mea:"Care e cea mai potrivita schema de conectare si cum sa fac cele mai potrivite setari si de unde??"
ce setari sa fac din camera si ce setari sa fac din splitter? eventual si o schema de conectare a camerei....
nifty99

Mesajde GlamourFoto » 01 Oct 2013, 22:21

nifty99 scrie:multumesc Glmour pentru link-uri!! am muncit o scurta perioada si pe xlove asa ca stiam de ghidul lor de instalare..Destul de util dar totusi mult prea putine detalii despre conectarea prin hdmi si setarile aferente! Acelasi lucru pot spune si despre topicul tau!

Atunci cand am scris eu articolul nu erau tvtunere cu hdmi, imi cer scuze cal nu a fost pe masura asteptarilor tale, cred ca am sa ma pun sa il refac.

nifty99 scrie:astept in continuare sugestii referitoare la problema mea:"Care e cea mai potrivita schema de conectare si cum sa fac cele mai potrivite setari si de unde??"

Cea mai potrivita schema de conectare sa stii ca este cea care te multumeste pe tine, pentru ca o anumita metoda de "conectare" pe unii ii multumeste pe alti nu si tot asa, plus ca trebuie sa tii cont de camera pe care o folosesti de pc ( daca e desktop sau laptop ) etc etc.
Nu exista cea mai buna metoda de conectare, pentru ca nu toata lumea foloseste aceleasi echipamente, pot exista multe conflicte erori etc etc.

nifty99 scrie:ce setari sa fac din camera si ce setari sa fac din splitter? eventual si o schema de conectare a camerei....

Eu am setat cateva camere (zeci poate sute) de-a lungul timpului si iti pot spune ca nu exista un set de setari "Miraculoase" si universale care sa functioneze in orice caz, de aceea setarile se fac personalizat in functie de fiecare caz in parte avand in vedere, echipament, decor, lumina, pozitionare in camera de lucru, si multe alte aspecte.
Sfatul meu este sa incepi sa testezi sa schimbi sa umbli in setari, astfel ai sa ajungi sa te apropii de calitatea dorita de tine, daca nu ai reusit nu este nici o problema exista reset settings ( restore factory settings ) si o iei de la capat.

Sunt constient ca ar fi mai simplu sa puna cineva pe forum dar din ce experienta am eu acest lucru nu se va intampla pentru ca: - sa testezi 4-5 camere + 4-5 tvtunere poate ajunge sa coste 2-3 k euro si daca un studio de videochat face acest lucru, rezultatele si concluziile trase le va aplica la el in studio nu cred ca o sa vina sa faca public pe forum rezultatele testelor pentru ca este competitie.

Sfatul meu este sa te inarmezi cu rabdare si sa ii dai bataie sa incerci si sa testezi sa vezi ce este ok pentru tine,

Spor acolo
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde Camcandy » 02 Noi 2013, 03:28

Nifty...te voi ajuta eu...poate nu la fel de diplomat ca glamour:

1: Iei una bucata cablu HDMI-Mini HDMI...( daca nu ai gasesti pe f64 mai lung si de calitate...sau in alte parti )
2: Introduci mufa mai mare in placa de captura unde scrie HDMI
3: Introduci mufa mai mica in camera video unde ai locul aferent..
4: Cumper splitul de la verysoft pentru ca el face printre altele si crop ( camera da cel mai probabil...si in functie de model in format 16:9...LJ emite 4:3 )
5: In softul avermedia setezi la sursa HDMI...apesi pe butonul de aspect ratio pana cand iti da "keep aspect ratio"
6: Te duci dupa asta in settings in hd imput source settings...selectezi h.264 si selectezi rezolutia 1920x1080
7: inchizi softul avermedia deschizi verysoft-ul...
8: setezi imput rezolution 1920x1080 si output rezolution 640x480...in options bifezi crop, deinterlace, mentain constant fps ( asa folosim noi )
9: pentru setarile camerei nu are cum nimeni sa te ajute...pune mana si citeste manualul si joacate...apasa toate butoanele..nu ai ce sa strici...daca vezi ca nu o mai scoti la capat ii dai o resetare si o iei de la capat pana se vede bine. nu exista nimic prestabilit..imaginea se seteaza in functie de conditiile tale de la fata locului.

P.S. ar fi frumos sa nu ceri ajutor pe tonul asta. nimeni de aici nu e obligat sa faca nimic...toti care ajuta o fac din proprie initiativa pe timpul si rabdarea lor. ar fi frumos sa fi apreciati si nu trasi de urechi ca au uitat sa updateze un topic...
P.S2...daca am uitat ceva sincer nu imi cer scuze...este ora 3:30.....
Camcandy
User Junior
User Junior

Mesajde XBizNew » 02 Noi 2013, 19:28

Camcandystudio poti sa ma ajuti cu un raspuns in legatura cu aceasta placa de captura : http://www.pcgarage.ro/placi-de-captura ... -portable/ , daca este buna pentru conectarea unui Camcorder la LAPTOP , nu la desktop ! Sau ce placa de captura avermedia este indicata pt conectarea CAMCORDER - LAPTOP daca stie cineva rog mult sa ma ajute eu lucrez pe laptop si nu cred ca placa de captura recomandata de Jasmin este si pentru laptop : http://www.cel.ro/tv-tunere/placa-de-ca ... 3godqSMAHA multumesc mult.
XBizNew

Mesajde Camcandy » 07 Noi 2013, 00:17

Imi pare rau...eu nu folosesc nici un fel de laptop sau placa de captura externa...si pe ce nu am pus mana nu ma pronunt...in general conteaza sa aibe conexiunea care o are si camera video si sa suporte rezolutia dorita...
Camcandy
User Junior
User Junior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj