Cand cauti sa distrugi, nu mai ai timp sa construiesti

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde Studio20 » 09 Aug 2016, 17:24

Vorbim zilnic, plini de mandrie, despre "industria noastra", despre noi evenimente in Romania, despre cresterea influentei noastre, a romanilor, in relatia cu partenerii externi.

Si totusi!

Si totusi vedem zilnic "guesti" care injura in limba romana modelele din topul oricarui site mai cunoscut, si nu orice guesti ci unii foarte bine informati despre tot ce s-a intamplat la ultimul summit, unde evident au fost prezenti si au dat mana cu toti ceilalti, asiguradu-se reciproc de cele mai corecte ganduri si intentii.

Si totusi vedem zilnic patroni de studio care profita de petrecerile de la Mamaia pentru a aborda, direct si prin "intermediare binevoitoare", modelele altor studiouri povestind ca la ei toate fetele fac 50.000 de euro pe luna sau invitandu-le la ei la hotel sa vada ce "Jacuzzi" misto au. Unii care inca mai cred ca toate femeile sunt proaste si pun botul la primele chei de masina fluturate pe sub ochi, desi masina aia nu isi va schimba niciodata proprietarul din talon, ci doar soferitza de serviciu.

Si totusi avem patroni de studio care au conturi dedicate de Facebook (diferite de cel "oficial") de pe care urmaresc legaturile de prietenie intre modelele si angajatii altor studiouri si-i iau pe rand pe messenger sa se "imprieteneasca" asa ... dezinteresat. Daca primesc ignore, trec imediat la urmatoarea, fara sa se gandeasca de cata rusine se fac singuri, ca toate cele abordate povestesc intre ele si celor din jur despre "disperatul ala de la ... ".

Si totusi vedem zilnic modele si angajati din echipele de suport trimisi in "spionaj" la studiourile care par a merge mai bine. Uimitor, chiar daca fura de acolo materiale si proceduri, uneori si ceva modele sau angajati (evident, cei mai slabi), nu doar ca nu-i ajuta cu nimic sa creasca, dar ajung sa mai si inchida, cum am vazut de curand un caz trist. E logic, daca iti atragi oamenii cei mai slabi din companiile concurentilor tai, cum ai putea sa-i depasesti?

Si totusi avem inca atatea studiouri unde subiectul principal de discutii este studioul vecin, care e de tot rahatul, e ilegal, te fura si asa mai departe. De parca, aruncand cu noroi in altii, devenim noi mai curati, ne spalam de pacate si renastem ca un prunc inocent.

Si totusi orice model reuseste sa faca ceva mai multi bani decat media este "citit" din primade toti "expertii" din industrie: aia e o c...a proasta care se f..e cu seful si de aia face ea bani, ca sefu trage clopotul la Jasmin si aia trimit caruta cu membrii descalecati cu palosul plin de VISA si Mastercard ...

Si totusi ... toate mizeriile aste nu-i ajusta cu nimic pe cei care o fac. Motivul este cel din titlu: umplandu-si sufletul si mintea de ura, dedicandu-si timpul incercarii de a face rau, de a distruge munca altora, cei din povestea noastra nu mai au timp de gandeasca frumos, pozitiv, sa creeze valoare si sa isi dezvolte propriile afaceri. Dimpotriva, de multe ori isi fac siguri rau pentru ca oamenii, oricat de bine ar fi mintiti si manipulati, ajung intr-un final sa isi dea seama de realitate. Exista un vechi proverb care se dovedeste mereu corect: Poti minti multa vreme cativa oameni sau poti minti o multime de oameni pentru putin timp, dar nu poti minti pe toata lumea pentru totdeauna!

Iar voi, cei care sunteti victimele rautatii lor, nu mai pierdeti nici macar o secunda fiind tristi, nu va ganditi niciodata la razbunare, zambiti si bucurati-va ca sunteti cu adevarat buni, valorosi, ca reusiti sa contruiti ceva frumos pentru voi si pentru cei din jur, caci asta inseamna de fapt fiecare atac impotriva voastra: o confirmare ca sunteti pe drumul cel bun!
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde Versace » 09 Aug 2016, 22:55

Foarte frumos spus, si intr-adevar desprinse din realitate situatiile. Spre bucuria mea am avut taria de a imi indruma colectivul intotdeauna catre viitor si nu catre ce fac si ce nu fac altii. Fiecare studio are managementul propriu si propria strategie. Sa incerci sa recrutezi oameni din alte companii cu gandul ca vin si cu gasca care face oua de aur dupa ei se practica in orice domeniu, probabil in videochat chiar mai des. Dar asta nu iti va asigura automat si succesul, din contra te poate pune pe butuci.

Ne-am descurcat uneori mai bine, alteori mai greu, dar mereu cu fruntea sus si cu ganduri curate.

De invatat am invatat de la voi toti, din 2001 pana astazi si probabil vom invata mereu cate ceva.

Respectele mele celor care isi pastreaza integritatea, spiritul de fair-play si onoarea, in acest domeniu bantuit :)

Dubios este ca intamplator astazi am primit feedback pozitiv despre interactiunea modelelor din diferite studiouri la summit... Se pare ca totusi au fost probleme; dar probabil in nici un caz de nedepasit...

Spor acolo!
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde IsaGlamChat » 10 Aug 2016, 09:45

Imi vine sa v-o spun pe aia cu "daca va mănâncă in cur n-aveți decat sa va scarpinati" dar o sa încerc sa va inteleg .Pe de alta parte mereu am fost acuzata pe la colturi ca imi ascund modelele, nu le ascund, le protejez, nu de frica nu le aduc la summituri ca nu prea au ce oferte sa primească ci pentru ca nu asta e scopul sumiturilor in viziunea mea.
Acum faza concurentei neloiale nu o va stopa nimeni pentru ca domeniul e facut de asa natura dar in general nu vor pleca niciodata decat oamenii "curve" de care oricum trebuia sa scăpați .
Eu am fost abordată de modele si de traineri de la alte studiouri,urăsc oamenii perverși ,niciodata nu as angaja asa ceva iar cei care o fac ar trebui sa se gândească ca pana la prima alta oferta tentanta sunt in siguranța .
Sunt mândra ca nu am in studio modele angajate de la alte studiouri cunoscute, nu ca nu mi-ar fi venit, in schimb nu am văzut nici un studio care sa refuze un model de la mine,singura lor problema este ca de la mine , pleacă sau sunt date afara doar cele mai slabe modele care daca nu fac performanța la noi nu vor face nicaieri in lumea asta si in nici un studio .
Eu stiu ca da bine sa ai masa mare si animata dar prefer o masa mica si sigura :))
In rest ce sa zic, e urâta practica dar asta se face si pe site de ani de zile, ca sa oferi ceva trebuie sa ai ce si cat timp au vor proceda la fel,asta e o practica cum spun eu pentru proaste, nu ai cum sa te duci la un model de top sa-i oferi ceva care deja are, te faci de cacat.
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde WebModelMedia » 10 Aug 2016, 10:09

Hello,

In orice industrie exista "spionaj" , furat de personal si alte kkt de genul asta. VC o piata in care concurenta vrea sa-ti dea in cap ca sa-i LUI mai bine.
Cred ca motivul principal pentru care se fac lucrurile mai "urate" in videochat este ca multi patroni de studiouri n-au nici o scoala de management sau cursuri in directi asta si fac business-ul dupa ureche (cateodata merge , cateodata nu).

Pentru noi, asta a fost si unul dintre motive pentru care n-am facut un studio si am preferat sa facem consultanta, in felul acesta e mai greu sa arunce cineva cu cacao in noi sau sa incerce sa ne fure modelele colaboratoare.

Nu vrem sa "lovim" pe nimeni, doar ne-am exprimat parerea :P.

O zi placuta
WebModelMedia
User Junior
User Junior

Mesajde WinXPfather » 10 Aug 2016, 11:55

OMG, daca si tu care esti prastie, nu intelegi lucruri elementare faci consultanta ne-am dus pulii de suflet. Asta e un alt motiv pentru care se intampla ce se intampla. Vai de mamicuta noastra. Cat despre ipocrizie...
WinXPfather
VETERAN
VETERAN

Mesajde Studio20 » 10 Aug 2016, 16:00

Versace scrie:Foarte frumos spus, si intr-adevar desprinse din realitate situatiile. Spre bucuria mea am avut taria de a imi indruma colectivul intotdeauna catre viitor si nu catre ce fac si ce nu fac altii. Fiecare studio are managementul propriu si propria strategie. Sa incerci sa recrutezi oameni din alte companii cu gandul ca vin si cu gasca care face oua de aur dupa ei se practica in orice domeniu, probabil in videochat chiar mai des. Dar asta nu iti va asigura automat si succesul, din contra te poate pune pe butuci.

Ne-am descurcat uneori mai bine, alteori mai greu, dar mereu cu fruntea sus si cu ganduri curate.

De invatat am invatat de la voi toti, din 2001 pana astazi si probabil vom invata mereu cate ceva.

Respectele mele celor care isi pastreaza integritatea, spiritul de fair-play si onoarea, in acest domeniu bantuit :)

Dubios este ca intamplator astazi am primit feedback pozitiv despre interactiunea modelelor din diferite studiouri la summit... Se pare ca totusi au fost probleme; dar probabil in nici un caz de nedepasit...

Spor acolo!

Sa stii ca ai dreptate, am fost extrem de bucurosi cand am vazut modele din diferite studiouri si chiar independente care isi zambesc, care se aplauda si se felicita reciproc si asa mai departe. Pacat ca mai sunt inca unele uscaturi prin padurea ownerilor, care nu invata nimic de la ele ... :cry:
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde DivaStudios » 10 Aug 2016, 19:57

Subscriu si eu la cele spuse mai sus.
Da, toate lucrurile astea se intampla, si se vor mai intampla.
Cand au inceput Summit-urile, am sperat ca o sa fie inceputul a ceva mai serios, mai profesionist. Nu vorbesc de Summit-uri in sine (o idee extraordinara), vorbesc de ce ar fi putut sa aduca acestea. O gandire "de stup" in domeniu. Ceva de genul: concuram intre noi...da nu ne dam in gat unii pe altii pe unde apucam.
Modelele nu vin direct cu mentalitatea asta in studio, nuuu. O invata de la studiouri. Studioul le invata: ca aia e mai proasta ca tine, intra si injur-o sa vezi cum pleaca, samd. Chestiile astea sunt parte din "training-ul" pe care il primesc modelele in unele locuri. Sunt zvonuri ca ar fi si oameni angajati special sa hartuiasca modele bune, sau de la alte studiouri. Iar sper...sa nu fie adevarat.

Concurenta inseamna sa te zbati sa vii cu ceva mai bun, ceva nou, ceva altfel atunci cand simti ca "ceilalti" se ridica; nu sa tai cauciucuri, sa ameninti modelele, sa scrii anonime. Toate astea ii injosesc pe cei care le fac.

Fi fairplay si afacerea ta va creste de la sine, chiar si in Romania.

Nu e bine ca generalizez, deci puneti voi "unele" inaintea "studio".

Atunci cand un model de la noi are un "guest" rauvoitor, sfatul pe care il primeste e: ignora, tu sa nu faci asa, fata aia munceste si ea pentru bani, ca si tine....
Atunci cand primim mailuri de "angajare" :) sau de "atentionare" (stiti voi ce zic), incercam sa dam raspunsuri pertinente si de bun simt, incercam sa nu ne coboram la nivelul celor care...

E o vorba din batrani "cum e turcul...si pistolul". Si mai e una..."hotul striga...hotu"
DivaStudios

Mesajde JohnMiles » 10 Aug 2016, 20:58

Da da da.... PunishThatClit
JohnMiles

Mesajde eldiablo » 11 Aug 2016, 05:28

Categoria 1 : studiouri profi = studio 20 , smart , night prowl , avc , happy , standard , pro studio ( stiu ca are legatura cu unele din studiourile anterior mentionate ) + Inca maxim 13 despre care nu pot afirma personal ca sunt profi dar sper ca exista = BRAVO + FELICITARI + SPOR ...toti maxim 20 ati ridicat nivelul domeniului si asta a ajutat pe toata lumea
Categoria 2 : Isa , Lourdes + Inca maxim 3 de care nu stiu si nu pot afirma nimic personal = modele si oameni de exceptie care au avut succes si mai important au reusit sa "educe" spre succes si alte modele = VA MULTUMIM , datorita voua orice model poate vedea ca "Impossible is nothing"
Categoria 3 : oameni exceptionali in felul lor : Win ( Marius ) , Sad ( Ionut ) , google ( Aurel ) , Glamour ( Adi ) + Inca maxim 16 ... Oameni care au inteles domeniul si l-au ajutat/inbunatatit cum au putut ei mai bine ...cu interes si de multe ori dezinteresat ...BRAVO lor + respect
Categoria 4 : EU : unic macar de ziua mea , m-am furisat prin primele 3 categorii cand am putut/meritat si momentan raman doar un admirator tangential , bravo mie ca n-am ajuns in categoria 5
Categoria 5 : RESTUL = Dreamonii ... "Ei incearca dar nu poate si evita falimentul ( financiar sau uman ) sa nu-i pape )
eldiablo
User Activ
User Activ

Mesajde Studio20 » 12 Aug 2016, 12:32

Eldiablo multumim mult pentru apreciere. Am vrea sa adaugam cateva idei:

1. MARE nu inseamna neaparat BUN. Cu siguranta exista multe studiouri FOARTE bune care isi fac treaba impecabil si nu a auzit nimeni de ele. A se vedea cum, acum nici 2 ani, urla cineva in piele de sarpe ca am luat un premiu pe degeaba, ca AJ Studios are mai multe menajere decat avem noi modele. Poate era adevarat, poate nu (aveam vreo 25 de modele atunci), dar discutam de calitate si nu cantitate. Si, odata ce am reusit sa creem o echipa si o pozitionare, odata ce am reusit sa oferim PLUS-VALOARE modelelor, am crescut destul de repede in astia 2 ani.

2. Trist este ca unele din magariile expuse in topic vin chiar din partea unora MARI, cu pretentii. Nu o sa intram in detalii, am mai spus de cateva ori ca respectul fata de Ionut ne impiedica sa transformam forumul in platforma pentru atacuri la persoana.

3. Postul asta nu s-a vrut unul negativ, ci unul de incurajare pentru cei care fac bine si de meditatie pentru cei care fac rau, ca nu e bine nici pentru ei ce fac. Asa ca mai repet odata ultima fraza, cu asta in suflet am vrea sa ramaneti toti:

Iar voi, cei care sunteti victimele rautatii lor, nu mai pierdeti nici macar o secunda fiind tristi, nu va ganditi niciodata la razbunare, zambiti si bucurati-va ca sunteti cu adevarat buni, valorosi, ca reusiti sa construiti ceva frumos pentru voi si pentru cei din jur, caci asta inseamna de fapt fiecare atac impotriva voastra: o confirmare ca sunteti pe drumul cel bun!
Studio20
VETERAN
VETERAN

Mesajde alexiss » 18 Aug 2016, 13:09

Big LIKE pentru topic S20 .

Citeam aseara raspunsul (pe facebook) Lorei , pe profilul Catalinei Ponor . El suna asa :

Pentru mine esti un exemplu! Forta, daruire, ambitie, frumusete, vointa, munca, munca, munca! E dureros pentru unii cand realizeaza ca nu vor realiza niciodata nimic in viata fara calitatile pe care tu le ai si ei nu. Vor sa iti traseze ei limitele. Pentru ca sunt mici si nu pot vedea mai departe. Tu ai scris istorie si doar tu stii cate capitole vor mai fi. Iarta-i. Suntem prea multi care te iubim, te respectam si credem in tine ca sa lasi energii negative sa-ti strice echilibrul

Nimic altceva de adaugat .
alexiss
User Activ
User Activ

Mesajde BlackSwan26 » 23 Aug 2016, 02:00

Va cer scuze ca am intrat sa imi dau cu parerea intre detinatori de studio-uri dar imi statea un nod in gat cand am citit. Asta pentru ca am fost intr-o perioada de colaps fix din cauza unor astfel de practici. Fix in punctul sa las site-ul,sa ma las de meserie,sa intru in depresie. Spunea cineva ca ar fi zvonuri cum ca sunt persoane care sunt angajate sa faca treaba asta,cu riscul sa fiu pusa la colt va spun ca asa este.Dupa ce am"avertizat" persoana respectiva ca stiu ce face,brusc lucrurile au revenit la normal in camera de room,ca prin minune. Asta nu inseamna ca nu mai primesc oferte,ca nu mai intra cate un ratacit sa spuna ca modelul X e mai tare ca mine,ca au intrat si persoane care indemnau membrii sa voteze cu modelul X,dar astea sunt light.
Karma o sa isi faca treaba cum stie mai bine. Stiti cum,cand se uita pe statistici,ca se uita,normal,doar ce au de facut si vad ca si-au irosit timp degeaba.
BlackSwan26

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj