Ce camera sa-mi cumpar?

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde IULYAN » 04 Sep 2009, 05:33

m am tot uitat si am dat peste SONY EVI D100 PAL-NTSC sau sa mi cumpar o camera video de filmat clasica cu hd,am vazut ca gasesc si la 500 ron.
thx
IULYAN
User Junior+
User Junior+

Mesajde United Studios » 07 Sep 2009, 00:42

depinde de ce bani dispui...daca ai bani suficienti, recomand de la distanta Sony
United Studios
VETERAN
VETERAN

Mesajde danyepz » 07 Sep 2009, 20:09

Subscriu la cele scrise de united...d100 e foarte bun insa vezi ca d70-ul este un pic peste mai ales in privinta luminii necasare(sub 1 lux) pe cand d100 are doar zoom-ul mai puternic necesitand in schimb minim 3 lux...daca iti poti transforma casa intr-un studio monteaza neoane,vezi ca e o schema foarte buna aici pe forum si vei surprins ca o lumina foarte bine setata va face minuni dintr-o camera slaba chiar...felul cum m-am convins sa aleg un evi in fata unei camere normale...mi-am pus intrebarea :oare o camera normala care este construita pt o ultilizare sporadica de 2 ore la saptamana va rezista in timp daca e folosita 8h/zi sau una care este facuta sa mearga non stop pt ani de zile?
danyepz

Mesajde bubulinaxox » 10 Sep 2009, 02:44

m-ati innebunit cu sony d 70 asta!eu nu ti-l recomand si o sa si argumentez!pe orice placa de captura il pui si oricum l-ai seta din split se vede extraordinar de fake!culoarea pielii,a parului nimic nu aduce cu realul!telecomanda alta porcarie! e uriasa!lunga si mare de o confunzi cu cea de la televizor!eu am avut doar experiente neplacute cu acest d 70 si nu il recomand nimanui, mai ales daca vrei calitate!orice camera ti-ai cumpara daca nu ai lumina buna o sa sa veda prost calitativ!asta cu 1 lux e pt filmarea pe timp pe noapte!am un panasonic nv gs 35 de vreo 4-5 ani de zile si se vede lacrima cu lumina buna!eu iti recomand panasonic seriile nv gs!nv gs 330 e foarte buna dar nu se mai gaseste a fost inlocuita cu nv gs 400 si 500 si sunt destul de scumpe!cat despre camerele de filmat sony am aceiasi parere proasta dupa ce am achizitionat una de 44 de mil(hdr sr 11 e) si cand dau zoom mi se vad porii de pe fata!asa ca pe mine personal nu ma incanta cei 5 mil 700 de pixeli pe care ii are si magnificul senzor cmos!prefer una cu 800.000 de pixeli care ma face sa arat super decat una super performanta care daca am un cos se vede de la o posta!este un nv gs la domo la vreo 7 mil si ceva!eu zic ca merita sa-l testezi!daca imi trimiti mesaj iti pot spune ce tipe folosesc nv gs de la panasonic sa te uiti la poze!o camera de filmat si un pan tilt sunt net superioare unu d70!si niciodata sa nu stai pe functia webcam a camerei de filmat!reduce mult din calitate.sorry pt postul lung dar cand aud de d70 ma apuca spumele
bubulinaxox
User Junior+
User Junior+

Mesajde crazyareola » 10 Sep 2009, 04:22

buna, eu am o camera NV-GS37 Panasonic cumparata acum aproape 3 ani cu 11 mil. si sunt inca foarte incantata de ea , culorile sunt perfecte si imaginea la fel , are si telecomanda , ca lumina am o lustra cu 5 becuri economice philips de 60 watt ( tip neon) si un bec in spatele camerei de 100 , din ala romanesc, normal , pentru mine e perfecta si nu as schimba-o , pozele pe care le am sunt super clare, culorile reale (sunt multi performeri care imi vin in room sa ma intrebe ce camera folosesc ) :D
zi zoom ul e foarte bun si nu pixeleaxa chiar daca il dau max :)
crazyareola
User Junior
User Junior

Mesajde BlueEyes19 » 07 Ian 2011, 16:32

Buna tuturor,
Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra,care va pricepeti mai bn.Vreau sa imi i-au un panasonic nv gs37 si am observat k nu are iesire S-video,doar usb si firewire.Din ce am citit pe forum am inteles k trebuie sa conectez camera la un tvtuner ptr ca imaginea sa fie buna,dar aceasta camera neavand iesire S-video se poate conecta la tvtuner?Si ink o intrebare...ca sa folosesc camera ca webcam imi sunt necesare driverele de instalare?

va multumesc
BlueEyes19

Mesajde Ken » 07 Ian 2011, 23:54

Salut ,
Poti conecta camera la pc prin firewire fara tv-tuner si fara drivere , eu nu folosesc firewire dar stiu ca este ok din cate au zis colegii .

Bafta
Ken
VETERAN
VETERAN

Mesajde BlueEyes19 » 10 Ian 2011, 00:20

Mersi frumos ptr ajutor ,Ken
BlueEyes19

Mesajde sony_evi » 10 Ian 2011, 21:31

in acest caz cred ca parerile sunt impartite.Exista persoane care prefera doar JVS, doar Panasonic sau doar Sony Evi si Canon VC.
Tin sa mentionez faptul ca cunsc destule studiouri ca sa nu spun 'multe' care folosesc Camere Sony Evi sau Canon VC si care nu le-ar schimba cu nici o alta camera.
Nu vreau sa supar pe nimeni dar cred ca in aceasta treaba atat de delicata conteaza foarte mult calitatea/claritatea dar nu in ultimul rand si confortul, iar un Sony Evi sau un Canon VC mai performant le are pe toate.Chiar daca Sony Evi are telecomanda "maricica", totusi iti ofera un control foarte usor asupra camerei, 2 tipuri de zoom (slow si fast), setare 6 pozitii ale camerei si altele
sony_evi

Mesajde world2chat » 12 Ian 2011, 12:47

eu unul folosesc sony DCR-PC109E PAL si tv tuner pinnacle si nu am nici o problema sunt foarte multumit . numai ca se gaseste un pic cam greu o asemenea camera
world2chat
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj