Camcorder Sony & Win7

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde rebbelle » 15 Noi 2010, 03:35

Am un laptop HP Pavilion dv4 cu Windows 7 Home Premium destul de nou...poate un an. Mai am o camera mai veche(camcorder)...Sony handycam DCR-TRV33. Am folosit in trecut camera prin USB cu un laptop mai vechi care avea Windows XP si mergea perfect, dar pe care l-am "maritat" intre timp. M-am interesat la cei de la Sony si am inteles ca nu au drivere pt. camera asta care sa fie compatibile cu Windows 7. Aveti vreo idee despre cum as putea sa le folosesc impreuna? Credeti ca as putea pune Windows XP pe un laptop cumparat cu Windows 7 Home Premium(64-bit)? Ma gandeam ca poate asta ar rezolva problema. Daca nu, aveti alte sugestii? Multumesc mult!
rebbelle

Mesajde lovejuice » 15 Noi 2010, 15:10

rebbelle scrie:Credeti ca as putea pune Windows XP pe un laptop cumparat cu Windows 7 Home Premium(64-bit)? Ma gandeam ca poate asta ar rezolva problema. Daca nu, aveti alte sugestii? Multumesc mult![/b][/i][/size][/color]

eu,nu ma prea pricep,la din astea prea bine,dar am un tochiba care l-am cumparat cu vista pe el,intr-adevar mi-a fost mai greu cu drivele,dar in final le-am gasit si acum am bagat xp pe el,deci eu cred ca se poate :?
lovejuice
User Junior+
User Junior+

Mesajde Ken » 15 Noi 2010, 15:55

Salut si tie :D

Cred ca ai putea pune win xp pe laptop ... cel mai sigur dute la un service pc si intreabai pe ei daca te pot ajuta ... daca esti din B iti recomand eu un service ok .
Camera o poti conecta la pc cu win 7 prin placa de captura sau tv-tuner .
Daca.... conectezi camera direct la pc prin USB (streaming) vei avea imagine mai proasta ca la un webcam .

Bafta
Ken
VETERAN
VETERAN

Mesajde Lizz_esc » 15 Noi 2010, 16:00

Interesează-te de o placa de captura externa (pentru laptop). Åžtiu că astea funcţionează cu aproape orice cameră (camera trebuie sa aibă o ieşire video, sau av, nu ştiu exact cum se numeşte ), dar nu am idee dacă merge cu windows7. Poate te îndrumă cineva cu mai multe cunoştinţe în domeniu, dacă sunt compatibile, eu habar n-am ce e cu windows 7, şi nu vreau să mă înjuri pe urmă. :)
Lizz_esc

Mesajde rebbelle » 15 Noi 2010, 19:00

Va multumesc la toti pentru raspunsuri. Probabil ca va voi urma sfatul si voi renunta la a instala XP-ul si ma voi orienta spre a cumpara un tv tuner sau placa de captura. Acum intrebarea este alta. Pe viitor vreau sa cumpar un Sony Evi100 sau Evi70 si as vrea sa stiu ce anume sa cumpar acum (placa de captura sau tv tuner?) care sa mearga si acum cu camcorderul si pe viitor cu Sony Evi. Eu ma aflu in US acum deci tv tunerul sau placa de capt. le voi cumpara de aici. Aveti ceva sugestii ce marca de tv tuner, respectiv - placa de captura sa cumpar?
rebbelle

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj