Calculator nou, probleme majore...HELP!!!

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde SummerHill » 06 Oct 2016, 23:44

Acum 2 saptamani mi-am cumparat un nou calculator(cel vechi a descis sa moara), mai bine zis un Imac, mult mai performant decat ce aveam deja, mai exact Model Name: iMac
Model Identifier: iMac16,1
Processor Name: Intel Core i5
Processor Speed: 1.6 GHz
Number of Processors: 1
Total Number of Cores: 2
L2 Cache (per Core): 256 KB
L3 Cache: 3 MB
Memory: 8 GB
Boot ROM Version: IM161.0207.B03
SMC Version (system): 2.31f36 mentionez ca cel vechi nu avea nici macar 8 giga de Rami si eram super multumita, lucram cu cel vechi foarte bine, eram multumita, 4 giga pot spune ca imi era de ajuns si eram ok. De cand l-am cumpaarat pe asta nou a inceput cosmarul. Am lag foarte mare pe unu dintre site-uri. mentionez ca in 3 browsere lucrez ca fiecare site e ciufut si daca nue singur pe browser o ia razna. Unu din site-uri e in Chrome, unu in Safari iar al 3 e in Mozilla. Daca raman pe 2 site-uri, exemplu safari cu chrome e ok, daca le deschid e toate 3 e deranj pe site-ul ce sta pe Chrome, daca las chrome cu mozilla e ok. Totul pleaca de la chrome si alt browser nu gasesc care sa mearga cu site-ul pe care stau( nu stiu daca e voie sa spun site-ul dar il voi spune, e vorba de XXXpanded). Plus de asta ca odata ce am toate 3 site-urile pe desktop, si vreau sa mai deschid alte pagini aditionale gen facebook sau main page-urile site-urilor mele se blocheaza la inceput cand se incarca, dupa care revine totul la normal(xxxpanded tot cu lag). Am incercat sa scot plugin-urile, sa dau format sistemului de operare, am incercat PRAM,SMC,am schimbat el capitan cu sierra, nu mai stiu ce as putea sa fac sa fie functionabil. De ce un calculator vechi cu jumate din rami ce-i are pc-ul veci, mergea, si de ce asta imi face figuri? Are cineva vreo idee inainte de a da cu el de pamant?:) Multumesc frumos.
SummerHill

Mesajde GlamourFoto » 07 Oct 2016, 03:10

Este un i5 de 1.6 ghz .. adica un dual core de 1.6 ... la tine problema nu este ramul ci cred ca procesorul...

Deschide softurile intra online pe toate asteapta un pic sa intre si guestii/memberii si deschide task manager si uitate la tab ul performance sa vezi cat din procesor este utilizat ...de fapt trebuie sa te uiti la Activity Monitor este in Applications / Utilities daca procesorul este suprasolicitat stii ce ai de facut...
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde northface78 » 07 Oct 2016, 10:09

Mai poti incerca Opera ca si browser. Verifica si Flash player-ul.
Insa cum a spus si Glamour, poate fi de vina proc-ul.
northface78
User Junior
User Junior

Mesajde SummerHill » 07 Oct 2016, 14:15

Am incercat Opera,Chromium,Maxthron, la fel imi merge cu tot. Si da, are dreptate GlamourFoto, procesorul este de vina, graba a stricat toata treaba, am fost panicata, ramasesem fara calculator, nu am avut bugetul necesar ptr un mac de 1500 lire si iete ca am dat-o in bara. In mod sigur o sa incerc sa il repar pe cel vechi si voi lucra pe el pana voi avea bugetul pentru un mac mai performant. Multumesc tuturor pentru raspunsuri si un weekend placut. Ce parere aveti de Intel® Core™ i5 processor
- Quad-core
- 3.2 GHz / 3.6 GHz
Memory (RAM) 8 GB LPDDR3
Graphics card AMD Radeon R9 M380 (2 GB)
Storage 1 TB HDD, 7200 rpm 5k retina display
SummerHill

Mesajde GlamourFoto » 07 Oct 2016, 15:04

Eu raman fidel Pc-ului pentru chat ( mac e bun pt editare si alte lucruri )

- un quad core de 3.2 cu siguranta este mai bun decat un dual core de 1.6 dar iti recomand sa iei in calcul inlocuirea hdd ului cu un Sdd pt a ridica tot sistemul.

Asta este mergi inainte pune-l la vanzare sau vezi daca nu poti face upgrade la magazinul de unde l-ai cumparat gen sa dai diferenta sa iei altceva si sa returnezi produsul ...

Spor acolo daca te pot ajuta cu ce a mai mare placere.

P.S. 1500 lire este enorm pt un pc .. cu 600-800 lire faci un pc care zboara pe site uri
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde WebModelMedia » 07 Oct 2016, 15:10

Hello,

Ai dat-o in bara cand ai ales sa-ti iei un mac . Raportul pret/performante , dupa cum zice si Glamour, PC-ul este mai bun decat Mac.

Un PC bun pt chat ti-l poti scoate la 4000 ron (fara monitor). Cu restul de bani poti sa investesti in sedinte foto/video, outfituri, decor si ce mai ai tu nevoie, nu doar intr-un calculator.

Bafta pe viitor.
WebModelMedia
User Junior
User Junior

Mesajde SummerHill » 07 Oct 2016, 15:21

Intotdeauna am fost exasperata de firele de la un calculator normal. Am inceput cu un Hp all in one prima data, a fost bunicel, nu zic nu dar dupa mi s-a pus pata maxim pe un Mac. Zis si facut, am luat un sh mac dar mi s-a bulit placa video. Intr-un final o sa le 'marit' pe amandoua si dupa vad in ce directie ma indrept. Multumesc pentru sfaturi!
SummerHill

Mesajde GlamourFoto » 07 Oct 2016, 16:04

SummerHill scrie:Intotdeauna am fost exasperata de firele de la un calculator normal. Am inceput cu un Hp all in one prima data, a fost bunicel, nu zic nu dar dupa mi s-a pus pata maxim pe un Mac. Zis si facut, am luat un sh mac dar mi s-a bulit placa video. Intr-un final o sa le 'marit' pe amandoua si dupa vad in ce directie ma indrept. Multumesc pentru sfaturi!

all in one = pain in the ass

Ca sunt cabluri ca nu sunt cabluri vreau ca echipamentul pe care il folosesc sa ma ajute nu sa ma dispere si sa ma streseze ...
Pune mana si cumpara un Pc si ai sa vezi diferenta in primul rand bani ramasi in buzunar in al doilea rand mai putine probleme.

Spor acolo, Daca tot cumperi cumpara ceva bun care sa te tina cativa ani (uite am facut pt un model acum 4-5 ani un pc care a costat 36 ) inca merge ff bine fara probleme.

Spor.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj