Buna ziua incerc sa validez o idee

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde ion80 » 25 Ian 2015, 15:12

Buna ziua,

Sper ca pot posta aicea asa ceva.M-ar interesa deschid un studio de videochat insa nu am banii suficienti.Asa ca as dori sa stiu pt o finatare de 10.000 de euro.Ce sanse as avea sa o primesc.Doresc sa deschid un studio intr-un oras din Ardeal.Cu toate ca exista studiori am auzit ca inca afacerea merge foarte bine si mai exista loc pe piata.
Intr-o relatie de mentor trainee cat as putea sa cer am auzit ca in general se da 30% din afacere pt un astfel de serviciu.Am mai lucrat intr-un sistem din acesta de raportare si pot sa am grija de o firma.

Asa ca intr-un final as dori sa stiu un nr aproximativ de persoane care ar fii dispuse sa inceapa o colaborare daca as reusi (si sincer cred ca pot sa fac foarte bine) sa pun la punct un plan de afaceri bun.
Va multumesc
ion80

Mesajde GlamChatStudio » 25 Ian 2015, 20:25

Chiar exista asa ceva??? :roll:
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde ion80 » 25 Ian 2015, 21:21

Pocahontas da exista la startupuri.Se fac pe baza planului de afaceri in incubatoare.Sa inteleg ca ideea ar fii prea noua pt lumea videochat-ului?
ion80

Mesajde googlefun » 26 Ian 2015, 02:33

pocahontas scrie:Chiar exista asa ceva??? :roll:

Pai ,se prea poate sa existe Poca@
Atata timp cat la stiri apar mereu fete care-si cumpara cate-un combinat chimic cu munca de pe 5-6 luni si Rovere cand au ele chef ,automat se construieste pas cu pas in constiinta colectiva ideea unui nou Caritas sau a unui nou FNI .

Eu sunt deacord si constient ca cei care-l fac ca un business nu pot sta low profile , ar fi o prostie .Dar de aici pana a propaga in eter /in hartie /in zvon din gura in gura ,a oricarei bazaconii legate de acest job, cade (cel putin ) sub incidenta semnului intrebarii !
Semn de intrebare care poate fi pus de oricine ,daca ma intelegi ce spun .

Eldorado american NU a decazut pentru ca s-au golit rezervele de aur din zona !Nu , nici vorba !
Au aparut tot felul de chinezi/negri /aventurieri /banditi /fosti serifi /fosti judecatori corupti ,iar cautatorii (care munceau efectiv ) au devenit dependenti nu numai de whisky, ci si de ruleta .Crimele se tineau lant ,societatea decazuse la cote alarmante . Tot restul Americii nu avea in gand decat sa ajunga acolo ,trebuia facut ceva !!!!!

In cele din urma a intervenit guvernul , a reinstaurat ordinea sociala .Cine mai avea chef de scormonit pamantul ? Foarte putini .Erau mai multe baruri /saloane /maghernite decat locuri de minerit .Odata instaurata ordinea sa redus drastic si numarul stabilimentelor conexe .Un vis frumos care a dezradacinat sute de mii de familii ,inclusiv de pe alte continente , in speranta unei vieti mai bune(realizabile pana la un moment dat ) si care parea a fi motorul unei societati relativ noi ,a ajuns doar praf si pulbere ,fara sa fie macar de aur .
I-mi pare rau sa o spun ,dar taboidizarea , creearea unor clisee false , atacul la baioneta cu strigate de URAaaaaa URAaaaaaa !!!! nu poate duce decat la autodistrugere pe termen lung .

Daca ar face-o niste independente te-ai gandi ca atat le duce capul si oricum nu au de gand sa stea mult in domeniu pt ca au de gand sa traga niste tepe si dispar .Eu raman contrariat cand asemenea strigate de lupta vin dinspre studiouri .Adica in mod normal , te gandesti ca acei oameni nu numai ca si-au riscat niste bani si evident vor profit (ca asta pot face si manelistii ) DAR si fac tot posibilul ca afacerea sa fie impinsa pe o perioada cat mai lunga ,sa genereze profit nu numai pt ei ci si pentru angajati ,pentru perioade la fel de lungi .

In caz contrar, mie mi se pare mai mult atitudine de contrabandist de droguri de prin America Latina .Vii la mine ,tragi tare ,ne imbogatim peste noapte (proportional ) si de aici in colo cum ti-o fi norocul .Te prinde , e treaba ta :lol: :lol: :lol: !! Oricum ,speranta de viata e mica acolo ! :lol:

Si acum ,daca tot am scris peste tine ,da-mi voie sa-ti spun : Am citit multe pagini de studiouri .Nu prea am vazut ca la tine ,sa scrie ca e vorba de multa munca si ca nu oricine poate castiga sume mari .Mi se pare ca nu scrie cum ca din cateva ore si cateva clicks vor putea cumpara ce a mai ramas de la Marea Privatizare :un mic combinat ,o tesatorie ,o turnatorie , fiecare ce si-a dorit cand era (mai) mic :lol: !
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Versace » 26 Ian 2015, 11:51

Nu am inteles foarte bine, sunt si un pic cam obosit, dar..

Doresti sa fii managerul unui business pentru care nu ai nici capital si nici know-how pe domeniu?
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde SugarBrunette » 26 Ian 2015, 12:09

Buna,

In ce oras mai precis?

O zi frumoasa!
SugarBrunette

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 26 Ian 2015, 13:10

Versace scrie:Nu am inteles foarte bine, sunt si un pic cam obosit, dar..

Doresti sa fii managerul unui business pentru care nu ai nici capital si nici know-how pe domeniu?

eu am inteles ca vrea sa-l invatam cum s-o dea din pix sa scrie un plan de afaceri ca sa-si ia fonduri de-un start-up, dupa aia daca business-ul merge, merge ...daca nu merge, nu merge , amin !
atata timp cat nu scrie nicaieri ca studioul de videochat (ca si concept) este o activitate ilegala, omul poate sa incerce, why not , mai ales daca are stiinta scrierii de proiecte si preteni pe linia.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 26 Ian 2015, 13:21

pana la urma , videochatul nu suge patria de parale ci dimpotriva , alimenteaza patria cu parale, chiar daca nu intr-un mod la fel de onorabil ca exportul de mobila sculptata....intrucat contributorii la buget sunt din ce in ce mai putini data fiind emigrarea masiva in timp ce "serviciile" pe cap de locuitor au ajuns sa fie cat alea din Germania inmultit cu 16(saispe') , mi se pare ca patria ar trebui sa priceapa ca orice ban e bun, numa' ban sa fie ....sa vina, nu sa iasa.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamChatStudio » 26 Ian 2015, 13:39

Pai nu prea pare ca stie sa dea nici din pix:)Cel putin eu una nu am inteles nimic din postul initial decat ca nu stie ce inseamna acest business dar ca vrea sa deschida unul iar ca fond de investitii cu bugetul ala nu poate sa deschida nimic care sa produca bani.

Aleluia!
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde Versace » 26 Ian 2015, 14:11

Deci nu am inteles gresit, am avut impresia ca sunt prea obosit si nu inteleg. Din pacate pentru initiatorul postului, daca am inteles eu bine ceea ce a scris, nu cred ca ar avea succes in domeniu, decat daca este un manager realmente de top, iar cel care ar avea banii, investitorul, in nici un caz cu 10.000E, ar avea nevoie de un CEO. Nu vad realizabila aceasta combinatie, ca altfel nu se poate numi.

ion80 scrie:Sa inteleg ca ideea ar fii prea noua pt lumea videochat-ului?

Ideea este depasita de alta probleme cu care se confrunta lumea videochat-ului. Administratori de bloc putem fi toti, buna sau proasta administrare a acestui business este in mica proportie cheia adevaratului succes. Un plan de afaceri trebuie sa includa toate aspectele dezvoltarii ulterioare businessului pe termen mediu si lung, iar din ce am inteles eu experienta cam lipseste.

Deci despre ce vorbim?
Versace
User Activ
User Activ

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 26 Ian 2015, 14:32

investitorul nu e o fiinta vie ci este Statul+UE , baiatul vrea sa priceapa care sunt procentele in functionarea unui studio de videochat : cat ia trainerul, cat costa aparatura, curentul, sediul, modelul, etc. ca sa scrie o compunere sa-si ia niste bani, adica el in general stie (sau are pe cineva care stie) cum se scriu proiectele dar vrea sa afle de la noi (gratis, ca doar suntem generosi) componenta pe procente a activitatii unui studio.

http://www.mediafax.ro/social/tinerii-p ... i-13437204

daca m-am inselat, sa ma corecteze.
iar daca nu m-am inselat... imprieteniti-va cu el si cu prietenii lui.... ca cine stie ce fel de proiecte mai stiu sa scrie , just never know .... :lol: platim anual taxa ca suntem membru UE , in schimb cand e sa ne dea ei noua bani gasesc tot felul de tertipuri sa nu ni-i dea, personal consider ca orice forma de a suge fonduri UE este binevenita, indiferent daca se refera la parcuri, statui, bazine de inot, etc.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde ion80 » 26 Ian 2015, 14:35

Versace scrie:Nu am inteles foarte bine, sunt si un pic cam obosit, dar..

Eu sunt de parere ca business se poate invata foarte repede mai ales ca nu vorbim de sute de angajati ci o retea de calculatorea si o retea de plati.Nu stiu ce alte problme ar putea aparea care nu aiba legatura decat cu cele 2.In ceea ce priveste oamenii (angajatii) diferite probleme sociale vor aparea tot timpul in orice afacere.
Din cate observ initiativa mea a fost un esec nu ar fii nimeni interesat.

As dori sa inchei prin a spune ca va multumesc pt rabdarea de care a-ti dat-o pt a ma ajuta sa aflu daca ideea mea este valida ,are un fundament serios.
Am intelesc acum ca nu.
Va multumesc
ion80

Mesajde googlefun » 26 Ian 2015, 15:00

Asa este andromaca@
"platim anual taxa ca suntem membru UE , in schimb cand e sa ne dea ei noua bani gasesc tot felul de tertipuri sa nu ni-i dea "

Asta si pentru ca au fost suficienti potentati ai vremurilor care au luat bani FARA SA FACA ABSOLUT NIMIC ,inafara de documentatii ca la carte . Tot autoritatile romane verifica proiectul si dupa ce-si pun si ei parafele, aia chiar cred ca se va realiza si deblocheaza fondurile .
Stiu si eu caz in care a primit bani pt dezvoltare/extindere activitate apicultura ,mana in mana cu autoritati locale .A luat banii si-a luat masini + cativa stupi ,iar cand a venit vremea comisiilor mixte a fost anuntat din timp si a imprumutat cateva zeci de stupi de la altcineva + o instalatie deaia de centrifugare .Habar nu am cum a facut cu facturile .Clar e ca inca il mai vad pe strada ,pare liber :lol:
Dupa un timp chiar sosesc si comisii mixte care verifica pe teren stadiul "afacerii" ,altfel nu se explica de ce ia descoperit pe unii ,pt ca ,ca om te miri cum de au ajuns pana in faza de a primi efectiv banii .Au fost cazuri mediatizate !
Si da , probabil ai dreptate .Cu prieteni unde trebuie care stiu sa faca documentatia si sa obtina aprobarile se poate .Daca esti corect si justifici fiecare cent nu are ce probleme sa fie , numai ca cei care te ajuta sa sari peste birocratie nu o fac voluntar si prin asta te vor obliga sa nu fii in regula 100% .De aici apar probemele .Daca nu apelezi la ei ,birocratia te va opri sa avansezi .Cerc vicios /viciat :lol: !

Pt ion80@ : 1.Suma e destul de mica pt un startup bun .
2. Sunt infinit mai multe aspecte decat cele 2 enumerate de tine , dar asta nu inseamna ca poti sa o faci singur ,pt ca nu stii cum . Ajutat de un cunoscator din domeniu pt intocmirea planului de afacere , tu te ocupi de obtinerea documentatiei apoi ramaneti parteneri , cu avantajele si riscurile oricarui business .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde GlamChatStudio » 26 Ian 2015, 15:08

Pe fonduri este cea mai riscanta afacere,anul trecut m-au sunat cu 100 k sa-mi dea o firma care se ocupa de fonduri,no thx,nu vreau sa joc table cu personalitatile la parnaie:))))
Curand se vor incepe controale pe toate dosarele de fonduri si am eu presimtire ca se vor mai construi cateva penitenciare :))
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Mesajde spk_admin » 26 Ian 2015, 15:51

Spune-ne despre ce oras este vorba. Banuiesc ca nu te gandesti la Cluj.
spk_admin
User Junior
User Junior

Mesajde ion80 » 26 Ian 2015, 17:04

pocahontas scrie:Pai nu prea pare ca stie sa dea nici din pix:)Cel putin eu una nu am inteles nimic din postul initial decat ca nu stie ce inseamna acest business dar ca vrea sa deschida unul iar ca fond de investitii cu bugetul ala nu poate sa deschida nimic care sa produca bani.

Aleluia!

Pocahontas stiu sa dau bine cu pixul pe hartie am pus doar o intrebare sub o supervizare si constituirea unui plan bun de afaceri daca am sansa ca vreun patron de studio din Romania sa se

asocieze cu mine pentru deschiderea unui studio.Eu avand know-how pe partea de administrarea a afacerii de management si contabiitate primara.

Tot ce am vrut sa stiu este ca daca eu mi-as dovedi valoarea in fata cuiva acesta ar fii dispus sa intram intr-o asociere.

Eu am auzit dintr-o sursa care avea o tangeta cu videochat-ul ca se ofera bani de catre patronii de studiouri pt a se extinde in alt oras si s-ar da 30%.Desigur de obicei se da la oameni care ti-au fost

angjati sau la prieteni , vroiam doar sa stiu daca ar merge si fara nu stiu ce istorie in spate atat.
ion80

Mesajde GlamChatStudio » 26 Ian 2015, 21:44

Un studio cu vechime si potential financiar nu are nevoie de nimeni sa se asocieze ,are nevoie de angajati platiti cu salariu,cei drept poate un salariu mai mare dar ca sa dai procent 30%,sa investesti cateva zeci de mii de euro intr-un studio unde tu ca asociat nu ai nici o idee despre acest business este hilar,tu poate stii sa adminstrezi alt gen de afaceri la nivel de management dar dupa cum singur ai spus ,ca nu pare sa fie greu sa adminstrezi niste calculatoare,esti far away from truth,din afara poate ti se pare simplu dar este un job extrem de greu si la ora actuala asta este primordial ,sa stii videochat ,calculatoare ,internet si restul sunt ultimele griji ale unui administrator,este ca si cum ti-as da un bisturiu si un pacient semi mort,tu iti incerci norocul pe viata lui nestiind nici macar care parte taie ..deci sansele omului sunt 0.Cam astea sunt sansele si unui investitor sa faca profit cu tine,tot 0.
GlamChatStudio
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj