Blocare calculator

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde tatiana_alina » 07 Noi 2011, 11:09

am un sistem hp cu procesor i3 2120 la 3.3ghz, memorie 2 giga, hp elite 7200 se numeste sistemul, am instalat in el xp sp3, problema este ca din cand in cand sistemul se blocheaza cand fac streaming pe mai multe siteuri 3, p siteuri, insa sunt zile cand se bocheaza si zile cand nu se blocheaza, pur ssi simplu cursorul se locheaza..precizez ca l-am conectat la oplasma si nu la monitor cu rezolutia optima care o cere plasma....care sa fie problema? memoria de doar 2 gh? sau faptul ca am facut 3 partitii?,internetul e de la rds upload 3 mega
tatiana_alina

Mesajde GlamourFoto » 07 Noi 2011, 12:56

Blocarea sau inghetarea calculatorului cum mai este denumita, poate avea mai multe cauze, de cele mai multe ori este cauzata de suprasolicitarea procesorului, Nu are nici o legatura cu partitiile HDDului sau cu viteza de upload a netului

Siteurile pe care lucrezi le folosesti in HD??

Pentru a afla cat consuma respectivele siteuri:
- apesi CTRl+ ALT + DELETE o sa se deschida task manager-ul selectezi tab-ul performance si urmaresti evolutia,

- deschizi primul site si vezi diferenta, daca siteurile folosite sunt cu Free, trebuie neaparat deschis in free, pentru ca atunci va consuma softul respectiv mai multe resurse,
- deschizi al doilea site si vezi la cat a crescut utilizarea procesorului,
- deschizi si al treilea site si urmaresti evolutia respectiva,
Daca folosesti siteuri cu free neaparat astepti sa intre si guestii membrii pe acolo cu cat mai multi cu atat solicita softul si automat procesorul mai mult.

Imagine

Daca valoarea indicata de procesor depaseste 80% si se apropie de 100% sa stii ca de acolo aparea respectiva blocare, procesorul nu face fata siteurilor respective.
Ramul este undeva la limita, Windows Xp / 32 oricum nu vede decat 3 gb chiar daca tu ai mai mult in pc,

Succes.
GlamourFoto
VETERAN
VETERAN

Mesajde blondytoy » 07 Noi 2011, 13:54

pentru foarte multe configuratii vechi sau noi, fie ca e vorba de un simplu dual core sau de un i3, xp SP3 se comporta ca o dacie. iti recomand xp SP2 dintr-un milion de motive pe care nu ti le pot enunta acum.stiu ca sunt o groaza de discutii ca SP3 ar trebui sa fie mai bun decat sp2 pentru ca in mod logic are rezolvate mare parte din bug-urile unui SP2.parerea mea este ca le are, pentru ca nu mai apar, doar infrastructura unui sp3 lasa de dorit.ca sa nu mai lungim discutia, foloseste SP2, macar de proba si urmareste si tot ce s-a scris inaintea postului meu, daca intr-adevar trece de 80%, e clar ca ai o problema.desi nu ar trebui sa sara de 80%.succes
blondytoy
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 07 Noi 2011, 13:57

tatiana_alina scrie:am un sistem hp cu procesor i3 2120 la 3.3ghz, memorie 2 giga, hp elite 7200 se numeste sistemul, am instalat in el xp sp3, problema este ca din cand in cand sistemul se blocheaza cand fac streaming pe mai multe siteuri 3, p siteuri, insa sunt zile cand se bocheaza si zile cand nu se blocheaza, pur ssi simplu cursorul se locheaza..precizez ca l-am conectat la oplasma si nu la monitor cu rezolutia optima care o cere plasma....care sa fie problema? memoria de doar 2 gh? sau faptul ca am facut 3 partitii?,internetul e de la rds upload 3 mega

Memoria este mica , pune inca 2 giga sa ai 4 in total , XP-ul va recunoaste 3,5 giga si va fi OK, dar....poti sa ai probleme si cu unul din drivere ori un update instalat recent la unul din programe , cauzele sunt multiple , recomand marirea memoriei cu inca 2giga in prima faza iar daca problema persista reinstalare OS, cum de altfel a recomandat si @blondytoy
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde dbc_iulian » 07 Noi 2011, 16:25

Spune-mi te rog ce versiune de flash folosesti? daca este peste 10.xx.xx de acolo iti vine freez-ul. In ultima vreme am facut update pe multe PC-uri la flash si a trebuit sa fac downgrade deoarece consuma cumplit de multe resurse. Nu am mai vazut pina acum mesaj de la Mozilla ca o pagina consuma mult prea multe resurse dar de cand cu flash 11 a devenit frecvent.
dbc_iulian
User Junior
User Junior

Mesajde Skins » 07 Noi 2011, 16:46

Nu are freeze i se blocheaza pc-ul :

tatiana_alina scrie: pur ssi simplu cursorul se blocheaza..

Problema nu survine de la flash player nicidecum , 99% memoriile sunt mici pentru cate stream-uri foloseste in HD.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde BABE » 07 Noi 2011, 16:50

Noul Flash Player cred ca ne a dat bataie de cap cam la toti de cand a aparut...Si mie la fel mi se bloca cand bagam al treilea site ./..si cu Flash 10 am terminat cu problemele ...
Incearca sa reinstalezi Flash Player ...de la versiunea 11 la 10...si ar trebui sa nu ti mai faca probleme...
Dar cum au spus si ceilalti ...cred ca freez-ul vine de la procesor...ca daca se bloca doar imaginea...era flash ul dar daca tui nu mai poti misca nici mouse nimic.....clar e de la procesor
Incearca sa ii mai iei un cooler bunicel pt procesor...si cu mai multa aerisire s ar putea sa nu mai faca asa...pentru ca poate se incinge prea tare si cooler ul pe care il ai nu face fata...
succes
BABE
User Junior+
User Junior+

Mesajde dbc_iulian » 07 Noi 2011, 18:31

Mai poate fi o problema. Racirea procesorului. Marea majoritate a procesoarelor au un fel de protectie care blocheaza procesorul daca se atinge o anumita temperatura. In general acesta se supraincalzeste din cauza radiatorului fixat prost,lipsa pastei de contact, nefunctionarea ventilatorului, dimensionarea gresita a cooler-ului. Desi imi vine greu sa cred asta pe un brand name ca hp este posibil. descarca http://www.alcpu.com/CoreTemp/ si monitorizeaza in timp ce esti online temperatura procesorului. daca aceasta sare de temperaturile admise, atunci ai nevoie de un cooler mai bun sau trebuie sa te duci cu scula la doctor daca mai e in garantie

O alta problema o pot reprezenta memoriile de proasta calitate. Aici discutiile si belelele sunt fara sfarsit plecand de la blocarea care ti se manifetsta tie pina la BSOD in Win XP si W7. De recomandat ar fi upgrade-ul sau schimbarea memoriilor cu memorii ECC si neaparat upgrade la 4 GB.

Inca o chestie mai putin cunoscuta dar des intalnita pe calculatoarele ce functioneaza foarte mult... In jurul procesorului sunt niste condensatori. Din varii motive acestia se usuca pierzandu-si calitatile si performantele. Aceste pierderi genereaza blocajele pe care le intampini tu. Din nefericire problema se rezolva numai in service fiindca e nevoie de scule speciale pentru inlocuirea lor.

succes
dbc_iulian
User Junior
User Junior

Mesajde Skins » 07 Noi 2011, 19:52

Asta este PC-ul ei :

Imagine

http://www.emag.ro/desktop-pc/sistem-de ... 9a&ref=afs

Configuratia este excelenta pot spune , singurul dezavantaj sunt memoriile in sensul ca , sunt 2 giga, cumpara 2 memorii de 2 giga fiecare in total va rezulta 4 giga rami si le schimbi pe cele ce le ai in momentul de fata , daca este inca in garantie mergi cu el si cere marirea la 4 giga rami a memoriilor , te va costa maxim 200 ron dar iti pastrezi si garantia si vei avea 4 giga rami si vei scapa de probleme.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde tatiana_alina » 22 Sep 2012, 20:16

imi cer scuze ca nu am mai postat de atat timp:)

va multumesc din suflet pentru raspunsuri, observ ca de ceva timp nu s a mai blocat...am uitat sa va spun ca mi se bloca cand puneam muzica de la radio, trilulilu.ro, etc.....am observat ca driverul bus control nu era instalat si nu mergea...semnul cu galben in dreptul lui...e posibil sa fii fost asta o cauza pt blocare? procesorul nu a depasit niciodata 20%...lucrez doar pe un singur site si sunt multumita de el...nu are rost 10 siteuri..unul si bun:) deci nu era de la procesor....nici de la memorie nu era cred....folosesc calc doar pe jasmine...dar o sa i pun si niste memorie in plus.....
va multumesc:)
tatiana_alina

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj