Banda garantata RTC

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Skins » 20 Iul 2011, 16:59

Tocmai am facut o solicitare la RTC pentru un astfel de serviciu, ab. va fi undeva la 80-130E in functie de costuri, cei ce aveti internet cu banda garantata de la RTC, cum vi se pare? pareri, impresii, probleme, spuneti tot ce stiti ca sa stiu la ce ma voi astepta, multumesc.

PS! momentan e singurul furnizor in zona ce imi poate garanta acest serviciu: minim 2 mega upload garantat,
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Svideo » 20 Iul 2011, 19:05

In ce zona ?
Svideo
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 20 Iul 2011, 19:23

Teleorman -Videle.
PS! tocmai am fost sunat, serviciul va fi pe fibra optica, upload-ul il pot alege intre 2-4-6-8 mega garantat, dar difera pretul abonamentului. ab. este facut pe una din societati, pe, persoana fizica, vitezele nu sunt garantate , acum astept sa ma sune in aceste zile sa imi spuna costul total,pentru ab. ales de mine ( 2 sau 4 mega garantat prin fibra optica, cu ping sub 15 milisec).

PPS!
sa inteleg ca nimeni nu foloseste serviciul business de la RTC pentru internet cu banda garantata?
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 21 Iul 2011, 14:22

Am fost la un amic la firma lui ce are banda garantata 4 mega de la RTC, am testat la el in birou :mrgreen: :mrgreen: jasmin si cams, merge perfect!! nici un fel de probleme,astept ca in aceste zile sa imi instaleze si mie,ufff, greu sa dai drumul la o astfel de afacere.(greu, in sensul cand nu ai de unde sa alegi net si ai doar o singura oferta) restul..floare la ureche! :mrgreen:
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde wulpita » 22 Iul 2011, 09:19

garantat 2 Megabits/sec sau 2 Megabytes/sec ?

Documenteaza`te in legatura cu Megabits si Megabytes

la 2 megabits garantat ai 256Kbits

imparte 2 megabite la 8 aia este viteza garantata care poate sa tio ofere adica 0.256

1 megabit [Mb] = 0.128 megabyte [MB] (upload real)

bafta
wulpita
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 22 Iul 2011, 10:01

Pentru cei ce vor un ab. bussines de la RTC, iata documentele necesare;
-Copie CI
-Copie statut societate din care sa reiasa ca cel ce semneaza contractul este unul din actionari sau singurul, dupa caz, in caz ca sunt mai multi actionari trebuie imputernicire din partea societatii precum ca, cel ce va semna contractul cu RTC este imputernicit pentru acest lucru'
-Copie certificat inmatriculare
Se va plati o taxa de activare de 149E , taxa ce va fi inclusa in prima factura.
Cam acestea sunt cerintele.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde fetish » 23 Iul 2011, 09:49

am mai scris despre experientele mele ultra super negative cu RTC dar in fine amatori de sadomasochism se pare ca se gasesc ; cine areinsa urechi de auzit si ochi de vazut luati aminte

vei avea placerea sa platesti un abonament f scump pentru care nu vei primi nimik sau mai nimik in schimb ; cu ce sa incep :faptul ca cei de la RTC fac promisiuni pe care ei insisi stiu ca nu le pot indeplini doarca sa prinda clientul cu un abonament(situatie concreta abonament de 100 de euro , banda negarantata , upload minim 1 MB , care 1 MB nu intra nici macar in oras da pai sa mai ajunga si la mince acasa ; situatia numarul 2 :banda garantata de la RTC de data asta 130 de euro platiti lunar, acceasi situatie ), echipa tehnica e la pamant (nu erau capabili sa si dea seaam de ce nu merge netul proaspat instalat pe laptopul meu s au chinuit 8 ore ca sa afle ca de fapt nu introdusesera ip ul ;in genere in prov. echipa tehinica pentru problemele de net este acceasi cu echipa tehnicade la telefoane deci ei saracii nu au nici in clin nici in maneca cu internetul 8) ),suportul tehnic nu prea are mare habar de internet (eu personal am deconectat internetul ii sun sa reclam asa zisa avarie si ei imi spun sa stau linistita ca a cazut un pom si s au rupt niscai fire , apropo la RTC firu de net vine aerian ca deh e mai ieftinachis si ami practic asa(practic netul lor care dudie vin pe firu d telefon -fapt recunoscut de cativa ingineri de la ei, in realitate ei nu pot oferi nic unde in Romania internet de viteza mare) , fibra optica ai numai in oras deci la fiecare furtuna sau accident de masian fii sigur ca o sa ai si u mortul in casa )pana la reclamatiile insirate pe banda rulanta unde toti erau revoltati da nimeni nu facea nimik

apropo metoda de testare a vitezei de net era deschiderea paginnii de mail , merge aia merg toate bine nu ?after all de aiia plateam io 4 mil si pe luna sa mi deschid mail uri intr un mod fancy

ar mai fii de zis :metoda de plata a abonamentului :se practica plata unei luni in avans astfel incat in momentul inchierii abonamentului dupa termenul de timp prevazut in contract sa nu se mai plateasca ultima luna :? vax albina crema gladdys de fapt esti obligat sa platesti intreg abonamentul plus o luna in avans , bani care nu ti sunt returnati la casierie ci iti sunt acoperiti din ei eventuale abonamente de telefonie sau net ale tale sau ale div rude :lol: si daca nu ai asa ceva printre cun , fam , pune mana sa faci sa nu ramai cu banii dati

enjoy RTC si Videle !

cred ca totusi o chirie in Buc iti asigura un abonament super plus o chirie de maxim 10 mil (eventual 8 - 6 depinde de at de bun negociator esti )
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 23 Iul 2011, 10:30

Multumesc de...incurajare, sa o luam pe rand;
1 inca sunt dealerul lor, nu mai fac instalari sisteme DTH ci doar vanzari ; internet, telefonie, DTH
2 instalarea va fi facuta subteran cu fibra optica
3 pretul ab. nu este o problema
4 am ales aici in Videle deoarece sunt destule modele ce fac naveta la Buc ( peste 15 cu care am vorbit personal)
5 inca sunt in lucru, voi da drumul la studio in toamna 4 camere amenajate/utilate complet
6 daca testele nu vor fi satisfacatore voi putea rezilia contractul ( una din conditiile discutate telefonic)
7 sunt optimist din fire asa ca....sper sa fie OK!

8 pana se vor finaliza lucrarile...mai astept, saptamana viitoare voi fi chemat sa semnez contractul, testele le vom face pe extern si apoi o sa vedem ce va fi, daca testele vor fi OK, demarez lucrarile de modernizare a celor 4 camere, astfel voi fi singurul studio din Videle.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sins-Shop » 23 Iul 2011, 12:24

Skins scrie:Multumesc de...incurajare, sa o luam pe rand;
4 am ales aici in Videle deoarece sunt destule modele ce fac naveta la Buc ( peste 15 cu care am vorbit personal)
5 inca sunt in lucru, voi da drumul la studio in toamna 4 camere amenajate/utilate complet

aha...si o sa lucreze simultan pe banda asta de net 4 hosturi ? sau prin rotatie ? o sa foloseasca programul asta cu minim 500 in 2 saptamani ?
Sins-Shop
User Activ
User Activ

Mesajde Skins » 23 Iul 2011, 12:35

Banda alocata studioului va fi de 12 mega upload, momentan am cerut 4 pentru mine, pentru teste, castigul minim/luna garantat de mine per model va fi de 1000$ banii lui, pe ce site-uri, cum va lucra, este problema mea, comisionul oferit va fi de 60% pentru model,si ca sa raspund si altor aspecte ce cu siguranta vor fi dezbatute... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Sistemele vor fi desktop cu procesor intel I3 3.06 Ghz, camere video Sony evi, decor si lumini specifice acestui job.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde fetish » 23 Iul 2011, 14:48

o fi de la caldura mare ? sau de la criza ?sau de la ce ?io personal nu mai intleg nimik dac exista atatea gaste pe piata care sa inghita arabescuriel astea denumite pompos ,, abonamente business,, ,, rezilieri al cerere ,, ,,testari lae netului ,, mai am o tara si ma fac retailer al RTC ului sincer

ouf!
fetish
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 23 Iul 2011, 14:51

Nu inteleg la ce te referi, dar am mentionat clar in primul topic ca nu am alt provider de internet in zona, nu pot decat sa testez, daca va merge va fi super, daca nu...voi face in Bucuresti asa cum ai mentionat mai sus.
PS! in calitate de dealer am dreptul sa testez orice serviciu furnizat de RTC , daca la asta te referi!
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 25 Iul 2011, 22:38

Bun, azi am semnat contractul, in 30 de zile maxim internetul va fi la mine la sediul firmei, trebuie ca fibra optica sa fie ingropata in unele zone iar in altele va fi aerian, asta e, decat deloc, de maine ma apuc de amenajarea studioului, cam atat a mai fost de spus in acest topic.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 06 Sep 2011, 18:28

Nu pot spune decat:
Excelent pe SUA
Exceptional Europa!

Fiecare intelege ce vrea , eu unul sunt mai mult decat multumit.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Skins » 17 Sep 2011, 17:09

Imagine

Restul comentariilor sunt de prisos, banda garantata prin RTC merita fiecare cent plus ca am la dispozitie 5 IP-uri fixe gratuit din care 3 sunt deja atribuite altor PC-uri si banda este aceiasi fara nici o schimbare in parametri practic fiecare PC are ala dispozitie 3,99 Mbps extern si pot tine lejer 4 site-uri in HD pe fiecare PC in parte, suficient pentru modele..
In afara tarii merge brici 3.99 Mbps fix, nici mai jos nici mai sus -download/upload-Europa, Canada,Australia, SUA.
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde BasGLM » 19 Sep 2011, 19:49

pe ro

Imagine

pe Washington

Imagine

si cu 14 statii , unde modelele lucreaza acum si sunt toate pe hd :)
BasGLM
User Avansat
User Avansat

Mesajde Skins » 19 Sep 2011, 20:29

Spre deosebire de tine, care ai de unde alege, eu unul nu am, singurul furnizor fiind RTC-ul la mine care poate furniza un serviciu stabil si garantat prin fibra optica, exista si o firma de cablu in zona, dar ei tot de la RTC iau net si nu avea sens sa ma complic aiurea, in rest....nici un alt provider, eu oricum sunt mai mult decat multumit si asta conteaza. :wink:
Skins
VETERAN
VETERAN

Mesajde Sandra » 20 Oct 2011, 15:06

de rezultatul asta ce ziceti ? si daca va spun cat platesc nu o sa ma credeti lol 35 lei/lunaImagine
Sandra
User Junior
User Junior

Mesajde newguy » 20 Oct 2011, 15:15

testeaza si tu pe un server din afara tari si mai vedem dupa aceea daca e la fel de buna conexiunea
newguy

Mesajde Sandra » 20 Oct 2011, 15:20

ParisImagine
New YorkImagine
Sandra
User Junior
User Junior

Mesajde Sandra » 20 Oct 2011, 22:23

v-am lasat fara cuvinte lol glumesc
Sandra
User Junior
User Junior

Mesajde Skins » 21 Oct 2011, 05:25

Sandra scrie:de rezultatul asta ce ziceti ? si daca va spun cat platesc nu o sa ma credeti lol 35 lei/lunaImagine

Faci cate un test la interval de 5 min , apoi la 2 ore , apoi la 4 ore si pe urma vezi rezultatele , aceste rezultate ce le afisezi nu sunt garantate , ele sunt in functie de traficul existent la momentul cand ai facut testul , banda garantata inseamna ca , poti face testul la orice ora din zi sau noapte fara probleme ca iti va scadea banda sub ceea ce ai garantat.
Skins
VETERAN
VETERAN

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj