Ati folosit Ebay ?

Discutii generale despre activitatea de video chat. Pareri, opinii, intrebari, mod de lucru, povesti, discutii diverse despre siteuri de videochat si despre acest job in general, toate isi au locul in aceasta categorie.

Mesajde evaeva1 » 13 Sep 2014, 07:54

Hello,

Am tot cautat info pe net, insa nu am gasit ceva punctual referitor la Ebay, si m-am gandit sa incerc aici! Am vazut o multime de lenjerii intime, obiecte de décor etc pe Ebay, insa nu stiu daca renteaza sa faci cumparaturi de acolo:
1.se poate face online cu payoneer?
2. daca aleg acele obiecte cu shipping 0 dolari, mai platesc ceva in plus ca si costuri vamale? Am citit pe net ca au fost oameni care au fost chemati pe la oficii postale sa faca plata unor taxe vamale!
3. livrarea se face acasa, sau va trebui sa merg la posta sa le ridic? La fel am citit pe net, ca de ex cineva din bucuresti a fost chemat la mama naibii in alt oras la un alt oficiu postal cu care distribuitorul avea nu stiu ce agreement!
4. Cam cat timp dureaza livrarea?

Multumesc!
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 13 Sep 2014, 09:35

Buna Eva@
Renteaza sa cumperi de pe eBay ,mai ales ceva ce nu se gaseste pe la noi .
Numai ca :
1.Cel mai sigur /comod este cu paypal sa faci plata .Chiar multi vanzatori de pe eBay specifica "only paypal " + ca si payoneer specifica pe undeva (daca nu ma insel eu ) ca e indicat sa fii atent sa nu cumperi ceva la "promotie " unde poate exista o clauza ascunsa iar lunar sa genereze automat alte plati catre furnizor .Ebay e facut pt paypal si invers :D .
2.Eu nu am vazut la shipping zero dolari , cu exceptia celor din Hong Kong (China ) .Intradevar chinezoii fac pe dracu in patru sa vanda orice si ca urmare au shipping zero numai ca dureaza vreo 30 zile sa soseasca comanda .Am intrebat la vames de ce dureaza atata si de ce numai chinezoii au shipping zero si mi-au explicat ca au o politica de genul : La 2-3 tone transportate si platit shippingul mai au bonus 10-20 kg gratuit , si de aia dureaza 30 zile pt noi cei care vren un flecustet mic.
3. Ca idee sa stii ca orice este inafara UE (deci USA ,Hong Kong ,Australia etc ) se va plati TVA-ul romanesc de 24 % .Tva care se adauga la suma totala adica si la costul shippingului .De exemplu : Daca un produs costa $30 si are shipping $10 tu vei mai plati inca 24% TVA la suma totala de $40 !!
4.Eu am comandat si din US( taxe de shipping ) si din Hong Kong ( free shipping ) si la ambele am mai platit in plus ,cei 24 % TVA .In aceste cazuri fiind cu "vama" vor sosi doar la un oficiu postal anume unde vamesul deschide pachetul , se uita ,cauta factura si aplica cei 24% TVA ,dandu-ti chitanta .
5.Eu am comandat si din UK (evident au shipping afisat cand cumperi ) si am avut surpriza fiind din UE sa-mi vina la usa adus de o firma de curierat +coletul sigilat + fara alte taxe .
Sfatul meu este sa cumperi din tari UE unde vei plati shipping (e si normal ) , va sosi coletul la usa fara batai de cap si fara sa cotrobaie de fata cu tine vamesul prin colet .
Livrarea e specificata acolo , e o estimare de fapt + ca vei avea si un tracking number sa urmaresti traseul comenzii tale .
Sper ca te-am lamurit cat de cat .
O zi buna .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde IsaGlamChat » 13 Sep 2014, 09:57

Buna Eva,daca vrei sa folosesti ebay,amazon sau orice alt site pentru a face cumparaturi,te sfatuiesc sa-ti faci un paypal sau un alt card separat,nu baga payoneerul pe toate siteurile,chiar daca unele sunt safe ,paza buna ,trece primejdia rea:)
Daca vrei sa scutesti dusul la posta,etc,intelege-te cu vanzatorul prin mesaje,email,sa-ti trimita produsele fedex,ups,evident shippingul va fi mai mare decat cu serviciul postal,nu exista costuri zero,eu prefer sa platesc fedex decat sa astept 1 luna si sa platesc tva-ul,e cam acelasi lucru numai ca am produsele mult mai rapid.Mai depinde si ce produse vrei sa cumperi,unele nu se pot trimite nici cu posta si nici fedex din cauza legii nu mai stiu cum ii zice acum,data dupa 11 septembrie,nu se trimit produse care contin solvanti sau orice produs inflamabil,poti cauta pe net si o sa vezi exact ,asta e valabil daca vrei sa cumperi din USA,pe Europa poti sa cumperi aproape orice.
IsaGlamChat
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 13 Sep 2014, 18:34

de regula orice pachet a carui valoare totala (marfa in sine plus shippingul) depaseste o suta de $ suporta taxa vamala, daca de exemplu marfa e 85$ si shippingul e 14,99$ ai scapat de taxa vamala, ma refer la tarile non-UE.

oricum, nu este ceva de speriat, primesti o instiintare acasa sa te duci la un ANUMIT oficiu postal care se ocupa de chestii de astea, acolo completezi un formular si stai sa te strige sa-ti dea pachetul dupa ce proceseaza ei despre ce e vorba si cat costa.

daca importul se face pe firma se adauga mai intai taxa vamala peste care TVA, daca e pe persoana fizica e doar taxa vamala.

poate pragul de 100$ s-o mai fi schimbat, eu am facut ultimul import in 2010.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde Maleficent » 13 Sep 2014, 18:36

si eu te sfatuiesc sa platesti tot prin paypal.
de ce?
pentru ca pot exista neantelegeri si in cazul in care ai dreptate paypal te poate ajuta sa iti recuperezi banii,eu am patit-o cu un colet de pe un site de cosmetice si dupa ce m-au aburit 5 saptamani cu mail-uri am facut reclamatie la paypal si-n urma verificarilor mi-au returnat suma integrala.
Cat despre ebay,cauta si tu pareri pe forumuri,nu musai aici(nu ca nu ai putea sa primesti ajutor si aici),pe forumuri unde discuta persoane care cumpara in mod frecvent si exista topicuri numai despre acest subiect,acolo gasesti pareri pro si contra in urma carora iti poti face o idee.Eu cand vreau sa comand online,intai caut reviews despre site-ul respectiv si pe urma citesc pe forumuri.
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 13 Sep 2014, 19:06

andromaca@
Nu mai exista taxa vamala de mult din cate stiu eu .Ma refer la produse Non-UE , ca la cele din UE e clar ca nu mai exista, implicit.
Si daca comanzi ceva de $50 din US cu tot cu shipping tot vei plati TVA-ul made in Romania de 24% adica vei plati $62 !Adica platesti TVA , nu si taxe vamale .Oricum e destul de mult sa mai platesti un sfert din pretul platit deja pe eBay .
Stiu ca sa scos taxa vamala pt produse electronice, gen aparat foto .Posibil sa mai fie taxe vamale pt alte produse neelectronice .
Si mai e o chestie nesuferita la produsele sosite prin vama (gen US ,Hong Kong etc ) : Pe langa ca numai in anumite zile are program la oficiul postal desemnat si asta intre anumite ore mai stai si la rand .
Ca si cum asta nu ar fi suficient dai peste un nesimtit gras de vames care nici vorba sa-ti inmaneze coletul dupa ce platesti TVA-ul de 24 % .....ci te pune sa-l desfaci si cotrobaie cu manutele lui grase printre lucrurile tale si te mai si intreaba aia ce e ..? dar aia ?
Odata am primit un colet din USa .In perioada aia facand mai multe comenzi primeam mai des si nu stiam despre ce e vorba .Daca stiam numai ma duceam sa-l ridic .
Eu credeam ca sunt produse comandate de pe eBay .Ce crezi ca era ? Un colet destul de mic si bine sigilat/ambalat de la iFriends !!!
Se uita grasanul ala ...si eu la el :wink: ...nu intelegea nimic .Bine ca nici eu ..
Il desfac cu ...teama[ crezand ca m-au confundat cu vreo fata si ma trezesc cu vreun vibrator cadou :wink: ] si cand colo o diploma cu nu stiu ce bazaconii de realizari teoretice ...niste pixuri ...chiar niste bombonele si niste stickere cu sigla lor ! Muream de ciuda ca am fost sa-l ridic !!
Nesimtitul nu sa lasat si tot a intrebat ce reprezinta ..ca ce sunt alea bla bla .I-am spus ca habar nu am .Ce vede el vad si eu .Se benocla la diploma mai mult ! I-am luat-o rapid de sub nas si i-am spus ca sunt chestii personale, eu facand si promovare online (sanchi) ...si probabil au fost multumiti de mine .
Jenanta situatie ma gandesc, daca ar fi fost o fata in locul meu si-l lasa pe ins sa se benocleze mai mult .
Eu inteleg sa ma puna sa platesc TVA-ul de 24 % nefiind din UE .Ceea ce nu inteleg eu e de ce desface coletul si cotrobaie insul de la vama .Putea simplu sa mi-l inmaneze , sa platesc TVA-ul si sa plec .
Oricum nu cred ca vamesul are rol de detector de produse interzise .E doar nesimtire /abuz din partea lor de vreme ce colete sosite din UK vin direct la usa cu un curier privat .Si alea din UK sunt verificate cu raze x /y/z /infrarosu oricum ,sa nu ai arme sau alte bazaconii interzise .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde evaeva1 » 13 Sep 2014, 19:56

Va multumesc pentru sfaturi si indrumari! cel mai naspa la ebay mi se pare faptul ca eu comand de ex 50 de produse de la 30 de distribuitori, si va trebui pt fiecare sa merg la OP de spe mii de ori! Cred ca voi face comanda exclusiv din UE si atunci inteleg ca vin prin curier la usa!
evaeva1
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 13 Sep 2014, 21:52

evaeva1 scrie:Va multumesc pentru sfaturi si indrumari! cel mai naspa la ebay mi se pare faptul ca eu comand de ex 50 de produse de la 30 de distribuitori, si va trebui pt fiecare sa merg la OP de spe mii de ori! Cred ca voi face comanda exclusiv din UE si atunci inteleg ca vin prin curier la usa!

Eva@
Daca , teoretic daca vei comanda 50 produse de la 30 de vanzatori , nu numai ca vei merge de 30 ori la posta (cazul Non UE) dar vei plati si 30 de shipping-uri separate .La a 2lea /3 lea produs de la acelasi furnizor va scadea taxa de shipping /colet .
Adica nu e smecherie sa comanzi zilnic cate un pix de la acelasi furnizor .Va costa mult shippingul , nu e de neglijat nici asta .Trebuie sa-ti restrangi aria de furnizori si sa comanzi cat mai multe de la unul singur si in felul asta iese ieftin produsul per total .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde vdt85 » 13 Sep 2014, 22:01

Nu orice colet din UK/UE iti vine la usa prin curier. am comandat acum 2 luni niste cizme fetish de munca din UK si mi-au venit la posta. comanda a fost facuta de o prietena si a bifat posta pentru ca era transportul mai ieftin.
eu comand in draci online, dar in general aleg transportul prin curier. stau in bucuresti, dar am buletinul pe o adresa din alt oras si nesimtitele alea la posta mi-au facut probleme de cateva ori. nu-mi dadeau coletele cu buletinul pentru ca adresa mea nu-i de bucuresti, iar cand m-am dus cu pasaportul, nu l-au luat in seama, cu toate ca in lege/regulile postale/sau ce naiba sunt alea scrie negru pe alb ca pot ridica orice cu pasaportul. a mai intampinat cineva problema asta?
vdt85
User Activ
User Activ

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 13 Sep 2014, 22:46

taxele aplicate difera in functie de functionarul care e pe tura, eu cand am avut firma primeam periodic un colet , toate coletele erau otova ...dar am avut 3 feluri de taxe vamale... la acelasi oficiu ....si cu scormonitul in pachete e la fel, il zgarma sa vada daca tresari lovit in inima ca sa poata sa ceara o spaga, militieni de moda veche pentru care orice fiinta umana este mai precis ca sigur un infractor INCA nedepistat.

@googlefun , am mari indoieli ca taxa vamala non-UE s-a desfiintat fiindca avem o institutie care se finanteaza autonom tocmai din aceasta taxa si din amenzile de pe ea, are circa 25.000 de angajati, cladiri, masini, echipamente, aere conditionate si ficusi , se numeste Directia Nationala a Vamilor.

per total, poti sa-ti alimentezi paypal-ul din payoneer si cu paypal sa cumperi ce vrei si de unde vrei in totala siguranta, cat priveste taxele ...Dumnezeu cu mila, ca sa inoti mai intai trebuie sa sari in apa.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 13 Sep 2014, 23:49

@googlefun , am mari indoieli ca taxa vamala non-UE s-a desfiintat fiindca avem o institutie care se finanteaza autonom tocmai din aceasta taxa si din amenzile de pe ea, are circa 25.000 de angajati, cladiri, masini, echipamente, aere conditionate si ficusi , se numeste Directia Nationala a Vamilor.

LOOOOOOOOOOOOOL
andromaca@ ....eu ma refeream strict la eBay si produse din US ,iar sus numita institutie sigur nu sa inventat odata cu eBay sau traieste de pe urma lui ! :))
Nu sunt sigur insa ,daca-ti comanzi un yaht de 15 metri ...sau un buldoexcavator de 18 tone si 6 m inaltime ....de pe eBay ....cred ca se platesc taxe vamale mai mult ca sigur . :D :D :D :D
Eu spuneam de flecustete :laptop /desktop /webcamuri/camere video-foto .La genul asta de articole se referea nenea ala ca s-au eliminat taxele de vama .Adica produsele electronice aveau un fel de vama aparte , nu stiu sa-ti explic ,probabil ceva protectionist .Aparand in plus (sau ramanand la fel ) ... cei 24% TVA .Eu vorbesc doar de persoane fizice nu de firme pt ca nu stiu .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 14 Sep 2014, 00:04

mno, scuze, am citit eu in fuga :)

deci da, intre doua fiinte persoane fizice, cand trimitatorul nu poate sa trimita obiectul cu vreo factura fiindca este persoana fizica nu firma, si daca valoarea produsului este specificata in documente ca este 1$ (sau sub zece 10$) , nu se plateste taxa vamala deloc.
cum ar fi de exemplu, daca ii trimit eu lui nepoata-mea zacusca in strainezia.
de asemenea la cumparaturile de pe site-uri tip ebay se ia in considerare tara trimitatorului de pachet (japonia, india, brazilia, etc.) si nu tara site-ului.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Mesajde andromaca_mulge_vaca » 14 Sep 2014, 00:06

andromaca_mulge_vaca scrie: daca valoarea produsului este specificata in documente ca este 1$ (sau sub zece 10$) , nu se plateste taxa vamala deloc.

si nici TVA.
andromaca_mulge_vaca
VETERAN
VETERAN

Înapoi la Despre video chat - discutii generale

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj