ip ascuns pe messenger

Orice subiect care nu se poate incadra la categoriile deja existente

Mesajde Maleficent » 30 Ian 2006, 09:48

imi poate spune si mie cineva daca exista posibilitatea sa-ti ascunzi ip-ul cand folosesti yahoo ,cand trimiti mail,sa nu mai vada tot poporu' de la ce ip este trimis mailu' si pe messenger,cand da netstat sa nu imi mai gaseasca ip-ul...tinand cont ca,daca ma caut pe net gasesc toate datele personale mai putin cnp-ul si nr. de la pantofi?
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde gica_care_este » 30 Ian 2006, 13:04

balky scrie:imi poate spune si mie cineva daca exista posibilitatea sa-ti ascunzi ip-ul cand folosesti yahoo ,cand trimiti mail,sa nu mai vada tot poporu' de la ce ip este trimis mailu' si pe messenger,cand da netstat sa nu imi mai gaseasca ip-ul...tinand cont ca,daca ma caut pe net gasesc toate datele personale mai putin cnp-ul si nr. de la pantofi?

Ca sa trimiti un email potisa folosesti un proxy.
gica_care_este
VETERAN
VETERAN

Mesajde Maleficent » 30 Ian 2006, 16:01

merci,dar ma depaseste...vroiam cand vorbesc cu cineva pe yahoo sa nu imi mai vada adresa de ip...in legatura cu proxy....sunt vraiste,nu stiu cu ce se mananca,credeam ca-s setari ceva la yahoo...merci mult
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde robin_hood » 30 Ian 2006, 19:24

adresa ta nu e vizibila cand stai la barfe online, in schimb daca faci trasfer de fisiere sau daca trimiti mailuri,.. sunt vizibile.
saftul meu ... incearca TOR .. e un utilitar ceva mai iastetz decat un proxy banal, dar e cam odios de instalat daca si proxy-ul e un mister.
daca ai nevoie de ajutor... da-mi un pm
robin_hood
User Junior+
User Junior+

Mesajde Maleficent » 31 Ian 2006, 04:07

nu trebuie sa descarc un fisier,ceva...cand vb cu cineva pe yahoo,daca dau netstat pot sa-i vad ip-ul si invers...numai pe messenger,fara descarcat,schimb de "idei",etc...
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pusicutza » 31 Ian 2006, 05:26

Messenger--> Preferences --> Connection
Pusicutza
User Junior+
User Junior+

Mesajde blue cum » 31 Ian 2006, 18:54

cu firewall de win activat nu se vede ip...
blue cum
User Junior+
User Junior+

Mesajde Maleficent » 01 Feb 2006, 08:19

da,dar daca am firewallu' activat,nu se ma conecteaza mbrii pe ifriends....
mare imbarligatura si cu calc astea...
Maleficent
VETERAN
VETERAN

Mesajde Pusicutza » 01 Feb 2006, 16:37

Firewall on si bagi ifcam/ orice alt software de transmis video la exceptions
Pusicutza
User Junior+
User Junior+

Mesajde morcove » 17 Feb 2006, 02:49

use ICQ
morcove
User Activ
User Activ

Mesajde SonyEVID300 » 26 Feb 2006, 09:14

da, bine dai netstat -n si vezi chiar tot .. :) daca mai ai si un bitcomet deschis .. :)) sigur il gasesti
SonyEVID300

Mesajde BlueVD » 28 Mar 2006, 00:56

Exista o gramada de posibilitati sa iti ascunzi ip-ul. Am sa ti le dau pe cele mai simple:
1) cand trimit un mail, persoana care il primeste nu va stii ip-ul tau (asta e valabil pt motoarele mari de email-uri cum este yahoo, gmail, hotmail, etc) deoarece politica lor de securitate si de drept la intimitate ii olbiga sa procedeze asa. Practic persoana care primeste email-ul va vedea doar ip-ul serverului de mail de la yahoo sau ce alt motor ai folosit (pot da explicatia completa, dar as umple acest post inutil)
2) la messenger (yahho): da un sign-out; da click pe meniul "messenger" si alege "Connection preferences"; alege optiunea "Firewall with no proxies"; Practic, tot ce va trece prin conversatia ta spre un individ va suferi urmatorul parcurs: PC-ul tau ----> Server Yahoo ----> Individ; Asta inseamna ca orice faci, serverul de la yahoo va retransmite datele individului, iar ip-ul tau va fi ascuns.
Cat despre proxy-uri... Inclusiv ele pot fi pacalite si se poate afla ip-ul (da, poate ca o sa comentati dar e posibil, cautati pe google BlackSun reseach facilities si cititi p-acolo);
In ultima instanta, poti folosi un firewall (care daca e configurat bine iti va permite sa treci drept invizibila pe net); Pentru asta ti-as recomanda ultimul ZoneAlarm care are o structura destul de frumusica cand e vorba de invizibilitate pe net...
BlueVD

Mesajde blue cum » 31 Mar 2006, 02:06

ok, am si eu o problema cu java apleturile care imi trimit ip-ul pe net, cica ele sunt de vina pentru ca imi vad ip-ul cu orice fel de proxy...cu zonealarm scap?
blue cum
User Junior+
User Junior+

Înapoi la Diverse