Alegerea unui sistem de videochat-cerinte minime pentru HD

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Pumpy » 18 Iun 2013, 21:28

Exista destule pareri pro si contra in alegerea unui sistem HD pentru videochat, noi avand o vasta experienta IT si lucrand de ceva ani ca, si studio desi initial am plecat ca model putem face cateva recomandari din experienta noastra bazandu-ne bineinteles si pe cerintele si recomandarile site-urilor de videochat.

Sa incepem:

Se stie faptul ca, toate site-urile recomanda camere web de la Logitech in mod special C920 si BCC 950, ceea ce nu stiu majoritatea modelelor cat si unele dintre studiouri este cerinta hardware a sistemului pentru aceste camere, astfel cerinta este de: procesor dual core up to 2,50 Ghz si memorii 2 giga rami,sa incercam un calcul simplu:

Windows 7 consuma intre 1,3 si 1,8 giga rami , punem inca 2 giga rami cerinta pentru webcam si vom avea un minim necesar de 4 giga rami obligatorii pentru a lucra bine in HD, cu alte cuvinte, orice sistem am alege va trebui sa avem un minim de 4 giga rami recomandabil 6 sau 8 giga rami pentru a nu a, avea probleme cu streamul video, in ceea ce priveste procesorul tot mai multe site-uri recomanda I5 sau I7 quatro core si este bine sa tinem cont de aceste cerinte, un amanunt destul de important, desi, I5 si I7 au fost la inceput dedicate ca, quatro core , mai nou au aparut versiuni ale acestor procesoare ca, dual core asadar ATENTIE marita cand doriti sa cumparati,, in concluzie: ganditi-va bine inainte de a, achizitiona un sistem, verificati cu atentie cerintele tehnice cerute de site-urile de videochat,eventual solicitati opinia unui expert cu vechime in IT dar...care cunoaste bine si videochat-ul, apoi faceti cumparaturile.

Sper sa va fie de folos aceste sfaturi.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde LolaHighClass » 09 Iul 2013, 13:19

in ceea ce priveste procesorul tot mai multe site-uri recomanda I5 sau I7 quatro core si este bine sa tinem cont de aceste cerinte, un amanunt destul de important, desi, I5 si I7 au fost la inceput dedicate ca, quatro core , mai nou au aparut versiuni ale acestor procesoare ca, dual core asadar ATENTIE marita cand doriti sa cumparati,, in concluzie: ganditi-va bine inainte de a, achizitiona un sistem, verificati cu atentie cerintele tehnice cerute de site-urile de videochat,eventual solicitati opinia unui expert cu vechime in IT dar...care cunoaste bine si videochat-ul, apoi faceti cumparaturile.

Acum am inteles eu unde bati :). Oare de ce ne luam noi de gradina altora, cand nu ne putem uita in gradina noastra.

Ca atare, nu mai da sfaturi aiurea pentru ca induci lumea in eroare. Cu cei 20 de ani de experienta in IT si quatro core :). Ar mai fi multe de adaugat, insa bunul simt imi cenzureaza gandurile.
LolaHighClass
User Junior
User Junior

Mesajde smart-studio » 09 Iul 2013, 15:30

lol. poate quatro porte :)
smart-studio
User Junior
User Junior

Mesajde Pumpy » 09 Iul 2013, 16:33

LolaHighClass scrie:

Acum am inteles eu unde bati :). Oare de ce ne luam noi de gradina altora, cand nu ne putem uita in gradina noastra.

Ca atare, nu mai da sfaturi aiurea pentru ca induci lumea in eroare. Cu cei 20 de ani de experienta in IT si quatro core :). Ar mai fi multe de adaugat, insa bunul simt imi cenzureaza gandurile.

Quad core este termenul tehnic folosit, eu prefer termenul quatro, asa imi este mie la indemana , la un quad core fiecare nucleu al procesorului este REAL si nu virtual, daca, atata ai gasit ca, sa creezi polemica aiurea...no comment.
Pumpy
User Activ
User Activ

Mesajde LolaHighClass » 09 Iul 2013, 18:42

Pentru ca acele nuclee "virtuale" care de fapt sunt logice, se numesc oricum thread-uri. Iar cele "reale" se numesc fizice. Un IT-ist stie lucrurile astea, pe 20 de ani de experienta. Mai ales daca ofera si consultanta.

Offtopic: eu polemica nu vreau sa creez, dar ai grija cand afirmi ceva de genul:

Eu iti recomand sa nu mai dai sfaturi despre lucruri a caror parte tehnica te depasesc,si faci mult rau prin asta tuturor celor ce iti vor urma sfaturile complet eronate, incearca sa discuti si sa oferi ajutor despre ceea ce sti exact si ai experienta, fara a induce in erori si greseli pe cei ce te citesc.

Si uite cat offtopic am facut eu din cauza afirmatiei tale, dar nu am avut incotro, eu inteleg ca sunt noua pe forum, insa cunostiintele mele nu au legatura cu vechimea pe forum. Si nici cu faptul ca sunt femeie. :) Deci nu mai jigni in necunostiinta de cauza. :)

Multumesc, O zi frumoasa iti doresc, si gata cu atata offtopic.
LolaHighClass
User Junior
User Junior

Mesajde Pumpy » 09 Iul 2013, 18:58

Nu mai cauta in zadar sa incerci sa ma jignesti ori induci in altceva deoarece nu merge,daca, aveai un pic de minte, raspundeai dincolo la unul din posturi, si nu incercai sa gasesti sa te agati de o exprimare pentru a denatura totul in altceva si a face pe micul troll, relax,incearca sa te calmezi,mananca o inghetata.

PS!

Eu inchei aici, restul...
Pumpy
User Activ
User Activ

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj