Alegere camera video

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Jessica21 » 27 Aug 2014, 12:53

Buna din nou. In urma achizitiei unui nou laptop cu ajutorul lui googlefun (Multumesc mult de tot!), a venit vremea sa trec si pe o camera video. Mi-as lua un Logitech C920, insa parca mai mult m-as bucura de o camera video cu telecomanda. Am vazut niste modele cu o imagine absolut perfecta si ma apuca toata invidiile :)) (a se intelege, nu intr-un sens rau). Buuuun....ce am cautat in toate locurile, ba nu avea s-video, ba nu telecomanda, ba niste preturi de altea suuuuuuuuper mari cat inca doua laptopuri. si am dat intamplator azi peste anunturile astea doua:
http://olx.ro/oferta/camera-video-sony- ... d8370471b7

http://olx.ro/oferta/camera-video-sony- ... aa2de44124

Sunt bune? care e mai buna? Sper sa se vada bine si sa o pot conecta cu un tv tunner
Jessica21

Mesajde googlefun » 27 Aug 2014, 14:16

Cu multa placere , ma bucur ca ti-au fost de ajutor info .
Eu zic sa nu te complici cu camera video /tv tuner din moment ce multe sites recomanda Logitech BCC 950 .
Cele la care te-ai uitat oricum nu au pan/tilt , ci doar telecomanda ceea ce nu te va ajuta decat la zoom.
Uita-te si aici : vand-camera-web-logitech-bcc-950-t14956.html
Daca mai e valabil anuntul (vad ca nu a revenit sa spuna ) , il poti suna .
Sau una nou nouta .
Uite astia la domo se lauda ca o au cel mai ieftin , in jur de 1000 lei .
http://www.domo.ro/PC_&_Print_&_Retelis ... e=price-ro

PS:Daca totusi, te hotarasti pt camera video , citeste si aici cand ai timp :
tutorial-conectare-camere-web-video-t11469.html
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Jessica21 » 27 Aug 2014, 18:27

Crede-ma ca am citit forumul asta cap-coada. si nu doar acum cand am nevoie de ceva ci il citesc de muuuuult timp pt ca oricand este de invatat ceva in plus.
Dintre BCC 950 si Logitech C920 din cate am citit cica e mai bun C920, in afara faptului ca nu are telecomanda. De telecomanda ma pot lipsi ca nu m-am nascut cu telecomanda insa:

1. folosesc foarte mult zoom, deci zoom-ul optic ar fi mai placut
2. vreau sa scot niste culori de alea aprinse frumoase.. nu obisnuiesc sa stau sa ma uit prin camerele altora decat foarte rar asa ca sa imi mai fac cate o parere. insa am vazut o fata pe streamray care are niste culori incredibile, iesea foarte frumos in evidenta pe pagina fata de celelalte modele. Mai mult ca sigur e camera video insa totusi am vazut ca mai misca cate putin camera cu mana si da zoom din calculator. poate doar nu are telecomanda. nu stiu, dar mi-a placut enorm, asa sa tot lucrezi..
Jessica21

Mesajde googlefun » 27 Aug 2014, 21:48

Posibil sa fie camera video ce ai vazut pe streamray .
Cu toate ca nu e nici o garantie , poate avea lumini perfecte si un c920 ! Cine stie ?
Totusi sfatul meu e sa nu cumperi de la necunoscuti de pe olx sau ce mai e pe acolo.Nu pt ca sunt necunoscuti , ci pt ca ce mint ei acolo ca face si drege nu se poate proba/garanta + ca e posibil ca ei sa nu aiba habar despre ce ii intrebi .Ei doar vand si au copiat niste caracteristici a ceea ce vor sa vanda .
Vorba aia : "Nu intreba frizerul daca trebuie sa te tunzi !!!!.Invariabil el va spune ca da , e nevoie macar ...putin aranjat parul .

Cel mai bine de la cineva de pe forum .Am vazut odata cand cineva de aici, (cumparatorul ) chiar cerea o proba video pe skype/yahoo video call .
Sau poti lua legatura cu SAD@ sau Glamour@ .Ei daca au testat i-ti pot recomanda ceva care sa fie aproape cu ce ai vazut tu . Adica lor le poti spune :Fratilor , uitati-va la cutare cum se vede !!Ce credeti, pot gasi si eu ceva asemanator si ..in ce bani .La pachet cu instructiuni /setari si toate amanuntele de care ai nevoie .
Salutari si sa auzim de bine :)
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde bobby82 » 31 Aug 2014, 22:08

Ambele camere atat c920 cat si bcc 950 sunt foarte bune.
Desi intradevar C920 se vede mai clar pentru ca BCC 950 are probleme la focalizare ( de aceea e recomandat ca FOCUS-ul sa fie pus pe manual dupa un reglaj minutios).
80% din calitatea camerei o reprezinta dispunerea luminilor in incapere + reglajele camerei.
Un alt factor foarte important este cromatica decorului.

Ca si camera video pentru culori aprinse recomand SONY o generatie cat mai noua si o placa de captura neaparat HD.
Problema la camerele video este aceea ca trebuie sa ai pe cineva care se pricepe sa iti faca conexiunile plus ca trebuie sa dibuiesti de unde se fac setarile.
Te poti lovi de probleme diferite de la camera la camera.

Dezamagitor ca din generatiile noi de SONY foarte putine modele mai au telecomanda.

Multa bafta.
bobby82

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj