Ajutor probleme pc

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde dragos_alex » 28 Noi 2014, 20:26

Buna ziua , am o problema cu pc ul , de curand cumparat , instalat pe el windows 8.1 pro pe 32 biti , configuratie pc e urmatoarea
Intel quad core q6600 2.4 ghz
6Gb Ram ddr2
SSD 120gb kingston
Placa de baza asus P5WDG2 WS Professional
Sursa 550 w

internet fibra de 1000mb de la rds

problema e ca atunci cand deschid 2-3 site uri am un delay foarte mare la camera , adica eu ma misc acum si pe camera se vede dupa 10 secunde . am camera web logitech c920

. nu mai inteleg care e problema . e prea slaba configuratia pentru 3-4 site uri deodata ?

va rog ajutati ma cu niste sfaturi . multumesc mult
dragos_alex

Mesajde googlefun » 28 Noi 2014, 22:05

Salut Alex
Da , e slab pc-ul .RAM e bun , SSD-ul ala e bun, numai ca nu te ajuta CPU-ul fiind generatie veche si
neperformant .
Uita-te aici la performanta CPU-lui tau : http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu ... 40+2.40GHz

Cam de aici incepe unul bunicel : http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu ... Hz&id=1921
Plus ca fiind un i5 stie Turbo Boost Technology .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde dragos_alex » 28 Noi 2014, 22:23

Multumesc mult . daca ar fi sa aleg zi mi te rog care configuratie ar fi mai buna .

1. Procesor INTEL CORE i7 3770K- 4*3400 ghz Turbo 4*3900 ghz
Placa de baza dell
8 gB ram ddr3
hard 1000gb sata 3 (1Tb)
Placa video INTEL HD 1gb
Sursa originala
Carcasa dell
Dvd- rw
MODEL DELL 9010

2. Procesor A10 7700k
Placa de baza asrock fatal1ty fm2a88x+ killer
8gb ram ddr3
hdd500 sata3
placa video r7
sursa 650w
carcasa zalman cu racire foarte buna
dragos_alex

Mesajde googlefun » 29 Noi 2014, 10:32

dragos_alex scrie:Multumesc mult . daca ar fi sa aleg zi mi te rog care configuratie ar fi mai buna .

1. Procesor INTEL CORE i7 3770K- 4*3400 ghz Turbo 4*3900 ghz
Placa de baza dell
8 gB ram ddr3
hard 1000gb sata 3 (1Tb)
Placa video INTEL HD 1gb
Sursa originala
Carcasa dell
Dvd- rw
MODEL DELL 9010

2. Procesor A10 7700k
Placa de baza asrock fatal1ty fm2a88x+ killer
8gb ram ddr3
hdd500 sata3
placa video r7
sursa 650w
carcasa zalman cu racire foarte buna

Salutare din nou ,Alex

E de la sine inteles ca primul, Intel e mult mai scump dar si dublu ca performanta .Adica pt comparatie primul are un punctaj de 9628 iar AMD-ul ala are doar 5349, referitor la CPU Benchmarks .
Recomand fara rezerve acel intel i7 3770K -vezi totusi - poate gasesti o varianta a acestui pc fara acea placa video dedicata .Asta ca sa nu platesti in plus pt ceva care nu-ti foloseste .Daca nu te deranjeaza sa platesti mai mult e ok .Nu te ajuta ,dar nici nu te incurca cu nimic acea placa video , mai ales cand vrei vrea sa vinzi Pc-ul .Multi se vor arunca la unul care sa poata tine si ceva jocuri , dar tie nu-ti trebuie pt VCH .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde dragos_alex » 29 Noi 2014, 10:34

iti multumesc mult de sfaturi , primul sistem o sa il cumpar azi cu 1450 ron . cred ca e un pret decent . si sper sa nu mai am probleme , sa imi duca bine 3-4 site uri odata .
inca odata multumesc de sfaturi .
dragos_alex

Mesajde googlefun » 29 Noi 2014, 12:11

Cu placere , pt putin oricum .
E foarte bun pretul pt i7 .
Sa ne tii la curent .
Bafta acolo .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde anny_blonde » 04 Dec 2014, 01:42

buna
de unde ai achizitionat calculatorul te rog?
as dori si eu unul :P
anny_blonde

Mesajde anny_blonde » 04 Dec 2014, 01:43

vreau si eu calc asa bun la un pret asa de mic plsss
anny_blonde

Mesajde Nord » 04 Dec 2014, 10:53

Cu totii vrem un calculator la asa un pret ! Poate ne zici si noua daca te rugam de unde l-ai cumparat :)
Nord
User Activ
User Activ

Mesajde googlefun » 04 Dec 2014, 11:02

Heyyyy ! Acum nu va aruncati toti !! :lol:

Eu am tot amanat sa-l intreb si rau am facut ,se pare .Sper sa tina cont ca l-am ajutat in alegere :wink: si sa-mi opreasca si mie 2-3 bucati .Vreau sigilate ,cu garantie !
loooooooooooooooool
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Hollywood » 30 Dec 2014, 15:05

da pretul este oke v-as ajuta eu sa cumparati dar nu stiu daca am voie sa las aici vre-un link de la magazinul de unde puteti achizitiona dar va pot lasa un mess daca doriti ....
Hollywood

Mesajde googlefun » 30 Dec 2014, 19:09

Hollywood scrie:da pretul este oke v-as ajuta eu sa cumparati dar nu stiu daca am voie sa las aici vre-un link de la magazinul de unde puteti achizitiona dar va pot lasa un mess daca doriti ....

Salut ,
Eu cred ca nu e nici o problema sa lasi link-ul .Multi vor sa vada /compare /cumpere ,in cele din urma .
Daca nu e un site fantoma care cere 50 % din bani inainte de lansarea comenzii si apoi dispar in ceata :wink: , nu vad care ar fi problema .
In cel mai rau caz, vei fi acuzat ca ai ajutat comunitatea .. :wink:
Hai baga-l ,asteptam !

P.S. Sau,ceva mai slow : Vei fi banat 10 ani pe forum !!
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde googlefun » 31 Dec 2014, 12:51

Hollywood@ ,
Mai vii,cu link-ul ala ?
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Hollywood » 02 Ian 2015, 15:12

Scuze de intarziere si La Multi Ani .

www.moka-pc.ro au si componente noi la comanda la preturi oke , pot discuta cu patronul daca specificati ca ati venit de pe adultvideochat.ro sa va aplice un discount dragut :D

Spor la shopping !
Hollywood

Mesajde googlefun » 02 Ian 2015, 20:04

Hollywood scrie:Scuze de intarziere si La Multi Ani .

http://www.moka-pc.ro au si componente noi la comanda la preturi oke , pot discuta cu patronul daca specificati ca ati venit de pe adultvideochat.ro sa va aplice un discount dragut :D

Spor la shopping !

Multumim hollywood@ ,dar nu e big deal .E doar un alt site cu reziduri .Nimic din ce au ei acolo la desktop sau laptop (sh sau refurbished) nu e pt VCH !
Eu credeam ca e vb de ceva asemanator ,cu ce scria dragos_alex@ ,referitor la un 3770k la 1450 lei . .Despre pretul ala era vb in topic si intrebau toti ,site ca cel dat de tine sunt mii /zeci de mii .
Plus ca mai e vorba si de confidentialitate : cum adica ? Daca e vb de o d-ra ? Trebuie sa stie ala ca vine de pe acest site ? Si pt ce ? Daca era vorba macar de preturi bomba de bomba ,mai ziceam ,dar pt discountul lui de 0,001% ,no thanks . :wink:
Suna-l ! Spune-i ca nu e big deal .Ce are el acolo ,e pt dotarea scolilor gimnaziale din ..Zimbabwe sau Tanzania si asta doar daca, mituieste autoritatile locale de acolo (seful de trib/vraciul ) :lol:
looooooooooooooool

P.S. Multumim de link, oricum .
P.S 2 .Odata ce ai scris in acest topic " da pretul este oke v-as ajuta eu sa cumparati dar nu stiu daca am voie sa las aici vre-un link de la magazinul de unde puteti achizitiona dar va pot lasa un mess daca doriti ...." ...ma gandeam ca e vb de ceva serios .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde bobby82 » 03 Ian 2015, 01:18

In legatura cu acel i7 3770 , este un calculator destul de bun. avantajul e acela ca e BRAND... si cu siguranta durata lui de viata creste. Pe de alta parte marele dezavantaj este ca nu poti sa-i faci upgrade. ......Daca vrei dori peste 1 an sa schimbi doar placa de baza si procesor nu vei putea, va trebui cumva sa-l schimbi cu totul.
Personal nu recomand BRAND-uri. Motivul? ( tehnologia ne bate rau, vine si ziua cand trebuie ceva mai bun, si ziua aia vine destul de repede)

Numai bine si LA MULTI ANI !
bobby82

Mesajde bobby82 » 03 Ian 2015, 01:22

Hollywood ? siteul recomandat de tine nu functioneaza. Au cumva inchis in zilele libere??:)
bobby82

Mesajde googlefun » 03 Ian 2015, 04:19

bobby82 scrie:Hollywood ? siteul recomandat de tine nu functioneaza. Au cumva inchis in zilele libere??:)

Funtioneaza , baga-l in google .
googlefun
VETERAN
VETERAN

Mesajde Hollywood » 03 Ian 2015, 10:22

googlefun scrie:
Hollywood scrie:Scuze de intarziere si La Multi Ani .

http://www.moka-pc.ro au si componente noi la comanda la preturi oke , pot discuta cu patronul daca specificati ca ati venit de pe adultvideochat.ro sa va aplice un discount dragut :D

Spor la shopping !

Multumim hollywood@ ,dar nu e big deal .E doar un alt site cu reziduri .Nimic din ce au ei acolo la desktop sau laptop (sh sau refurbished) nu e pt VCH !
Eu credeam ca e vb de ceva asemanator ,cu ce scria dragos_alex@ ,referitor la un 3770k la 1450 lei . .Despre pretul ala era vb in topic si intrebau toti ,site ca cel dat de tine sunt mii /zeci de mii .
Plus ca mai e vorba si de confidentialitate : cum adica ? Daca e vb de o d-ra ? Trebuie sa stie ala ca vine de pe acest site ? Si pt ce ? Daca era vorba macar de preturi bomba de bomba ,mai ziceam ,dar pt discountul lui de 0,001% ,no thanks . :wink:
Suna-l ! Spune-i ca nu e big deal .Ce are el acolo ,e pt dotarea scolilor gimnaziale din ..Zimbabwe sau Tanzania si asta doar daca, mituieste autoritatile locale de acolo (seful de trib/vraciul ) :lol:
looooooooooooooool

P.S. Multumim de link, oricum .
P.S 2 .Odata ce ai scris in acest topic " da pretul este oke v-as ajuta eu sa cumparati dar nu stiu daca am voie sa las aici vre-un link de la magazinul de unde puteti achizitiona dar va pot lasa un mess daca doriti ...." ...ma gandeam ca e vb de ceva serios .

Cum am specificat au si componete noi si sh la comanda , cei de la Moka PC au ul flux foarte mare de vanzari si nu au actualizat site-ul , preferabil pentru cei din bucuresti sa ajunga personal acolo si pentru cei din provincie sa dea un telefon , ce au pe site nu este nici 10% din ce au in "showroom" si din ce pot aduce . Doar am vrut sa ajut .
Hollywood

Mesajde Hollywood » 03 Ian 2015, 10:27

SI discount este intre 10% si 20% in functie de cantitate , in jurul acelui pret am cumparat si noi tot i7-4790 cu 8gb ram ddr3 (1800 ghz ) ssd 64 GB sata 3 , mai exact a fost mai scump cu 53 RON dar la o cantitate de 25 de bucati
Hollywood

Următorul

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj