Ajutor probleme pc

Discutii generale pe subiecte cu profil tehnic. Exemplu: discutii legate de diverse probleme software/hardware cu calculatorul, camera, internetul etc. Orice alte discutii pe teme tehnice sunt binevenite.

Mesajde Teamnet » 04 Ian 2015, 11:26

Ne-am schimbat si noi PC-urile fix din cauza acestei probleme. Aveam Intel Q8200, 8GB DDR3, SSD 128GB, Video Nvidia GT 730 2GB 128 biti. Tot webcam logitech C920.

Cum deschideam al 3-lea site in HD procesorul se ducea in 90-100%.

Am schimbat toate calculatoarele cu i7-4790k, 16gb HyperX Beast 2400 Mhz, Video R9 270X 2GB Gddr5 256 biti, sursa Corsair 600W.

Rezultatul? aceleasi 3 site-uri deschise in HD si procesorul sta la 20%...

Personal iti recomand sa mergi pe varianta i7-4790 sau i7-4790k Haswell. Nu te mai uita la chestii vechi gen i7 seria 3. Peste 1 an s-ar putea sa schimbi din nou. Sigur mai e si i7-seria 5 abia lansata dar problema este ca pe langa pretul ceva mai mare ca al lui i7-seria 4, nu sunt placi de baza cu preturi rezonabile inca. Alta problema ar fi si memoriile DDR4 + faptul ca seria 5 vine fara cooler necesitand un sistem de racire cu lichid, alta cheltuiala.

Practic daca vrei o solutie sa te tina 3 ani linistit poti merge pe ce am luat mai sus.

Toate bune.
Teamnet

Anterior

Înapoi la Discutii Tehnice

• { RELATED_TOPICS }
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj